FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
MAGNETOFONUL - discutii numai despre banda analogica
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4 ... 13, 14, 15  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
usernamex



Conectat la: 03 Dec 2005
Mesaje: 932
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 25, 2006 7:01 pm    Titlul subiectului: . Raspunde cu citat (quote)

da, nu e S1, deci nu sticla...

...ok, tot nu m-am prins: merita sau nu? concret, am si eu pb cu un canal si ma intreb daca nu cumva e de acolo, de la cap, cara arata destul de jalnic
dealtfel... am incercat cu izopropilic da degeaba...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Feb 25, 2006 7:01 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Sam Feb 25, 2006 7:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vezi ca are momolo niste capete de mag, poate-ti vinde ceva pentru al tau (daca are de tipul asta)...
Dar, cum vad eu ca iar i s-au aprins calcaiele dupa maguri... nu stiu ce sa zic Wink
Daca te trezeai si tu cu vreo 3 luni mai devreme, ca am vandut un Rostov S 1 cu capete de rezerva de sticla noi-noute in acelasi pret Twisted Evil
Ti le-as fi dat gratis...
Sus
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Sam Feb 25, 2006 7:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicumur, cum am timp esti invitat. Problema unde pun hurdubaia este ceva mai serioasa decat am crezut! Very Happy ....eu as dori sa-l pun in mijloc la loc de cinste ca MERITA! Laughing

Inca nu m-am gandit daca vand capetele! ma gandeam sa i le fac cadou lui Einar ca el are nevoie pe acolo! Very Happy

CC, magul suna bine, intre tape si source am comutat nu altfel; astfel ai acelasi cablu. Nu e diferenta pe Maxell. Pe celelalte se mai percepe diferenta insa "esenta" sunetului ramane N A T U R A L A! This is the point if you want to know?! Very Happy
Sus
usernamex



Conectat la: 03 Dec 2005
Mesaje: 932
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 25, 2006 7:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicumur a scris:

Daca te trezeai si tu cu vreo 3 luni mai devreme, ca am vandut un Rostov S 1 cu capete de rezerva de sticla noi-noute in acelasi pret Twisted Evil
Ti le-as fi dat gratis...


...da, pacat, asta e... momentan ma mananca altceva pe suflet: sa-l
zbor direct la cos sa nu?...
-bazaie si ma enerveaza
-potentiometrele trebuie inlocuite
-e murdar (ar trebuie sa pierd cateva zile sa-l curat ca lumea)
-si...., problema asta cu capetele, la care nu am solutie... da, daca momolo vinde, eu cumpar! Smile ... culmea ar fi sa mai fie dus si altceva prin el...

P.S. ma mananca degetele sa bag polizorul pe el... Smile)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Feb 25, 2006 7:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:


CC, magul suna bine, intre tape si source am comutat nu altfel; astfel ai acelasi cablu. Nu e diferenta pe Maxell. Pe celelalte se mai percepe diferenta insa "esenta" sunetului ramane N A T U R A L A! This is the point if you want to know?! Very Happy


Aha, m-ai atras la topicul de magnetofoane. Era mai mult fun pe 4 topicuri separate Laughing
Stiu ca esenta sunetului ramane naturala. Asta se pastreazsa si daca inregistram pe un deck.
Ce ma intereseaza e daca timbrul instrumentelor se modifica, daca dinamica creste sau scade, etc ... in general care sunt diferentele intre tape/source la amplificator.

Dupa cum stii si eu sun un pasionat de vinil, dar caut o solutie pentru inregistrarea pe un alt suport: analog sau digital, care sa fie capabil sa imi redea identic ( sau la nivelul pierderilor pe cabluri).

Am facut diferite teste luna trecuta cu inregistrari digitale pe PC (folosind MAudio Audiophile la 96/24, pentru ca pe 44/16 e slabuta).

Daca trag de pe o doza Shure V15 typ3, PC-ul e capabil sa inregistreze/redea acceptabil informatia care intra.
Spun destul de bine, pentru ca exista niste pierderi pe cabluri (acceptabile) pierderi de dinamica , pierderi pe partea de inalte (neacceptabile). Natura de sunet ramane apropiata.

Daca trag de pe doza Benz, pierderile devin dezastruase, diferentele sunt prea mari pentru a le putea digera.

In concluzie, de pe o sursa slaba, chiar si cu o placa de sunet ieftina se pot face inregistrari "acceptabile", in sensul ca diferentele tape /source nu vor fi foarte mari.
De pe o sursa buna, deja trebuie alt dispozitiv de inregistrare, mult mai transparent.

Curiozitatea mea este: cat de bune sunt aceste magnetofoane la inregistrarea de pe o sursa buna ?

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
soulviasound



Conectat la: 25 Feb 2006
Mesaje: 61
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 25, 2006 8:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CC a scris:

Stiu ca esenta sunetului ramane naturala. Asta se pastreazsa si daca inregistram pe un deck.
Ce ma intereseaza e daca timbrul instrumentelor se modifica, daca dinamica creste sau scade, etc ... in general care sunt diferentele intre tape/source la amplificator.


Dinamica nu creste, scade deoarece benzile compreseaza. Dar prin compresie creste puterea medie, adica creste taria. Timbrul instrumenteloreste mai cald prin distorsionare armonicilor pare de ordinul 2,3. La reel to reel machines (mag-uri) vei observa o crestere semnificativa a headroom-ului. Eu personal vad banda un instrument de recording exceptional, are o dimensiune si o transparenta aparte, dar si conversile A/D din ziua de azi ca de exemplu Lavry http://www.lavryengineering.com sunt solutii execelente dar mai scumpe decat un Ampex ATR sau un Studer. Diferenta intre TAPE si source vine tocmai de la aceasta compresie care o realizeaza captarea pe banda. Este o compresie foarte naturala si transparenta. Preampurile mai decid insa headroomul. Un headroom mare va determina un SNR mai mic. Eu sunt un fan Reel tape-uri dar din pacate fabricile si-au cam inchis portile, (am inteles ca protectia mediului, era problema) si astfel Ampex si toate fabricile nu mai pot fabrica reel-uri, cel putin asa stiu eu dar nu pot baga mana in foc. Uite baietii de afara inca mai capteaza pe reel-uri, poate uni o fac din nostalgie, poate uni cred ca a ramas cea mai "pura" metoda de recording. In orice caz singura lor problema este manevrabilitatea, in rest personal le vad niste instrumente excelente de recording si ca audiofil mi-ar place sa traiesc in urma cu 20 ani, atunci se putea vb cu adevarat de "audiofilie" astazi se poate vb de "loudnesilie" si suntem o minoritate ca sa mai putem schimba ceva. Producatorii fabrica ce este fezabil, suntem prea putini ca Ampex, Studer, Akai, Tascam sa ma fabrice pentru noi "Mag-uri". In orice caz odata cu standardizarea formatului 24/96 nu mai putem plange, nu se vor mai face quantizari din 24 in 16 pt cd si atunci dimensiunea si transparenta vor fi neatinse, intrebarea este daca se va mai produce muzica in care calitatea acustica primeaza.

http://www.masteringsolution.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
vladtm



Conectat la: 05 Feb 2006
Mesaje: 223
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Feb 26, 2006 12:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

soulviasound a scris:
am inteles ca protectia mediului, era problrma



da de ce mai exact...cu ce dauneaza un mag mediului

_________________
"Ambition is the last refuge of failure." - Oscar Wilde
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 26, 2006 1:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vladtm a scris:
da de ce mai exact...cu ce dauneaza un mag mediului
La 19 cm/s rolele de magnetofon genereaza un turbion care provoaca gauri in stratul de ozon. Dar ar putea fi vorba si de combinatele chimice care produceau benzi magnetice ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Dum Feb 26, 2006 1:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ soulviasound


Ce are magul cu mediul ? Se pare ca ai auzit niste aiureli. Componentele sīnt aceleasi indiferent ce schasiuri de metal produci. Magul nu este poluant ba din potriva. Daca ceva polueaza aste sīnt miniaturizarile actuale ireparabile unde este totul īnghiesuit īn 2 integrate. A pocnit aici ceva, ajunge toata placa l-a gunoi. Nu se mai poate repara nimic.

Nu numai unii baietzi amatori utilizeaza "afara" sistemul RTR ci si o serie de profesionisti care au milioane pe cont cīstigate cu muzica. Ma tot īntreb de ce īn studioul lui DIETER BOHLEN, fostul solist MODERN TALKING sta FOSTEX pe 16 piste ?

Majoritatea CD'urilor din comertz merg īnca pe ADR ( Analog / Digital Recorded) DE CE daca digitalul este atot puternic si atīt de perfect ? DE CE trebuie acest A de la ANALOG ? De ce nu este de regula DDR sau DDD indiferent de sampling-ul folosit?

Ceva aici nu-i īn ordine.

Īmpreuna cu vladtm am facut niste teste comparative de sound quality īntr-e Original, Tape Grabed si MP3.

@ vladtm, arata-i unde sīnt diagramele tale sa se uite putzin la ele.


Ultima modificare efectuata de catre EinarN la Dum Feb 26, 2006 1:27 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Dum Feb 26, 2006 1:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iar la 38 cm/s deja deviau avioanele de pe rutele de zbor Laughing Laughing Laughing
Ca o curiozitate, productia benzilor de magnetofon a fost reluata Wink iar noile aparitii discografice au (re)inceput sa se faca si pe vinil Laughing
Asadar, ori a-nnebunit lupul, ori lumea s-a cam saturat de "minunatul" cdda...
Sus
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Dum Feb 26, 2006 1:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicumur a scris:
Iar la 38 cm/s deja deviau avioanele de pe rutele de zbor Laughing Laughing Laughing
Ca o curiozitate, productia benzilor de magnetofon a fost reluata Wink iar noile aparitii discografice au (re)inceput sa se faca si pe vinil Laughing
Asadar, ori a-nnebunit lupul, ori lumea s-a cam saturat de "minunatul" cdda...
Da Productzia RMG pe retzeta BASF / EMTEC a īnceput īn decembrie 2005 si de ja se gasesc īn comertz. DARCLAB ofera de ja īntreaga paleta:

http://www.darklab-magnetics.de/Tapes/RMG%20tapes%20baender.htm

QUANTEGY (AMPEX) se produce si se gaseste nou īn comertz de ani de zile:

http://www.darklab-magnetics.de/Tapes/tapes.htm

Eu zic ca cei ce lucreaza īn domeniul audio ar fi bine sa-si actualizeze putzin informatziile referitoare la materialele de stocare informatzii audio ca sīnt out of date si nu Up to date si sa nu se mai bazeze atīt pe gunoaiele EBAY.

Sīnt convins ca daca s-ar gasi cineva sa cumpere si sa comercializeze benzi īn Romānia s-ar vinde ca pīinea calda. Sīnt destui posesori de maguri īn tzara care umbla cu limba scoasa ca un catzel īnsetat dupa benzi noi si nu gaseste decīt gunoie prin consignatzii. La cumparari de la firma la firma īn cantitazi mari se primesc cu sigurantza rabaturile obisnuite si marfa se ia la pretzuri mult mai mici.

@ soulviasound

diferentza TAPE / SOURCE poate sa NU existe daca se tzine cont de anumitzi factori.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 26, 2006 1:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am si eu o curiozitate ...

Lasand la o parte nostalgia, placerea de a colectiona (hobby sa-i zicem) sau copierea pe banda a unui vinil in scopul de a pune vinilul la conservat (cum se proceda acu' 20 de ani) ... care ar fi practic utilitatea unui magnetofon in anul 2006 ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Dum Feb 26, 2006 1:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

purs a scris:
Am si eu o curiozitate ...

Lasand la o parte nostalgia, placerea de a colectiona (hobby sa-i zicem) sau copierea pe banda a unui vinil in scopul de a pune vinilul la conservat (cum se proceda acu' 20 de ani) ... care ar fi practic utilitatea unui magnetofon in anul 2006 ?
Mixaje multitrack, Spargerea semnalului īn 16 cai, remixaje, treapta 1 īntre vinil oldie spre digital, radiodifuziune, taiere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 26, 2006 1:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

EinarN a scris:
purs a scris:
Am si eu o curiozitate ...

Lasand la o parte nostalgia, placerea de a colectiona (hobby sa-i zicem) sau copierea pe banda a unui vinil in scopul de a pune vinilul la conservat (cum se proceda acu' 20 de ani) ... care ar fi practic utilitatea unui magnetofon in anul 2006 ?
Mixaje multitrack, Spargerea semnalului īn 16 cai, remixaje, treapta 1 īntre vinil oldie spre digital, radiodifuziune, taiere.
La asta folosesti tu magnetofonul acasa ? M-am mai linistit ... credeam ca asculti muzica cu el.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Dum Feb 26, 2006 1:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

purs a scris:
La asta folosesti tu magnetofonul acasa ? M-am mai linistit ... credeam ca asculti muzica cu el.
Nu . Nu-l folosesc la asta. Ascult muzica pe el dar ī-mi mai fac si alte treburi care n-au nimic comun cu digitalizari. Am numai un Akai pe 4 piste si nu Fostex pe 16 sau 32 asa cum are Dieter Bohlen.

Daca m-as īncumeta sa dau un 500 - 600 EURO pe un FOSTEX mic cu 16 piste poate a-si face mai multe.

Ia sa n-e uitam putzin aici, ce folosesc studiourile de radio teritoriale si particulare din zona KÖLN - NRW :

http://mb.abovenet.de/tonbandinfo/galerie/albums/userpics/10004/IMG_0771.JPG

http://mb.abovenet.de/tonbandinfo/galerie/albums/userpics/10004/IMG_0835.JPG





http://mb.abovenet.de/tonbandinfo/galerie/albums/userpics/10004/IMG_1486%20b%7E0.JPG



Pai DE CE domle daca n-avem nevoie de ele?

Pentru ce-i ce doresc sa comercializeze benzi de magnetofon, iata un link de deosebita importantza:

http://www.rmgi-usa.com/spec_sheets.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4 ... 13, 14, 15  Urmatorul
Pagina 3 din 15

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community