FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cele mai performante magnetoafoane!
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mar Iun 26, 2007 6:29 pm    Titlul subiectului: maguri Raspunde cu citat (quote)

Interesant link dany67, aici is prezente din ce am mentionat eu doar idel007 (facusem confuzie cu 001 care este un model mai vechi , scuze) si Elfa 001... totusi tind sa cred ca nu a existat niciodata faimoasa copie de la AKAI la Rostov...... daca stam sa o luam cronologic , rusii din 1976 aveau mag cu cap gx , adica Majak 001 , si modele de rostov au existat o gramada , eu am avut si rostov 101 (pe care lam donat la palatul pionierului , nu de alta dar arata execrabil), si rostov 105 si 105s1 care is sungurele ce folosesc cioburi gx multi cred ca is luate dupa akai , TOTALLY WRONG !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Iun 26, 2007 6:29 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mar Iun 26, 2007 7:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asta cu copiile AKAI este o INVENTIE a vīnzatorilor de ebay din fosta DDR pt. a prosti necunoscatorii din VEST si sa scoata cīt mai multi bani.

O ABERATIE exact asa cum se sustine ca OLIMP 005 este copie REVOX Laughing , ORBITA ar fi copie TEAC Laughing , SANDA copie PHILIPS.

Cine crede astfel de ABERATII chiar ca nu l-e mai are pe toate Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
dany67



Conectat la: 15 Sep 2006
Mesaje: 79
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 26, 2007 9:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea este ca la magnetofoane rusii nu s-au situat la inaltime cu copiile.Parca la ceasuri s-au priceput mai bine sa fure.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mie Iun 27, 2007 7:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fabricile de ceasuri le-au luat cu totul, ca si altele, de altfel motocicletele de la BMW se mai fabricau pana mai ieri ( "Ural" ) cred ca se face prea mult zgomot pentru nimic, produsele comuniste nu o prea merita, sunt obiecte care au vazut lumina zilei dupa planul cincinal, grele, mari, urate, neperformante, parerea clientului neintrand in cauza, ca doar nu avea de unde alege... Evil or Very Mad
Ce folos ca tineau 3 generatii si ca motorul poate invarti un submarin... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mie Iun 27, 2007 7:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Īn orice caz daca stau bine sa ma gīndesc, prefer un rahat din asta rusesc, polonez sau cehesc pe care-l curat de praf si mizerie dupa care merge fara probleme, decīt o "trancota" vestica la care trebuie sa-mi fie frica sa-i dau drumu pt. ca se desala de pe un minut pe celalalt.

Eu n-am avut parte pīna acum la nici o scula ex-comunista de surprize gen Philips unde curelele se transforma īn smoala, rotile dintate īn nisip si nici surprize gen Revox / Akai unde dupa 4 ore de functionare pot sa-mi fac caigana pe transformator sau motoare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mie Iun 27, 2007 9:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sorin6 a scris:

Ce folos ca tineau 3 generatii si ca motorul poate invarti un submarin... Wink


Oare motoarele de rostov ar putea cara niste role de 26?
bineinteles cu modificarile mecanice de rigoare.
Am auzit ca unii prin bucresti au facut experimentul dar cu doua motoare "inseriate" axele.Nu pot sa zic daca e fabulatie sau adevar intrucat nu am vazut cu ochii mei.Doar vorbe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mie Iun 27, 2007 9:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bineīnteles ca poate.
Olimp 005, Elektronika 004 au exact aceleasi motoare si merg pe role de 26.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mie Iun 27, 2007 1:05 pm    Titlul subiectului: maguri performante Raspunde cu citat (quote)

Scuze ca te contrazic Einar , dar e am vazut alte motoare la Olimp (am avut si eu unul facut praf ) , si elektronica Ta004 nu stiu. Cei drept , am avut ocazia si o am zilnic sa fac comparatie intre orice mag rusesc si AKAI gx 635db al lui taikmeu , si motoarele de la Akai mi se par muuult mai slabe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mie Iun 27, 2007 2:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Slabe ca forta sau putin fiabile Question Nu de alta, dar scopul lor NU este sa traga de banda pana o transforma in ata de cusut... Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mie Iun 27, 2007 3:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai daca ai benzi mai frecate la care s-a dus acel strat de "ungere" ce te faci pe derulare?
Am observat ca unele benzi "fug" mult mai usor la derulare decat altele pe acelasi mag(GX265D) iar pe rusnac "alearga" mult mai repede...e clar ca motoarele de rostov au un cuplu mai mare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mie Iun 27, 2007 3:42 pm    Titlul subiectului: Re: maguri performante Raspunde cu citat (quote)

djmk1988 a scris:
Scuze ca te contrazic Einar , dar e am vazut alte motoare la Olimp (am avut si eu unul facut praf ) , si elektronica Ta004 nu stiu.
Depinde de care ai. Vezi ca sīnt diferente īntre sculele de productie autohtona si export. Boala grea īn partea de est a europei. Se poarta si īn ziua de azi (vezi Dacia logan).

Am avut parte sa vad Olimp 005 export DDR si avea īn el motoare perfect identice ca la Sojuz-ul meu respectiv Majak / Kashtan / Jupiter, acelea care seamana de zici ca-s de la masina de spalat ALBALUX
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
dany67



Conectat la: 15 Sep 2006
Mesaje: 79
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 27, 2007 4:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce nu se pomeneste ceva si de Teac?Modelul X2000R[sau M],mie,personal,mi se pare ceva foarte misto.Nu credeti ca este demn de un Top Ten?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mie Iun 27, 2007 5:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dany67 a scris:
De ce nu se pomeneste ceva si de Teac?Modelul X2000R[sau M],mie,personal,mi se pare ceva foarte misto.Nu credeti ca este demn de un Top Ten?
Frumos e dar la cīt e de sensibil, prefer un Kashtan īn locul lui. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mie Iun 27, 2007 8:48 pm    Titlul subiectului: cele mai performante magnetofoane Raspunde cu citat (quote)

Pai , eu am avut un Olimp mpk 005s scris in rusa facut praf , asa l'am primit de la un prieten. Motoarele erau diferite , dar ce am observat , este ca Orbita 107s de care am eu , deruleaza mult mai rapid ca rostovul , nu ii trebuie nici 40 de secunde pentru 550 de metri de banda , si are aceleasi motoare. Teac x2000r nu am avut , si nici nu asi vrea sa am ,nu de alta , dar daca mi sau dus capetele o sa stau plangand in fata lui , asa ca prefer in continuare sa o tin pe GX.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mie Iun 27, 2007 8:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca a fost scris īn rusa īnseamna ca a fost pt. piata interna. Tot ce s-a facut pt. export e scris in engleza si diferentele calitative sīnt ca de la cer la pamīnt.

De ex, īn timp ce la rostovul de productie interna trebuie sa-i schimbi elco-urile ca sa nu-ti pocneasca ca o ludae, cele de export merg de n-au moarte fara probleme. asta-i valabil si la Sojuz.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 3 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community