FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
BURN IN
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Joi Mar 10, 2005 2:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Laughing
Organul nefolosit se atrofiaza .
Polemica poate fi privita si ca un sport al mintii .

Dragii mei , sa nu intram in filozofie existentiala pentru ca va demonstrez ca stiu cel putin 100 de adevaruri absolute .

Ca sa nu ma luati cu texte , va dau rapid si niste exemple de adevaruri 100% sigure .

Eu sunt in viata in acest moment ?
100% - Da

Momolo are cel putin un deget la toate miinile ?
100% - Da

Bibi are o fetita frumoasa ca tatal ei ?
100% - Da

Traian Basescu este presedintele Romaniei ?
100% - Da
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Mar 10, 2005 2:49 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Joi Mar 10, 2005 3:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata de catre Costin la Mie Ian 04, 2006 3:11 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Mar 10, 2005 4:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Spam Shocked Shocked Shocked

Din cele de mai sus, trag concluzia ca rodajul cablurilor e absolut necesar. ROFL

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 10, 2005 4:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pina si cei din Andromeda stiu asta...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Luin



Conectat la: 15 Ian 2005
Mesaje: 1138
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 10, 2005 7:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Costin a scris:

Cred ca polemica este utila atunci cind de rezultatul ei depinde ceva. Altfel, este doar un excercitiu de retorica (in cazul cel mai fericit) si un mod de a demonstra ca neuronu' meu e mai tare ca neuronu tau, sic! in majoritatea celorlalte cazuri.
Parerea mea Twisted Evil


Cred ca polemica poate fi utila oricand poti sa inveti ceva din ea si asta e aproape oricand valabil cand poti invata pana si de la unul prost ca noaptea (fie din exemplu negativ sau chiar lucruri bune) sau ca mai sus, pentru divertisment, vezi Andromeda n' stuff.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Joi Mar 10, 2005 7:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Luin a dat raspunsul corect .

Adevaruri absolute exista .
Depozitar al tuturor adevarurilor nu exista . Polemica este buna pentru ca scoate la iveala ARGUMENTELE , DOVEZILE si INFORMATIILE .
In momentul cand suntem de acord unul cu altul doar de dragul armoniei si pacii intre popoare , suntem niste papa lapte .
In felul asta poate veni unul sa abereze linistit si la infinit fara ca nimeni sa ii taie macaroana .

Cataline ,
In Andromeda nu exista viata .
Sunt 100% sigur.
Daca este cineva contra afirmatiei mele , il rog respectuos sa-mi demonstreze contrariul Wink .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 10, 2005 7:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu spun ca sunt sigur ca exista Smile . Demostreaza-mi tu contrariul Wink .

Citat:

Eu sunt in viata in acest moment ?
100% - Da

To be or not to be Wink

Citat:
Momolo are cel putin un deget la toate miinile ?
100% - Da

Poate. Intrebarea care deriva este: dar cate maini are? Laughing

Citat:
Bibi are o fetita frumoasa ca tatal ei ?
100% - Da

Asta da, e cert Smile

Citat:
Traian Basescu este presedintele Romaniei ?
100% - Da

Relativ 100% . Peste 4 ani cand ma voi uita pe forum, nu cred ca va mai fi corecta afirmatia Wink .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Luin



Conectat la: 15 Ian 2005
Mesaje: 1138
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 10, 2005 8:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ne-am ales 5 ani de Bashesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Joi Mar 10, 2005 8:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bogdan a scris:

Citat:
Traian Basescu este presedintele Romaniei ?
100% - Da

Relativ 100% . Peste 4 ani cand ma voi uita pe forum, nu cred ca va mai fi corecta afirmatia Wink .


Luin da din nou raspunsul corect .

Peste 4 ani , tot Basescu va fi presedintele Romaniei .
Eu presimt ca si in 2013 tot cu Basescu o sa defilam Laughing .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Joi Mar 10, 2005 8:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aparent da. Este singurul post-iliescu ce pare a cunoaste cum sa se foloseasca de serviciile secrete. Zic "aparent" pentru ca si asa ramane posibila o executare silita de tip Nixon. Vom trai si vom vedea.
_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audiophil



Conectat la: 09 Noi 2004
Mesaje: 258
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 10, 2005 11:21 pm    Titlul subiectului: A sti si a intelege Raspunde cu citat (quote)

Einstein scria cam asa "... tot prostul stie, doar cei inteligenti inteleg ...".

Forumurile, similare celui de fata, sunt dedicate schimburilor de idei, experienta etc. Un alt forum, tot romanesc, are mult mai multe idei pragmatice si mai putine insulte, ineptii, accese de grandomanie etc etc.

Poate din cauza non-reactiei moderatorilor, sa fie acest forum scena unor defulari ale unor personaje care se ascund dupa user-name-uri?

Nu stiu inca, sincer, despre ce este vorba exact cu rodajul cablurilor. N-am inteles ratiunile si nici experimental, inca, n-am avut ocazia sa fac o evaluare (din motive de timp).

Dar, deoarece persoane pe care le cunosc foarte bine (si pentru care am o deosebita consideratie) practica acest rodaj, din conditii de minima ratiune prefer sa nu emit nici o opinie.

Insa, din mesajele precedente am inteles clar ca nimeni n-a avut nici o experienta (comparatie) in acest sens - cu atat mai mult cu cat, din alte precedente subiecte, aceleasi user-name-uri au atacat (cu argumente tehnice confuze, dar cu multa patima) ideia ca s-ar putea sa sune diferit cablurile (interconectare si/sau boxe).
Rodate sau nu, ce mai conteaza cand cablurile suna la fel?

O afirmatie falsa poate implica orice ... ne invata logica aristoteliana.

In concluzie cred ca acest subiect este inca un prilej (mult dorit) standard de afirmatii la fel de virulent-patimase si de auto-satisfactie (m@st!*b@tie intelectuala) al celor care suporta greu ideia ca pot exista persoane care nu sunt de acord cu opiniile lor - indiferent de argumente.

Daca cititi cu atenti subiectele, de la diverse sectiuni, de pe forumul acesta veti constata un fapt generic dezolant, cea mai mare parte dintre acestea au cam aceeasi structura ....

Se lanseaza un subiect "polemic" (cabluri, de pilda) dupa care in replica la cateva cateva mesaje posibil discutabile, intervine artileria dura a non-tolerantei, auto-impunerii propriilor pareri, care insulta, face afirmatii semidocte blocand replicile celor chiar interesati de subiect. Polemica sau P@rano!a?

Iar in final totul se incheie, lamentabil, prin tacerea jenanta a celor care nu pot comenta din motive de minima ... decenta. Pentru ca dialogul are nevoie de cel putin doi interlocutori, nu?

In conluzie. Cei care se produc cu fraze virulente au mai sabotat inca odata, cu succes, un subiect care le-a permis sa se defuleze - o data in plus.

Nu s-au putut spune opinii diferite de ale lor, nu s-a putut discuta, nu s-a putut afla ce gandsc si altii; ei si-au impus punctul de vedere (pentru care n-au nici cea mai mica indoiala).
Sunt satisfacuti, si-au repetat inca o data ideile (deja binecunoscute). Cu timpul, vor ajunge sa le si creada Laughing .
Lamentabil, absolut lamentabil Crying or Very sad .

_________________
Gradual
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Joi Mar 10, 2005 11:38 pm    Titlul subiectului: Re: A sti si a intelege Raspunde cu citat (quote)

audiophil a scris:

Forumurile, similare celui de fata, sunt dedicate schimburilor de idei, experienta etc. Un alt forum, tot romanesc, are mult mai multe idei pragmatice si mai putine insulte, ineptii, accese de grandomanie etc etc.


Sal

mi-am pus si eu aceeasi problema si iata singura explicatie plauzibila:

acest forum este aproape despre nimic ...

Adica pe "despre copii" se discuta despre copii: ce doctor e bun, unde mergem sa nastem, ce medicamente sunt scumpe, etc ... (chestii concrete)

Pe "rdi-sat" intra omu', întreaba cu ce antena prinde nu-stiu-ce satelit sau care softcam.key e valabil azi si primeste un raspuns.

Aici se discuta despre fantasme în marea majoritate a cazurilor, bineînteles acolo unde nu intervin posturi de genul "iata ce scule de belea tocmai mi-am luat... nu-i asa ca sunt tare ?". Ce parere ai de cei care fac review-uri la scule pe care nu le-au auzit niciodata sau le-au luat si nu le-au comparat niciodata pe bune cu altceva.

Cam asta e treaba , repet, cu mici exceptii.

La un moment dat ma hotarîsem sa ma retrag, dar, împins de curiozitate am revenit si mai postez pe ici pe colo (mai mult la Cafenea)

Ce sa zic, per ansamblu nu a fost tocmai rau ca am mai cunoscut si oameni simpatici si saritori.
Sus
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Vin Mar 11, 2005 12:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Baieti , aveti mare dreptate .

Diferenta este ca pe forumul mai sus mentionat profanii intreaba si profesionistii raspund . Acolo se dezbat probleme serioase si exista respect pentru cei care cunosc meserie . Acel forum este unul profesional si invit pe cine are tupeul sa se duca acolo si sa le expuna teoria " rodarii " cablului de antena si ce culori frumoase o sa aiba televizorul dupa aia .

Daca nu este dat afara instantaneu de catre moderatori , este imediat pus la punct de ceilalti membri care ii transmit ca nu au timp sa discute prostii .

Aici omul isi baga p**a in parerile celui care se pricepe si ar vrea sa il reduca la tacere .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Vin Mar 11, 2005 1:44 am    Titlul subiectului: Re: BURN IN Raspunde cu citat (quote)

BasicS a scris:
Salutare toata lumea,

am un ultracapos care spune ca burn in-ul este o tampenie, ca firmele care fac boxe care trebuie burnuite sunt firme de rahat, etc...
Nici sa nu mai vorbim de burnuitul sculelor electronice sau al cablurilor.
Tipul mai e si electronist si incearca acum sa imi demonstreze mie cat de idiot sunt eu asa ca intelegeti...am ajuns la disperare.
Am cautat in lungul si in latul internetului o documentatie serioasa pe aceasta tema, dar nu gasesc nimic satisfacator, doar discutii intre audiophili care nu sunt credibile pentru el deoarece, evident, acestia fac parte din aceeasi categorie de oligofreni ca si mine...

...poate stiti voi pe undeva niste documentatii mai serioase, nu conteaza limba...prea mult

Multumiri anticipate,
Basic Sound Evil or Very Mad


http://www.audioholics.com/techtips/audioprinciples/interconnects/Cable-Breakin.html

http://www.audioholics.com/techtips/audioprinciples/interconnects/speakercableresonance.php

http://www.audioholics.com/techtips/audioprinciples/interconnects/silveraudiocables.php

http://www.audioholics.com/techtips/audioprinciples/interconnects/spiralshieldvideocables.php

http://www.audioholics.com/techtips/audioprinciples/interconnects/cabledistortiondielectricb.php

http://www.audioholics.com/techtips/audioprinciples/interconnects/speakercablefaceoff01.php

http://www.audioholics.com/techtips/audioprinciples/interconnects/howardjohnsonskineffect.php

http://www.audioholics.com/techtips/audioprinciples/interconnects/cablessciencereligion.php
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audiophil



Conectat la: 09 Noi 2004
Mesaje: 258
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 11, 2005 11:02 am    Titlul subiectului: Incredibil dar adevarat Raspunde cu citat (quote)

Interesant este ca, in final, nu sunt dorite participari ale unor profesionisti in discutiile de pe acest forum. Pseudo-profesionistii autodeclarati profesionisti prin proces autodidact de pregatire tehnica sunt cei care fac pe aici timpul frumos prin virulenta deosebita cu care-si impun parerile (sterile dealtfel).

Cred ca anumite subiecte, chiar si asa hulite, n-ar mai trebui abordate sau, oricum, evitate deoarece prilejuiesc discutii neinteresante - in afara disconfortului lecturii delirelor pseudo-tehnice si a jignirilor de tot soiul. Paranoia unora dintre user-name-uri este evidenta chiar si pentru cei care nu sunt medici... Faptul ca se repeta atacurile jignitoare ar trebui sa dea de gandit moderatorilor.

Moderatorii par, insa, sa agreieze aceste situatii, sau chiar le sunt pe plac. probabil ca asta ii ajuta la ceva (ranking !??... oricum ne-onesta abordarea).

Intrigat de problema rodajului cablurilor, care in mod cert suna audibil diferit, am discutat (intamplator) problema aseara cu un profesionist in problema - inginer electro de faima adevarata din Romania (sunt onorat de prietenia pe care mi-o acorda). Doctor in stiinte tehnice la Standford dar neinteresat de hi-fi, din nefericire.
Acum lucreaza la Caltech intr-un departament de supraconductori, iar raspunsul sau, pe scurt, a fost dezarmant de simplu: modificarile in structura cristalina a conductoarelor si/sau semicondutoarelor sunt sesizabile imediat dupa ce sunt supuse unei disipari termice chiar si de valoare joasa, iar distorsiunile clasice (utilizate si in audio) sunt actual completate de o suma de alte criterii aparute din cauza fenomenelor complexe din materialele anterior mentionate.

Sper sa fie de folos aceste informatii celor care sunt interesati de subiectul acesta. Voi primi, probabil in cursul acestui weekend, si materiale publice in acest sens. Daca doriti vi le pot trimite prin PM.

Nu trebuie sa fim suparati ca nu auzim diferente atunci cand altii aud. Auzul uman este complex si are o intreaga varietate de sensibilitati.
De multe ori aparatura utilizata nu este suficient de performanta, acustica incaperii nu este cea mai potrivita etc etc.

Este corect sa facem afirmatii numai atunci cand avem si probe doveditoare, altfel acestea sunt baliverne (zgomot si nu semnal util).

Atentie la Iternet si materialele publicate pe acesta. Este un fapt recunoscut, de notorietate, ca sunt extrem de putine site-uri cu informatie corecta. Mai toate site-urile, dealtfel se mentioneaza in clar acest fapt chiar pe site-urile cu pricina, nu-si asuma responsabilitatea informatiilor publicate.
Daca doriti cultura tehnica puteti citi literatura de specialitate, chiar si in limba romana. Nu apelati la surogate ieftine.

_________________
Gradual
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 3 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba românã: Romanian phpBB online community