FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
configuratie 2500e
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 12:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Auzi Yura asta este vreun Bivolaru, vreun Guru si nu stiu eu sau cum ?
Crezi ca era cumva necesar sa apara in aceasta discutie ? Auzi baga un banner mare la forum cu numele lui si sculele lui . . .

Eu am spus ca sunt 6 dealeri importanti in Bucuresti, firesc dand dovada de impartialitate nici nu i-am mentionat . . .

Auzi macar iti da ceva banuti pentru publicitate sau speri intr-un mega discount next time la upgrade ?

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 12:16 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 12:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si ca sa inchei in stilul tau aceasta discutie iti garantez pret mai bun la orice Accu ca iti aduc eu din state, e bine asa ?

Dar cu o conditie . . . sa imi faci si mie lobby Smile

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 1:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu fac lobby nimanui - dar vad ca aici disperarea a ajuns la maxim.

De ce nu spuneti domnilor oficial: forumul nu mai este liber - este vandut catre Realacustic !

Pacat de toata informatia valoroasa de pe acest forum !

Pacat de cei care au ramas independenti si inca mai scriu aici !

Pacat de cei "aserviti" care au talent - dar in scop comercial din cate vad !

Imi este deja mie jena de jena care ar trebui sa o simta altii !

Confused

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 1:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu am fost, nu sunt, nu voi fi RealAcustic !

M-a deranjat ca mai dai si un link cu distribuitorul lui Accu, mai si pomenesti de Yura, cine face publicitate aici de fapt ?

Sau vrei sa fac ca in celalalt topic si sa te combat exact cu spusele tale ?

Eu nu fac publicitate nimanui !

Si in alta ordine de idei ca sa vezi cat de marcat esti de acest brand ( Accu ) , sincer te compatimesc, omul are si el 2500 euro si vrea sa isi faca un sistem decent sa sune bine, cei de aici incercam sa il ajutam cu sfaturi, nu sa si-i le insuseasca neaparat ci sa tina cont de ele fiind neutre si impartiale, cel putin din partea mea !

Ia mai citeste doleanta omului un pic si pe urma mai da-i un link . . . Poate de la Krell sau Wilson Alexandria 2 nu ?

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Pigoo



Conectat la: 12 Ian 2008
Mesaje: 111
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 1:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pretul cablurilor e doar orientativ,
la boxele ma gandeam sa iau supra ply de 2.5
deci ramane sa iau doar interconnecturi, 2 la numar, care unul decent costa cam 150 ron...
si am nevoie de unele de 0.5-1m maxim

saptamana viitoare urmeaza sa fac drum pana in bucuresti, astept pe pm adrese cu magazine unde au show room-uri unde pot asculta sisteme .
va salut si merci pt ajutor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stan



Conectat la: 06 Apr 2010
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 2:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

razvanvrs a scris:
Eu nu am fost, nu sunt, nu voi fi RealAcustic !

M-a deranjat ca mai dai si un link cu distribuitorul lui Accu, mai si pomenesti de Yura, cine face publicitate aici de fapt ?

Sau vrei sa fac ca in celalalt topic si sa te combat exact cu spusele tale ?

Eu nu fac publicitate nimanui !

Si in alta ordine de idei ca sa vezi cat de marcat esti de acest brand ( Accu ) , sincer te compatimesc, omul are si el 2500 euro si vrea sa isi faca un sistem decent sa sune bine, cei de aici incercam sa il ajutam cu sfaturi, nu sa si-i le insuseasca neaparat ci sa tina cont de ele fiind neutre si impartiale, cel putin din partea mea !

Ia mai citeste doleanta omului un pic si pe urma mai da-i un link . . . Poate de la Krell sau Wilson Alexandria 2 nu ?


Razvanvrs, ce te bagi dumneata unde nu-ti fierbe oala?! Cosmin a dat cel mai competent sfat posibil si cea mai buna solutie! Se cheama.....se cheama.........se cheaama...................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation

Idea Idea Idea Idea Idea Idea Idea Idea Idea


ACCUPAHASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Si daca nu intelegi ceva, da, nu mai e nevoie nici de boxe! Acesta merge si la 1ohm si la 0,1ohm, adica o sarma! Cu niste Unitra deja e Nirvana! Asta pana la aparitia boxelor Accuphase open baffle de compresie cu membrane rigide de indol scatolizat.

Ca sursa digitala un i-pod iar analogica un pick-up Tesla de la bunicu' , ca oricum nu are rost sa iei altceva decat sursa ACCUPHASE!!!!

Cel mai mare avantaj al sculelor Accu e ca suna bine oriunde, chiar si in vid!!!!!!!!!Dealtfel acolo suna ele cel mai bine!

_________________
A_cu frumos
A_cu frumoooos
Cu acele-ti fasnete

Pe noi tu ne-ai hipnotizat
Cu auriu si ace

A_cu frumos
A_cu frumooos
Cu acele-ti fasnete....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 2:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dl Stan, in primul rand nu este oala lui Cosmin, a ta, a voastra si a famililor voastre, eu am ridicat o problema importanta, si anume bugetul omului, in al 2 lea rand vad ca fanii acestui brand au mari probleme psihice, in al 3 rand vad ca esti deja un DISCIPOL neajutorat al Dumnezeului pe pamant pe nume Accu ...

Oameni buni, ce aveti fratilor ? Ce Nirvana visezi baiete tu acolo ?

Ai avut curiozitatea sa bagi in priza vreodata un Music Fidelity, vreun Krell, McIntosh , Synergy Acustic, ?

Cred ca in pierd timpul ! Sincer atata stupizenie nu am mai auzit de mult, chiar esti funny Smile

Nirvana ... Mare iti e gradina Doamne !!!

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 2:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

By the way ... Pune-ti si tu locatia, ar fi pacat sa fii banat, nu ?
Nu de alta insa esti tare haios, imi era dor de o poanta noua cu Bula !!!!!

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 7:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De cate ori se discuta despre un anumit brand, apare din adancuri..., cine altul decat stan.
Suntem in fata unui nou fenomen social: ura fata de brand Very Happy

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 8:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

razvanvrs, cred ca la stan te referi cand zici ca are probleme psihice.

initiatorul topicului va trebui sa decida singur, cu urechile sale, ce sistem sa cumpere.

Apropos, de cand il cunosc eu, Yura nu vinde numai Accuphase, pentru a lamuri aspectele. Din cate am vazut si mai ales auzit, are solutii adaptate pentru orice buget.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 9:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

initiatorul topicului va trebui sa decida singur, cu urechile sale, ce sistem sa cumpere.

Este o afirmatie corecta si pertinenta !

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 9:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
De cate ori se discuta despre un anumit brand, apare din adancuri..., cine altul decat stan.
Suntem in fata unui nou fenomen social: ura fata de brand Very Happy


Eu nu sunt de acord numai cu acest lucru.

Pentru ca tacamul sa fie complet, propun infiintarea unei clone, bran ! Laughing
Si-atunci sa te tii caterinca ! ROFL

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 9:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bran trebuie sa fie musai egal si de sens opus cu stan
_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 9:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pigoo, as spune ca exista doua nuante in chestiunea cablurilor.

Pe de o parte, la un sistem foarte modest, intr-adevar nu se justifica o suma majora. Cel mai probabil, chiar daca se vor percepe eventual oarecari diferente intre ele, cablurile alea vor fi mai degraba o "tichie de margaritar" puse pe capul unui organism sarac (sistemul foarte modest). Dar chiar si asa merita un pic de atentie.

Insa pe un sistem care ofera ceva calitate - iar un sistem in jurul sumei de 2500E poate fi un astfel de sistem - merita sa acorzi mai multa atentie problemei asteia. Deja in zona asta de pret cresc mult sansele sa ai niste scule/boxe cu suficienta transparenta incat sa fie potentate (sau penalizate) de niste cabluri decente (sau nepotrivite).

Sustin si eu sugestie lui razvan - in suma asta de pe piata SH poti face un sistem mult mai bun decat cu ce ai putea cumpara "de nou".
Chiar exista pe forum niste oferte interesante la cdp si amp (si nu ma refer aici la Anthem-ul pe care il vand eu, care banuiesc ca depaseste targetul tau de pret). La boxe nu ma bag, pt ca nu am urmarit oferta, dar probabil ca exista si acolo cate ceva.
Insa, dezavantajul ar fi ca e complicat sa le asculti impreuna si sa vezi cum se inteleg unele cu altele.

Dar, chiar daca esti reticent la ideea de cdp, amp, boxe SH, iti recomand calduros ca macar cablurile sa nu le iei "de noi". Exista o multime de cabluri de vanzare pe forum care se dau cu jumate sau chiar mai putin din pretul de lista. Aici chiar n-are sens sa fii reticent si vei iesi mult mai castigat.

Un exemplu de combinatie cu pret absolut decent si care la mine a rezistat mult timp comparatiei cu alte cabluri mult mai scumpe:
interconect Chord Cobra 3 + cablu boxe Supra Ply 3.4/S.
(Cobra - echilibrat, muzical, chiar daca nu oferea o transparenta daramatoare, Supra - vioi si alert, chiar daca putin agresiv, impreuna se potentatu unul pe altul si potentau si sistemul)
Evident ca se aplica in primul rand sistemului meu de atunci (cdp Unico CDP, amp Anthem 225, boxe Elac FS249) dar poate fi un punct de plecare sau macar o idee interesanta.

Alte doua interconecturi la bani cat de cat decenti si care mi s-au parut foarte interesante:
Siltech Stockholm (in jur de 200E pret nou - SH s-ar putea lua cu siguranta la mai putin de juma de pret)
si un Neotech mov (nu stiu exact cum il cheama, iarasi in jur de 200E pret de nou, luat SH ar putea fi iarasi foarte accesibil).
Mi s-a mai spus si de Atlas Cables ca ar fi interesante, dar nu am ascultat, asa ca nu pot spune nimic.


Ultima modificare efectuata de catre domnujim la Mie Sep 08, 2010 10:08 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 9:50 am    Titlul subiectului: Re: configuratie 2500e Raspunde cu citat (quote)

Pigoo a scris:
salut

am nevoie de o configuratie care sa fie compusa din:
amplificator stereo cu preamplif intern sau separat dar cu intrare phono
o pereche boxe standfloor, nu conteaza pe cate cai, important este sa faca fata la o camera de 20mp
cd player , aici nu prea ma pricep ce ar trebui sa aibe un cd player de casa....
turntable,pick-up , nici aici nu ma pricep f mult, insa am lucrat pe niste technics si mi-au placut

configuratiile propuse de mine

amplificator
Marantz PM8003 - 3.200 Ron
Xindak XA6200 - 3.219 Ron
+preamp MM Phono
Cambridge audio Azur 640P - 530 Ron
NAD PP-2 - 330 Ron

cd player
Marantz CD5003 - 1.290 Ron (l-am ales pentru o integrare mai usoara langa ampliful Marantz)

turntable
Technics SL 1210 MK2 - 2.250 Ron

boxe
Klipsch Reference RF-62 - 3.300 Ron (1650 Ron Bucata)
Monitor Audio Silver RS8 - 3.199 Ron
Monitor Audio Silver RX6 - 3.559 Ron
Dali Concept 8 - 3.200 Ron (1.600 Ron Bucata)

cabluri - ~ 250 ron

total - ~ 10.000ron ~ 2500euro

pareri/sugestii ?
si un sfat cu privire la magazine, unde au preturi ok si nu se prostesc cand vine vorba de garantie.


Recomandarea mea:

Varianta 1:

Incinte Rega RS3
Amplificare: ARCAM FMJ A28
Sursa:ARCAM FMJ CD17
Conectica: Chord Carnival SilverScreen si Chord Cobra
Turntable: Technics SL 1210 MK2
Pre Phono: CA 640P

Varianta 2:
Incinte:Mordaunt Short Mezzo 6
Amplificare: Marantz PM8003
Sursa: Marantz CD 6003
Conectica:Van Den Hul
Turntable: Idem
Pre Phono:Idem

Varianta 3 (Second Hand):
Sonus Faber Toy Tower
Naim 5i
Naim CD5
Conectica :Naim sau Chord

Personal as merge pe ceva second hand. Wink

Uita de Monitor Audio si Klipsch!
Sunt incinte pentru Home Cinema si nu de auditie.


Ultima modificare efectuata Kerio la Mie Sep 08, 2010 9:55 am, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community