FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
CD player direct in Power Amp
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 12:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hai sa rezumam cam ce-ar trebui sa faca un preamplificator:
- adaptarea impedantelor iesire/intrare - sursa-etaj final;
- adaptarea nivelului semnalului pentru nivelul optim la intrare cerut de final;
- rol de atenuator/volum
- alegerea surselor si adaptarea semnalului fiecarei surse
- eventual, reglajul tonului, prezentei/loudness-ului

In functie de numarul de cerinte/optiuni, trebuie facute cateva compromisuri tehnice: elemente pasive/active; castig in tensiune/castig subunitar; folosirea sau nu a reactiei negative locale; componenete discrete sau CI, s.a.m.d. (fara pretentia de a acoperi toate posibilitatile teoretice si practice).

Practic, probleme este alegerea solutiei optime, pentru a interfera cat mai putin asupra calitatii semnalului.

Daca lista optiunilor/cerintelor este lunga si nivelul compromisurilor tehnice este mare. <felixx> a putut face minunatia aceea de preamplificator, deoarece si-a propus una/doua obiective.

In ideea de a avea o cale de semnal cat mai scurta, fara introducerea unor elemente active, care sa manipuleze semnalul, legatura directa sursa -> amplificator este logica si, de multe ori, preferabila.

Mai exista si conceptia "daca se poate simplu, de ce sa nu facem complicat".

Daca exista preamp dedicat, la o putere simpla (fara corectie de volum), nu prea exista loc de intors...

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 12:59 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 1:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai greiere, eu tocmai la asta m-am referit, la un pre-amp care are gain, care are practic un etaj de amplificare cu componente discrete in el, nu la un preamp pasiv sau la un integrat dedicat care controleaza atenuarea...

nu spun ca, la clasa AB, nu ar fi probleme pe parte de implementare, si, daca se adopta pana la urma solutia cu clasa A pura, apar alte complicatii evitandu-se crossover distorsion. la pre se poate folosi mai usor clasa A, pe semnal mic, e mai usor de implementat acesta topologie pt semnal mic, eu insa am facut o apreciere mai putin tehnica si mai mult urechiofila, daca vrei, prin perspectiva compararii de aparate din aceleasi clase, si integrate si pre+power, sau partile respective dintr-un integrat.

raman, in continuare, ferm pe concluzia ca, urechiofil vorbind, rolul unui pre este deosebit de important. in plus, daca aici exista anumite departari de liniaritate, in urmatorul etaj vor fi cu atat mai usor de simtit, cu atat mai deranjante.

nu incerc sa minimizez importanta finalului cum mi se pare ca a perceput greierasul, nici complexitatea sa si optiunile de topologie. doar ca, initial, din testele urechiofile, cosmin sugerase ideea ca a avut impresia de mai bine fara preu, dupa care, revenind la o auditie mai serioasa a observat ca de fapt s-a inselat... eu am intervenit sa spun ca, in esenta, la clase peste entry-level, aportul pre-ului la sunetul final este, dupa mine, ceva mai mare decat cel al powerului.

de altfel, am si zis, fac aceste afirmatii din perspectiva unui final care piloteaza boxa, altfel, evident, mama mamei pre-urilor nu va compensa acest fapt!

nu de alta, insa putem cadea in extrema in care unii vor zice, gata domnule, la ce bun un integrat sau pre+power, daca tot nu face nimic concret pre-ul ala si mai si lungeste calea de semnal de pomana, adica o coloreaza, o altereaza. mai bine ne luam o sursa cu atenuator, si, tzushti direct in final, sau poate, chiar cu un pre pasiv de 200 de eur, si gata, sunetul corect si fidel e la el acasa...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 1:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cataline, logic este ca un preu sa faca ce a spus foarte bine fcon ca face.
Deci logic, teoretic este si asa: daca ai o singura sursa poti foarte bine sa o pui direct pe final, fara a fi nevoie de preu neaparat.

Poate explici tu ce alt rol ezoteric ar mai putea avea un preu in schimbarea (deci alterarea) in bine a sunetului in afara de ce bine a sintetizat fcon ca are.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 2:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai eu nu am zis niciodata ca un preu este inutil, ci ca uneori se poate mai bine fara el, alteori nu, depinde de situatie.


catalinmetal a scris:

.......... doar ca, initial, din testele urechiofile, cosmin sugerase ideea ca a avut impresia de mai bine fara preu, dupa care, revenind la o auditie mai serioasa a observat ca de fapt s-a inselat............


Smile Esti sigur ca s-a inselat 100% ? Ce ai zice daca initial a sesizat niste plusuri prin lipsa preului, iar la final a sesizat si minusurile ? N-as crede ca o varianta sau alta in cazul de fata a transat ferm "batalia", cred ca situatia e undeva la mijloc, adica mai degraba e gri decat alba sau neagra de o parte sau alta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 3:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sincer nu ma pricep la electronica, la schemele electrice etc.

Din punct de vedere logic circuitele cu cat sunt mai scurte si mai simple cu atat vor influenta sunetul mai putin.

Am ascultat sisteme de top (la dealerii de specialitate) dotate cu preuri de linie.
Am ascultat si sisteme care aveau amplificatoare integrate solid state sau tuburi.
Imi este greu sa spun varianta x este mai buna decat y. Am ascultat si cd player cuplat direct intr-un power.
Personal ultima varianta mi s-a parut ca fiind ceva fortat, contra naturii.
Cu toate acestea sunt convins ca audiofilia este un domeniu unde subiectivitatea dicteaza.

De aceea, dupa mine, cosminbro ar trebui sa asculte o perioada mai indelungata sistemul propriu.
Indicat ar fi ca si alti co - forumisti sa-l asculte. Abia atunci se va putea trage o concluzie, strict la cazul supus analizei. Exclamation

Altfel, discutiile vor fi pur teoretico - tehnice.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 4:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Exact asta este si logic: daca sursa, cablurile si finalul sunt beton si nu sunt probleme de impedante sau tensiuni, atunci teoretic ar trebui sa sune mai bine fara preu.


Nu bine ci mai corect Wink .
Binele este un termen relativ si in marea majoritate subiectiv.Urechea se educa.



Citat:
nu de alta, insa putem cadea in extrema in care unii vor zice, gata domnule, la ce bun un integrat sau pre+power, daca tot nu face nimic concret pre-ul ala si mai si lungeste calea de semnal de pomana, adica o coloreaza, o altereaza. mai bine ne luam o sursa cu atenuator, si, tzushti direct in final, sau poate, chiar cu un pre pasiv de 200 de eur, si gata, sunetul corect si fidel e la el acasa...


Wadia canta in felul asta.
Preul pasiv la 200 euro (pretul pe bune .... 100 euro cel mult,bineinteles cu Alps Blue inside Cool ),unii il recomanda cu "caldura" Laughing

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 5:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ok, de acord, cate urechi atatea gusturi, insa, hai sa fim seriosi, cati am comparat vreodata un pre pasiv ieftin cu un pre adevarat in acelasi sistem? hai sa facem acest experiment, eu unul stiu rezultatul, si NU se refera la coloratie...

repet, pt anumite cd-uri, si pt o durata relativ scurta ai tendinta sa zici WOW. daca se pune pre-ul inapoi, insa, se dezumfla rapid WOW-ul acela...
cosmin, ai un rol f important in acest thread, te rog mai experimenteaza zilele astea si comunica-ne impresiile.

(in fond, de ce sa nu folosim un cd player cu atenuare si direct niste boxe active, reducem nr de cabluri scurtam la minim calea de semnal, nu?)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 5:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
Personal ultima varianta mi s-a parut ca fiind ceva fortat, contra naturii.
Question

Citat:
... cosminbro ar trebui sa asculte o perioada mai indelungata sistemul propriu.
Indicat ar fi ca si alti co - forumisti sa-l asculte. Abia atunci se va putea trage o concluzie, strict la cazul supus analizei. Exclamation
Altfel, discutiile vor fi pur teoretico - tehnice.

Absolut de acord, cu o mica mentiune: este nevoie, cred eu, si de un pic de teorie (cultura tehnica), pentru a discuta in cunostinta de cauza, deoarece stapanirea incorecta a termenilor si a logicii faptelor poate genera elucubratii, povesti hilare si, de ce nu, poate adanci miturile audiofile.

Daca tot vorbim de aparatele noastre, sa incercam sa le si cunoastem. Nu cred ca trebuie mult, insa asa putem enunta si noi o parere, fara sa mai rada de noi inginerii.

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 5:51 pm    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:

(in fond, de ce sa nu folosim un cd player cu atenuare si direct niste boxe active, reducem nr de cabluri scurtam la minim calea de semnal, nu?)


Tehnic semnalul de 2v va fi mult mai putin afectat decat un semnal atenuat in sursa de semnal chiar si pentru un interconect de 30cm. Asta e si motivul pentru care un preu separat necesita si un interconect scurt si foarte bun.
In cazul propus rezultatele vor fi un dezastru. Degeaba semnalul trece prin etaje putine atat timp cat acesta se plimba pe o lungime considerabila in conditii extreme.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 8:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fcon a scris:
Nu cred ca trebuie mult, insa asa putem enunta si noi o parere, fara sa mai rada de noi inginerii.


Nu ma deranjeaza absolut deloc daca cineva rade de afirmatia facuta.
N-are decat sa o faca.
Si eu sunt tot inginer, numai ca nu as rade de cineva care ar face o afirmatie gresita.
Asta este Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eduardlapas



Conectat la: 06 Mai 2005
Mesaje: 358
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 24, 2010 8:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TomJones a scris:
Daca ai preu analogic in player e ok, daca ai atenuator digital nu e ok.....iti dai seama ca nu degeaba la preu i se spune ca el "face sunetul". Unele surse au preu analogic integrat: Meridian, Wadia, Audioaero....cel putin la Wadia ei chiar recomanda sa-l conectezi direct in power....bine, e si mult marketing. Daca ai un preu bun nu ai cum sa dai gres fata de un preu integrat in sursa digitala. (vb de lucruri distincte : parte analogica si cea digitala, nu de tocana de iepure Smile ....). Consider mai degraba ca este o solutie economica folosirea playerului si pe post de pre....ce te faci daca vrei sa atasezi si un tuner, un pickup, un cd-recorder?......nu vei avea cum..


Problema sta in felul urmator:
- o sursa (cd-player) are o impedanta de iesire si un nivel de iesire (oarecum standard)
- un preu are alta impedanta de iesire si un nivel de iesire mai mare decat orice sursa de semnal!!!
- un final este construit sa fie "atacat" cu un preu, nu direct cu o sursa. Si de regula nu orice final merge cu orice preu (incompatibilitate la impedante si nivel de iesire/intrare).

In concluzie, sansele ca un cd-player sa poata "ataca" direct un final sunt foarte mici: eu cunosc un singur cd-player care are nivelul de semnal la iesire selectabil (din interior, prin intermediul unor switch-uri) pentru a putea fi conectat direct la un final: WADIA. Dar si in acest caz lista de finali care merg direct conectati la un cd-player Wadia este foarte restransa, pentru ca impedanta de iesire la Wadia este fixa si nu poate fi modificata.

Dar pana una alta, asa cum a spus-o si TomJones (sau mai bine zis eu i-am spus-o lui acum cateva zile cand m-a intrebat referitor la acest subiect) "preul face sunetul!" si nu inteleg de ce lumea ar exlude aceasta componenta vitala --- poate din lipsa de bani Crying or Very sad

_________________
Eduard
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Mie Feb 24, 2010 9:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
ok, de acord, cate urechi atatea gusturi, insa, hai sa fim seriosi, cati am comparat vreodata un pre pasiv ieftin cu un pre adevarat in acelasi sistem? hai sa facem acest experiment, eu unul stiu rezultatul, si NU se refera la coloratie...

repet, pt anumite cd-uri, si pt o durata relativ scurta ai tendinta sa zici WOW. daca se pune pre-ul inapoi, insa, se dezumfla rapid WOW-ul acela...


Nu se refera la coloratie dar impresia de sunet sters,mat poate apare.Vezi la volum mic-mediu pe incinte serioase sau cu spl mare.Asta in cazul in care intr-adevar ai folosit acel Alps Blue gasibil in 90% din scule haudiofile la dealeri.
Comutand imediat pe un preu activ,imaginea poate avea un plus,avand impresia de un mai bun control spre capetele benzii si uneori poate fi evidenta.Dar...
Despre cate distorsiuni,coloratii,fas-uri,supramodulari,adaptari incorecte ale valorilor impedantelor (ia in calcul si capacitatile cablurilor)etc, sau cat,cum si la ce frecvente mai adauga alte probleme,este o alta discutie.
Insa daca vrei transparenta totala cu un minim de mizerii sau amprente sonice in calea de semnal,( asta ar trebui sa faca un preu),joaca-te cu un pasiv de calibrul Stevens & Bilington,TKD,Penny & Gilles sau chiar Bent Audio (recent l-am gadilat) cu un interconect de cca. 50cm si trage concluzii dupa. Wink

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Feb 24, 2010 9:54 am    Titlul subiectului: Re: opinie Raspunde cu citat (quote)

vizitator a scris:

Degeaba semnalul trece prin etaje putine atat timp cat acesta se plimba pe o lungime considerabila in conditii extreme.


Bietul semnal. La viteza lui de deplasare va fi deviat de la trasa de conditiile extreme si voltii se vor transforma in lumeni!
Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Feb 24, 2010 10:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felixx, oamenii vorbesc de preuri de o suta-doua de euro si tu vii cu inca un zero (cel putin ...) Laughing
_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 24, 2010 11:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala a scris:
Felixx, oamenii vorbesc de preuri de o suta-doua de euro si tu vii cu inca un zero (cel putin ...) Laughing


Eu unul vorbesc de preu de minim 5-600 EURO.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 3 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community