FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
De ce se aude mai bine muzica noaptea?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 6:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citi din posesorii de sisteme audio crezi ca au cunostinte suficiente de electronica, acustica etc? Singura optiune e sa asculti cu atentie.
Conteaza schema unui aparat cind iti place cum se aude?
Referitor la power conditioner, influenta lui e extrem de mare. Am testat de curind unul si am concluzionat ca e mai important sa-l am in sistem decit un upgrade major la cdp.
lupulroz, nu numai la tine acasa apare fenomenul, la absolut toti cu care am discutat situatia este similara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 6:33 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 6:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
... Conexiunea aia baga o capacitate de 5x capacitatea cablului...


Mai usor cu capacitatile pe scari... Te rog frumos, poti sa faci un calcul, chiar foarte aproximativ, din care sa reiasa cum ca nefolosirea bananelor implica o capacitate de 5 ori mai mare decat "capacitatea cablului"? Multumesc.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 7:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce pacat !
Datorita orgoliului unora dintre noi, totul aluneca, mai devreme sau mai tarziu, spre derizoriu.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 7:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DorinD a scris:
diy-audio a scris:
... Conexiunea aia baga o capacitate de 5x capacitatea cablului...


Mai usor cu capacitatile pe scari... Te rog frumos, poti sa faci un calcul, chiar foarte aproximativ, din care sa reiasa cum ca nefolosirea bananelor implica o capacitate de 5 ori mai mare decat "capacitatea cablului"? Multumesc.


nu pot, dar ai vazut cum arata conexiunea aia????

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 7:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
Ce pacat !
Datorita orgoliului unora dintre noi, totul aluneca, mai devreme sau mai tarziu, spre derizoriu.


Care orgoliu, unde????? Tu ai scris niste prostii si eu am incercat sa-ti arat ca te inseli.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 9:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Care orgoliu, unde????? Tu ai scris niste prostii si eu am incercat sa-ti arat ca te inseli.[/quote]

Da, dar ar felul in care scrii; fara sa te gandesti macar o secunda ca persoana cu care discuti s-ar putea simti prost.
Cumva parca incerci sa inchizi gura celorlalti (ca un director numit politic care ascunde astfel lipsa de notiuni de baza).
Referitor la discutiile anterioare:
- tensiunea, curentul, distorsiunile armonice se pot masura, nu reprezinta niste chestii abstracte (sau prostii);
- parametrii sunt mai buni dupa ce consumatorii industriali se opresc dupa ora 17 si la sfarsitul saptamanii;
- afirmatia anterioara se poate verifica de fiecare in parte prin masurarea directa a parametrilor (no bullshit);
Faptul ca energia electrica are o calitate mai buna in weekend si in afara orelor de program este un fapt bine cunoscut de consumatorii din intreaga lume. Furutech foloseste chiar treaba asta in reclame la power conditioner-e.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 9:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Liv32 a scris:

Da, dar ar felul in care scrii; fara sa te gandesti macar o secunda ca persoana cu care discuti s-ar putea simti prost.
Cumva parca incerci sa inchizi gura celorlalti (ca un director numit politic care ascunde astfel lipsa de notiuni de baza).
Referitor la discutiile anterioare:
- tensiunea, curentul, distorsiunile armonice se pot masura, nu reprezinta niste chestii abstracte (sau prostii);
- parametrii sunt mai buni dupa ce consumatorii industriali se opresc dupa ora 17 si la sfarsitul saptamanii;
- afirmatia anterioara se poate verifica de fiecare in parte prin masurarea directa a parametrilor (no bullshit);
Faptul ca energia electrica are o calitate mai buna in weekend si in afara orelor de program este un fapt bine cunoscut de consumatorii din intreaga lume. Furutech foloseste chiar treaba asta in reclame la power conditioner-e.


Ai urmarit ce s-a scris mai sus???? Daca da, ai fi observat ca si Lupulroz a confirmat ceea ce am spus eu, adica fix pe dos fata de ceea ce scrii tu aici. Consumatorii industiali au alte retele, nu au nicio treaba cu home-userul. In fiecare cartier este un punc de transformare de la inalta tensine la tensiunea de 240V cat ai tu la priza. Pe tine te intereseaza ce se intampla de la punctul de transformare din cartier inspre priza ta. Nu ai treaba cu metroul si tranvaiul sau fabrica de alumina (cea mai energofaga) care nu mai exista in Romania.

SI da, am o atitudine de director frustrat pentru ca m-am saturat de prosti care cheltuie 100.000e pe hi-fi si se cred mari audiofili, dar ei nu stiu sa citeasca ora exacta - sper ca m-am facut inteles.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 9:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@Liv32:

Multumesc !

Cateodata este mai usor sa-ti faci dusmani, (gratuit), decat prieteni.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 9:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La preturile practicate de Furutech nu ma mira ca isi fac reclama cu sloganul mai sus amintit. E un slogan ca toate celelalte facute pentru tampiti. Daca vrei sa vezi cat de bune sunt furutech-urile am sa-ti caut si am sa-ti arat un post de pe forumul electronistilor sa vezi cat de varza e o mufa furutech - originala - care costa 30 euro bucata.
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 9:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

UIte si linkul cu mufele furutech - care costa 59euro buca nu 30...

http://www.elforum.ro/viewtopic.php?f=28&t=60969&p=603261&hilit=furutech#p603261

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 9:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="MarianS"
Cateodata este mai usor sa-ti faci dusmani, (gratuit), decat prieteni.[/quote]

Daca gresesti o data e omenesc, dar daca persisti in gresala .......

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 9:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dragul meu se spune retea de transport sau retea de distributie in functie de nivelul tensiune (dar e una si aceeasi).
Daca cumperi un amarat de regulator de tensiune care afiseaza atat tensiunea pe primar cat si tensiunea pe secundar, ai sa observi ca tensiunea pe secundar variaza si ea in functie de cum variaza tensiunea intrata in scula.
Afirmatia ta ca nu conteaza ce se intampla inainte de postul de transformare este din punctul meu de vedere copilareasca.
Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 9:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK - ai castigat!!!
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
AWDRobert



Conectat la: 23 Mai 2008
Mesaje: 139
Locatie: Otopeni

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 11:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Liv32 a scris:
Dragul meu se spune retea de transport sau retea de distributie in functie de nivelul tensiune (dar e una si aceeasi).
Daca cumperi un amarat de regulator de tensiune care afiseaza atat tensiunea pe primar cat si tensiunea pe secundar, ai sa observi ca tensiunea pe secundar variaza si ea in functie de cum variaza tensiunea intrata in scula.
Afirmatia ta ca nu conteaza ce se intampla inainte de postul de transformare este din punctul meu de vedere copilareasca.
Laughing


Chiar ma gandeam la faptul ca vom asculta curind "dupa cum bate vantul". Da ! dupa ce investiitiile in fermele eoliene in Dobrogea vor fi puse in functiune. Shocked

_________________
Robert
Sa auzim numai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AWDRobert



Conectat la: 23 Mai 2008
Mesaje: 139
Locatie: Otopeni

MesajTrimis: Joi Noi 18, 2010 8:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru ca s-au scris multe prostii pe aici pe forum scriu si eu una. M-am gandit ca motivul pentru care auzim mai bine noaptea, este, poate, unul fiziologic si vine de undeva de la stramosii nostri Cro Magnon, Nea' Andertal, Lucy, etc. Ei, pe inserat, nu beneficiau de vedrerea diurna a felinelor si altor rapitori care se pregateau sa iasa la vanatoare. Homo erectus saracu' era somnoros se pregatea de culcare - si creierul lui se pregatea sa acorde mai multa "atentie" urechii respectiv sunetelor receptionate.
Nu stiu daca masuratori audiometrice au pus in evidenta diferente intre auzul diurn / nocturn - este, poate, mai degraba mintea noastra mai "atenta" la sunete - pe inserat. Rolling Eyes

_________________
Robert
Sa auzim numai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 3 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community