FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
De ce amplificatoarele cu tuburi suna deosebit?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Luin



Conectat la: 15 Ian 2005
Mesaje: 1138
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 10, 2005 6:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai mult cu salivatu.. "I'm just looking, I'm not buying" hehe Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Mai 10, 2005 6:27 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Mar Mai 10, 2005 6:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu la fel la JLo si Angelina J.
_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 10, 2005 6:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Amplificatorul tau cu niste boxe potrivite in compania unui player de buna calitate este HI-END , normal ca nu cel mai bun, dar foarte bun oricum ! Eu unul nu mai cred in amplificatoare sub 1000 euro macar...poate vreunul profesional....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Mar Mai 10, 2005 6:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mselescu a scris:
Baieti, apropo de Audio Note si nu numai de modelul Ongaku:ati vazut preturile?

Multi isi cumpara aprtamente cu acesti bani.

Si daca mai si spui cu emfaza "un final numai costa 800 de euro" le-ai cam dat ceata muritorilor de rind Smile Cel mai tare m-au distrat la HiFi Arena boxele lor: altceva decit o ladoaie pe doua cai bass-reflex nu au putut sa scorneasca.

_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 10, 2005 6:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

firma asta nu cred ca merita sa fie luata in considerare in privinta boxelor...ai putea sa-mi dai exemplu de un amplif bun sub 1.000 euro ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Mar Mai 10, 2005 6:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca se aduce si Lamm la noi.

www.lammindustries.com
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Mar Mai 10, 2005 6:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
firma asta nu cred ca merita sa fie luata in considerare in privinta boxelor...ai putea sa-mi dai exemplu de un amplif bun sub 1.000 euro ?

Un amplificator DIY clonat dupa un amplificator "de firma" care costa > 1000 euro, fara fite gen carcasa. Profiturile in cazul sculelor Hi-End sint la niste niveluri care permit celor care le fabrica un nivel de trai Hi-End Wink I think that answers your question.

_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sky



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 792
Locatie: Slatina/Olt

MesajTrimis: Mar Mai 10, 2005 9:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

parca lipseste soundstage-ul la lampare, si ceva dinamica in plus ... n-ar strica
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Luin



Conectat la: 15 Ian 2005
Mesaje: 1138
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 10, 2005 9:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

unele din lucrurile pe care nu le-as putea reprosa in nici un caz amplificatoarelor pe lampi pe care le-am auzit pana acum sunt tocmai soundstage-ul si o adancime extraoridinara. Ai ascultat si tu S2K-ul, Skyone, nu-i asa? Curios cum putem avea opinii atat de diferite.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sky



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 792
Locatie: Slatina/Olt

MesajTrimis: Mar Mai 10, 2005 9:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu e vorba numai de s2k , am ascultat si un rusesc, si unul diy cu coaxiale. sunetul e sweet dar are multe lipsuri, ca sa nu mai vorbim cat de pretentios e la boxe
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cristi costache



Conectat la: 21 Apr 2005
Mesaje: 14

MesajTrimis: Mie Mai 11, 2005 8:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pt LUIN

Aduc cateva completari la cele spuse pe 9 mai:
* Amplificatoarele cu tuburi suna diferit de cele cu tranzistoare, chiar si atunci cand si unele si celelalte sunt de calitate.
* Impresia auditiva (nu performantele masurabile) arata ca pentru redarea instrumentelor reci este de preferat un amplificator cu tuburi; in muzica simfonica se poate constata naturaletea instrumentului solist, lipa stridentelor, separatia instrumentelor.
* Intotdeauna am preferat amplificatoarele cu tuburi, tocmai pentru calitatile pe care le-am mentionat. Nu pot insa sa critic un amplificator cu tranzistoare pentru faptul ca, de exemplu, are un sunet neutru; poate fi considerat ca fiind corect.
* Cele mai mari complicatii apar la etajele finale: tuburi de putere si transformatoare de iesire. Din acest motiv si pentru a pastra macar in parte calitatile sunetului specific tuburilor am construit in ultima vreme amplificatoare hibride.
* In legatura cu factorul de amortizare al amplificatoarelor cu tuburi, care uneori este criticat pot spune ca valorile curente sunt cuprinse in limitele 10-20; aceasta este o valoare onorabila. Valori foarte mari (sute) indica de cele mai multe ori un factor de reactie exagerat.


---------------------------------------------------------


Pt tvicol (Tibi)

Seara de Sambata a fost si pentru mine foarte placuta. M-am bucurat sa ma aflu printre pasionati de muzica si constructori de amplificatoare. Sunt sigur ca ne vom mai intalni.
Va multumesc pentru informatii. Imi sunt utile. Schema Quad-ului este foarte interesanra.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Luin



Conectat la: 15 Ian 2005
Mesaje: 1138
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 11, 2005 9:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc domnule Costache. Ati surprins esenta pe care vroiam sa o inteleg.
Ca o concluzie din ce ati spus pot sa inteleg ca diferind in sunet chiar si in gama hi-end si daca ambele au limitari si fac lucruri mai bine unele fata de altele chiar si in aceasta gama, nu poate sa insemne decat ca ambele tehnologii sunt departe de a reda sunetul cum trebuie chiar si la acest nivel hi-end si ca alegerea unei tehnologii sau a alteia depinde foarte mult de gusturi si de genurile muzicale preponderent ascultate (luand in considerare ca ce ati spus este corect)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Mie Mai 11, 2005 9:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oare chiar nu fac fata amplificatoarele pe lampi la muzica electronica?

Pe rock si pop am citit ca se descurca bine.

Au probleme la aglomerarea de sunete a muzicii house, trance si club(la redarea unei game de fregvente mare simutan)?

Nu au dimanica si detalii? Le lipseste forta?

Intrebarile pot continua.

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Luin



Conectat la: 15 Ian 2005
Mesaje: 1138
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 11, 2005 9:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinamica, detalii si forta au din belsug daca amplificatorul e de calitate/bine conceput si construit!
Muzica electronica eu n-am ascultat pana acum pe el, dar am banuiala ca o reda la fel de bine dat fiind ca e mult mai simpla decat o simfonie de Wagner Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 11, 2005 10:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu exagerati si voi ! e vorba de subtilitati si pana la urma de gusturi.....eu unul intotdeauna am considerat un amplificator excelent daca-mi indeplineste 90% din dorinte, perfectiunea inca nu s-a iventat Wink Concluzia mea ar fi ca decat sa te tot arunci la gioarse, mai bine te chinuiesti ceva timp ca sa iti iei ceva bun, fie pe lampi , fie pe tranzistori....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 3 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community