FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Three albums that changed your life
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Mar Iul 18, 2006 10:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Albums that changed my life n-am, ca nu stiu daca un asemenea efect chiar s-a produs. Daca e sa incerc sa spun care au fost cele mai ascultate, acelea ar fi :
Manfred Mann's Earth Band "Nightingales And Bombers"; Eagles "Hotel California" si Pink Floyd "Wish You Were Here"

P.S.
E mare pacat ca limitativa cifra 3 nu ma lasa sa "zic" p-acolo si despre (including but not limited to) LZII/II/zoso, Machine Head/Fireball/Burn/Stormbringer, Very 'eavy Very 'umble/Innocent Victim, Aqualung, Tea For The Tillerman, The Last Waltz, Fandango, Rumours, Trick Of The Tail/Selling England By The Pound, Going For The One/Tormato, DSOTM/Meddle, Tarkus, Caravanserai, eh tre' sa ma opresc din motive de spatiu insuficient ... Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Iul 18, 2006 10:29 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Brighty



Conectat la: 04 Sep 2004
Mesaje: 580
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 21, 2006 9:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar o melodie anume (sau mai multe...) care sa va fi schimbat modul de a gandi, de a vedea viata cu alti ochi etc., etc. ... exista asa ceva in sufletul vostru?

In cazul meu, cand aveam 15 ani, "Imagine" a lui Lennon mi-a trasat cumva matricea caracterului si viziunii mele despre tot ce misca in jur... Versurile pot sa spun ca m-au influentat extraordinar...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
walker666



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 361
Locatie: BRAILA

MesajTrimis: Vin Iul 21, 2006 9:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bineinteles....una singura...ca de la ea am plecat..........Wish You Were Here.... Laughing ....de neegalat.punct
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Vin Iul 21, 2006 9:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca sa pastram seriile de 3, as propune...cele 3 concerte care ti-au mers la inima cel mai tare. Evident, cele la care "ai fost acolo", DVD-urile nu se pun la socoteala . Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Iul 21, 2006 9:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Brighty a scris:
Dar o melodie anume (sau mai multe...) care sa va fi schimbat modul de a gandi, de a vedea viata cu alti ochi etc., etc. ... exista asa ceva in sufletul vostru?


Queensryche - Silent Lucidity, m-a schimbat total, mi-a schimbat felul de a fi, a gandi, a trai.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Vin Iul 21, 2006 9:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Queensryche - Silent Lucidity, m-a schimbat total, mi-a schimbat felul de a fi, a gandi, a trai.
Una din melodiile noastre (eu+sotia) preferate.
Vecinii nu sint de aceeasi parere. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 21, 2006 10:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bnt a scris:
Ca sa pastram seriile de 3, as propune...cele 3 concerte care ti-au mers la inima cel mai tare. Evident, cele la care "ai fost acolo", DVD-urile nu se pun la socoteala . Smile
Daca trei albume care "sa-mi fi schimbat viata" nu am, ar fi cel putin trei concerte care intr-adevar si-au pus amprenta:
- Rolling Stones & AC/DC
- Duke Ellington Orchestra
- Airto Moreira & Flora Purim
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Vin Iul 21, 2006 11:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

purs a scris:

- Airto Moreira & Flora Purim

Gand la gand cu bucurie. Smile Si cum l-am vazut pe A.Moreira in deschidere la Chick Corea (cred ca mai "super-oferta" ca asta e greu de gasit!) as putea sa-i includ pe amandoi pe un singur loc ca sa iasa doar 3, deci:
Chick Corea
Yes
Jethro Tull
Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 26, 2006 10:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

audiofool a scris:
bogdan_a a scris:
un coleg care era gurist intr-o trupa, cu o voce superba, o canta aproape toata, fiecare rol in parte... Violin

Shocked si duetele? si corurile? Very Happy


am zis "aproape"! Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Iul 26, 2006 11:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pink Floyd’s ‘Dark Side Of The Moon’ is the most life changing song of all time, according to a Radio Two new poll.

The prog-rocker’s seminal track came out top of a new Radio Two vote with 23-per-cent, easily beating Jeff Buckley’s ‘Hallelujah’ (17-per-cent) and The Beach Boys’ God Only Knows (16-per-cent).

The Floyd’s David Gilmour gushes, "It's fantastic. What can I say except be thrilled. It's a good combination of great music and great lyrics. It's music for people who have a brain as well as a soul, I think.

"The theme that Roger (Waters) tackles so well with his words are universal and they are just as relevant today as they were 33 years ago when it first came out."

Surprisingly, John Lennon’s ‘Imagine’ failed miserably, alongside REM’s ‘Everybody Hurts’.

Radio Two’s Jeremy Vine explains, "Dark Side of the Moon won hands down. People just love it. For its mammoth sense of scale and all the invention, it's still wonderful."

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeply disturbed



Conectat la: 27 Sep 2005
Mesaje: 29

MesajTrimis: Joi Aug 31, 2006 2:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Colosseum - Live - de la unchiul meu, eram de o schioapa ... si asa a inceput perioada mea de rock progresiv
Colosseum II - Strange new flesh - cadou de ziua mea, eram mic Embarassed , poate cel mai inspirat cadou, inca il mai ascult
Joni Mitchell - Night Ride Home, hmm asa am descoperit-o pe Joni Mitchell, o imbunatatire majora in privinta ochilor cu care ascult muzica
Neil Young - Unplugged - cred ca este cel mai frumos unplugged pe care l-am vazut/ascultat vreodata
Miroslav Vitous, Terje Rypdal, Jack DeJohnette - Rypdal/Vitous/DeJohnette - o caseta JVC transparenta, pe partea cealalta era tras un alt album "To Be Continued" inregistrata de un prieten pe care il indopasem cu weather report, anul asta am aflat ca se recomanda sa fie ascultate impreuna, presupun ca am fost norocos
Oregon - Music Of Another Present Era, m-a intrigat coperta si faptul ca nu prea stiam ce inseamna instrumentele la care cantau oamenii
Ralph Towner - Batik - o prelungire a afectiunii pentru Oregon
Frank Zappa - Shut Up 'N Play Yer Guitar - asa l-am descoperit pe zappa, nu prea aveam treaba cand eram mic cu muzica lui, caseta a nimerit din greseala la mine, cumparasem un album peter hamill "The Future Now", de la tarabe, la sala palatului si cred ca s-au incurcat casetele, am aflat mult mai tarziu cine canta
Sasha - Airdrawndagger primul album pe care l-am ascultat
Dave Seaman - Global Underground Cape Town - in special Banguio Track/Luzon - in 2002 si de atunci ascult numai house
James Zabiela - Utilities - una din revelatiile anului 2006 pentru mine
U.N.K.L.E - Never Never Land - pentru un anumit vers "Even now in heaven there were angels carrying savage weapons."
Weather Report - Heavy Weather - si asa am ajuns la concertul Joe Zawinul (in 1994, imi pare rau ca nu am fost si acum Crying or Very sad )
Mannfred Mann Earth Band - Nightingales and Bombers - gasit la un prieten cand eram in liceu, nu m-am despartit de caseta nici acum.
... ma rog, sper ca nu am plictisit, dar pe mine m-au podidit amintirile si inchei aici ... Wine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Aug 31, 2006 2:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deeply disturbed a scris:

Mannfred Mann Earth Band - Nightingales and Bombers - gasit la un prieten cand eram in liceu, nu m-am despartit de caseta nici acum.
... ma rog, sper ca nu am plictisit, dar pe mine m-au podidit amintirile si inchei aici ... Wine


Ai cumva caseta originala?

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Dum Sep 03, 2006 10:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intai sa incep cu partea mai putin placuta,in liceu ma credeam mare rocker,"metalist" d'ala suparat.O experientza mai putin placuta dupa ce am inceput sa ascult death metal,trupe precum Obituary,Sepultura etc...pana intr-o noapte cand am inceput sa am un cosmar nu tocmai placut de amintit.Asa ca am lasat-o moale cu rock-ul si am trecut pe alte genuri.
8 ani mai tarziu,
in 2000 un alt album care m-a marcat in bine de data asta,o muzica care in locul potrivit si la timpul potrivit te face sa crezi ca esti ijn alta lume:Oliver Shanti (era un best of pe caseta tras de pe cd)
Si cel de-al treilea care pot sa zic ca m-a dat gata in doua cazuri(experientze cat se poate de placute) unu' de-al nostru:GHEORGHE IOVU.in continuare o sa enumar pesele ce se afla pe acele casete:
1. OLIVER SHANTI-amitaba (4:50)
2. OLIVER SHANTI-hundredandeight (3:5Cool
3. OLIVER SHANTI-liu garden of suzhou (4:02)
4. OLIVER SHANTI-lourney to shambala (4:35)
5. OLIVER SHANTI-macao kyoto (4:43)
6. OLIVER SHANTI-machu picchu (4:02)
7. OLIVER SHANTI-medicine power (6:22)
8. OLIVER SHANTI-my galician fantasies (3:47)
9. OLIVER SHANTI-purna brahma narayana (5:34)
10. OLIVER SHANTI-sacral nirvana (5:31)
11. OLIVER SHANTI-simply love (4:2Cool
12. OLIVER SHANTI-spring in lhasa (4:05)
13. OLIVER SHANTI-water(four circles of life) (3:35)
14. OLIVER SHANTI-well balanced (3:5Cool
15. OLIVER SHANTI-white mother of the universe (4:39)
16. GHEORGHE IOVU-Inaltare (6:2Cool
17. GHEORGHE IOVU-J.A.R (6:29)
18. GHEORGHE IOVU-Mangaiere (3:55)
19. GHEORGHE IOVU-Melancolie (5:44)
20. GHEORGHE IOVU-Noptile Arizonei (5:40)
21. GHEORGHE IOVU-Nostalgie (4:5Cool
22. GHEORGHE IOVU-Raza de soare (5:07)
23. GHEORGHE IOVU-Reveletie (6:54)
24. GHEORGHE IOVU-Rugaciune (8:40)
25. GHEORGHE IOVU-Ultima Speranta (5:33)
26. GHEORGHE IOVU-Visand (5:4Cool
Locul:"balta", un lac artificial situat intre raul Olt si localitatea Racovita(laga balastiera)o vedere suberba catre Muntii Fagaras.
Ora:trecute de 2 noaptea Smile....
Recomand si altora....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Brighty



Conectat la: 04 Sep 2004
Mesaje: 580
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 08, 2006 12:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cred ca stiu despre ce album Oliver Shantu este vorba, intrucat am si eu cd-ul cu pricina:"Water-Four Circles Of Life - best of Oliver Shanti & Friends", aparut in 1997. Intr-adevar, un cd de nota 10!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
robinson



Conectat la: 03 Mai 2005
Mesaje: 371
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 10, 2006 6:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cele trei ar fi la mine cel putin patru, care marcheaza niste transformari in structura preferintelor...

1. Yes - Fragile
2. Rypdal, Vitous, DeJohnette
3. Sostakovitch - Simf. a VI-a
4. Debussy - Pelleas et Melissande


legat de ELP Pictures at... , parerile sunt impartite. Unii il considera o capodopera, altii necomestibil (si eu). Prelucrarile rock dupa muzica clasica au fost tot timpul niste exercitii riscante, de cele mai multe ori de un gust discutabil (imi aduc aminte pasiunea muzicienilor de thrash de la inceputul anilor '90 pentru introduceri "preclasice", chestie care apoi sa perpetuat in gotic si alte dragalasenii, culminand cu fierastraiele acompaniate de o doamna cu voce de invatatoare, la Nightwish Twisted Evil )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
Pagina 4 din 10

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community