FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Yorkshire blend - SUGDEN
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Joi Mai 13, 2010 9:11 pm    Titlul subiectului: Re: opinie Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
vizitator a scris:




Structura etajului de intrare e relativ recenta si cunoscuta de toti producatorii . De ex. naim pe statiile entry nu o foloseste (atrage dupa sine alte costuri, adica reduce profitul).
Clasa A din etajul intermediar duce la liniarizarea acestuia, si cum acesta e unul dintre calcaiele lui ahile ,era logic ca acolo sa se caute solutii. De ex naim pe statiile entry nu a folosit clasa A pe atajul intermediar (din aceleasi rationamente)
.


Dintre toate amplifurile din lume trebuia amintit Naim?!
Oare cate amplifuri entry-level nu folosesc etaj de intrare dublu-diferential si clasa A in etejul intermediar? Oare nu cele mai multe?


La asta am schema ,tocmai ca a fost clonat destul de mult prin asia. Nu stiu daca cele mai multe sunt asa implementate, dar stiu ca exista si varianta cealalta in aceeasi gama de pret. Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Mai 13, 2010 9:11 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2010 7:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, Atoll.
Numai ca multi considera Naim 5i peste Atoll IN100.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2010 8:45 am    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
Da, Atoll.
Numai ca multi considera Naim 5i peste Atoll IN100.




Multi au considerat o referinta marantz cd17 cand a aparut. Era laudat pt sunetul neutru(de fapt era vorba de un sunet mort) care era datorat dacului sau dac7. Chiar si cele mai scumpe realizari din hi-end incepusera sa-l foloseasca. Foarte repede firmele din hi-end au renuntat la el pentru ca si-au dat seama de faptul ca nu pot vinde un sunet mort unui segment de clienti avizati, dar sunet care prinde foarte bine la publicul larg neavizat (care mai mult de timbru nu stie sa discearna). Acum pe site-ul lampizatorului veti gasi playerele cu dac7 trecute la capitolul feritiva de asa ceva. Shocked
Deci e destul de important sa discernem ce inseamna multi.


Eu de ex. am ascultat naim 5i comparativ cu atoll50 (asta ar fi o comparatie corecta pt ca au relativ aceeasi putere declarata, masurat naim-ul nu prea ). Initial nu reuseam sa inteleg diferenta mare sunet /pret invers proportionala, dar intre timp am realizat ca piata audio Uk practica preturi raportate in special nivelului de trai, si in aceste conditii diferenta de sunet/valoare e direct proportionala. Oare de ce in ultimii ani a crescut pretul la atoll si la naim a stagnat? Si asta in conditii de criza! Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2010 8:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru ca Atoll a facut niste modificarii si asa au aparut seriile noi.
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2010 11:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Initial nu reuseam sa inteleg diferenta mare sunet /pret invers proportionala, dar intre timp am realizat ca piata audio Uk practica preturi raportate in special nivelului de trai, si in aceste conditii diferenta de sunet/valoare e direct proportionala.


Pretul unui Atoll 50 este aproximativ 750E, al unui Naim 5i (in Romania) 880 E. Diferenta nu-mi pare chiar atat de mare pe cat insinuezi. Wink

Citat:
Oare de ce in ultimii ani a crescut pretul la atoll si la naim a stagnat


Probabil ca o sa ne spui tu. Chiar sunt curios de explicatie! Razz

Vizitator, eu am avut micul Naim aproximativ un an si pot spune ca cunosc acest amplif ca pe propriile buzunare asa ca am sa incerc si eu o opinie strict ureochiofila, la electronica nu ma prea pricep.
1. micul Naim 5i a reusit sa se descurce mai mult decat onorabil cu niste Sonus Faber Auditor M, asta in conditiile in care boxele SF sunt destul de mofturoase
2. teoretic cei 50W, anemici dupa cum ai masurat tu, nu ar fi trebuit sa fie in stare sa miste aceste boxe, totusi, miracol, se pare ca lucrurile erau oarecum pe dos
3. aveam sunet punch, timing, bas superb, sound stage rezonabil, sunetul suficient de transparent, etc.
4. daca ampliful Naim 5i ar fi fost anemic, toate acestea ar fi lipsit cu desavarsire, mal ales punch-ul, timing-ul si basul.

Sa ne intelegem, nu-i inchin ode micului Naim 5i, sunt constient de limitele acestuia, spun doar ca 5i reuseste la bani putini sa fie un excelent produs in gama entry. Idea
Inainte de Naim 5i am avut un amplificator NAD pe care am dat 300 E, daca ar fi sa o iau de la capat cu siguranta ca NAD-ul nu ar mai fi o solutie pentru mine, diferenta de sunet este clar in favoarea micului Naim. NAD-ul este un amplif ok raportat la pretul de achizitie, dar este departe de ce isi poate dori o ureche experimentata. Idea

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2010 11:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vizitator sincer eu nu inteleg nimic din ceea ce vb tu cand vine vorba te scheme. Citesc ce scrie Polygram si prind imediat, dar ce spui tu este extrem de incalcit, vorbesti numai pe limba ta. Tu ai ceva studii de electronica ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2010 12:00 pm    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
Citat:
Initial nu reuseam sa inteleg diferenta mare sunet /pret invers proportionala, dar intre timp am realizat ca piata audio Uk practica preturi raportate in special nivelului de trai, si in aceste conditii diferenta de sunet/valoare e direct proportionala.


Pretul unui Atoll 50 este aproximativ 750E, al unui Naim 5i (in Romania) 880 E. Diferenta nu-mi pare chiar atat de mare pe cat insinuezi. Wink

Citat:
Oare de ce in ultimii ani a crescut pretul la atoll si la naim a stagnat


Probabil ca o sa ne spui tu. Chiar sunt curios de explicatie! Razz

Vizitator, eu am avut micul Naim aproximativ un an si pot spune ca cunosc acest amplif ca pe propriile buzunare asa ca am sa incerc si eu o opinie strict ureochiofila, la electronica nu ma prea pricep.
1. micul Naim 5i a reusit sa se descurce mai mult decat onorabil cu niste Sonus Faber Auditor M, asta in conditiile in care boxele SF sunt destul de mofturoase
2. teoretic cei 50W, anemici dupa cum ai masurat tu, nu ar fi trebuit sa fie in stare sa miste aceste boxe, totusi, miracol, se pare ca lucrurile erau oarecum pe dos
3. aveam sunet punch, timing, bas superb, sound stage rezonabil, sunetul suficient de transparent, etc.
4. daca ampliful Naim 5i ar fi fost anemic, toate acestea ar fi lipsit cu desavarsire, mal ales punch-ul, timing-ul si basul.

Sa ne intelegem, nu-i inchin ode micului Naim 5i, sunt constient de limitele acestuia, spun doar ca 5i reuseste la bani putini sa fie un excelent produs in gama entry. Idea
Inainte de Naim 5i am avut un amplificator NAD pe care am dat 300 E, daca ar fi sa o iau de la capat cu siguranta ca NAD-ul nu ar mai fi o solutie pentru mine, diferenta de sunet este clar in favoarea micului Naim. NAD-ul este un amplif ok raportat la pretul de achizitie, dar este departe de ce isi poate dori o ureche experimentata. Idea



Stii si preturile din 2007 atoll-naim (comparate corect de catre tine in aceeasi clasa de putere). De atunci la atoll nu s-a schimbat nimic in schema de principiu/implementare (au modificat doar timbru printr-o singura componenta care coasta 1eur), dar aproape s-a dublat pretul. Ce zici ,e destul de mare difernta 400-1000eur din 2007 fata de 750-880eur din 2010? (explicatia cuprinde o ecuatie cu paramerii tehnici si financiari) .

Uite o alta opinie legata de naim si puterea lui declarata(nu i-mi apartine)

"Asta e cel mult o gluma. N-are nici o legatura cu gusturile. Ai incercat sa pui vreodata ceva solicitant pe Nait5? Ceva Mahler, Shostakovich? Mai bine nu ai incerca, trust me.
Cel mai adesea ascult "full scale orchestra" - asta scoate complet alde naim din ecuatie...."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2010 12:15 pm    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
Vizitator sincer eu nu inteleg nimic din ceea ce vb tu cand vine vorba te scheme. Citesc ce scrie Polygram si prind imediat, dar ce spui tu este extrem de incalcit, vorbesti numai pe limba ta. Tu ai ceva studii de electronica ?



Pai in ceea ce priveste statia Polygram doar m-a citat. Very Happy

Cred ca te referi la cd17 si acolo intradevar e mult de argumentat (si asa e posibil ca putini sa si inteleaga).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2010 12:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Asta e cel mult o gluma. N-are nici o legatura cu gusturile. Ai incercat sa pui vreodata ceva solicitant pe Nait5? Ceva Mahler, Shostakovich? Mai bine nu ai incerca, trust me.
Cel mai adesea ascult "full scale orchestra" - asta scoate complet alde naim din ecuatie...."


Vizitator, eu spun ceva si tu interpretezi totul asa incat sa-ti sustii afirmatiile. Am pus Mahler pe amplificatoare de 4-5 k si unele nu au fost in stare sa-si faca treaba cum trebuie, cum as putea sa-i cer micutului Naim 5i ca pentru 800 E sa-mi ofere o experienta completa. Laughing Eu spun ca Naim 5i are o consistenta a sunetului greu de egalat de alte amplifuri aflate in zona de pret de sub 1000 E, nu ca este 'Sfantul Gral' al audiofiliei. Wink
De fapt nu inteleg unde bati?

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2010 12:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oameni buni, Nait 5i e un entry-level. Ce pretentii aveti de la el?

Vizitator,
oare cate Atoll In50 s-au vandut in 2007 si cate Naim Nait5i(care costa dublu)?
Asta ar fi o informatie interesanta si pretioasa.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2010 3:56 pm    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
Oameni buni, Nait 5i e un entry-level. Ce pretentii aveti de la el?

Vizitator,
oare cate Atoll In50 s-au vandut in 2007 si cate Naim Nait5i(care costa dublu)?
Asta ar fi o informatie interesanta si pretioasa.


Nu am idee. Corect ar fi sa vedem evolutia in catva ani (2007-2010), asa cum s-a vazut si evolutia pretului.(pretul are o legatura cu cererea si oferta) Producatorii ar sti sa-ti raspunda ,dar ma tem ca nu vor sa stii. Very Happy

Pentru unul ca mine e o informatie nesemnificativa, atat timp cat am alte parghii de evaluare a unui produs, parghii care nu pot fi actionate de marketingul de vanzari sau reclama platita in diverse publicatii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2010 4:57 pm    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
Citat:
Asta e cel mult o gluma. N-are nici o legatura cu gusturile. Ai incercat sa pui vreodata ceva solicitant pe Nait5? Ceva Mahler, Shostakovich? Mai bine nu ai incerca, trust me.
Cel mai adesea ascult "full scale orchestra" - asta scoate complet alde naim din ecuatie...."


Vizitator, eu spun ceva si tu interpretezi totul asa incat sa-ti sustii afirmatiile. Am pus Mahler pe amplificatoare de 4-5 k si unele nu au fost in stare sa-si faca treaba cum trebuie, cum as putea sa-i cer micutului Naim 5i ca pentru 800 E sa-mi ofere o experienta completa. Laughing Eu spun ca Naim 5i are o consistenta a sunetului greu de egalat de alte amplifuri aflate in zona de pret de sub 1000 E, nu ca este 'Sfantul Gral' al audiofiliei. Wink
De fapt nu inteleg unde bati?


Din prima ta expunere nu se intrevedea aceasta neputinta. Ba din contra la pt2 sustineai ca ar fi chiar pe dos.
Eu mi-am sustinut afirmatiile cu argumente nu cu opinii personale (vezi isprava celor de la sudgen cu boxele).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2010 7:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A...si la noile amplifuri Atoll le-a pus si telecomanda. De aceea le-a crescut pretul Wink . Vorbesc serios.


De pe site-ul Atoll:

Les modeles IN50, IN80, IN100, évoluent en série SE :

Les Intégrés deviennent tous télécommandables (circuits internes pré-équipés) ;
La télécommande (vendue séprarément) gère maintenant le volume ET la sélection des sources (y compris le By-pass);
Les Intégrés bénéficient tous d’une entrée BY-PASS (utilisation en amplificateur de puissance, intégration aisée dans un sytème home-cinéma) ;
En interne, les condensateurs de liaison sont de technologie MKP et la sélection des sources s’effectue par relais ;
Nouveau Design : indication des sources par led ; mise en veille ; boutons en alu massif.

Vedeti aici:

http://www.atoll-electronique.com/ampliintegre.php


IN50 era 400euro fara telecomanda. Nu ca puteai sa-i cumperi separat(ca la IN100), ci pur si simplu nu era prevazut cu asa ceva.(Sper ca nu ma insel) Or, asa ceva costa. La IN100 daca vroiai si telecomanda dadeai un ban in plus. Numai pt telecomanda dai cam 100euro, iar daca adaugam si costul unui circuit si al motorasului...(in cazul lui IN50) realizam de ce era mai ieftin.

Si inca ceva: nici IN50 nu cred ca are etajul de intrare dublu-diferential.
Vizitator ,ma insel? Corecteaza-ma daca gresesc!

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2010 7:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vizitator, clarifica, te rog, si ce inseamna etaj de intrare dublu diferential. Faptul ca un amplif e dual-mono nu inseamna automat ca trebuie sa aiba si doua trafuri toroidale. Poate fi unul singur cu dubla infasurare.

Nu toata lumea stie toate chestiunile astea tehnice. De fapt, nu stiu cat conteaza pt unii, pt ca aprecierea unui amplif - si a oricarei scule in general - se face urechiometric - vorba cuiva. Stii cum suna nu studiind prospecte si scheme si date tehnice, ci ascultand, deci in urma unei auditii. Poti "studia" potriveala, prin multe incercari. Asta nu prea poti sa o faci singur acasa. Asta face un dealer serior, corect si cinstit, care nu-ti va recomanda o scula doar pt a mai castiga bani, ci iti va recomanda un sistem pt ca orice client sa fie multumit si astfel va castiga si incredere si prestigiu

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fojica



Conectat la: 01 Feb 2007
Mesaje: 136
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2010 8:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ PolyGram

Din cate stiu eu termenul tehnic este etaj de intrare diferential complementar - adica e format din tranzistori complementari, 2 NPN si 2 PNP (sau 2 JFET N-ch si 2 P-ch), caz in care putem vorbi si de alimentare simetrica - V+, 0, V-.
Etajul de intrare n-are nici cea mai mica legatura cu configuratia de alimentare, ma refer la numarul de trafo. Poate fi la fel de bine cu un singur traf si redresare comuna ambelor canale, un singur traf si redresare separata pe canale sau cu 2 trafuri - ceea ce numim dual-mono. Singura "constrangere" este alimentarea simetrica, altfel spus traful este de genul 2 x N volti pe ramura.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Urmatorul
Pagina 13 din 17

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba românã: Romanian phpBB online community