FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
MAGNETOFONUL - discutii numai despre banda analogica
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 13, 14, 15
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006 7:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

drag a scris:
Tascamul 22-2 este urmasul lui x3 exceptional magnetofon, performantze incredibile. Bravo!

*
Mersi, tocmai ce l-am primit, este in stare excelenta, este tipul de scula care se da pe de trei ori nimic, fiind un "doua piste", 19/38 si acceptand role de de "doar" 18... Crying or Very sad
Mi se pare insa ca NU e urmasul lui X3, ci "geamanul" acestuia, productia a mers in paralel (in timp) exista ceva deosebiri intre ele, dar sunt nesemnifictive...
Cureaua e noua, iar capetele nu au urma de uzura... Asi pune insa un bloc de capete de X3... Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006 7:05 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Lun Iul 24, 2006 12:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

imagineazä-tzi cä eu am fäcut exact invers in 1982, am pus capete 2 piste cu viteza de 9 si 19 si fäceam mici inregisträri pt mici anuntzuri radio...foarte constantä electronicä, discrete circuits, 29000hz cred e he he!! Transport superb. Ce m-a läsat relativ rapid a fost placa cu comenziile de transport, contactele s-au ars in timp dar le-am schimbat usor cu noi de la Teac si nici n-au fost scumpe eu fäceam uzaj pro cu el säracu...un mic tractoras cu sunet splendid pt categoria lui de masinä. Dacä vrei sä-ti schimbi capetele, comandä de la Teac Cobaltamorphous heads: viatzä lungä + calitate sonorä + ieftine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Lun Iul 24, 2006 10:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asi comanda (poate) dar am pierdut linkul, odata ce am dat X-3-ul... Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
JohnDoe



Conectat la: 08 Noi 2005
Mesaje: 62
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 30, 2006 1:05 pm    Titlul subiectului: autoreverse Raspunde cu citat (quote)

Salut, tot citesc de ceva vreme pe acest forum, in special partea de vintage, pt ca sunt fascinat de sculele analogice; Insa am o intrebare la care nu pot gasi un raspuns si ma gandeam ca ma poate ajuta cineva de pe acest forum, mai ales ca observ ca sunt f multi impatimiti dupa analogic;

Deci intrebarea mea, e asa, la un magnetofon care are functia de autoreverse, cum face acest lucru? pt ca presupun ca in momentul cand ajunge la capatul benzii, aceasta iese de pe rola.

Imi explic destul de usor acest lucru la un casetofon, care la capatul benzii poate face autoreverse ori folosind un senzor care sa sesizeze tensiunea in banda, ori avand pe una din role montat un senzor care sa sesizeze ca acestea s-au aoprit.

Sincer eu am un mag rostov, ceva vreme in urma am avut un tesla cm130, nu ma mandresc ca am vreo scula super tare, sunt destul de multumit de cum se aude rostovul, insa am observat de ex ca si la rostov si la cm130 sistemul de autostop e realizat cu senzori fixati pe acele intinzatoare de banda care in momentul cand coboara fac un contact si se realizeaza autostopul; insa ca acesta sa se produca, e esential ca banda sa iasa de pe rola debitoare.

insa la autoreverse nu imi explic nicicum.

ceea ce banueisc e ca ar face autoreverse doar daca banda ar avea la capete o zona metalizata, intercalata intre banda si capetele colorate, a.i. aceasta sa conduca cumva prin ea o tensiune electrica care sa dea comanda de autoreverse, inainte ca banda sa iasa de pe rola debitoare.

Dar asta ar insemna ca nu functioneaza pe benzi orwo, basf, ampex sau ce mai am eu pe acasa.

ma poate lamuri si pe mine cineva? multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bogdan69



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 820
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 30, 2006 1:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

exact asa functioneaza. Intraevar nu merge aceasta functie cu benzile care nu au partea metalizata.
_________________
poluarea devine o problema foarte serioasa. Ieri am deschis o conserva si inauntru am gasit pesti morti si ulei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
JohnDoe



Conectat la: 08 Noi 2005
Mesaje: 62
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 30, 2006 2:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ex la benzile ampex pe care le-am cumparat am observat ca nu au capete colorate, ci pur si simplu e doar banda pe ele fara nici un fel de terminatie; de fapt are o terminatie de 3cm din hartie cu lipici care ajuta sa nu se desfaca de pe rola;

de asemenea am o rola orwo de 22 numai cu banda colorata verde pt a face manual acele capetele colorate la benzi.

Ma intreb, exista si role numai cu banda metalica si sa tai di ea cat imi trebuie si sa le pun la capetele benzilor?

asta cred ca mi-ar fi util ca sa faca autostop inainte de a iesi de pe rola debitoare.

stie cineva, exista de cumparat de pe undeva asemenea role numai cu banda metalizata?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
vladtm



Conectat la: 05 Feb 2006
Mesaje: 223
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Noi 30, 2006 4:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

autoreverse-ul se mai face cumva ....cu senzor optic langa capete...cand banda normala trece printre fotodioda si led,prin aceasta nu trece lumina,iar intre capatul colorat si banda se pune un segment de ..3-4 cm de banda transparenta...im momentul in care aceasta a ajuns la senzor,click,autoreverse (autostop)

Eu nu prefer varianta cu banda metalizata...o fi o obsesie de a mea...da nu-mi palce sa imi frece capetele segmentu ala metalizat.

_________________
"Ambition is the last refuge of failure." - Oscar Wilde
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
JohnDoe



Conectat la: 08 Noi 2005
Mesaje: 62
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 30, 2006 4:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da asta asa e. Am doua benzi Agfa care au capat din acela metalic si care intr-adevar pe Rostov imi da o oaresce senzatie de dureri de dinti cand trece peste capete;

insa la tesla cm130 pe care l-am avut inainte facea autostop inainte sa apuce sa frece pe capete; ma rog apuca sa frece fix 5cm, pana ajungea la intinzatorul metalic.

m-am uitat la rostov si se pare ca ar fi destul de simplu de adaptat un sistem de autostop pe baza acelui capat metalic, insa trebuie un strung si doua bucse de teflon care sa izoleze fata de sasiu ghidajele de banda.

pe de alta parte revenind la sistemul optic care sunt de acord ca ar fi mult mai util, problema e ca nu prea am vazut benzi care sa aiba capete de banda transparente chiar si o bucata cat de mica; sincer nici nu mi-au intrat pe mana f multe tipuri diferite de benzi, deci nu exclud posibilitatea ca asa ceva ar putea exista in mod curent si firesc.

oricum problema e ca daca banda nu vine din fabrica cu unul din sisteme, atunci e destul de complicat de improvizat asa ceva. ma si vad dcupand fasii de 6,3mm din capace de iaurt sau gulere de plastic de la camasile barbatesti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
nichishoru



Conectat la: 13 Oct 2006
Mesaje: 27
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 30, 2006 6:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vladtm a scris:
autoreverse-ul se mai face cumva ....cu senzor optic langa capete...cand banda normala trece printre fotodioda si led,prin aceasta nu trece lumina,iar intre capatul colorat si banda se pune un segment de ..3-4 cm de banda transparenta...im momentul in care aceasta a ajuns la senzor,click,autoreverse (autostop)
.


Citind schimbul vostru de idei vin si eu cu alta: poate exista folie de aluminiu sau aluminizata, autoadeziva (gen tapet) care poate fi taiata in fasii si apoi aplicata pe fata activa a benzii. Conditia ar fi ca sa nu fie prea groasa si sa nu se dezlipeasca de pe banda.
Ar trebui cautat prin magazinele de papetarie sau decoratiuni.
Eu o sa studiez problema si daca gasesc dau de veste.

la sculele cu senzor optic (daca exista asa ceva) se poate curata cu un solvent o portiune din oxidul magnetic si ramane suportul transparent.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Joi Noi 30, 2006 9:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Benzile adevarate - MAXELL, TDK - vin cu o folie aluminiu lata cit banda , care se dezlipeste si se ataseaza pe partea care nu vine in contact cu capetele - aceasta folie metalizata inchide un circuit care declanseaza stop-reverse playback - folia se aplica pe banda oriunde vrei ca acel punct sa fie trigger pt reverse, folia avind o lungime de aprox 2.5 cm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 13, 14, 15
Pagina 15 din 15

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba românã: Romanian phpBB online community