FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
HIFIARENA 2006
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Human



Conectat la: 01 Noi 2003
Mesaje: 889
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mie Noi 08, 2006 5:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

N ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Noi 08, 2006 5:24 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
grig



Conectat la: 04 Aug 2005
Mesaje: 640
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Noi 08, 2006 6:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

N de la Nationala:
Adunarea Nationala a Utilizatorilor de Scule!
Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
„Fiecare are gusturile lui în muzică... N-are cum să asculte toată lumea numai Schopenhauer.”
-- Costi Ioniță --
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mie Noi 08, 2006 6:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

grig a scris:
N de la Nationala:
Adunarea Nationala a Utilizatorilor de Scule!
Very Happy Very Happy Very Happy
Bingo! Multam grig. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audiofool



Conectat la: 23 Mai 2003
Mesaje: 309

MesajTrimis: Mie Noi 08, 2006 6:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Unde se fac inscrieri? Da cineva carnete de membrie?
_________________
Rock is better than classical music. I can't open my windows and yell at my neighbors "HOW BOUT SOME BEETHOVEN MOTHERFUCKERS"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Mie Noi 08, 2006 6:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inscrieri se fac in spate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Mie Noi 08, 2006 6:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=4998&postdays=0&postorder=asc&start=105&sid=9b612cfc90c7282f4f6b449fadaec2e7
Sus
Emil Paraschiv



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 364
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 09, 2006 10:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fiecare dealer, pe banii lui, prezinta ce vrea el la Hi-Fi Arena. Daca targetul High End Audio era sa faca cunoscute Ebenurile mari si Chordurile negre + rack (anul trecut au fost silver), asta e, optiunea ii apartine lui Paul.

Imi pare rau ca nu am luat macar un cd Metallica cu mine ('91 sau Load), ca tare as fi vrut sa zgudui un pic Diapason-urile de la In Auditu Twisted Evil .

Btw, In Auditu au avut o prezenta foarte placuta pentru un debut si le urez succes pe viitor.
De asemenea, respect pentru doamnele de la In Auditu, MGT, Lotus si Audioconcept care ne-au suportat si care chiar fac asta din pasiune pentru muzica si echipamente audio (nu includ aici manechinele care erau angajate ptr. asa aceva).

Morala? La anul mai putine cd-uri de ascultat si mai multe aparate foto ca sa fotografiem, ca de sunat ne-am lamurit cum suna la Crowne Plaza Very Happy .

_________________
Emil Paraschiv
Hi-Fi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
robinson



Conectat la: 03 Mai 2005
Mesaje: 371
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 09, 2006 11:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Emil Paraschiva scris:
Citat:
Fiecare dealer, pe banii lui, prezinta ce vrea el la Hi-Fi Arena. Daca targetul High End Audio era sa faca cunoscute Ebenurile mari si Chordurile negre + rack (anul trecut au fost silver), asta e, optiunea ii apartine lui Paul.


Desigur. Nimeni nu-i contesta acest drept. Da si noi avem dreptul sa ne miram ca cineva are chef sa-si etaleze echipamente de 35K intr-o postura care le dezavantajeaza clar. Iar daca mi-as lua scule strict pe criteriul "imagine", clar n-as opta pentru un aspect atat de insipid ca Eben-urile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 09, 2006 11:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

goodolddog a scris:
mda, edit again ...
ADSR suna a altceva, mult mai cunoscut ....


Attack Decay Sustain Release?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Joi Noi 09, 2006 11:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Adica voi vreti sa spuneti ca nici o firma de audiofilie nu a testat cu thunder struck si money talks ?

Daor besinute cu jazz si alte fasuri ? Twisted Evil
Ceva muzica de masculi nu s-a bagat pe acolo ?

Baiiii, ce mama dracului faceti acolo ..... Twisted Evil


Ultima modificare efectuata de catre DNA la Joi Noi 09, 2006 11:42 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Joi Noi 09, 2006 11:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Emil Paraschiv
Citat:
Imi pare rau ca nu am luat macar un cd Metallica cu mine ('91 sau Load), ca tare as fi vrut sa zgudui un pic Diapason-urile de la In Auditu
- lasa ca am facut-o eu si au iesit BINE! Duminica seara la spartul targului in ultimele ore. Nu am folosit Mettallica dar le-am zgaltait si cu altceva decat clasice si fluierase. Au prestat exemplar!
Exact de treburi din astea eram si eu curios.
Sus
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 09, 2006 11:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

robinson a scris:
[Iar daca mi-as lua scule strict pe criteriul "imagine", clar n-as opta pentru un aspect atat de insipid ca Eben-urile.
Si in ceea ce priveste Chord-urile expuse parerea mea personala este ca design-ul lor se apropie periculos de mult de kitch ... Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Joi Noi 09, 2006 11:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cool ...
Cool Da Catalin, exact la aia m-am gandit Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
robinson



Conectat la: 03 Mai 2005
Mesaje: 371
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 10, 2006 1:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

purs a scris:
Citat:
Si in ceea ce priveste Chord-urile expuse parerea mea personala este ca design-ul lor se apropie periculos de mult de kitch ...


Cum, nu-ti plac butonasele alea colorate de pe transportul-ozn? Twisted Evil

Discutia despre kitsch e destul de periculoasa in sine. Cineva imi spunea despre Jadis-ul de la Audioconcept ca e "cel mai frumos amplificator de la targ", pe cand mie imi pare "Visul gospodinei care stie ca se poarta retro" (e adevarat ca la capitolul sunet e cu totul alta treaba - dar asta doar imi sporeste frustrarea; de ce si-au batut joc de carcasa?). Desigur ca nu i-am spus ce gandesc; ar fi luat-o ca un atac personal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 10, 2006 1:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentruca am fost intrebat de ce nu agreez incintele produse in tari germanice, desi am mai raspuns la acest subiect, am sa revin:
- tehnic, aceste incinte, indiferent de unde provin au un dosar tehnic beton: sunt cele mai lineare, cele mai "lucrate" atat ca linearitate a raspunsului, cat si a impedantei, fazei, etc. deasemeni, cele mai multe sunt si excelent lucrate, atat incinta cat si filtrele sau traductoarele, dar:
- acustic, imi pare rau ca trebuie sa o spun, plac, in special celor care nu au ascultat suficient muzica LIVE, IN CONCERT, LA OPERA, LA FILARMONICA, LA SALA PALATULUI, sau in aer liber.
Astfel, din muzica LIVE iti poti forma o memorie auditiva care-ti permite sa compari muzica reprodusa de incinta cu REALITATEA, nu cu o varianta la fel de departata de real ca si cea pe care o asculti. Aceasta ptr.ca muzica inregistrata, ORICAT de bine, e deja departe de realitate. Tratamentul semnalului aplicat de inginerul de sunet pe tot parcursul procesului de la inregistrarea primara pana la CD, face semnalul initial de nerecunoscut! La toate acestea, mai vine si incinta teutonica ce reda sters si lipsit de culoare sonica si armonici, e adevarat, cu o linearitate impecabila!
- incintele in discutie poate ca nu ar fi asa de deranjante si obositoare daca inregistrarea ar fi cu adevarat apropiata de realitate, unde sunetul este armonic! Dar asa, corectitudinea tehnica devine obositoare si neplacuta, ori, se presupune ca asculti muzica pentru a avea o placere, nu pentru a te tortura cu un sunet fad si uneori strident, numai ptr.ca, tehnic vorbind, ai o capodopera tehnica: un sistem scump, cu care vrei sa te inseli ca iti faci o placere!
Am mai dat exemplul acesta, desi nu cred ca multi au ascultat monitoare utilizate de BBC cum este Spendor : incinte mici, care nu respecta nici unul din criteriile pentru care orice audiofil roman iti da in cap: simetria difuzoarelor, fata ingropata cu margini ce produc difractii, caracteristica de frecventa, impedanta si faza departe de linearitate, dar, Dumnezeule, ce sunet! Rolling Eyes
In definitiv, intre muzicalitate si linearitate, aleg muzicalitatea ptr.ca vine de la MUZICA, si, nu sunt masochist, sa mor langa o pereche de incinte care ma imping la "revelatii audiofile" cu drujba in mana! Prefer flexul!
Si ca sa fiu clar, nu am nimic cu Eben, dar prefer o incinta facuta de mine Ebenului, ascultata in pivnita in care am instalat atelierul! Twisted Evil
Si pentru cei care tot dau vina pe spatiul de auditie, le recomand ultimul numar din Haute Fidelite, in care, cei care dau vina pe camera, primesc un raspuns interesant de la un adevarat audiofil ce a instalat intr- o camera de bloc de 20 mp. un sistem cu doua monoblocuri de 1.200 W/buc si incinte de 1,6 m inaltime. Nu mai vorbesc de rest!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul
Pagina 11 din 12

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community