FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Placa de sunet sau CDP?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 3:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kerio a scris:
Senzatia mea este ca nu doreste sa se complice foarte mult si prefera genul de abordare "introduc mufa si-mi canta muzica.."

Pai exact pentru asta un DAC pe USB este o alegere mai buna, placile de sunet au nevoie de oarece setari pentru a canta la maximul de potential - cel putin la Xonar e aproape rocket science. Sad La DAC e perfect simplu, il bagi in USB si canta imediat, nici macar drivere nu trebuie sa instalezi, nimic...

Scuze pentru off-topic, eu am terminat aici.

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 3:25 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Adu



Conectat la: 08 Oct 2007
Mesaje: 311
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 3:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am Pioneer PD-D6 care citeste si SACD si mp3 Wink .Daca in viitor iti faci o colectie de cd-uri (preferabil originale) si SACD se merita sa-l cumperi. Este un player foarte bun sub raportul caliate/pret, il am de un an si sunt multumit de el.
Daca folosesti ca sursa numai calculatorul atunci incearca sa mergi pe varianta cu DAC-ul.

_________________
Pioneer PD-D6-J >Dnm RESON TBB045 >Rega BRIO 3 >Supra CLASSIC 2.5 >Revolver RW33
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 3:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deathwish86,
Eu am avut player CD NAD C524 si l-am comparat direct cu DAC-ul de la Cambridge Audio. A trebuit sa caut cu lumanarea diferente pe inregistrari bune. In final am ramas cu DAC-ul.

Recitind topicurile nu cred ca te-a luat nimeni in balon. Inteleg unde esti, vrei sa-ti cumperi ceva si ai o anume imagine despre unde vrei sa ajungi. Pe de alta parte un forumist este total detasat de emotia ta si cred ca din punctul asta de vedere sfaturile date sunt extrem de rationale.

Sistemul tau nu este naspa, insa la nivelul asta nu poti sa dezbati foarte mult despre diferente intre surse, in afara de faptul ca un CD player sau un DAC sunt mai bune decat placa audio. Logic, rational, un DAC cu USB este facut pentru muzica stocata pe PC. In viitor PC-ul poate fi inlocuit de un streamer si o solutie de stocare.

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 3:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dac-ul ala usb este o placa de sunet usb, atita ca nu e dependent de pc, poate merge fara pc primind semnal pe spdif. Sau invers, o placa de sunet e un dac (bonus de obicei e si adc, dar nu merge fara pc)

Calitate... nu cred sa sesizezi diferente mai mult decit extrem de subtile intre un de ex. dacmagic si un cdp standalone, scapi doar de zgomotul pc-ului.

Asa ca mai mult alegi ce vrei, sa te joci cu cd-uri si telecomanda sau sa dai clicka-clicka pe pc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Deathwish86



Conectat la: 01 Sep 2010
Mesaje: 16
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 4:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Observ ca debate-ul major este DAC vs. CDP. Sa inteleg ca nu merita investit intr-o placa de sunet de top cum este Essence-ul?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 5:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deathwish86 a scris:
No offense...Rugamintea mea era sa-mi spuneti care sursa poate reda cel mai bine muzica mea favorita indiferent de format (flac, mp3, ape a.o.) si indiferent de suport (optic, electronic)...?


Sincer, n-am vazut/auzit de vreun device extern (CD/DVD/BD player, chiar si Hi-Res) care sa citeasca toate formatele enumerate de tine Rolling Eyes

Asadar, intrebarea este retorica, tu defapt te-ai hotarat asupra calculatorului ca sursa.

O placa audio ceva mai rasarita, combinata cu un DAC extern iti vor aduce satisfactiile dorite.

Niciun CD player audio nu o sa poata sa faca asta (din cauza restrictiilor de formate).

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Deathwish86



Conectat la: 01 Sep 2010
Mesaje: 16
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 6:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:

Sincer, n-am vazut/auzit de vreun device extern (CD/DVD/BD player, chiar si Hi-Res) care sa citeasca toate formatele enumerate de tine Rolling Eyes


Poate nu m-am exprimat eu bine. Vroiam sa spun ca nu ma intereseaza de unde ruleaza muzica (PC sau CDP) sau in ce format ruleaza, ci doar cum pot obtine calitatea maxima pe setup-ul meu. Daca asta inseamna sa cumpar sau sa ard CD-uri...so be it...nu ma deranjeaza. Daca placa de sunet poate face conversia mai bine decat un CDP...cu atat mai bine. Cred ca asa trebuia pusa intrebarea din start: Care dintre cele 2 poate face conversia D/A mai bine...o placa de sunet rasarita sau un CDP mai modest (din cele enuntate in primul post).

nicu_martin, poate nu inteleg eu lantul de prelucrare, dar daca as cumpara un DAC extern, pt ce as avea nevoie de o placa de sunet rasarita?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 6:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Probabil se referea la un DAC clasic, fara USB, care primeste semnalul digital prin SPDIF sau optical.

Deathwish86 a scris:
Observ ca debate-ul major este DAC vs. CDP. Sa inteleg ca nu merita investit intr-o placa de sunet de top cum este Essence-ul?


Intr-un fel merita, adica la banii aia niciun CDP nu va suna mai bine decat STX, poate doar un CDP la second-hand dar trebuie sa ai noroc chior sa nimeresti unul asa bun din toate punctele de vedere - unitatile optice, lentila mai ales, se degradeaza destul de mult odata cu trecerea anilor. Eu am comparat mai demult Xonar D2 cu NAD C525 care costa acum vreun an cam 1400-1500 lei si diferentele erau infime, personal am considerat D2 puutin mai bun in timp ce amicul meu a spus acelasi lucru despre player... daca iau in calcul si comoditatea de a avea un playlist de 12.000 de tracks e clar ca ori iei un CDP semnificativ mai bun (si mai scump) ori iei placa de sunet.

Acum nu stiu, poate imi scapa mie dar nu vad nicaieri mentionat un buget? Pentru ca la o suma foarte rezonabila de bani (pentru ce ofera) se gaseste Rockna / AD Labs RD 25 care avand in vedere si restul sistemului tau este capabil sa scoata (cel putin) 100% din ce se poate scoate; vezi ca se gaseste si pe acest forum la un pret mai mic decat cel de lista, parca ~400 euro. Wink

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 10:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu te sfatuiesc sa ei ca si mine un cd player care merge si ca dac. Sunt destule variante.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 29, 2010 9:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In opinia mea nici cele mai tari DAC-uri din lume nu pot face din kkt bici, care sa mai si pocneasca Razz

Desi multe se lauda ca ar fi "jitter-free", este o mare minciunica, nu exista DAC fara jitter.

Dupa cum spuneam, daca sursa (placa audio) este de cacao, nici mama DAC-ului nu va putea sa "repare" semnalul.

Recomand fara ezitare un CD player - la care se poate pune fara probleme un DAC extern, gen Rockna.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Deathwish86



Conectat la: 01 Sep 2010
Mesaje: 16
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Sep 29, 2010 10:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am ajuns la concluzia, buna sper eu, ca CDP ar fii cea mai buna solutie de a reda muzica favorita (pe care o pot cumpara sau scrie pe cd-uri). Ca solutie as vrea sa cumpar un Marantz CD5003 care este foarte laudat in review-uri (stiu ca nu e cea mai buna metoada dupa care poti cumpara un produs, dar n-am alta solutie), sau ca alternativa un NAD C515. Good or bad Question
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 29, 2010 2:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Interesanta concluzie. Smile Nu stiu cum suna acel Marantz dar NAD C515 l-as lua doar daca nu as avea PC dar as avea o colectie serioasa de CD-uri...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Sep 29, 2010 5:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
Desi multe se lauda ca ar fi "jitter-free", este o mare minciunica, nu exista DAC fara jitter.


Nimic nu e jitter-free daca te uiti suficient de aproape.

Ma gindeam ca ne dai si exemple concrete, nu doar axiome.

Dacmagic care nu e o super scula audiofila (dar are upsampling "destept"), are jitter-ul masurat cu sursa usb (laptop pe baterie), citez din stereophile, 149ps (DC1 Channel), 151ps (DC2 Channel).

Asa, cit are un cdplayer din aceeasi clasa de pret?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 29, 2010 6:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

danb - ce-are una cu alta?
De ce ar trebui sa fie un DAC corespunzator la pret cu un CDP, ca eu nu inteleg...

Eu am spus clar: pentru o placa audio de cacao, poti sa-i pui si un 801 de la Accuphase Razz si sunetul va fi tot de cacao - daca tu ai contraexemple concrete, sunt gata sa-mi reconsider ideea.

In acelasi timp, eu am recomandat un CDP+DAC in loc de placa audio (nu rasarita) + DAC.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Sep 29, 2010 7:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai zis ca nu exista dac fara jitter. Am completat ca nimic pe lumea asta are jitter 0 (nici macar cel mai tare cdp - care oricum contine un dac care dupa cum ziceai are jitter) si te-am rugat sa dai exemplu de jitter masurat pe un cdp din clasa de pret a dacmagic, ca sa lamurim de ce un dac e de kko si un cdp nu.

Nu am zis nimic de placi de audio de kko (de aia exista dac cu intrare usb).

Cunosc legenda aia cu cdp rulez, dac sucks (scuzati exprimarea vulgara) dar nu stiu de unde impresia ca dac-ul din cdp e cumva peste jitter.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community