FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Poze cu interiorul amplificatoarelor
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, ... 47, 48, 49  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
andir



Conectat la: 13 Feb 2004
Mesaje: 38

MesajTrimis: Sam Ian 22, 2005 2:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Ian 22, 2005 2:25 pm    Titlul subiectului: Mitica




DSCF0977.JPG
 Description:
 Filesize:  119.51 KB
 Viewed:  576 Time(s)

DSCF0977.JPG



DSCF0972.JPG
 Description:
 Filesize:  120.57 KB
 Viewed:  655 Time(s)

DSCF0972.JPG



DSCF0971.JPG
 Description:
 Filesize:  118.23 KB
 Viewed:  675 Time(s)

DSCF0971.JPG


Sus
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2005 12:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

R.A.E.(Romanian Audio Experience) model DM 100 aici:
http://www.hi-fi.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=3077
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2005 3:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

799 pounds pe un site... nebunie curata... Wink de aia e audiofilii saraci... Wink

http://www.hifibitz.co.uk/product.asp?id=3720
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sky



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 792
Locatie: Slatina/Olt

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2005 3:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sorin6 ala e pt Amp +CD .
pretul doar la amp : http://www.hifibitz.co.uk/product.asp?id=2272
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 12:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sky, daca totusi te razgandesti, cu banii de pe Exposure poti sa iti iei ampliful de la Behringer si o pereche de boxe mari , da' ieftine:

http://www.behringer.com/B1520-PRO/index.cfm?lang=ENG
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 2:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sincer sa fiu, sunetul e pe primul loc, dar prin faptul ca e facut de Exposure, pentru mine insemna ca are toata filozofia firmei incorporata in produsul final.

Ma dau de o vreme pe Audio Asylum si am vazut multe posturi referitoare la Exposure. Pe acolo sunt multi posesori sau fosti posesori foarte incantati de Exposure. Unii il prefera chiar si fata de Naim.
Nu am ascultat Exposure dar am ascultat Naim, si mi-a placut mult. De aici deduc, ca nici Exposure nu e o firma de rahat.

Tot respectul pentru ampliful facut de Behringher, si mai ales fata de pretul cu care v-a iesi pe piata. Cand apare, voi lua unul imprumut de la dealerul local pentru probe. Daca imi place, o bucata va sta la mine in sufragerie. Din pacate experienta (poate destul de limitata) pe care am avut-o pana acum cu aparatele ieftine, ma face sa fiu sceptic.

Ce m-a facut sa reactionez, si sa il provoc pe Skyone la discutia de mai sus, au fost ironiile facute catre o firma despre care am auzit doar lucruri bune: Exposure. Aceste ironii nu si-ar avea locul aici, pentru ca ne aflam pe un site dedicat audiofiliilor.
Exposure e un amplificator facut pentru audiofili, iar pentru un audiofil conteaza soundul, nu constructia.

Problema de fapt e mai ampla: tot ce tine de audiofilie si audiofili este ironizat, si asta intr-un loc dedicat lor. Asa ceva nu vezi pe Audio Asylum.

Inca nu mi-am cumparat Exposure, dar e a doua optiune.
Prima e Creek , o alta jucarie usoara, cu un traf de 150W, si un pumn de piese.
Daca as avea mai multi bani de investit as merge pe Audio Note - singura linie la care am auzit realitatea.

Recunosc ca preturile aparatelor audiofile sunt mari, si par uneori nejustificate, dar atata vreme cat aduc satisfactii, sunt OK. Cand voi citi posturi ale sutelor de audiofili din toata lumea care sa spuna ca sculele profi le aduc satisfactie, imi voi indrepta urechea mai atent asupra lor. Oricum un test voi face, asa de curiozitate, desi am niste prieteni (in care am incredere) care au facut teste cu ceva amplifuri de putere mare si mi-au spus sa o las balta ca nu merita efortul. Nu mai stiu modelele.

Mi-ar place ca solutia cautarior mele sa fie un amplificator de 200 euro. Ar fi totul foarte simplu, si frumos. Din pacate, urechile mele sunt cam greu de multumit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Luin



Conectat la: 15 Ian 2005
Mesaje: 1138
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 2:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai sa il asculti intai, ar fi un vis frumos, dar merita o sansa Smile Si eu am auzit de Naim numai de bine, pe la noi se comercializeaza asa ceva? si cam la ce preturi pentru un amplificator integrat intre 50 si 100W pe canal?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionutz



Conectat la: 09 Ian 2004
Mesaje: 264
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 2:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sony 2*100W in clasa D + telecomanda. Mare cat o tabachera... fara sursa de alimentare care era pitita dupa un stalp.


untitled.jpg
 Description:
 Filesize:  38.66 KB
 Viewed:  1295 Time(s)

untitled.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 3:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CC ,
Asculta si un Alesis RA500 daca ai ocazia .

Din ce stiu eu , firma asta ( Exposure ) este mica si produce amplificatoare low-cost vindute la suprapret .
Parerile "audiofililorr sunt doar niste pareri si cred ca stii ca nu poti avea pretentii de la oameni care aud diferente cand schimbi cablul de alimentare de al un amplificator .

In legatura cu " filozofia firmei " iti pot spune ca ar trebui sa se manifeste si prin ceva electronica mai de soi .
Doua mosuri laterale pe canal ? Doua condensatoare de filtraj ?
Come on , man !

Behringerul acela este ieftin pentru ca este produs in mod eficient si automatizat . Este state of art la interior . Nu sunt fire , mufele sunt conectate direct pe placa etc . Schema este beton si superstudiata ( Alesis RA500 ) . Suna de dai pe spate si coboara pina la 1 ohm fara sa intre in limitari de curent . Nu stie sa aiba vreo problema cu vreo boxa de pe lumea asta .

Pentru ce sa platesti 700 - 800 Euro pt. o firma no-name ( Expozure ) doar pentru ca spun ei ca fac scule " audiofile " ? .
Daca vrei sa iesi din multime , este OK , poti sa-ti cumperi si Expozure , dar sa spui ca si suna bine pe o schema banala si cu niste piese banale este o eroare .
Pot sa spuna ce vor vinzatorii de Expozure si chiar o sa gaseasca clienti onesti si creduli , dar nu o sa fie capabili sa faca un amplificator bun pina nu o sa umpla de tranzistori finali si condensatori .

Apropo ,
Forumul se numeste Hi-Fi & Multimedia .
Nu este un loc dedicat audiofililor si nu am vazut vreo rubrica dedicata audiofiliei .

Eu consider ca am dreptul moral de a ironiza pe acei audiofili care sunt snobi si ignoranti . Uneori ma simt chiar obligat sa reactionez la niste aberatii cit casa si am observat ca audiofilii autentici sunt cei care pun muzica pe prima pozitie . Nu tin minte sa se fi simtit deranjat vreodata unul dintre acestia pentru ca ei nu se simt vizati de interventiile mele .

A fi audiofil inseamna sa ai cultura muzicala , sa stii carte , sa fii deschis la minte si la nou, sa gindesti rational , sa accepti ca toata viata ai de invatat si sa fii relaxat .
In fond , audiofilia este un hobby si o placere , nu o competitie a sculelor si performantelor tehnice .
Un audiofil autentic baga banii mai mult in muzica si mai putin in scule .

Nu poti fi audiofil ascultind muzica anilor 80 sau ultimile hituri .
Pentru a fi audiofil trebuie sa iti tocesti multi pantaloni prin sala de concerte unde poti asculta muzica produsa de instrumente acustice . Nu poti sti cum suna un pian daca nu ai ascultat pe viu sunetele naturale si reverberatiile salii de concert . Nu poti vorbi de sound-stage pina nu ai ascultat un cor sau o orchestra simfonica .

In lipsa acestor experiente esti ca un pasaroi nascut in captivitate . Cinti de mama focului in colivie dar nu stii cum suna ecoul padurii .

Nu poti vorbi despre cum suna un amplificator sau o boxa pina nu ai ascultat zeci sau sute alte scule si ai facut mereu comparatia cu sunetele naturale .

Multa lume calca pragul audiofilei in incercarea de a capata un statut social de grup sau pentru ca le place cum suna termenul .
Din acest punct de vedere , audiofilia se aseamana cu masoneria . Nu poti fi mason daca te declari a fi mason . Trebuie sa fii recunoscut de ceilalti masoni ca membru mason iar in lipsa recunoasterii esti doar un impostor sau un pretendent .

In incheiere as vrea sa spun ca a cumpara scule audiofile nu inseamna ca autiomat esti si audiofil . (Poti imbraca o toapa cu ce haine vrei , oricit de scumpe, dar tot o toapa va ramine) .

Am vazut audiofili autentici pe acest forum .
Majoritatea sunt plictisiti de aceasta vesnica goana dupa scule si vorbarie infantilo-puerila ce nu se mai termina . Oamenii acestia vor sa discute despre muzica si despre pasiunile lor ce nu au legatura cu sculele , dar , se pare ca nu prea au loc de " audiofilii " care vesnic cumpara si se lauda cu sculele lor .

Audiofool , Costin , Goodolddog , Bibi sunt doar patru distinsi forumisti audiofili autentici, satui de vesnica cleveteala despre fiare si sirme . Bibi inca mai e cu noi dar ceilalti trei au parasit acest forum . Eu regret absenta lor si le simt lipsa . Chiar daca am polemizat in multe rinduri , polemica cu ei era placuta , agreabila si utila pentru mine . Am invatat de la ei si au fost o sursa gratuita de informatie pentru cultura mea muzicala . Regret ca au fost inlocuiti de niste forumisti care se considera avocatii audiofiliei mondiale . Nu poti face un banc pe tema audiofilie ca ei se simt deranjati si incep sa injure in stinga si in dreapta .
Lipsa audiofilior autentici face ca nivelul discutiilor sa fie de nivel scazut , semidoct , cu atacuri mizerabile la persoana si o lipsa grava de politete si respect pentru opiniile contrare .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 11:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJ DNA iti inteleg supararea.

Totusi prea multe din cele scrise de tine sunt contrare cu parerile altor forumisti(nu trebuie sa te simti obligat sa intervii de fiecare data cind cineva are ceva de spus care nu se incadreaza in gustul tau).

Ai scris pe forum la diverse subiecte foarte multe lucruri intersante din care am invatat foarte multe si pentru care iti multumesc("A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !").

Din pacate dupa opinia ta tot ce nu se incadreaza in gama pro sunt "gunoaie". Ai repetat acest lucru de multe ori si nu ti-a placut cind ti s-a raspuns. Nu toti cei ce scriu pe forum sunt iubitori de gama pro. Nici eu nu imi dorec in casa asa ceva(apropo de amp prezentat de tine la care cred ca-i trebuie boxe model sifonier si cabluri de transport curet de la Electrica--acum inteleg de ce toate boxele care nu sunt pro tu spui ca nu sunt bune iar cablurile interconect+boxe sunt "sirme de veioza").

Nu toti de pe forum sunt producatori sau mai corect "reproducatori" de sunet pentru mase de oameni care vin sa asculte in spatii mari. Poate de aici si multele controverse.

Trebuie sa intelegi ca sunt muti forumisti(printre care si eu) care au placerea unei auditii acasa in intimitate cu un amp decent(ca pret si performante) cu boxe pe masura spatiului de auditie si pentru care un cablu audio poate produce imbunatatiri simtitoare.

Multi dintre cei care nu sunt de acord cu tine asculta muzica in singuratate si se bucura de calitatea unor scule care nu sint pro dar suficiente sa produca placerea auditiei, detaliului si puterii sunetului fara sa fie nevoiti sa asculte la nivel de sute de W(sunt nivele de auditie care ofera adevarate placeri auditive dar peste care placerea dispare raminind doar forta sunetului).

Poate ar fi util deschiderea unui subiect "PRO" ( la fel ca si sterofilia) unde iubitorii si cunoscatorii isi pot impartasii inpresiile,cunostiintele si dorintele la care sunt sigur ca nu ar participa "ceilalti".

Inca o data nu toate firmele si produsele de pe piata care nu sunt pro sunt "gunoaie". E drept ca au preturi diferite unele oneste(dpdv al raportului calitate/pret) altele exagerate dar gustul fiecaruia din noi nu se discuta(si mai ales nu se jigneste cu afirmatii care nu sunt la locul lor).

Este numai parerea mea.

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
syd



Conectat la: 02 Sep 2004
Mesaje: 289

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 11:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mselescu a scris:
Trebuie sa intelegi ca sunt muti forumisti(printre care si eu) care au placerea unei auditii acasa in intimitate

Pai daca stam in apartamente comuniste, va raspunde DJ DNA...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 11:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai e cineva on-topic pe aici?
Nigel, te superi ca fraieru' ca iar te-ai ars cu o trompeta de statie de la care eu personal nu as pastra nici cutia. Aia facuta de mine face pishu cu presiune pe tigaia Exposure. Te iei de statiile pro ca sunt pt. nunti, OK. Astept sa vad si eu o pereche de B&W sau Mission sau Jamo pe care scrie 200W RMS/8Ohm daca rezista mai mult de 5 min pe un Crown PowerTech 2.

PS Ar trebui sa facem o lista cu cei pacaliti de tampeniile debitate de unul si altul pe post de sfaturi practice.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Colonelu'



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 1060
Locatie: Iasi - Out of Space

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 12:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OF, OF ... MAI, MAI !

Cum nu mai sunt cu ochii pe forum, cum incepeti balacareala.

La interventia precedenta, DJ DNA a inteles rugamintea mea si a postat poza unui amplif la care a adaugat si specurile. Dar voi nu v-ati lasat pana nu ati reinceput impunsaturile.

Acest topic l-am deschis deoarece imi place sa ascult muzica la o calitate cat mai apropiata de natural, dar am vrut sa stiu si cum arata in interior anumite aparate sau cu alte cuvinte spus, ce anume face ca unele amplifuri sa sune intr-un fel si altele altfel. Este acea curiozitate pe care ati avut-o, poate, fiecare dintre voi cand erati mai mici si ati stricat jucariile Laughing .

In cazul in care nici acum nu va opriti de a mai fi OFF TOPIC, am rugamintea fata de moderator sa mute toate discutiile intr-un alt topic care sa se numeasca, de exemplu, Balacareala audiofila sau cum vreti voi.


Multumesc inca o data pentru intelegerea pe care sper sa mi-o acordati.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
syd



Conectat la: 02 Sep 2004
Mesaje: 289

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 12:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mselescu a scris:
Dar ce sa faci cu el acasa(la fel ca si cu amp prezentat de DJ DNA)?

Daca as gresi si as da volumul la 10% pisica ar surzi, ciinele s-ar sinucide , nevasta ar baga divort iar copii mi-ar propune o vizita la pshiatru. Iar daca as mai gresii cu citeva procente as aduna sticla de la fereste cu forasul prin curte.

Si atunci unde mai este placerea?

Si atunci, rezolvi problema simplu: iei un amp cu putere de iesire de 5 ori mai mica, si de 5 ori mai scump! Logic!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2005 12:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mselescu ,

Te rog sa observi ca eu nu am laudat amplificatoarele pro in acest thread . Am postat un interior de statie si niste parametri tehnici . Nimic mai mult si fara consideratii de valoare . Am incercat sa ramin on-topic , asa cum am fost rugati si de creatorul threadului sau de moderator .

Interventia lui Nigel a fost nepoliticoasa si am reactionat ( zic eu ) decent si fara sa tensionez inutil discutia .

Eu nu inteleg atitudinea unor membri care ii apuca pandaliile cind vad un amplificator pro si nu se pot abtine de la a face comentarii aiurea , in totala necunostinta de cauza . Eu nu am o problema pe aceasta tema si incerc sa ignor prostiile daca nu sunt eu implicat in respectiva discutie . Ceea ce ma deranjeaza este sa fiu perturbat inutil de aberatiile unor forumisti care habar nu au cum suna un final pro . Amplifurile pro sunt profesionale pentru ca suna mai bine ca cele audiofile si la volum mare si la volum mic . Este o realitate si un adevar mai presus de orice dubiu .

Audiofilia este un hobby iar sculele audiofile ( majoritatea ) sunt similare cu gama hobby(verde) a sculelor Bosch de la Praktiker sau Metro . Profesionistii nu lucreaza cu astfel de scule si este normal sa nu dea doi bani pe astfel de troace ( cutii scumpe , frumoase si goale ) .
La fel este si in sunet .

Mselescu
A fi profesionist inseamna a cunoaste o meserie si sa fii suficient de bun incat sa poti trai din acea meserie .
Cum te-ai simti daca ar veni Nigel sa-ti dea lectii sau sa te insulte cu niste aberatii cit casa in meseria ta de economist ? Cum te-ai simti daca ar spune despre tine ca esti un contabil de butic in conditiile in care tu esti un om cu zeci de subordonati si rulaje de multe miliarde ?

Nu ai reactiona la o astfel de impertinenta ?

Inca ceva .
Acest forum NU ESTE unul audiofil .
Este despre Hi-Fi si Multimedia .
O sa fie un forum audiofil abia cind vor fi si suficienti audiofili forumisti reali si civilizati nu tentative si papagali .

MlGore ,
de acum incolo ii ard de nu se vad pe aia care o sa mai aiba tupeul sa dea vreun sfat in conditiile in care ei nu stiu sa bage un amplificator in priza . Audiofilii lu' peste sa vorbeasca doar daca stiu ce spun , nu sa umple forumul cu timpeniile lor . Nu sunt obligat sa inghit aceste prostii si nici nu am chef sa ma retrag doar pentru ca sunt unii vor sa se dea rotunzi .
Duel .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, ... 47, 48, 49  Urmatorul
Pagina 2 din 49

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community