FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
OSCAR
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
camel



Conectat la: 01 Oct 2008
Mesaje: 359
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2009 12:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

XRCD24 a scris:
camel a scris:

Te contrazic.Am kimber entry level in ambele cazuri,si pt boxe si interconenct,si nu e strident deloc.Si sunt folosite pe Rotel.....


NO OFFENCE !! dar nu ma contrazici ci TE CONTRAZICI!!

Arrow
camel a scris:
Detin QED Silver Spiral si Kimber PBJ,folosite intre Rotel RCD-06 si RA-02.Puteti sa-mi recomandati un interconect cu un sunet mai dark?Pretul sa fie in jur de 100 euroi.Cele mai sus mentionate sunt ok,mai ale WED-ul,dar parca as vrea sa mai domolesc un pic mediile si inaltele. ..."parca simt nevoia de mai putin"


.. de ce doresti sa domolesti un pic inaltele si simiti nevoia de mai putin daca Kimber-ele
cu pricina nu sint stridente deloc Embarassed ?

Arrow
camel a scris:
Kimber PBJ Il recomand pentru sisteme mai dark,fiind un cablu care exceleaza pe medii si mai ales pe inalte.


.. "exceleaza" pe medii(NEVER!!!!!)? inalte(definitiv + IN SURPLUS)!!!!!



Daca vreau mai putine medii si inalte nu inseamna ca prin Kimber sunt stridente...asa ca NO OFENCE,dar ai interpretat gresit.De QED Silver ce sa mai zic?Teoretic,pt ca are si Ag,ar trebui sa fie si mai strident,dar totusi imi place mai mult decat Kimber.....

Tot ce conteaza e sa se potriveasca in sistem,dupa gustul detinatorului.

_________________
I won't buy any more HiFi honey , I promise !!! Yeah right.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Ian 30, 2009 12:51 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
camel



Conectat la: 01 Oct 2008
Mesaje: 359
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2009 12:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sau poate definitia de STRIDENT e inteleasa altfel de fiecare dintre noi.Mie nu mi se par stridente.Punct. Shocked
_________________
I won't buy any more HiFi honey , I promise !!! Yeah right.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2009 2:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

la mine cuvantul "muzical" e cel mai potrivit sa descrie sistemul, mai multe nu pot sa va spun. folosind AQ ca interconect si nu foarte scump.
iar la boxe sunt cablurile celor care au importat focal in germania, la fel au mentinut "rotunjimea" sunetului.

oricum cel mai bine e sa testezi daca ai impresia ca sunetului ii lipseste ceva.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2009 10:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

c6t9 a scris:
hai sa nu facem kimber vs audioquest, fiecare are partizanii sai.


Exact aici s-a ajuns

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2009 11:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

XRCD,
vad ca esti foarte indarjit in a sustine superioritatea cablurilor AQ.
Cu tot respectul, dar nu pot sa trec cu vederea faptul ca ai si la vanzare asemenea cabluri.
Esti un foarte bun comerciant si foarte priceput in a prezenta fiecare scula pe care o vinzi ca fiind cea mai buna in gama de pret.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2009 11:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa mai afla lumea cate ceva, si al urma urmei asta cred ca e cel mai important, sa transmitem o informatie CORECTA, chit ca e filtrata prin prisma subiectivismului propriu.
Daca am lauda o firma cu totii ar fi "Cantarea Romaniei varianta audiofila"

Sincer, ma mira concluziile voastre, intrucat am facut si eu testele, mai demult, pe diferite sisteme, si concluzia mi s-a pastrat.

Probabil camel are dreptate cand spune ca definitia de STRIDENT are notiuni diferite pentru fiecare dintre noi.

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2009 11:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si de ce doar AQ?
Sa vorbim si de Neotech, Nordost, Real Cable, Eagle Cable,
Atlas, Van den Hull, etc, etc. Si, cu siguranta, toate sunt mai bune decat Kimber, nu?
Cantarea Romaniei?Dar cine a zis ca in acest subiect trebuie sa fie doar cuvinte de lauda la adresa cablurilor Kimber? In acest subiect era vorba de cablurile Kimber. Daca cineva zice ceva de bine despre ele este o problema, dar daca cineva zice ceva de bine despre cablurile AQ e foarte bine?
Informatia corecta care este? Kimber e de c...t si AQ sunt de aur?

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2009 11:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai citeste o data posturile.

S-a pus problema de stridenta si muzicalitate, nu de mai bun sau mai prost.

Pe amplif + boxe "mellow" se potrivesc cabluri stridente.
Pe amplif + boxe "stridente" se potrivesc cabluri "mellow"
Pe amplif + boxe "neutre" se potrivesc cabluri neutre.

Eu ti-am relatat experientele mele, si am intervenit intrucat concluziile mele erau la 180 de grade diferenta fata de cele ale tale.

Nu sunt constatari noi, ci le-am relatat si acum 3 ani jumate aici (vezi pagina 1 si 3):

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=5689&start=0

PS: Intamplarea a fost sa folosesc Kimber 4TC timp de 1 an in sistemul mae, asa ca il cunosc bine, si Audioquest Type 4 timp de 3 ani, pe care il cunosc si mai bine.
PPS: Pot sa-ti spun ca, Kimber 8TC e mai putin strident decat 4TC, dar e mai dificil de dus de amplificatoare, intrucat are capacitate mai mare.

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2009 11:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

informatia corecta este ca un cablu trebuie sa fie complementar dpdv acustic-muzical cu celelalte componente ale sistemului.
Eu pot vorbi numai despre AQ, n-am ascultat indelung Kimber; deci, AQ - combinat cu Primare, Plinius, Onkyo, Denon, Cello nu a dat stridente, mai spre inalte, ci o senzatie de potolit, mai spre bass.
Nici un cablu nu e mai tare prin definitie; trebuie sa existe potrivire. Atat e de retinut.

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2009 11:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CC a scris:

PPS: Pot sa-ti spun ca, Kimber 8TC e mai putin strident decat 4TC, dar e mai dificil de dus de amplificatoare, intrucat are capacitate mai mare.


A se citi: e mai neutru.

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2009 12:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CC,
eu am facut referiri generale si am zis, ceea ce a si prevazut cineva, ca s-a ajuns la Kimber vs AQ. Si, pentru ca m-ai facut curios, tu, nu altcineva, voi face teste si cu AQ, care mi-au sosit intre timp.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
camel



Conectat la: 01 Oct 2008
Mesaje: 359
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2009 12:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
CC,
eu am facut referiri generale si am zis, ceea ce a si prevazut cineva, ca s-a ajuns la Kimber vs AQ. Si, pentru ca m-ai facut curios, tu, nu altcineva, voi face teste si cu AQ, care mi-au sosit intre timp.



Foarte bine.Asteptam pareri cat se poate de repede. Smile

_________________
I won't buy any more HiFi honey , I promise !!! Yeah right.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2009 12:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am avut kimber 1011 mai bine de 1 luna in systemul meu.
Personal folosesc un AQ Cobra.

Pot sa spun ca m-am indragostit de Kimber. Un sunet fluid, delicat pe inalte, foarte muzical.
In schimb AQ este foarte dinamic si pus pe un sistem cu rezolutie mare va scoate in evidenta calitatile sau defectele acestuia. Personal consider AQ ca fiind mult mai neutru.
Avand in vedere diferenta de pret si cele spuse mai sus, am ramas cu AQ.
Asta nu inseamna ca nu mi-a placut Kimber.

Tibi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2009 12:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu-l mai ai ?
As fi si eu curios de o auditie Cool

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2009 1:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

XRCD24 a scris:
Comparate cu care alte cabluri nu par stridente Kimber?
Cunosc putine cabluri cu asemena efect EQ pronuntat pe inalte!! si
comparate mai ales cu Audioquest DEFINITIV par FOARTE STRIDENTE!


..de ce mirat? nu am negat a fii curat,analitic,aerisit,detaliat dimpotriva atributiile acestea
sint exact cele tipice Kimber, din pacate accentuarea lor duce la sacrificul "timbrului muzical",
a asazisei "calduri".

Comparat A-B KIMBER = analitic / AUDIOQUEST = muzical, si diferenta este chiar
usur de detecta pe practic egal ce sistem audio!!!!!


Indiferent de matchingul!! daca vrei sunet "muzical" Kimber este pura otrava!!!!!
Trebuie sa ai mari deficite in rezolutie ca sound-ul tipic Kimber sa para placut, de altfel tenta dominanta "analitica" este arhi-evidenta si imposibil de ignorat!!


Comparate cu cabluri Eagle Cable (unul de top dar care poate fi cumparat de la tine cu 2 firfirei),Chord,Naim si unele produse de Human. Idea
Nu stiu ce intelegi tu prin caldura, un foc de semineu, caldura furnizata de RADET sau un foc haiducesc cu miel la protap. Daca caldura in viziunea ta inseamna lipsa detaliilor sustin 100% opinia ta.
Promit ca dupa ce ma plictisesc de sunetul exagerat de detaliat al cablurilor mele si o sa-mi doresc sunetul unui foc de tabara am sa cumpar de la tine ceva. Very Happy
Mda, aici cu rezolutia mai prins... Laughing
Se pare ca esti unul dintre cei care au ascultat toate setup-urile posibile.Te rog sa ma ierti daca am indraznit sa am o opinie despre setup-ul meu de acasa fara sa-ti cer acordul.
Twisted Evil

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 3 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community