FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Naim vs Accuphase, sau vesnicele aberatii inerente
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18, 19  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pubela
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 2:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="FM Acoustics"]
cosminbro a scris:

Ceva link-uri cu experiente comparative de pe glob intre Accu si marci din aceeasi categorie de pret aduse de Jack ar fi interesante, desi nu suficiente pt a-ti sustine afirmatia ca Jack nu aduce nimic de acelasi nivel. Scriem vorbe...


Goagal iti este prieten. Forumuri straine, adevarate...., etc Exclamation

Dar evident ca sunt doar vorbe, nu ? Astea de pe acest forum sunt altceva Question

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 2:16 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 2:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"dragilor", ati reusit din nou ce ati mai reusit si alta data, sa umpleti de chestii urate forumul asta... adevarul ca daca nu mai sunt utilizatori pe cel al firmei voastre e firesc sa mai arunci cu ceva noroi pe aici, ca aici se poate, e forum liber...

eu ma retrag din acesta discutie, si am sa incerc sa ma rezum la posturile mele tipice, in care incerc sa aduc ceva informatie si contributie...

MULTA BAFTA LA ABERATII!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 2:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:

Nu prietene, eu pana sa am Accu am ascultat tot felul de scule. Dar se vede treaba ca te roade invidia.

Sau ai impresia ca la cat costa Accu nu aveam si alte variante ?

P.S. Hai sa formulam un postulat universal: toti audiofilii din lumea asta au urechi de tabla, cine vrea sa afle adevarul sa intre pe hi-fi and multimedia, pentru ca numai aici e plin de guru in ale audiofiliei, care detin adevarul absolut si anume: numai sculele vandute de proprietarul site-ului sunt cele mai bune !


Tu asta ai inteles? Eu doar te-am intrebat daca afirmatile tale se bazeaza pe experiente concrete si se pare ca nu. Nu conteaza, sunt la fel de valabile.

Sunt invidios, clar!
Muzica te preferata cuntine cumva termeni precum "dusmani", "invidie" etc?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 2:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
"dragilor", ati reusit din nou ce ati mai reusit si alta data, sa umpleti de chestii urate forumul asta... adevarul ca daca nu mai sunt utilizatori pe cel al firmei voastre e firesc sa mai arunci cu ceva noroi pe aici, ca aici se poate, e forum liber...


Al "firmei"noastre ?

Mai prietene, permite-mi sa iti zic: intreci orice limita a bunului simt.

Asta nu vad cum va fi vreodata forum liber.

De exemplu, atata vreme cat adminii acestui site nu permit sa se tasteze numele firmei lui Yura - deci al unei firme concurente, ce dovada mai mare decat asta vreti ? (P.S. Tu care esti programator al site-ului sau admin, intra repede acum pe dedesubt si demonstreaza-mi contrariul ! Twisted Evil)

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 2:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
nicu, te rog, moderatie si echidistanta... si fara SF-uri. ar fi de apreciat, mai ales din partea ta!


cataline (observi ca-ti scriu numele cu litera mica, ca si tu asa il scrii pe al meu, probabil ca asa ai invatat tu la scoala primara Twisted Evil ), dinica si "restul naimistilor", am o mare rugaminte la voi - sa NU ma bagati pe mine in nici un fel in laturile astea dintre taberele voastre Exclamation

Nu de alta, dar stiti ca eu sunt omul care aude/vede multe si le pune la cutiuta, nu le da pe goarna - cu exceptia faptului cand sunt calcat pe coada rau de tot, si atunci "pac, la Rasboiu" - s-au convins si altii ca nu este bine sa ma provoace Confused

Incerc sa fiu echidistant, dar cu ce aberatii citesc pe aici cu Naim 5i care scoate 500W imi este extrem de greu sa-mi mentin obiectivitatea.

Daca tu crezi ca Naim are vreo sursa care sa surclaseze combinatia 800-801 de la Accuphase este convingerea ta, dar nu vad de ce altii trebuie sa ia de buna afirmatiile tale, deoarece Naim nu cred ca are la ora actuala contracandidat pentru acest combo - parerea mea strict personala Exclamation

La fel, daca gasesti amplificare Naim care sa "spulbere" un P7100 sau monoblocurile M8000, sau vreun preamp care sa "spulbere" un C3800, mai stam de vorba - cel putin parerea mea este ca nu... poate tu crezi ca da Cool

Sa ne intelegem, am ascultat destule si Naim, si Moon si Accuphase ca sa-mi fac o anumita parere (absolut subiectiva, recunosc) - buna, rea, asta e, este parerea mea - daca tu sau altii sustineti contrariul este parerea voastra si v-o respect - dar nu inteleg de ce trebuie jignite parerile altor forumisti - sau, mai grav jigniti forumistii direct (sau indirect) Question

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 2:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FM Acoustics a scris:

Sunt invidios, clar!
Muzica te preferata cuntine cumva termeni precum "dusmani", "invidie" etc?


Cunosc manelisti care au mult bun simt. Twisted Evil

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djradu2004



Conectat la: 14 Ian 2004
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 2:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
este o stare de fapt care va fi mereu alimentata de unii, cine e neutru observa imediat...

eu incerc sa postez chestii interesante, la obiect, cand, in comparatiile mele intervine un produs de la iura, brusc "echipa" se sesizeaza, si ia pozitie, si incepe sa umple forumul cu posturi despre nimic, ca de obicei... aceeasi "miscare" teleghidata din cele mai vechi timpuri...

sunt cativa useri, djradu, TJ, si, mai nou, marians printre ei, care, in opinia mea, nu au scris nici macar un post interesant pe acest forum, si au intervenit numai cand isi simteau "amenintate" sculele de niste comparatii concrete!

TJ, poti scrie ce poftesti din punctul meu de vedere, posturile tale sunt copie la indigo, unul dupa altul, contributie la forum zero barat...
v-a "antrenat" iura ca accu e cel mai bun si daca auziti ca totusi exista concurenta, incepe sa va apuce "febra"?

marian, nu mai tasta, te rog frumos, esti un exemplu clar de personaj de care lumea trebuie sa se fereasca cu orice pret! fa-ti un bine si opreste-te din tirada de minciunele si inventii, si aspectul de falsa bonomie si echidistanta...

si scapa de acele amati cat mai repede, nu sunt de tine, la fel si de acel scout! iti place sa fii aplaudat, si sa iti fie laudate sculele, altfel daca ti se spune verde in fata care e adevarul, stii f bine cum reactionezi! sa iti reamintesc? mai bine nu...


Catalin, nu stiu cum naiba se face dar acele comparatii pe care le lauzi ca le faci si aduc beneficii forumului sunt numai in favoarea sculelor dintr-o anumita ograda, macar NOI restul nu postam aiurea, se vede de la o posta ce incerci sa faci

Ai comparat Triangle Trio cu ProAc au castigat Proac, ai comparat SF Cremona cu Opera Grand Callas au iesit sifonate rau Grand Callas, ai comparat Accuphase E-308 sau 213 cu nu mai stiu ce au iesit sifonate rau Accuphase-urile... , etc.
Plus ca mi se pare ciudat ca testezi NUMAI produse de la cei doi mari dealeri concurenti si mereu numai unele au castig de cauza.
Prietene bate la ochi!

Spui de CEC si Neat stiind ca Iura nu mai aduce CEC si NEAT. Te crezi destept dar noi restul stim cam ce faci... si oricine vede si intelege.
Spui ca noi nu scriem posturi de valoare, da, tu esti obiectiv in schimb iar posturile tale sunt de valoare absoluta, sa le printezi si sa le pui in rama.

Daca macar ai fi comparat jadis, audio research sau chiar Sim Audio as mai fi zis, dar cand vii cu acele cutiute de chibrituri si spui ca sunt alfa si omega, ne umfla rasul pe toti!!!
Mai asculta si tu un gryphon, un boulder, un burmester, un audio note, halcro,etc. sa vezi ca exista si altceva si apoi mai comenteaza!

Cat despre MarianS te legi de el degeaba, omul stie ce vrea si va cumpara dupa ce va testa 1 la 1, dupa sufletul lui, nu dupa indrumarile "unora"!!!

_________________
What one individual considers great sound can differ from another’s perspective!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 2:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:

FM Acoustics a scris:
Din pacate piata e impartita in consumatori sanatosi si mai putin sanatosi la cap.


Uite pentru afirmatia de mai sus meriti sa fi scuturat - pentru ca jignesti alti forumisti - si, intr-adevar, obrazu-i gros Twisted Evil

Am inteles ideea, cine nu-si cumpara Naim este lipsit de materie cenusie, nu este sanatos la cap si multe altele pe care nu le mai insir, ca nu am chef acum sa fac post-hunting pe forum.

Insa avertizez ambele "tabere" ca NU se vor mai tolera nici un fel de jigniri, directe sau indirecte Exclamation

Daca veti continua in aceasi nota voi incepe sa va raresc randurile (si ar fi pacat, deoarece NU doresc sa fac asta) Exclamation


Cand cineva face anumite afirmatii (gratuite se pare) trebuie sa se gandeasca si ca sanatatea mentala ii va fi pusa la indoiala. Din ce am citit nu mi s-a parut prea zdravan, recunosc. Intentia mea n-a fost sa jignesc.

Nu stiu de ce tot insinuezi ca as fi cumva apologetul Naim-ului. N-am fost decat o singura data la Jack, pt a asculta ATC-urile, n-am cumparat nimic de la el, si am ascultat un Supernait cateva minute. Faptul ca cineva debiteaza tot felu' de ineptii pe care le cataloghez ca atare inseamna ca fac parte dintr-un grup de interese?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 2:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu, nick-urile noastre sunt cu litere mici, daca mai poti observa acest lucru...

in alta ordine de idei, ai ascultat tu Cd555 de la naim si l-ai comparat cu sursa la care faci referire?

NU!
atunci, nu faci decat sa incurajezi o stare de spirit! si sa te aliniezi, ideologic, aceleiasi "echipe"...

QED.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 2:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

djradu2004 a scris:
catalinmetal a scris:
este o stare de fapt care va fi mereu alimentata de unii, cine e neutru observa imediat...

eu incerc sa postez chestii interesante, la obiect, cand, in comparatiile mele intervine un produs de la iura, brusc "echipa" se sesizeaza, si ia pozitie, si incepe sa umple forumul cu posturi despre nimic, ca de obicei... aceeasi "miscare" teleghidata din cele mai vechi timpuri...

sunt cativa useri, djradu, TJ, si, mai nou, marians printre ei, care, in opinia mea, nu au scris nici macar un post interesant pe acest forum, si au intervenit numai cand isi simteau "amenintate" sculele de niste comparatii concrete!

TJ, poti scrie ce poftesti din punctul meu de vedere, posturile tale sunt copie la indigo, unul dupa altul, contributie la forum zero barat...
v-a "antrenat" iura ca accu e cel mai bun si daca auziti ca totusi exista concurenta, incepe sa va apuce "febra"?

marian, nu mai tasta, te rog frumos, esti un exemplu clar de personaj de care lumea trebuie sa se fereasca cu orice pret! fa-ti un bine si opreste-te din tirada de minciunele si inventii, si aspectul de falsa bonomie si echidistanta...

si scapa de acele amati cat mai repede, nu sunt de tine, la fel si de acel scout! iti place sa fii aplaudat, si sa iti fie laudate sculele, altfel daca ti se spune verde in fata care e adevarul, stii f bine cum reactionezi! sa iti reamintesc? mai bine nu...


Catalin, nu stiu cum naiba se face dar acele comparatii pe care le lauzi ca le faci si aduc beneficii forumului sunt numai in favoarea sculelor dintr-o anumita ograda, macar NOI restul nu postam aiurea, se vede de la o posta ce incerci sa faci

Ai comparat Triangle Trio cu ProAc au castigat Proac, ai comparat SF Cremona cu Opera Grand Callas au iesit sifonate rau Grand Callas, ai comparat Accuphase E-308 sau 213 cu nu mai stiu ce au iesit sifonate rau Accuphase-urile... , etc.
Plus ca mi se pare ciudat ca testezi NUMAI produse de la cei doi mari dealeri concurenti si mereu numai unele au castig de cauza.
Prietene bate la ochi!

Spui de CEC si Neat stiind ca Iura nu mai aduce CEC si NEAT. Te crezi destept dar noi restul stim cam ce faci... si oricine vede si intelege.
Spui ca noi nu scriem posturi de valoare, da, tu esti obiectiv in schimb iar posturile tale sunt de valoare absoluta, sa le printezi si sa le pui in rama.

Daca macar ai fi comparat jadis, audio research sau chiar Sim Audio as mai fi zis, dar cand vii cu acele cutiute de chibrituri si spui ca sunt alfa si omega, ne umfla rasul pe toti!!!
Mai asculta si tu un gryphon, un boulder, un burmester, un audio note, halcro,etc. sa vezi ca exista si altceva si apoi mai comenteaza!

Cat despre MarianS te legi de el degeaba, omul stie ce vrea si va cumpara dupa ce va testa 1 la 1, dupa sufletul lui, nu dupa indrumarile "unora"!!!


Excelent spus ! Nici eu n-as fi zis mai bine Twisted Evil

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 2:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="cosminbro"]
FM Acoustics a scris:
cosminbro a scris:

Ceva link-uri cu experiente comparative de pe glob intre Accu si marci din aceeasi categorie de pret aduse de Jack ar fi interesante, desi nu suficiente pt a-ti sustine afirmatia ca Jack nu aduce nimic de acelasi nivel. Scriem vorbe...


Goagal iti este prieten. Forumuri straine, adevarate...., etc Exclamation

Dar evident ca sunt doar vorbe, nu ? Astea de pe acest forum sunt altceva Question


Lasa "goagal", eu vreau sa vad comparatiile intre marci de aceeasi categorie de pret aduse de Jack facute de altii, din care reiese ca mai au mult pana sa atinga nivelu' Accu-lui, comparatii pe care tu iti bazezi afirmatiile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 2:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FM Acoustics a scris:


Cand cineva face anumite afirmatii (gratuite se pare) trebuie sa se gandeasca si ca sanatatea mentala ii va fi pusa la indoiala. Din ce am citit nu mi s-a parut prea zdravan, recunosc. Intentia mea n-a fost sa jignesc.




Deci ala care recunoaste valoarea sculelelor Accuphase si le incadreaza acolo unde merita, adica in crema audiofiliei, e om nebun. Ca un corolar, cei care isi cumpara sunt deci nebuni de legat.

ROFL

Ceea ce trebuia demonstrat s-a demonstrat deja. Sunteti (sper sa nu pana la urma) irecuperabil pierduti ! Twisted Evil

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 2:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
sunt cativa useri, djradu, TJ, si, mai nou, marians printre ei, care, in opinia mea, nu au scris nici macar un post interesant pe acest forum, si au intervenit numai cand isi simteau "amenintate" sculele de niste comparatii concrete!

TJ, poti scrie ce poftesti din punctul meu de vedere, posturile tale sunt copie la indigo, unul dupa altul, contributie la forum zero barat...
v-a "antrenat" iura ca accu e cel mai bun si daca auziti ca totusi exista concurenta, incepe sa va apuce "febra"?


Dar tu? care este contributia ta aici inafara de niste topicuri lungi si plictisitoare pline de venin si ura, de fapt niste compuneri scolare de clasa a-II-a. Te crezi cumva vreun Pericle modern , un orator, un ganditor pe care trebuie sa-l citam ca atare?!
Atat eu cat si Marian nu avem numai produse de la Iura....Daca maine iti vei lua alte scule, alta marca, sunt convins ca Naim-urile ar ajunge la muzeul tehnicii Dimitrie Leonida din parcul Libertatii, iar noile scule ar fi nemaipomenite, care fac muzica, fac furori, fac pe draqu sa le ia...

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 2:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stiti ce e cel mai interesant ?

ca eu unul nu trebuie sa mai citesc bancuri in ultima vreme, cele de pe forum de aici imi ajung !

Naughty ROFL

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 2:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

djradu, nu meriti sa iti raspund... stai linistit, am ascultat multe din brandurile pe care tu le enumeri mereu papagaliceste... daca nu mi-au spus exact nimic, la ce bun sa scriu despre ele?

compar produse de interes pt cei din RO, pe care le pot pipai toti! nu am dat "castig" de cauza niciodata la ceva anume. am spus care e perceptia mea, care cred ca este targetul pt un produs anume.

nu mai ma lua de sus, radu, ca nu tine. nu ai de ce, nu ai cu ce! ia-te de mana cu noul tau prieten caruia ii canti in struna...

PS: daca as compara audio research, sau symphonic line sau JADIS cu accu, pai atunci chiar ca paream rauvoitor!

de asemenea comparatii m-am ferit, ca sa nu faca infarct proprietarii de accu. dar or sa vina si vremea lor, ca am mai facut comparatii intre accu si scule non-naim, si - chiar cum ziceti voi - m-a bufnit rasul!!!

repet, ce simplu se twisteaza realitatea, cand tabara e "groasa"!
vreti PE BUNE, hai la un PE BUNE cu accu vs ARC, sau symphonic sau jadis, sau Naim.

oops! aici va fi buba cea mare! proba adevarului, care doare, ca orice adevar!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pubela Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18, 19  Urmatorul
Pagina 16 din 19

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community