FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Magnetofoane URSS
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 5:23 pm    Titlul subiectului: mag Raspunde cu citat (quote)

Valy , ce ar fi sa iti faci filtru de cafea din rostov , sau aspirator? Cred ca ar fi ceva mai tare , pentru minte magurile rusesti numai maguri nu sunt
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 5:23 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 5:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte bine, eu nu ti-am cerut parerea tie.Eu cer parerea celor care inca mai apreciaza aceste magnetofoane.Tu avand Akai normal ca desconsideri magurile rusesti.Vorbeste cu cei de teapa ta, care au Akai.Nu toata lumea are bani de Akai.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 5:30 pm    Titlul subiectului: mag Raspunde cu citat (quote)

Da , nu are toata lumea bani de AKAI , dar in loc sa investeti bani in maguri rusesti , mai bine banii aiai ii strangi si iti iei un akai , macar un gx 4000d chiar daca nu e direct drive cum ai tu obsesia si cu vumetre vfd, si odata ca o sa il ai garantat nu o sa mai vrei sa vezi maguri rusesti . Parerea mea..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 5:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dj Valy a scris:
N-am ascultat, insa toata lumea stie ca e mare diferenta intre Rostov si Akai.Nu ma intereseaza bricolari si ciobaniri de experti.Exact cum e el din fabrica, nu este ca un Akai, iar benzile trase pe Akai si redate pe Rostov se aud mult mi bine decat cele trase pe un rusesc.
Vezi sa nu te infectezi de la.............momolas. Pt. el Rostov-ul este de 100 de ori mai tare si mai smecher ca Akai Laughing
Ramīi realist si statornic la punctul tau de vedere chiar daca-i asculti pe altii ce-ti povestesc, pīna la proba contrarie unde te convingi "cu ochii tai" / urechile tale Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 6:49 pm    Titlul subiectului: Re: mag Raspunde cu citat (quote)

djmk1988 a scris:
Da , nu are toata lumea bani de AKAI , dar in loc sa investeti bani in maguri rusesti , mai bine banii aiai ii strangi si iti iei un akai , macar un gx 4000d chiar daca nu e direct drive cum ai tu obsesia si cu vumetre vfd, si odata ca o sa il ai garantat nu o sa mai vrei sa vezi maguri rusesti . Parerea mea..
Nu te supara dar de ce īncerci "sa te caci īn gustul omului" ?
Fiecare om pe lumea asta are o pasiune, un hobby si fiecare vede lucrurile īn felul lui. Daca lui īi plac sculele rusesti, respecta-i opinia si punctul de vede. poate īl leaga anumite treburi de aceste scule. Si pe mine ma leaga niste treburi din trecut de UNITRA si sīnt fascinat de tehnologia nemteasca UHER cu toate ca altii vad treburile alt fel.

Daca tu-l desconsideri pe el ca are pasiunea sculelor rusesti, sa te desconsidere si el pe tine ca tu ai pasiunea sculelor nipone?

Īn fond si la urma- urmei sīntem toti la fel de NEBUNI ca mai investim īn vechiturile astea indiferent din ce tara provin Wink Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 7:50 pm    Titlul subiectului: Re: mag Raspunde cu citat (quote)

CyberCSX a scris:
...
Fiecare om pe lumea asta are o pasiune, un hobby si fiecare vede lucrurile īn felul lui. Daca lui īi plac sculele rusesti, respecta-i opinia si punctul de vede. poate īl leaga anumite treburi de aceste scule. Si pe mine ma leaga niste treburi din trecut de UNITRA si sīnt fascinat de tehnologia nemteasca UHER cu toate ca altii vad treburile alt fel.

Daca tu-l desconsideri pe el ca are pasiunea sculelor rusesti, sa te desconsidere si el pe tine ca tu ai pasiunea sculelor nipone?

Īn fond si la urma- urmei sīntem toti la fel de NEBUNI ca mai investim īn vechiturile astea indiferent din ce tara provin Wink Laughing


excelent ,Einar Thumbs up ......si chestia asta e valabila si la alte scule,nu numai la maguri ....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 11:48 pm    Titlul subiectului: Re: mag Raspunde cu citat (quote)

CyberCSX a scris:
poate īl leaga anumite treburi de aceste scule. Si pe mine ma leaga niste treburi din trecut de UNITRA si sīnt fascinat de tehnologia nemteasca UHER cu toate ca altii vad treburile alt fel.


Einar, asta cam asa e.Primul magnetofon al meu propriu si personal a fost Sanda MK 012c, care l-am primit cadou de la unchiul meu ca vroia sa-l arunce la gunoi.Si de atunci sunt fascinat de aceste maguri rusesti, direct drive, in special cele cu tuburi VFD, si caut sa gasesc si sa cumpar un magnetofon Sanda MK 012c.Am acuma un Rostov, sunt foarte multumit de el, insa lipseste farmecul care il aveau benzile ascultate pe Sanda, mai ales cand bateau vu-metrele pe tub.Iar de curand am facut rost de un Soiuz care nu ii merge functia de STOP, in rest merg toate celelalte perfect.Poate voi reusi sa-l rezolv, cred ca este din placa cu circuite logice.Insa imi doresc foarte mult un mag Sanda complet functional.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Lun Ian 28, 2008 12:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ei vezi, asa ma leaga si pe mine ceva de UNITRA M 2405 S, din cauza caruia fiul meu a facut primii pasi īn viata fugind de la canapea la mag fascinat de rolele care se īnvīrteau si datorita unui forumist de aici, am resit sa am un Unitra M 2405 S identic cu cel de atunci produs īn Septembrie 1983, īn aceasi luna si an īn care s-a nascut si fiul meu.
Deci magul are exact aceasi vīrsta cu el, cu alte cuvinte 2 treburi care leaga puternic de tot. Iata-l:

http://www.youtube.com/watch?v=VNzuWUf6D2k
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Ian 28, 2008 2:02 pm    Titlul subiectului: mag Raspunde cu citat (quote)

Vaiii , ce induiosator ! ! ! Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Vasile
peŖte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Lun Ian 28, 2008 7:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pauza publicitara !


_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Lun Ian 28, 2008 8:34 pm    Titlul subiectului: Re: mag Raspunde cu citat (quote)

djmk1988 a scris:
Vaiii , ce induiosator ! ! !
Nu-i vorba de īnduiosator ci de simple amintiri. Sīnt convins ca si tu ai unele. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mar Ian 29, 2008 2:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Olimp 702, n-am mai vazut asa ceva, e fabricat sigur dupa revolutie, pentru ca nu am vazut in Romania asa ceva, si e super ca are vitezele de 19 si 38.
Chiar este unul de vanzare la 5000 de ruble in Rusia, la Moscova, ar veni 500 RON.Pacat ca nu am cum sa ajung la Moscova.

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mar Ian 29, 2008 3:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mi se pare mie sau asta are revers?

Era un timp pe ebay un tip din Moldova. Are numele ebay ceva cu rusian_vintage daca nu ma īnsel. E īnregistrat pe ebay.com, stie perfect romāneste si sta īn Chisinau.

Am vrut sa te pun īn legatura cu el ca avea īntr-un timp pe ebay de vīnzare maguri Orbita, Electronica, Olimp, Rostov, Astra, Sanda si chiestii din astea dar vad ca nu dau de el nici prin functia MEMBER SEARCH de pe ebay com.

Cred ca nu si-a platit taxele ebay sau ce naiba ca e blocat si nu e de gasit.
Fiind īn Molodova la Chisinau e practic la 2 pasi de tine si ai putea cu ajutorul lui sa-ti gasesti sculele pe care l-e cauti. Daca apare dinnou īl contactez si te pun īn legatura cu el.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mar Ian 29, 2008 7:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar mi-ar trebui ID-ul respectivului, nu am nevoie de magnetofoane multe rusesti, am Rostov 105 care merge foarte bine, si nu-mi place sa fac depozit.Singurul magnetofon care il mai vreau rusesc este Sanda MK 012c, sunt cam putine prin tara, asa ca el sigur ar putea sa faca rost.Iar cei care au ori nu le vand, ori incearca sa se imbogateasca pe seama lor.Asa ca mi-ar fi de folos Id-ul lui pt un mag Sanda.

P.S. Am facut rost de un Soiuz 110, optic este impecabil, nu a fost umblat deloc nici la capete, amplificatorul functioneaza, vu-metrele la fel, dar are 2 defecte : unul este ca la tamburul din dreapta este rupt butucul pt prindere, iar al doilea e ca incurca functiile din placa de comenzi logice, cred ca este un integrat de vina si nu stiu ce sa ii fac. Sa caut o placa sa i-o schimb, sa-i caut un integrat echivalent, ca dupa mine mai bine l-as vinde ca nu il folosesc deloc. Cam ce sa fac?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mie Ian 30, 2008 12:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Īncearca sa cauti pe ebay.com dupa rusian_vintage_audio, rusian_vintage etc.
Poate-l gasesti.
Are locatia MOLDAVIA si ōn pagina "me" din ebay o poza cu niste maguri.
Poate ai tu mai mult noroc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
Pagina 3 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community