FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Boxe German Physiks
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 2:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Nicu!
Chiar daca camera mare nu exceleaza din punct de vedere acustic, sistemul de care vorbeste Sorin este perfect echilibrat si ofera un sunet excelent. Cine este curios, poate sa ne viziteze! Idea

Scuze sincere lui Iura daca ceva din ce am postat aici a prejudiciat imaginea GP! Wine

Sorin, vad ca insisti asa ca nu pot decat sa te invit la noi la o auditie normala. Pana atunci orice comentariu al tau in legatura cu sistemul pe care l-ai audiat la noi la intalnirea celor de pe 'audiofil', pe fuga si in conditii 'a la Gara de Nord' o sa-l consider rau intentionat si interesat.

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 2:11 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 4:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica, cred ca exista solutii pentru ameliorarea reflexiilor nedorite. Poti experimenta varianta de tratament pe care am ales-o. Nu garantez ca este cea mai buna, dar nu se stie niciodata.
_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 4:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
Scuze sincere lui Iura daca ceva din ce am postat aici a prejudiciat imaginea GP! Wine


Un pas catre normalitate.

Felicitari sincere !

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 6:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
Rectificare, boxele mele sunt B&W DM-4.


Acu' sa te tii bine cati postaci o sa-ti spuna ce boxe zbierate ti-ai luat...si cat de bine suna unitrele lor cu tehnics...

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 6:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
Sorin, vad ca insisti asa ca nu pot decat sa te invit la noi la o auditie normala. Pana atunci orice comentariu al tau in legatura cu sistemul pe care l-ai audiat la noi la intalnirea celor de pe 'audiofil', pe fuga si in conditii 'a la Gara de Nord' o sa-l consider rau intentionat si interesat.


Aici totul depinde de preferinte...de aceea sunt multi fabricanti de scule si boxe ca sa ai de unde alege sunetul care-ti place. La fel cum doua marci de boxe suna diferit asa si oamenii aud diferit unul fata de altul, iar altii sunt de-a dreptul surzi si potentiali clienti ai firmei de protezare Audionova...

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 6:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TomJones a scris:
nicu_martin a scris:
Rectificare, boxele mele sunt B&W DM-4.


Acu' sa te tii bine cati postaci o sa-ti spuna ce boxe zbierate ti-ai luat...si cat de bine suna unitrele lor cu tehnics...


Pot sa zica orice despre ele, sunt niste janghine fabricate in 1973, urate cu spume (WAF-ul le-a declarat oribile Razz ), fara masca, zgariate si care urla dupa un tratament al carcasei (de care nu cred ca o sa aibe vreodata parte Wink ).

Con bass-mid Bextene, filtru sunet Butterworth 3, tweeter Celestion HF1300 MkII si supertweeter Coles 4001. Tweeter-ul si supertweeter-ul sunt aceleasi ca la Spendor BC1 Cool

Le-am achizitionat doar pentru ca-mi trebuiau niste boxe mai "tipatoare" la un amplificator cam "molatec" Razz

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 7:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Și eu vreau să-mi iau niște vintage-uri B&W...
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 8:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sorin_denver a scris:
"lui Jack care le ascultase in doua situatii la Munchen nu i s-au parut interesante" buna gluma ! :lol: Nu am scule de la Yura sa Jack dar inainte de a ajunge la intilnirea de pe 20 noiembrie de la Audioconcept am fost la Iura si am ascultat sistemul cu German physics. Acel sistem cinta Muzica , si o facea perfect . In schimb sistemul principal de la Audioconcept ( cel cu Sonus faber eclipsa parca si Jadis ) pur si simplu suna groaznic , de neascultat . Am incercat sa inteleg care era scopul acelui sistem in afara sa iti terorizeze urechile si nu am reusit . Acest post nu este de a denigra firma Audioconcept si al ridica in slavi pe Yura , ci pur si simplu nu pot sa inteleg cum un sistem scump ( boxele sunt 14500 euro) suna atit de rau . Poate nu sunt eu in stare sa aud cea ce altii aud . Si repet , nu incerc sa supar pe nimeni , mai ales ca cei de la Audioconcept au fost foarte ospitalieri .


Sorine, am ascultat si eu "Sonus faber eclipsa" (sic), cred ca am fost printre primii care au pus urechea pe ele. Nu sunt guru in ale audiofiliei, dar citindu-ti postarea, cred ca ai urechi de tabla, sorry man.

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=26120
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sorin_denver



Conectat la: 15 Noi 2005
Mesaje: 51
Locatie: constanta

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 1:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca eram singurul participant la intilnirea organizata de forumul audiofil in sediul Audioconcept care a avut aceasta parere vizavi de felul cum presta acel sistem as fi crezut ca au urechile mele o problema .Ca sunt de tabla ! Dar parerea a fost unanima cea ce inseamna ca ori toti am remarcat ca sistemul respectiv cinta jalnic ori noi astia din Constanta avem urechi de tabla . Posibil . Daca prietenii mei cu care am fost au preferat sa evite discutarea subiectului nu inseamna ca sistemul presta corect pentru valoarea lui . Eu nu am comparat German Physics cu Sonus Faber ( sistemele intre ele ) ca nu exista nici o comparatie . Nu am spus Sf suna mai putin bine ca Gp . Pot spune ca am auzit la Mediagalaxi boxe eltax de 600 ron care sunau mai decent . Si acest lucru nu il pot pricepe . Si ca sa nu mai spuna unii ca sunt malitios , sistemul din camera din spate care cred ca era mai modest ca cel din camera principala cinta destul de bine , mult , dar muuuult mai bine ca celalalt . Faptul ca tu ai fost fermecat de boxele in cauza este ok . E dreptul tau . Si nu spun ca tu ai urechi de tabla din cauza asta ( desi as putea ). Eu incep sa cred ca unii asa zisi audiofili mai snobi de fel fac socoteala la pretul componentelor sistemului audio si daca insumat trece de 40-50-60-80 de mii de euro automat trebuie sa cinte extraordinar si cea ce se aude cu adevarat devine irelevant . Si de asemenea nu cred ca in alte conditii ( fara atitea persoane in camera , cu linistea de rigoare etc ) broscoiul s-ar transforma in print . E prea puternica vraja .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 3:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca boxele alea sau tot sistem pentru tine este doar un broscoi oparit, insa dupa cum mentionez boxele de 600 ron suna mai decent, chiar ai o problema, si de fapt nu tu in sine ci urechea ta este de vina !

Tu nu ai nici o vina personal ca nu stii cum ar trebui sa sune un sistem, nu spun acum ca acela este perfect, caci nimic nu este perfect, insa are o dinamica foarte buna, are viteza, acuratete, transparenta, ritm, echilibrat ( voce vs instrumente ), daca lucrurile astea desigur ti-i se par straine in vocabularul tau te voi intelege ...

Cat despre multiiii prieteni cu care ai venit, m-as cam indoi ca au fost asa multi, eu am fost prezent si nu am vazut o puzderie asa mare de constanteni cum sustii acum . . . Dar faza cu ursul si mierea se pare ca functioneaza bine si aici !

Nu am nimic de castigat sau pierdut sa asculti acel sistem sau sa cumperi ceva de la orice firma de profil, insa comparatiile facute de tine sunt jenante de-a dreptul sincer !

Sper in toata treaba asta sa crezi si ceea ce afirmi cu tarie, insa incep sa cred ca nu este vorba de asta ci de cu totul altceva . . .

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Sorin_denver



Conectat la: 15 Noi 2005
Mesaje: 51
Locatie: constanta

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 9:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De unde naiba ai dedus asta :"Cat despre multiiii prieteni cu care ai venit, m-as cam indoi ca au fost asa multi, eu am fost prezent si nu am vazut o puzderie asa mare de constanteni cum sustii acum . . ." cind eu am spus :"prietenii mei cu care am fost" .Se vede clar ca unora nu le place adevarul spus in fata si atunci fac afirmatii mincinoase poate,poate il scot pe cel care a avut curajul sa isi spuna opinia ,de pinochio . Daca tie iti place sistemul respectiv cum cinta este ok , nu te fac nici nebun , nici vreun ciudat cu gusturi indoielnice . Ai tot dreptul sa iti placa asa cum si eu am dreptul sa nu imi placa si sa si spun asta daca vreau .Dar aici pe acest forum ti se da repede la cap daca parerea ta difera de a unora care eventual se simt obligati unor dealeri de scule si te scot repede de timpit . Pur si simplu nu am NICI o problema cu firma Audioconcept , chiar le multumesc ca sau comportat intrun mod profesionist si cred ca in loc sa ma balacareasca pe mine asa cum fac niste unii pe aici, au incercat (sper) sa vada de ce un potential client nu a fost multumit de sunetul oferit de sistemul construit de ei probabi cu destula truda . La urma urmei cam asta e scopul lor(al dealerilor) sa incerce sa multumeasca clientii (ca si clientii sa ii multumeasca apoi pe ei) . Oricum ce am avut de spus am spus , cine vrea sa inteleaga ca poate este o problema cu sunetul acelui sistem sa inteleaga , cine nu, nu . Nu mai insist pe subiectul acesta ca sigur se vor gasi destui care sa imi rastalmaceasca cuvintele la nesfirsit si sincer nu am timp sa ma cert cu nimeni , mai am si altceva de facut .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 9:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sorine, nu se mai mira nimeni ca postarea ta anti Sonus faber apare intr-un topic de lauda la adresa boxelor GP. Laughing
Aici e interesul de care vorbeste userul Vizitator. Exclamation
Razvan mai sus a remarcat f. bine ca daca ti se pare ca boxe de 600 lei de la "Mediagalaxi" se aud mai decent decit Elipsele, chiar ai o problema...
Intrebare: nu faci cumva parte din gruparea (ca sa nu zic "gasca", parafrazand un user infocat, fan Accu) afiliata a lui G. Becheanu?Wink
Tu si cei care gandesc ca tine, n-aveti decit sa mergeti la magazinele preferate si sa ascultati in continuare sisteme vis a vis de care si un polizor descentrat suna mai bine... Embarassed
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 9:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.6moons.com/audioreviews/germanphysiks/1.html

Din link-ul de mai sus am extras cateva pasaje:

First I must explain that these aren’t perfectly linear loudspeakers. Without doubt a part of the spectrum is slightly emphasized, another slightly shelved down but I believe these bands to be quite narrow. From an audiophile purist perspective it’s clearly a departure from neutrality. Fortunately I do not have to write about hifi but music reproduction.

We no longer deal with instruments and their acoustics but with the room the instruments played in – big or small but always a space surrounded by walls with its own reverb, character and timbre. Instruments and voices behave completely differently than on a soundstage as conventional speakers present it. Here they are perceived as though we sat in a live concert.

There were no image cutouts over against a blackground. There was no pin-point imaging as is so beloved by audiophiles. This was far closer to reality where sounds become amalgamated of reflections and direct sounds only act as a kind of pilot around which the rest becomes organized and focused. It was very apparent how differently these speakers interact with the room and how that interaction will impact the final result. First one must get acclimated. Most of us are ‘poisoned’ by the presentation of classic speakers which tend to condense and refocus the sound to solidify the point sources of emanations as strongly as possible. The HRS is different. It too condenses the sound but only up to a certain point. Beyond that the sound ‘decompresses’ before it reaches us.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 10:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din review-ul mentionat mai sus lipseste finalul.

In conclusion, these are obviously very unconventional loudspeakers. Because they are expensive, we expect of them to nail certain general speaker goals by definition. Here the HRS 120 both exceeds and misses. On one hand its frequency response is less linear than many far cheaper conventional speakers. On the other hand it presents such a compelling mix of performance attributes that one questions very seriously why other speakers must lack them. Chief amongst those special virtues is spatial holography. While I know perfectly well that ideal speakers don’t exist, I’ve never heard anything like these for subjectively subtracting the listening room from the equation and overlaying it with the real recorded ambiance. Once you hear that, you want it. Being accustomed to traditional speakers, I completely forgot that the instruments were behind the speaker, that the stage was only a few meters wide and that the sound was only in front of me. This was space unplugged.

_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sorin_denver



Conectat la: 15 Noi 2005
Mesaje: 51
Locatie: constanta

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 11:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cunoasteti zicala: "Daca te bagi in cocina te maninca porcii " ;asta patesc cei ce "se baga in seama".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Urmatorul
Pagina 3 din 11

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community