FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Lantul electroacustic: cum incepi ?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2004 9:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

QD,
Intr-adevar, basul nu e unul din punctele forte la 601. Am ascultat si 603 care, evident, aveau basul mai bun; in schimb, pe partea de medii si inalte mi s-au parut mai putin reusite decat 601. Oricum, problema la mine e de camera. Boxele stau aproape lipite de perete. Cand vor primi 602-uri am sa fac comparatie cu 601 si, daca se dovedeste ca suna mai bine, le schimb.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Ian 20, 2004 9:47 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2004 12:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cat de mare e camera in care le vei pune?
Dupa cum am zis si eu, la inalte si medii suna bine - dar oricat de mica ar fi camera nu cred ca vei scoate ceva din ele mai mult decat niste medii joase (daca vor fi si alea).
Combinate cu un sub, cred ar fi superchoice......
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
DELL



Conectat la: 28 Sep 2003
Mesaje: 324
Locatie: TM

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2004 1:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Personal eu am inceput acest lant electroacustic acum 2-3 luni si asta dupa ce m-a dus cineva intr-un magazin unde in biroul boss-ului am asculat niste boxe care m-au fascinat: Sonus Faber Concerto. Nu pot nici acum sa imi scot din cap acel sunet! La vremea aia habar nu aveam de firma asta Embarassed , dar sunet scos de cele 2 boxe legate la CD si amplif DENON (nu stiu ce model erau) a fost demential.

Datorita lor am inceput sa imi schimb sculele si acum dupa 2 luni, pot spune ca aproape am terminat: Receiver Marantz SR5300, DVD Marantz 4300 iar saptamana asta imi vine CD Marantz 5400. Toate sunt gold. Cabluri nu stiu exact ce marca sunt, ca sunt la birou si nu mai tin minte ce scrie pe ele, stiu doar ca am dat 12EUR/m (pret direct din Germania) si sunt de 8 mm.

Singurul punct slab, in acest lant, ramane in continuare boxele pe care tot am amanat sa le comand (din lipsa de fonduri) si ca prioritate in acest lant electroactic celelalte scule (receiver, cd, dvd), dar o voi face cu siguranta cand voi dispune de banii suficienti. Vor fi Sonus Faber cu siguranta!

Mare parte din informatii/sfaturi le-am primit pe acest forum, fara de care cu siguranta nu ma descurcam.



sonusfaber_concerto_vollbild.jpg
 Description:
 Filesize:  37.63 KB
 Viewed:  146 Time(s)

sonusfaber_concerto_vollbild.jpg



_________________
Inspiration is the Mother of Invention. Desperation is its Father.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2004 2:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DELL, modu' cum ai abordat problema (CD-player dedicat, DVD-player, boxe ce te'au impresionat) dovedeste clar ca esti un... audiofil (chiar daca acolo ai strecurat un... receiver Wink ). Bravos!
Daca aveam vreo medalie Meritu' audiofilului cu siguranta ca ti'o acordam, in cadru' festiv, desigur! Laughing
... si tine'ne la curent cu boxele. Stii ca's interesat si eu de niste boxe...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Elven Archer



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 61
Locatie: In the Trees

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2004 2:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma bag si eu ca musca si dau play la acelasi cliseu... Asculta intai Sonus Faber + Marantz. Ca poate nu suna la fel de frumos ca ceea ce ai ascultat tu in ziua aia. Si ar fi pacat sa fi dezamagit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2004 3:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

QD a scris:
Cat de mare e camera in care le vei pune?
Vezi schita.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2004 3:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Elven Archer a scris:
Asculta intai Sonus Faber + Marantz
Marantz au la Master Hi-Fi si Hi-life. Sonus Faber unde ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radu_s



Conectat la: 31 Iul 2003
Mesaje: 18
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2004 3:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La Valimpex - www.highendaudio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul MSN Messenger
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2004 3:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

purs a scris:
QD a scris:
Cat de mare e camera in care le vei pune?
Vezi schita.


Uau, nu ma asteptam sa pui schita Laughing . Oricum, nice room!
Eu zic ca ar merge totusi niste floor-standere clar.

Daca tot mai vrei sa mai aculti nad + psb, cand mi-o veni sistemul o sa-l pun intai la birou si te invit sa-l "audiezi". La mine acasa e o nebunie acum si n-as putea sa chem e nimeni deocamdata Embarassed .

In alta ordine de idei, 603 poti sa pui fara probleme la tine (parerea mea) si chiar 604!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
DELL



Conectat la: 28 Sep 2003
Mesaje: 324
Locatie: TM

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2004 3:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Elven Archer a scris:
Asculta intai Sonus Faber + Marantz. Ca poate nu suna la fel de frumos ca ceea ce ai ascultat tu in ziua aia. Si ar fi pacat sa fi dezamagit.


Ar fi excelent daca as putea! Normal asa ar fi sa le ascult impreuna cu receiverul. Doar ca firma de care v-am tot scris, aduce sculele mai scumpe si greu vandabile, doar pe comanda. O sa incerc sa vad ce pot face, sa ii conving sa aduca o pereche chiar daca nu o sa le cumpar, in caz ca nu imi plac. Desi ma cam indoiesc, cred ca boxele astea le iau si din ambitie ca mi-am pus un"colt" pe Sonus Faber.

AbsoluteAudioFan a scris:
...Daca aveam vreo medalie Meritu' audiofilului cu siguranta ca ti'o acordam, in cadru' festiv, desigur! ...


80% din decizia de cumparare sculelor, este meritul vostru, al celor de pe acest forum care m-au indrumat catre astfel de scule.
Personal, inainte sa va gasesc forumul, stiam una buna si buna: SONY si Technics, fiind mai mult un pasionat de a lungul anilor de notebooks (binenteles DELL), foto&video digital, PDA. Doar de cand cu forumul acesta a aparut si pasiunea pentru HI-FI.

_________________
Inspiration is the Mother of Invention. Desperation is its Father.


Ultima modificare efectuata de catre DELL la Mar Ian 20, 2004 3:43 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ROBERT



Conectat la: 28 Oct 2003
Mesaje: 209
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2004 3:42 pm    Titlul subiectului: INCINTE ACUSTICE Raspunde cu citat (quote)

Ma intreb oare incintele JAMO chiar nu sunt pe gustul nimanui . Au niste modele care m-au impresionat la un moment dat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radu_s



Conectat la: 31 Iul 2003
Mesaje: 18
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2004 3:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dell vezi ca Paul de la firma de mai sus s-ar putea sa aiba pe stoc Sonus Faber asa ca merita sa incerci , poate reusesti sa le asculti cu receiver-ul tau.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul MSN Messenger
DELL



Conectat la: 28 Sep 2003
Mesaje: 324
Locatie: TM

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2004 4:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Merci mult de informatii. Sa ma car 600 km cu receiverul ... Confused
Da' cine stie poate cand am drum in Bucuresti, dau o fuga si pana acolo, poate au pe stoc boxele Concerto si receiverul pe care vreau sa le ascult. Desi vad ca nu vand si Marantz.

_________________
Inspiration is the Mother of Invention. Desperation is its Father.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2004 4:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

purs,
vazut schita. Confused Nu e o situatie trandafirie Sad ...
Faci corectie de balans?
Inca ceva: nu te sfatuiesc sa mergi pe floorstandere mari. Camera mea e de 3.3mx5.3m, absolut dreptunghilara, boxele sunt cam lenese, si tot suna prea tare la volume ce trec, putin, de decenta...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2004 4:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

603 sau 604 nu pot sa zic ca sunt floostandere mari....

Nu stiu ce naiba sa ma fac eu cu PSB 6T (203 x 978 x 489mm) care pot spune ca sunt imense...intr-o camera de vreo 20mp....da de daca m-a mancat....Sa vad, oi darama peretii cu ele??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 2 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community