FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Schimburi de experienta, sau vizite intre forumisti
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2008 1:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, catalinmetal, este vorba de un Supernait. Scuze, ptr. greseala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Dec 09, 2008 1:01 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2008 1:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fie vorba intre noi, supernaitul parca ar fi proiectat special pt seria cremona. atat de bun este matchingul. o spun prin prisma compararii cu combinatii chiar mai scumpe, care pe aceasi seria parca nu mai aveau acelasi impact. in plus puterea maxima pe iesire la naim pare ca nu are aceasi oca printre alte solidstates non clasa A. cei 80w ai sai sunt mai coiosi decat suta sau chiar doua sute ale unor aparate americane sau canadiene din aceeasi gama de pret.

am vazut cazuri pe forumul naim de amplificare nait 5i pe seria homage (amati de ex). ca solutie temporara poate insa practica demonstreaza ca totusi clasele de top de electronice nu sunt facute degeaba, si ca unor amati sau guarneri le trebuie multa calitate pt a se desfasura...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vladix



Conectat la: 17 Oct 2008
Mesaje: 20
Locatie: Tg-Jiu

MesajTrimis: Mar Dec 23, 2008 5:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
TomJones a scris:
ex de amplifuri Engleze care functioneaza numai pe 8 ohmi, pe 4 ohmi riscand sa-l prajesti si exemplele pot continua. Probabil ca poti sa-l pui si pe 4 ohmi , poate ca nu-l arzi neaparat daca ai noroc, dar sunetul e varza. Aduceti-va aminte de audioconcept la hifiarena: naim de 8 ohmi cu boxe sonus faber de 4 ohmi, rezultat: un grup de tigai care daca le bateai cu o bita de baseball sunau mai bine...

http://www.exposurehifi.com/2010s3.htm
http://www.naim-audio.com/products/nait5i.html


Serios Question Idea
Si eu care ma gandeam ca in conditile de la hihi-arena sunetul de la audioconcept a fost cel mai bun.
Silly me! Embarassed

salut...nu stiu daca am nimerit bine...dar am si eu o nedumerire ....de revelion o sa se combine 4 sisteme audio la aceeasi placa de sunet...toate sistemele au ampif incorporat ....cum e mai buna pozitionare subwooferelor ...toate in acelasi colt sau in colturi diferite cate unul ? .....help me daca se poate si seara faina tuturor Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mar Dec 23, 2008 9:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cateva sfaturi:

-cabluri de calitate, de firma, deci foarte scumpe
-cd-uri originale
-tratamente acustice pt camera
-auditii aprofundate, lungi si istovitoare pentru gasirea pozitiilor celor mai bune pt subwoofere(eu zic unul peste altul intr-un singur colt, in alta camera sau chiar afara - oricum se vor auzi si, daca tot e revelion si chef, sa simta si altii)
-satelitii in colturile de sus ale camerei

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 20, 2010 1:04 pm    Titlul subiectului: Schimburi de experienta, sau vizite intre forumisti Raspunde cu citat (quote)

Subiectul este vast, de actualitate, si in acest thread doresc sa ne impartasim opiniile, sugestiile, trairile si impresiile pe care le-am avut in urma vizitelor facute pe la alti forumisti.
Nu doresc ca acest thread sa se transforme intr-un circ, asa ca am sa sterg imediat orice porcarii care sunt inerente, din pacate Confused

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 20, 2010 4:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu voia dumneavoastra am sa incep eu Wink
Ieri seara am avut placerea de a raspunde unor invitatii din partea a doi forumisti pe care inainte ii cunosteam doar din posturile de pe forum.
Este vorba de saureign si MarianS.
Prima vizita - din pacate, mult prea scurta pentru emiterea unor "judecati" obiective a fost acasa la saureign.
Daca am retinut eu bine sistemul sau este format din Simaudio Moon Evolution i-7+Supernova cu boxe Spendor s9e, cablate cu Nordost Frey, Audioquest Niagara si Naim Powerline.
Audierea unor CD-uri de test a dezvaluit ca locuinta parea pe cale sa se prabuseasca, atat de puternic era basul scos de Spendoruri Wink
Ca o nota personala, saureign este un om de nota 10+, la fel ca si Marian, si imi pare extrem de rau ca nu ne-am cunoscut mai devreme Exclamation

A doua vizita (care a durat aproape 3 ore) a fost acasa la MarianS.
Marian si-a alcatuit actualul sistem audio dupa mai multe incercari, insa el a tinut neaparat sa construiasca sistemul actual in jurul boxelor (si se va vedea ca a fost o idee excelenta).
Deasemenea, la fel ca multi alti forumisti, Marian a reusit sa imbine "filosofiile" de sunet de la doi mari dealeri de scule audio, Jack si Yura.
Rezultatul final nu numai ca nu este o "ciorba" cum gresit isi dau unii cu parerea pe aici, ci intr-adevar o "magie" Wink
Sistemul actual este alcatuit din sursa Accuphase DP-500, integrat Accuphase E-550, power conditioner Accuphase PS-510 si boxe Sonus Faber Cremona M.
Sursa analogica o reprezinta un pick-up VPI Scout (sper sa nu ma insel).
Interconectul este noul Accuphase balansat maro, iar cablurile de boxe sunt facute de Yura.

Singurul (dar, in acelasi timp cel mai mare) incovenient al sistemului sau audio o reprezinta incaperea de auditie, care este MARE si cu multiple deschideri, in acelasi timp si cu unele limitari in apropierea boxelor (coloane) care creaza destule distorsiuni, iar asezarea sistemului este foarte pretentioasa, distanta intre boxe este mica, ceea ce faca ca auditiile sa se desfasoare mai mult in near-field.

Dar, rezultatul este MAIESTUOS Exclamation

In continuare ma mira unele opinii vehiculate pe aici vis-a-vis de sculele Accuphase. Ma intreb daca cei care emit acele pareri chiar au ascultat pe indelete un setup Accuphase sau, pur si simplu au alergie la Accuphase Cool

Probabil ca vocabularul meu audiofil este prea sarac pentru a descrie in ansamblu sunetul scos de acest sistem.
TOTUL era asa cum trebuie - dinamica, precizie, micro/macro-detalii, spatialitate, viteza, rafinament, corectitudine, implicare emotionala, pe scurt - TOTUL.
Pur si simplu nu am stiut cand a trecut timpul, eram parca tintuit in fotoliu, avid sa mai ascult inca un CD, inca o melodie, inca un LP.
Apropo' de LP-uri, invit (desi nu este casa mea Laughing ) pe oricine care spune ca vinilului ii lipsesc inaltele, sau dinamica sa audieze sistemul lui Marian si apoi sa spuna daca vinilul este mort si ingropat sau mai "misca" Laughing

Sunt convins ca o reasezare a sistemului audio al lui Marian va da rezultatele scontate, eu apreciez ca o distanta de minim 3 metri intre boxe si spatiu de minim 1 metru fata de peretele din spate vor face ca acest sistem sa fie unul cu adevarat fabulos.
I-am spus lui Marian ca, eu personal nu as schimba nimic in acest sistem, deoarece o crestere de performanta minora s-ar realiza cu costuri extrem de mari.
Sistemul lui este unul la care intr-adevar poti spune "STOP", de acum inainte incep sa ascult MUZICA, si nu SISTEMUL AUDIO Razz

Nota 10 pentru sotia domnului Marian, care, in afara de calitatea de gazda excelenta este cu adevarat pasionata de muzica, multe decizii asupra sistemului fiind luate de comun acord - lucru din pacate extrem de rar ca sotiile sa incurajeze audiofilia, dara-mi-te sa mai fie si pasionate de subiect - jos palaria Exclamation

_________________


Ultima modificare efectuata de catre nicu_martin la Sam Feb 20, 2010 5:26 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 20, 2010 4:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nicu mi-a parut bine de cunostiinta si iti multumesc pentru aprecierile si descrierea facuta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 20, 2010 5:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Marin, te asigur ca aprecierile sunt sincere.
Chiar nu as lauda asa un sistem care nu m-ar convinge 100% Exclamation
Deobicei sunt retinut in aprecieri, stiind ca si in audiofilie gusturile nu se discuta si ca foarte usor se poate demonta un review de catre alti forumisti, dar sunt convins ca exista sisteme care pot intruni laudele majoritatii, iar sistemul tau este unul dintre ele.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Sam Feb 20, 2010 7:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar in zilele cand se desfasura hifi arena(daca nu ma insel intr-o sambata era),eram prins cu niste treburi urgente prin Bucuresti si am avut o ora libera ca sa pot onora invitatia unui bun prieten -fojica- pe hi-fi.

Trebuie sa marturisesc ca am ramas impresionat de ce inseamna DIY. Am ascultat toate discurile ce le aveam in masina(originale,desigur Mr. Green ),plus ce avea el si...no comment. Mi-au trecut pe mana destule scule(trancote sau nu) si pot afirma ca sistemul ascultat la Tibi este printre cele mai bune sisteme ascultate.
Sistemul este compus din boxe DIY,amplificator DIY,cabluri DIY si sursa ceva cd-player Sony ES.
Omul este pasionat ,nu construieste pentru a vinde-apreciez asta!

Pacat ca timpul a fost prea scurt,poate cu alta ocazie...totusi sunt 1000km dus-intors si asta pe drumurile din Romania Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Sam Feb 20, 2010 7:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

L-am vizitat și eu pe domnul MarianS, precum și pe așanumitul dinică, prezent și el pe forum. Laughing

Jos pălăria în fața dumnealor, doi domni.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 21, 2010 2:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bibi iti multumesc atat tie cat si lui Robinson si Dinica pentru vizita.
Apreciez foarte mult disponibilitatea de care ati dat dovada atunci cand am apelat la ajutorul experientei voastre.
Tot respectul Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Mie Feb 24, 2010 1:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc si eu tuturor celor care m-au ajutat in directia construirii sistemului, precum si celor care mi-au permis audierea sistemelor proprii. M-am simtit bine in compania dumnealor si este foarte bine ca reusim sa schimbam impresii (chiar si subiective) despre sunet si sisteme.
De asemenea, sunt ocazii de a ne cunoaste mai bine si de a descoperi oameni deosebiti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2010 10:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:

Ca o nota personala, saureign este un om de nota 10+, la fel ca si Marian, si imi pare extrem de rau ca nu ne-am cunoscut mai devreme Exclamation


Asta e o chestiune care ma cam roade si pe mine. Pana la urma, intalnirile in persoana sunt cele mai importante. De aceea salut existenta acestui topic si incurajez intalnirile intre pasionatii audiofili ! Wink

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 08, 2010 9:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa este, prin vizitele la domiciliul am avut ocazia sa cunosc oameni deosebiti, pasionati de la care am avut permanent ceva de invatat.

Este un privilegiu sa te vezi cu oameni care impartasesc aceeasi pasiune.
Toti m-au ajutat, in felul, lor sa-mi desavarsesc sistemul.

Le multumesc, pe aceasta cale tuturor:
Jack, Yura, Dragos, Daniel, Robinson, Bibi.Audiofil, Dinica, Catalinmetal, Saureign, Andy, Nicu_Martin, TomJons, DJRadu2004.

Oameni pasionati si de isprava.

Consider ca prin aceste vizite ne putem cunoaste reciproc si ne ajuta sa stim cu cine dialogam pe forum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 23, 2010 11:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc lui Marian pt invitatia din weekendul trecut, si pt orele de muzica buna petrecute impreuna... de asemenea si pt cele 2 discuri "superbass" si "audiofile vocal - chesky", de o calitate sonora excelenta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul
Pagina 3 din 12

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community