FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
PICK-UP GALLERY
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4 ... 14, 15, 16  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cosminnichitov



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 490
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Joi Mar 09, 2006 10:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

domnu mselescu - multumiri pentru sfat. mi-ar fi de mare ajutor daca ma lamuriti si in privinta dozei. momentan pick-up-ul preau sa-l conectez direct la amplificator care are intrare pentru pick-up de genu MM. si nu as vrea sa iau ceva care necesita un preu dedicat, cel putin in prima faza!!!
domnu EinarN - cele scrise de mine n-ai fost cu tonul pe care l-ati receptionat. imi cer scuze daca v-a deranjat acest lucru
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Mar 09, 2006 10:10 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bogdan69



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 820
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 09, 2006 10:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

EinarN a scris:
Da asta asa este. Majoritatea īnsa sīnt aiurea. Chiar daca pozele sīnt frumoase. Te sparge la doze si ace sau nu se mai gasesc de loc iar pt. ce-mi trebuie mie, trebuie sa fie perfect. Cred ca pīna la urma īmi iau unul nou noutz chiar daca ma costa cīteva sutare. Pe vechituri nu ma pot baza ca nu stiu cīt sint de uzate mecanic iar la mine se aduna repede foarte multe ore de functionare si trebuie sa ma pot baza pe el.

1 . La ebay nu sti ce gunoi se ascunde īn dosul pozei.
2 - Sculele DJ sīnt dureros de uzate.

Cum dai nu-i bine.


Cauta la sectiunea hi-end ceva belt-drive si head shell standard 1/2''

_________________
poluarea devine o problema foarte serioasa. Ieri am deschis o conserva si inauntru am gasit pesti morti si ulei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Joi Mar 09, 2006 10:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In prima faza pentru intrarea phono de la amp trebuie cautate in specificatii MM input level(de obicei 2,5mV) si MM input impedance(in general 47KOhm).

Este buna orice doza MM cu input level incepind de la input level din specificatia amp-ului pe intrarea phono.

De preferat daca input level la phono este 2,5mV doze MM cu 4-5mV, in rest este problema de gusturi si buzunar(sunt doze MM pentru toate buzunarele, cu diverse pretentii).

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan69



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 820
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 10, 2006 8:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

S-a discutat pe forum despre reglarea vitezie si imposibilitatea verificarii cu lumina fluorescenta alimentata direct la retea din cauza fluctuatiilor de frecventa. Atasez un pdf cu un stroboscop cu LED-uri cu frecventa fixa de 50Hz. Poate il face cineva.
_________________
poluarea devine o problema foarte serioasa. Ieri am deschis o conserva si inauntru am gasit pesti morti si ulei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan69



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 820
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 27, 2006 2:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intrebare de gaga: Cum se pot indrepta niste vinyluri care au cocoasa din cauza depozitarii. Am vreo doua foarte bune, cumparate second-hand si au cocoasa. Unul din ele aproape ca arunca acul de pe sant.
_________________
poluarea devine o problema foarte serioasa. Ieri am deschis o conserva si inauntru am gasit pesti morti si ulei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan69



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 820
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 29, 2006 10:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bogdan69 a scris:
Intrebare de gaga: Cum se pot indrepta niste vinyluri care au cocoasa din cauza depozitarii. Am vreo doua foarte bune, cumparate second-hand si au cocoasa. Unul din ele aproape ca arunca acul de pe sant.


Nu s-a lovit nimeni de asa ceva? Nu-mi vine sa cred!

_________________
poluarea devine o problema foarte serioasa. Ieri am deschis o conserva si inauntru am gasit pesti morti si ulei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
motzu'



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 756
Locatie: El Dorado, Arkansas

MesajTrimis: Mie Mar 29, 2006 11:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Apa fierbinte si apoi intre 2 foi de sticla sau mdf cu ceva greu

Eu am indreptat asa unul care statuse la soare

Incearca pe unul la care nu tii
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul MSN Messenger
bogdan69



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 820
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 30, 2006 8:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc motu`! Duminica voi incerca sa repar unul din ele.
_________________
poluarea devine o problema foarte serioasa. Ieri am deschis o conserva si inauntru am gasit pesti morti si ulei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
motzu'



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 756
Locatie: El Dorado, Arkansas

MesajTrimis: Joi Mar 30, 2006 2:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bogdane

Ma ajuti sa repet figura ta cu marmura la pick-up-ul meu ?

Sfaturi idei etc - poate si un link de marmura ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul MSN Messenger
bogdan69



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 820
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 31, 2006 3:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De cateva zile sunt blocat acasa. Maine ies din barlog pentru prima oara. Il caut pe tipul care mi-a slefuit marmura si te pun apoi in legatura cu el. E bine? Maine aflu si adresa exacta a unui "magazin" cu marmura care si debiteaza slefuieste la comanda.
_________________
poluarea devine o problema foarte serioasa. Ieri am deschis o conserva si inauntru am gasit pesti morti si ulei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Sam Apr 01, 2006 10:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intrebare: se poate utiliza o doza MC de high-level (2,5mV) pe intrarea MM a unui preu phono(cu nivel de intrare 2,5mV si impedanta de intrare 47kOhm?

A incercat cineva?

Ce rezultate se obtin din punct de vedere a auditiei?

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan69



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 820
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 01, 2006 2:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca poate raspunde cineva depe forum. Poate CC de la Timisoara.
Eventual intrati pe forumul din link-ul urmator si va ajuta cineva http://www.vinylengine.com/phpBB2/index.php

_________________
poluarea devine o problema foarte serioasa. Ieri am deschis o conserva si inauntru am gasit pesti morti si ulei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Dum Apr 02, 2006 10:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt membru pe acel forum.

Din discutii uni spun ca se poate , uni spun ca nu e in regula cu auditia.

Eram curios daca a incercat cineva la noi si cum suna.

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Dum Apr 02, 2006 10:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bogdan69 a scris:

Cauta la sectiunea hi-end ceva belt-drive si head shell standard 1/2''
La ebay-ul german sectziunile aste sīnt goale. Nu au nici o oferta.

Oricum am o jucarie, culmea ironiei, chiar de pe ebay pt. 10 EURO. Laughing

Trebuie sa-i pun o doza noua.
Momolo mi-a recomandat SHURE si din asta voi lua.
O sa vad ce poate. Avīnd īn vedere ca sīnt "fan" de AKAI am preferat marca asta chiar daca nu este HE. Important este sa faca treaba asa cum trebuie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
bogdan69



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 820
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 03, 2006 12:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In seara asta am pus pentru prima oara M97xE in lucru. Exceptional,sa zic? Recunosc ca aveam o oarece urma de indoiala ca voi simti o diferenta foarte mare intre aceasta si ruda sa mai batrana M91 MGD care, in paranteza fie spus, a insemnat ceva la vremea ei(1970). Surclasata evident de M97xE! Inalte mai bogate si detaliu precis. Am constatat ca, pana acum imi lipseau instrumente din scena Very Happy . Usoare distorsiuni dar vin in mod sigur de la geometrie,pentru ca nu am avut rabdarea sa aliniez perfect doza cu bratul. Maine pe lumina buna am sa fac asta. In orice caz, acum ii cred pe cei de la Shure cand mi-au scris ca este o inlocuitoare, fara compromis, a reginei Shure: V15VxMR.
Inca o data cei de la Shure imi demonstreaza ce inseamna profesionalism, raspunzand la mail-urile mele in mai putin de doua ore.

_________________
poluarea devine o problema foarte serioasa. Ieri am deschis o conserva si inauntru am gasit pesti morti si ulei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4 ... 14, 15, 16  Urmatorul
Pagina 3 din 16

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community