FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DBS
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 07, 2009 8:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

El nu isi afirma teoria. Pur si simplu a constatat ca e adevarata (chiar are cabluri cu DBS) . Si i se pare (ca si mie de altfel) deplasat ca cineva care nu a avut ocazia sa experimenteze sa afirme ca este bullshit .
Efectul DBS-ului poate fi observat instantaneu la decuplare / cuplare. Si nu numai in sistemul meu "entry-level" Smile . Atat la interconnect cat si la cablul de boxe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Feb 07, 2009 8:44 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 07, 2009 9:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in completare:
- pt fiecare sistem in parte exista niste cabluri potrivite in functie de cel care il si asculta, pt ca el trebuie sa fie multumit. nu vad de ce sa fie cineva deranjat ca ar folosi un cablu care nu e recunoscut drept fantastic. poate la el si pt el e foarte bun.
- fiecare om are un nivel de perceptie si o opinie a lui. iar audiofilia e o dracie cu "nspe" tabere, toti cu adevaruri absolute de partea lor. e foarte interesant cum un membru e nemultumit ca nu acceptam kimber, altul ca AQ nu e apreciat la adevarata valoare. daca am pus un "cablu" in hi-end, nu se poate asa ceva, daca l-am pus in entry (care de altfel sunt luate din link-urile de pe audiofil, nici macar nu le-am cautat eu), vai, toti posesorii au cazut de pe scaun jigniti.
- este si posibil fiecare sa aiba dreptate in felul sau, dar se nasc tot felul de conflicte ciudate.
- atare comportament pe forum a atras diverse reactii, unii au plecat, altii vorbesc numai in privat si aici efectiv nu mai spun ce cred sa nu-si supere amicii. initial am cam ramas cu gura cascata cand am vazut cati sunt.
- dezbaterile de orice fel sunt mereu benefice. eliminarea loc va duce intr-un final la plafonare.

inca o data imi pare rau daca s-a simtit cineva ofensat, se pare ca singura solutie e sa vorbim realitati in privat (asa cum mi-am facut sistemul si s-au desfasurat achizitiile, cu aportul multor oameni) si aici sa ne pupam si sa ne prefacem ca totul e ok si cele cateva firme consacrate pe forum sunt cele mai bune.

scuze de off-topic.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Feb 07, 2009 9:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu va mai suparati din vorbe. Daca aveti cablul in sistem si sunteti multumiti atunci ce conteaza parerea cleorlati, o spuneti pe a vostra o sustineti dar nu inteleg de ce va suparati ca cineva a zis ca nu stiu ce tehnologie e BS.
Inteleg sa se supere cei care vand acele cabluri, sau cei care le produc, dar voi ca utilizatori nu aveti de ce.
Eu am audioquest type 4 si puteti zice ce vreti despre el ca e cel mai prost si cel mai nemuzical cablu si era mai buna o srama de veioza ca nu ma supar(in cel mai bun caz ma duc la veioza si ii tai cablu sa il incerc in locul lor desi ca rezultatul s-ar putea sa fie subiectiv, pe intuneric sistemul pare sa sune mai bine) Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 09, 2009 12:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ma deranjeaza o opinie. Ma deranjeaza datul cu parerea in necunostinta de cauza. Daca sesizeaza cineva nuanta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Feb 09, 2009 1:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intrebare cat de des se intampla ca lumea sa isi dea cu parera in cunostinta de cauza?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Lun Feb 09, 2009 1:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

katalin a scris:
Eu am audioquest type 4 si puteti zice ce vreti despre el ca e cel mai prost si cel mai nemuzical cablu si era mai buna o srama de veioza ca nu ma supar


Atunci esti fericit si intelep.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mar Sep 22, 2009 2:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma documentam despre un cablu de boxe AQ Caldera si iata ce citeam pe site-ul AQ(despre geometria cablurilor):

The relationship between conductors defines a cable's most basic electrical values (capacitance and inductance). However, even when those variables are kept in a reasonable balance, the relationship between conductors can be varied in ways that greatly effect the sound. Caldera and the other AQ "Earth Feature" cables have an inner circular array of positive conductors spiraling in one direction. Around this inner group is a spiral of negative conductors spiraling in the opposite direction. This geometry adheres to one of AudioQuest's most basic design tenets: consistency. Even while the positive and negative conductors are crossing each other instead of being parallel, the relationship between the positive and negative groups is fixed and non-changing. The result is astonishing clarity, like focusing a camera lens you had no idea was so far out of focus. The conventional approach to avoiding parallel conductors has been the braid. Unfortunately, braided constructions cause clearly out-of-focus performance due to the tremendous change each conductor experiences as its magnetic field is disrupted by weaving in and out of the fields of other conductors.

Ce parere aveti?

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johndoe21ro



Conectat la: 09 Feb 2010
Mesaje: 89
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 11:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parerea cea mai obiectiva si mai "retrasa" - trebuie ascultate si incercate, intr-un fel sau altul. Very Happy
_________________
Usher Be-718 + Jeff Rowland Concerto + Weiss DAC2 + Audioquest Volcano DBS 72V + Audioquest NRG-5 + Aavik Rack & Nordost Pulsar Points + Omicron Gold SE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mar Aug 31, 2010 9:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa...un an de zile o interventie la acest subiect?
Ti-ai luat Aq cu dbs, nu?

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johndoe21ro



Conectat la: 09 Feb 2010
Mesaje: 89
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Aug 31, 2010 11:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Evident... Mr. Green
_________________
Usher Be-718 + Jeff Rowland Concerto + Weiss DAC2 + Audioquest Volcano DBS 72V + Audioquest NRG-5 + Aavik Rack & Nordost Pulsar Points + Omicron Gold SE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mar Aug 31, 2010 1:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si... cum e cu dbs in casa?
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorinpopa



Conectat la: 25 Aug 2010
Mesaje: 78
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 14, 2010 6:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.audioquest.com/pdfs/dbs_anaology_field.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community