FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
BURN IN
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Mie Mar 09, 2005 5:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJ DNA a scris:

Este ceva rau in a polemiza ?

Contradictiile sunt motorul progresului ( spunea cineva ) .


Nu mai stiu unde am citit despre polemici ... cred ca īn Dilema a fost un numar dedicat.

A polemiza este rau, īn marea majoritate a cazurilor. Īn principiu, oamenii care intra īn polemici sunt convinsi de faptul ca au dreptate si sunt īncapatīnati. Īn fond, daca omul nu-si da singur seama daca si unde greseste, este foarte greu sa fie convins printr-o polemica, mai ales cīnd alunecarea īn atacuri personale este la īndemīna oricui, mai ales la umbra unui avatar anonim pe un forum.
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Mar 09, 2005 5:12 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mie Mar 09, 2005 5:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

foarte frumos ai spus bibi!
as mai adauga ca cel care incita la polemici este ca cel care urla in timp ce-si tine urechile astupate.

P.S.: si eu am gresit pentru ca am intrat in anumite polemici si nu mi-a placut deloc pentru ca nu favorizeaza scoaterea adevarului la suprafatza; nu este decat o parada a celor mai tari de gura.
Sus
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mie Mar 09, 2005 6:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi a scris:

A polemiza este rau, īn marea majoritate a cazurilor. Īn principiu, oamenii care intra īn polemici sunt convinsi de faptul ca au dreptate si sunt īncapatīnati. Īn fond, daca omul nu-si da singur seama daca si unde greseste, este foarte greu sa fie convins printr-o polemica, mai ales cīnd alunecarea īn atacuri personale este la īndemīna oricui, mai ales la umbra unui avatar anonim pe un forum.


Eu cred ca nu ai dreptate .

Forumul este un loc perfect pentru a polemiza , tocmai pentru ca nu esti " inodat " cu sforile ce tin de relatiile personale .

Cred ca a polemiza este un lucru bun daca polemistii sunt destupati la minte si se rezuma doar la o argumentare amicala si relaxata .

In scolile de mare prestigiu din lumea buna sunt si concursuri de polemica ( debate ) . Cei mai buni polemisti ajung oameni mari intr-un sistem competitiv .

In Romania polemica are o conotatie negativa datorita felului in care este dusa . Suntem prea patimasi si inca nu suntem obisnuiti a fi prieteni buni cu cei cu care polemizam . A nu fi de acord cu cineva nu inseamna a considera ca persoana respectiva este nedemna de atentie si/sau respect .

Trebuie sa invatam ca a polemiza este un sport al mintii si ca nu este cazul sa fortam pe cineva sa fie de acord cu punctul nostru de vedere .

Trebuie sa invatam a ne debarasa de "prietenii" ce au tendinta de a ne da dreptate doar pentru a fi pe placul nostru .
Este placut sa ai dreptate dar poate fi si foarte periculos in cazul cand te inseli .

Anyway , eu iubesc polemica .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zoly



Conectat la: 08 Mar 2005
Mesaje: 565
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 09, 2005 7:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salut baieti! la sculele buget cred ca rodajul al fac cei din magazine,daca vrei sa cumperi ceva modelul expus este antotdeauna ultimul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audiophil



Conectat la: 09 Noi 2004
Mesaje: 258
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 09, 2005 9:12 pm    Titlul subiectului: Polemici si polemici ... Raspunde cu citat (quote)

Aici polemicile sunt cel mai adesea sudalme de-a binelea. Fraze agramate si in cazuri fericite ineptii, etc etc. Probabil si din motive interioare (defulari). Asa ca ... mai bine lipsa (poate nu m-aleg cu vreo replica ... din categoria mentionata Laughing ).
_________________
Gradual
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Mie Mar 09, 2005 10:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJ DNA a scris:


Anyway , eu iubesc polemica .


Stiu ....

si uite-asa īncerci sa ma atragi īntr-o noua polemica despre polemici ... Laughing Laughing
Sus
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mie Mar 09, 2005 10:45 pm    Titlul subiectului: Re: Polemici si polemici ... Raspunde cu citat (quote)

audiophil a scris:
Aici polemicile sunt cel mai adesea sudalme de-a binelea. Fraze agramate si in cazuri fericite ineptii, etc etc. Probabil si din motive interioare (defulari). Asa ca ... mai bine lipsa (poate nu m-aleg cu vreo replica ... din categoria mentionata Laughing ).


Si ce daca ?
Sa presupunem ca te injura cineva sau te jigneste .
Ce pierzi ?
Majoritatea dintre noi suntem ascunsi in spatele unor usernames .


Ce este mai important ?
Sa lasi pe cineva sa abereze doar pentru ca jigneste in stanga sau dreapta sau sa incerci sa afirmi un adevar ( atunci cand esti 100% convins ca detii un adevar ) ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mie Mar 09, 2005 11:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu este niciodata bine sa fi 100% convins ca detii un adevar! macar un 0,1% tot trebuie sa mai lasi pentru ca sa pastrezi mintea deschisa. Eu de cate ori am fost 100% convins de ceva mi-am dat seama ca un lucru macar cat de mic si tot a scapat din vedere.
Sus
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Mar 09, 2005 11:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si uite asa, am starnit o polemica despre polemici. Laughing Laughing

Cred ca e bine sa iti spui punctul de vedere, mai ales cand esti sigur ca ai 100% dreptate, DAR sa nu insisti in a-l impune.

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Joi Mar 10, 2005 8:57 am    Titlul subiectului: Re: Polemici si polemici ... Raspunde cu citat (quote)

DJ DNA a scris:
( atunci cand esti 100% convins ca detii un adevar ) ?


Īmi pare rau, dar nu poti detine 100% adevar. Asta deja tine de Dumnezeu ...
Sus
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Mar 10, 2005 10:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu poti detine 100% adevar, dar poti sa crezi ca il detii.
_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Joi Mar 10, 2005 12:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de multe ori poti sa fi sigur ca esti destept si sa fi defapt prost ca noaptea...si uite cum se injghebeaza o polemica despre polemica; urmarea...o polemica despre polemica polemicii... Very Happy
Sus
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Joi Mar 10, 2005 12:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca aveti mintea mult prea odihnita.
_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Joi Mar 10, 2005 1:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata de catre Costin la Mie Ian 04, 2006 3:10 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Joi Mar 10, 2005 2:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cica dupa 33 ani incepem sa pierdem zilnic mai multi neuroni decat castigam. Asa ca azi am mai putini decat ieri...Trebuie compensata problema cu management cat mai bun altfel intra neuronii in faliment sau nu mai ajung sa manance pensie Fishing Old Very Happy .
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 2 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community