FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Accuphase
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 158, 159, 160 ... 203, 204, 205  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 7:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
Incercati intotdeauna sa va limitati strict la ceea ce se discuta, altfel daca o luam prin balarii nu se mai intelege nimic, confuzia va domni vis-a-vis de orice si spre ca nu doriti chestia asta, nu ? Smile
Pai exact asta se doreste, greierasule: confuzia! Atunci cand se discuta despre dinamica sustinatorii LP-ului baga la inaintare "loudness war", de parca asta ar fi o trasatura intrinseca a formatului, in schimb in discutiile despre gama de frecvente se aduc in discutie specificatii teoretice, separat pentru doze, brate si/sau preamplificatoare ca sa nu mai vada "bizonul" cararea de atata praf aruncat in ochi!
Iar daca discuti despre fidelitate primesti "flegme colaterale" off-topic si vrajeala de rigoare cu gadilatul placut in urechi. Deh, unii chiar nu stiu unde este pedala de frana!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 7:38 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 11:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="aifaq"]
greierasul a scris:
Atunci cand se discuta despre dinamica sustinatorii LP-ului baga la inaintare "loudness war", de parca asta ar fi o trasatura intrinseca a formatului...


OK, vrei sa vezi ca formatul vinil "se bate" cu CDDA-ul chiar si la ce crezi tu ca are mai bun formatul RedBook - adica, ultima reduta, ultimul argument suprem : "da' dinamica, unde-i dinamica ?" Question Laughing

Uite AICI ce inseamna un pick-up adevarat Exclamation

S/N 95 dB Exclamation
Este suficient de mult pentru tine Question
Apropo', chestia asta se intampla cam acu' fro treij' de ani Twisted Evil

Deci, recapitulam "maretia" RedBook in fata vinilului:
1 - Dinamica EGALA
2 - Plaja de frecvente - CDDA-ul nici nu viseaza sa atinga plaja de frecvente a unui pick-up.
3 - Vinilurile moderne au rezolvat in foarte mare parte problema separarii canalelor precum si problemele specifice distorsiunilor in gama de 13 KHz.
4 - Nu o spun eu, o spune psihoacustica, vinilul suna mai bine la creier.
In acelasi timp, filtrele abrupte la 20 si la 20.000 Hz (desi se "regleaza" prin diverse artificii) fac formatul sa sune sec, metalic, clinic, obositor.
5 - Pickup-urile tangentiale de top stiu chiar sa sara la urmatoarea melodie din telecomanda, asa ca, inca o "reduta" a cazut Twisted Evil

Asadar, in afara de faptul ca ascult 20 de minute o fata a discului (executand si dansul ritual extrem de complicat de a da odata cu peria antistatica peste vinil) care-i acel avantaj IMENS al RedBook in fata vinilului ??????

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 12:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Very Happy Nicule vezi ca ai pus numele meu la citatul tau si de fapt este al lui Aifaq
Citat:
Smile

Acum daca tot m-am apucat sa te corectez vis-a-vis de aceasta "confuzie" , sa-mi exprim si eu cateva pareri la restul comentariului tau.

Dinamica de 95dB la pick-up nu o sa vezi tu never. Ai idee cum s-a obtinut aceea valoare, cu ce sistem de masurare ? Smile

Mai departe spui despre banda de frecvente care este insuficienta , sau asa banuiesti tu Smile Crede-ma, e mai mult decat suficienta, iar mai departe deplangi modul cum este filtrata zona ultrasonica la cd.Ca o curiozitate, eu nu mai am niciun filtru ultrasonic la DAC si se aude absolut superb. Cu filtru e si mai bine conform specificatiilor tehnice, dar personal eu nu sesizez nicio diferenta. Decat sa duci grija filtrului ultrasonic la CDDA mai bine documenteaza-te despre curba RIAA de la pick-up si vezi care-i mai toxica.

Chiar daca pick-up-ul din link-ul tau ar fi nirvana, tot e irelevant. De ce ? Pentru ca acesta nu ofera aceste super-hiper-extra-performante intr-un mod repetabil si controlat asa cum mediul digital o face.

Ar mai fi o chetiune..... vorbim de CDDA , un format digital vechi de 30 de ani , nu mai e cazul sa aducem in discutie formatele noi digitale... care iti pot oferi aproape orice banda de frecventa iti doresti tu, deci flexibilitatea digitalului e maxima, plus ca acestea pot aparea aproape imediat functie de necesitati.

Daca esti pasionat de viniluri foarte bine, e o pasiune frumoasa si onorabila, dar nu e cazul sa fortam nota tehnica cu ea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 1:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca sa nu mai poluam inutil threadul Accuphase am raspuns la threadul dedicat:
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?p=326467#326467

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 1:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am inteles, specificatiile sunt clare.. e cineva care n-a inteles, doar scrie acolo negru pe alb, sa priceapa oricine?
Citat:
.型式 カートリッジレス・プレイヤーシステム
<フォノモーター部>
モーター形式 リニアトルクDCホールモーター
軸受構造 SHR方式
駆動方式 ダイレクトドライブ
制御方式 クォーツPLL
回転数 33 1/3、45rpm
回転数精度 0.001%
回転ムラ 0.003%(WRMS、FG法)
0.015%(WRMS、JISレコード法)
S/N 95dB(DIN-B)
起動トルク 10kg-cm
対負荷特性 針圧1.5kgまで回転数変化無し(アーム1,000本分)
起動特性 0.3秒(33 1/3rpm時)
ターンテーブル 32cmアルミ削り出し(重量2.8kg)
慣性質量 700kg-cm2(ゴムシートを含む)
<トーンアーム部(EA-03)>
型式 ダイナミックバランス型ツインパイプ交換方式
インテグレーテッドヘッドシェル付ストレートパイプ及び
S字型ユニバーサルパイプ
アーム有効長 282mm
オーバーハング 12.5mm
トラッキングエラー +1.85゜、-1.10゜
針圧調整範囲 0~3g(0.1gステップ)
適合カートリッジ自重 2.6g~24g(ストレート)
6g~38g(S字ヘッドシェル込)
(ウェイト交換方式)
高さ調整範囲 +8mm~-4mm
出力コード ローインピーダンス金メッキプラグ付(無酸素銅線)
ベース取付部 コレットチャック方式
制動部 シリコンオイルによる低域制動機構
(ダンピング係数可変方式)
付属機構 ダイレクトレバー方式アンチスケーティング
シリコンオイルダンプ方式アームリフター
DRA(ダイナミックレゾナンスアブソーバー)
<本体部>
キャビネット ブラジリアンローズウッド天然木目
フード 5mm厚スモークド強化ガラス
ヒンジ フリーストップ、着脱可能
インシュレーター コイルスプリング、オイル、ゴムによる三重制動
ベース材 硫酸バリウム(15mm)、アルミニウム合金(10mm)
クイックストップ付ブレーキ 電子、メカ併用ブレーキ
操作ボタン フェザータッチ、ソフトプッシュSW(除電源SW)
<その他>
電源 AC100V、50Hz/60Hz
消費電力 10W
外形寸法 幅600Ś高さ278Ś奥行445mm
重量 47kg

Si uite-asa confundam specificatiile aparatului cu cele ale formatului... pai ce ソフトプッ calului, ca doar stim cu totii ca 回転数変化無 Exclamation
Sau nu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 2:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Corect, degeaba scoata aparatul 95 dB daca formatul nu poate 95 dB (sau poate ? Cool ).
Ca daca nu putea, la ce se mai chinuiau japii aia sa scoata un monstru de 47 de kile...

Formatul vinil nu este format digital (sau iarna nu-i ca vara Twisted Evil ).

Formatul vinil NU ARE SPECIFICATII CLARE Exclamation
Totul depinde de pick-up/doza/ac/calibrare/ si ce tip de vinil si cum s-a inregistrat el.

Si, stai sa vezi nefacuta, ca SNR-ul ala este calculat de la valoarea de rumble in sus...
Adicatelea, daca valoarea SNR a pickup-ului este de 95 dB si valoarea de rumble este de 10 dB sa vezi dracie, ca scula aia scoate 105 dB - pai, sa nu dai cu cusma dupa comunitari Question Question

Gigaz, a vazut cineva vreodata specificatiile formatului vinil Question Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Mai bine ne oprim aici, ca devine mult prea impersonal

Wink

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 3:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Very Happy Hai mai Nicule ca ne binedispui Very Happy Cei 95dB sunt cand legi pi-cap-ul la amplificator , fara sa invarteasca niciun disc. Ce sa-i faci, fiecare producator trebuie sa o scoata pe undeva cumva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 3:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:

Gigaz, a vazut cineva vreodata specificatiile formatului vinil Question Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Wink


Asta e o alta mare buba a vinilului
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 3:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Minusuri - răspunsul surprinzător de mic în frecvență (20 - 20)


Nu este deloc mic ptr o doza MC, citeste mai bine este la 1db. Alte firme dau raspunsul corespunzator mai multor db de aceea ti s-a parut mic...
Doza este facuta ptr accuphase de http://www.phase-tech.com/index_eng.html si costa in jur de 2000 euro (doua mii )

http://www.accuphase.com/pdf/ac-5_english.pdf

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 4:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
Very Happy Hai mai Nicule ca ne binedispui Very Happy Cei 95dB sunt cand legi pi-cap-ul la amplificator , fara sa invarteasca niciun disc. Ce sa-i faci, fiecare producator trebuie sa o scoata pe undeva cumva.


Da' ce ma binedispui tu pe mine cand scoti niste gogomanii mari cat casa... Twisted Evil

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 11:15 pm    Titlul subiectului: hfyh Raspunde cu citat (quote)

Deci, recapitulam "maretia" RedBook in fata vinilului:
1 - Dinamica EGALA
2 - Plaja de frecvente - CDDA-ul nici nu viseaza sa atinga plaja de frecvente a unui pick-up.
3 - Vinilurile moderne au rezolvat in foarte mare parte problema separarii canalelor precum si problemele specifice distorsiunilor in gama de 13 KHz.
4 - Nu o spun eu, o spune psihoacustica, vinilul suna mai bine la creier.
In acelasi timp, filtrele abrupte la 20 si la 20.000 Hz (desi se "regleaza" prin diverse artificii) fac formatul sa sune sec, metalic, clinic, obositor.
5 - Pickup-urile tangentiale de top stiu chiar sa sara la urmatoarea melodie din telecomanda, asa ca, inca o "reduta" a cazut

///////////////////////////

1. Teoretic. Practic in ambele formate apar probleme. Dezavantajat e vinilul datorita citirii mecanice care trebuie sa fie foarte bine reglata si dotata cu componente scumpe.
2. Plaja de frecvente nu e o limitare pt nici unul dintre formate pt urechea umana . Ce urmeaza dupa sursa poate trunchia (vezi de ex banda amplificatorului care e starns legata de stabilitatea acestuia ).
3. 4. Sunt multe probleme la ambele formate. La aparatele scumpe compromisurile se minimizeaza. Referitor la ex. dat pt cd player , nu pot sa nu remarc o lipsa acuta de intelegere a problemei (filtru ala la 20hz e doar o imaginatie )
5. Nu tine de sunet. Nu comentez.

Indiferent care dintre formate ar fi mai performant teoretic sau practic sau financiar, nu trebuie sa uitam ca multe titluri (poate formatii preferate) nu exista in ambele variante (la acest capitol vinilul sufera cel mai mult ).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 11:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu aș vrea să îl pipăi personal cu mâna dreaptă pe ăla care poate să-mi spună când i-am aplicat un filtru trece bandă ( BUT48 ) de la 20Hz - 20Khz.
_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 11:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
Hai mai Rychere ca o tragi de par prea rau. Eu vorbesc de performantele tehnice ale acestor doua formate si tu vorbesti despre inregistrari.


Te înșeli, nu vorbesc deloc despre înregistrări, ci tocmai despre performanțele tehnice.

greierasul a scris:


Chiar daca pick-up-ul din link-ul tau ar fi nirvana, tot e irelevant. De ce ? Pentru ca acesta nu ofera aceste super-hiper-extra-performante intr-un mod repetabil si controlat asa cum mediul digital o face.


Spunea un guru mai demult cum că fără tine forumul nu mai are haz și avea dreptate. Very Happy Cu alte cuvinte, chiar dacă pierde la toate capitolele tehnice și oferă un sunet complet anemic, CD playerul tot e mai bun pentru că oferă anemia în mod repetabil și constant Laughing, iar vinilul, cum ar veni, variază sublimul.

greierasul a scris:
Ar mai fi o chetiune..... vorbim de CDDA , un format digital vechi de 30 de ani , nu mai e cazul sa aducem in discutie formatele noi digitale... care iti pot oferi aproape orice banda de frecventa iti doresti tu, deci flexibilitatea digitalului e maxima, plus ca acestea pot aparea aproape imediat functie de necesitati.


Îmi place că susținătorii digitalului, cum rămân fără argumente în favoarea CD-ului, cum vin cu "Aa, păi să vezi domne', că noile formate hi-rez...etc etc" Very Happy
Hai să-ți reamintesc că tocmai cei de la Pioneer care se ocupă de BD-Audio, au spus că dorința lor cu BD-audio este ca în sfârșit digitalul să se apropie de calitatea sonică a analogului (am și pus aici acea prezentare făcută de Pioneer la CES 2010, sau ceva târg de genul ăsta). Cu alte cuvinte, tocmai cei care au inventat, care dezvoltă hi-rez spun că digitalul (nici nu mai pomenesc de CD) nu a atins calitatea analogului și că se lucrează la asta, dar greierașul știe mai bine chiar decât ei Laughing

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Dec 03, 2010 12:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
Pickup-urile tangentiale de top stiu chiar sa sara la urmatoarea melodie din telecomanda, asa ca, inca o "reduta" a cazut Twisted Evil



Onkyo-ul meu are funcție search din telecomandă și caută în plus și ce pasaj din melodie vrei tu, înainte și înapoi. Wink

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Vin Dec 03, 2010 12:21 am    Titlul subiectului: hh Raspunde cu citat (quote)

Pioneer care se ocupă de BD-Audio, au spus că dorința lor cu BD-audio este ca în sfârșit digitalul să se apropie de calitatea sonică a analogului (am și pus aici acea prezentare făcută de Pioneer la CES 2010, sau ceva târg de genul ăsta).

////////////////////////

Daca ne uitam ce piata au ocupat in istorie pioneer in materie de digital audio , ma tem ca nu e cel mai bun ex. Tinand cont ca si bd-audio are aceleasi restrictii ,adica semnalul trebuie sa treaca printr-un dac, etaj de iesire etc, ma tem ca e doar reclama. ( o reclama eficace pt ca imbunatateste considerabil produsele de consum) .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 158, 159, 160 ... 203, 204, 205  Urmatorul
Pagina 159 din 205

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community