FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Magnetofon vs. cd
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
BipBip



Conectat la: 09 Iul 2004
Mesaje: 283

MesajTrimis: Vin Dec 17, 2004 5:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

NU.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Dec 17, 2004 5:20 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Vin Dec 17, 2004 5:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

viperu a scris:
un program executabil este de fapt un fisier la care sistemul de fisiere corecteaza orice eroare de citire a bitilor.
sistemul de fisiere de la cd-urile audio (a.k.a. redbook) este foarte primitiv si cateodata nu corecteaza toti bitisorii

destul de simplu si de clar ? Smile

*
Mda, concluzia e ca eu ma pricep mai bine la recitarea versetelor Coranului decat matale la electronica/informatica... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Vin Dec 17, 2004 8:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iar o luam de la capat? Smile
Mai bine hai sa vorbim despre magnetofoane. Wink
Sus
viperu



Conectat la: 28 Mai 2004
Mesaje: 741
Locatie: mitikatown

MesajTrimis: Sam Dec 18, 2004 2:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sorin6 a scris:
*
Mda, concluzia e ca eu ma pricep mai bine la recitarea versetelor Coranului decat matale la electronica/informatica... Wink


daca citeai si mesajul dinainte, poate intelegeai... Wink
si greseala mea ca n-am pus ghilimelele de rigoare, dar la cat de culta este lumea pe forum p-aciuilea credeam ca nu este necesar... Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Dec 18, 2004 9:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

viperu a scris:
un program executabil este de fapt un fisier la care sistemul de fisiere corecteaza orice eroare de citire a bitilor.


Scuza-ma dar asta nu este adevarat, asta ca sa o spun finutz.

Erorile sint corectate de catre dispozitivul de stocare (hdd sau cd, care ambele au sisteme ECC; fdd nu stiu daca are asa ceva). Sistemul de operare ce primeste ia de bun atita timp cit nu i se semnalizeaza eroare de la dispozitiv.

In SO calea de citire este driver (hdd, cd, fdd) -> sistem de fisiere si niciunde pe ea nu se face nici o corectie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Sam Dec 18, 2004 1:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

viperu a scris:
sorin6 a scris:
*
Mda, concluzia e ca eu ma pricep mai bine la recitarea versetelor Coranului decat matale la electronica/informatica... Wink


daca citeai si mesajul dinainte, poate intelegeai... Wink
si greseala mea ca n-am pus ghilimelele de rigoare, dar la cat de culta este lumea pe forum p-aciuilea credeam ca nu este necesar... Laughing

*
EU am inteles un singur lucru... ca nu devi inginer citind "Hi-Fi Best Choice"... Wink asta ca sa fiu si eu finut... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
viperu



Conectat la: 28 Mai 2004
Mesaje: 741
Locatie: mitikatown

MesajTrimis: Sam Dec 18, 2004 2:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bine ca sunteti voi destepti... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

eu aveam impresia ca de pe cd-uri se citesc blocuri (a se vedea diferentele intre blocurile de iso9660 si cdda)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Sam Dec 18, 2004 2:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...

Ultima modificare efectuata de catre nicumur la Mar Mai 31, 2005 5:14 pm, modificat de 1 data in total
Sus
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Sam Dec 18, 2004 11:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ze clar deloc.... gaurile de 2,5 mm au EXACT la fel de multe sanse sa apara pe CD-urile originale "presate" cat si pe cele copiate "arse", cea doar nu o fi stiind doamna zgarietura sa se puna doar pe cele piratate Laughing
Si de altfel, asta e pur si simplu ENORM, de zeci de mii mai mare decat procentul de "biti ratati" ai unui CD-burner...
De acolo apare, evident, "corectia-pacaleala" dar ... IN CAZUL AMBELOR SUPORTURI... (orig vs. copiat) Wink
De fapt, analogic, digital, in cazul aparatelor de calitate avantajele si inconvenientele sa cam echilibreaza, cu deosebirea ca digitalul nu are uzura... (in cazul unei utilizari ingrijite, evident...)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Dum Dec 19, 2004 1:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

On Topic: eu am ascultat o banda de mag. trasa pe un Kashtan prapadit de pe un CD-Player, si, sincer, suna mult mai bine...
Cu inalte mult mai bine conturate, si cu o dinamica mai buna, ascultata pe acelasi Kashtan si pe aceleasi boxe de Kashtan...


Ultima modificare efectuata de catre nicumur la Mar Mai 31, 2005 5:15 pm, modificat de 1 data in total
Sus
messe



Conectat la: 22 Apr 2004
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2004 1:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dragii mei,

In primul rand ca ambele formate audio si de date au metode de detectie/corectie de erori. Eu cred ca in cazul unora trebuie lamurite anumite concepte, legate de sistemele digitale.

In momentul cand a fost proiectat sistemul CD, pentru audio, s-a vrut transarea problemelor care apar la sistemele analogice. Mai precis, inregistrearea/redarea pe acest suport fara variatii si pierderi de fidelitate.

Trecand peste formatul digital si avantajele sale in aceasta problema, sistemul optic de citire nu a fost nicidecum proiectat pentru o citire "aproximativa". Datele sunt citite exact asa cum sunt scrise. Asta e ideea de baza. Acum, faptul ca s-au prevazut si tratarea/corectia erorilor de citire, asta face parte din orice sistem care se respecta. Insa, tot la sistemele care se respecta, aceste erori trebuie sa apara numai accidental. Mai importanta este detectia pentru ca e mult mai dezastruos pentru un sistem audio sa redea informatie digitala eronata decat sa "taca". Nu trebuie uitat ca standarul a fost adoptat pentru playere care citeau de pe cd la viteza 1x, deci recitirea unei portiuni eronate era imposibila, deci a fos implementat un sistem de corectie "on the fly". Playerele moderne, fac multe chestii cum ar fi recitire, buffering, etc, deci nu e cazul sa vorbim despre erori, repet decat in mod exceptional.

Vad ca mai multi s-au luat de "bitul meu lipsa" , reformulez poate nu am fost destul de clar : un bit dintr-un esantion ( mai ales daca e cel de semn ) poate fi auzit foarte clar. Punct !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Lun Dec 20, 2004 8:00 pm    Titlul subiectului: Inginerie, haine grele... Raspunde cu citat (quote)

...

Ultima modificare efectuata nicumur la Mar Mai 31, 2005 5:16 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2004 8:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

V-am lasat pana acum sa vad ce pareri aveti. E ciudat cum de reuseste un mag (chiar si un cass bun) sa recupereze dinamica inaltelor de pe CD.
M-am lovit de problema acum doua saptamani cand m-am apucat sa restaurez mecanica la un GXF-71. Copia facuta pe caseta suna mult mai curat decat CD-ul, apar armonicele cinelului care pe CD lipsesc, cu toate ca S/N la deck e cu 15 dB mai mic decat la CD....Ciudat fenomen.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2004 9:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hai sa fim seriosi, nici Bunul Dumnezeu nu reuseste sa restaureze ceea ce nu exista in semnalul initial, in cel mai fericit caz "minte frumos" Wink
Sau dca CD-ul face o corestie de eroare se cheama -oh, oroarea ororilor- o crima audiofila iar cand o scula analogica "te duce cu zaharelul" asta se cheama restaurare... Wink
Da, sculele analogice, mai ales unele de tip "vintage" de calitate dau o savoare sunetului inexistenta la multe aparate recente, dar cred ca in detrimeniul "performantei pure"...
Printre altele pot sa ma laud cu (poate) la ora actuala cel mai "nou" F71 (impreuna cu un GX-F31, de 13 ani de cand sunt plecat din RO cred ca nu s-au mai ascultat 30 de casete pe ele, iar inainte erau aproape noi... mi-a fost mila sa il vand... Wink (Nu, nu e reclama, nu sunt de vanzare...)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2004 10:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Armonicele respective nu lipsesc de pe CD, doar ca sunt estompate de frecventa principala si nu prea ai cum sa le auzi, cum banda magnetica se comporta ca un compresor, la redare apare fenomenul de expandare, expandare care se face cu totul (armonice+frecventa principala) ca sa nu mai vorbesc influenta bobinelor din amp. de rec si din dolby.
Cat despre 71 si 31, marea lor belea e chiar amp-ul de rec care e cu integrat , eu am inlocuit amp-ul de rec la 71 cu cel cu un tranzistor de la CS-M4 care e cel mai tare amp. de rec facut vreodata. In plus de asta, sistemul dolby de la 71 e de rahat, sunt doua dolby B inseriate care lucreaza prost (la 31 au folosit HA 12038 care e perfect). Tot la 71 am eliminat si partea de test de banda care e cam degeaba.....Rezultatul? Raport s/n 90 db, zgomot de fond mai mic decat cd-ul. Aceleasi modificari vreau sa le fac si pe un mag gx-77, tare sunt curios cum o suna o banda trasa la viteza 19 cu dolby c....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Urmatorul
Pagina 11 din 13

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community