FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Harman Kardon HD 970
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Lun Dec 04, 2006 2:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mmuuuuuuuuuuuuuuultttttt peste . HD970 are o iesire digitala incredibil de buna. Gandeste-te numai ca si-au permis sa faca iesirea digitala coaxiala(chiar si intrarea) pe transformator ! Combinatia asta sfarama multe cdplayere cu pretentii
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Dec 04, 2006 2:17 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Lun Dec 04, 2006 3:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul2006 a scris:
mmuuuuuuuuuuuuuuultttttt peste . HD970 are o iesire digitala incredibil de buna. Gandeste-te numai ca si-au permis sa faca iesirea digitala coaxiala(chiar si intrarea) pe transformator ! Combinatia asta sfarama multe cdplayere cu pretentii

Thanks a lot! Very Happy
M-ati ajutat foarte mult!
Deja m-am hotarit in ce directie pleaca banii....cind or veni! Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mar Dec 05, 2006 9:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca nu aveam acel E-MU 0404 pe calculici,daca nu eram fan PRO LAMPASHE cu sigurantza ca la 400 euro acest 970 isi merita fiecare cent!
Dar sunt fan tehnica vintage,vreau sa-mi modific buferele de pe 0404 cu niste duble triode si asa ca astept un 970 la bani de nimik peste 3-4 ani(daca v-oi avea norocul asta).
La 400 ioro e MOCA!
Recunosc ce NU ma asteptam la asa o lucratura faina pe dinauntru,"moaca" si carcasa nu imi plac.Chestie de gust...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Vin Ian 12, 2007 11:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O noua intrebare, daca mai urmareste cineva subiectul, dintre cei avizati:
puteti face o comparatie intre calitatea iesirii digitale a lui HD 970 ( 1220 ron )si cea a unui (de exemplu) Pioneer dvd 393 (430 Ron).
E interesant de cuplat cu un DAC Rokna. Dar merita oare diferenta de 800 Ron pentru diferenta de calitate a semnalului pe iesirea digitala - (daca aceasta exista)???
Multumesc anticipat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
OvidiuDanut



Conectat la: 06 Aug 2006
Mesaje: 171
Locatie: Buzau

MesajTrimis: Sam Ian 13, 2007 11:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

YinYangbt, in domeniul echipamentelor audio exista o gama de produse care reprezinta raportul cel mai bun pret calitate. Cand treci de zona produselor cu raportul optim pret/calitate incepi sa dai din ce in ce mai multi bani pentru un spor din ce in ce mai mic de calitate. Asta pentru audiofilii consacrati si cu disponibilitati banesti poate ca este o buna afacere. Insa pentru oameni ca tine sau ca mine cel mai sanatos lucru este sa gasim acele produse cu raport pret/calitate optim.
Matematic vorbind eu nu cred de exemplu ca un cd-player de trei ori mai scump decat dvd-playerul de 4 milioane pe care l-ai amintit va suna la propriu de 3 ori mai bine, ci poate un procent de 30-40 % sa zicem, care va fi destul de greu de perceput pentru o ureche neantrenata.

_________________
Ce i-ar folosi unui om sa castige lumea, daca si-ar pierde sufletul?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Sam Ian 13, 2007 11:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exact de-aia si intreb!
Pe de alta parte, depinde si de restul sistemului.Acum am ajuns intr-un punct in care sistemul este destul de bun incit sa evidentieze lipsurile sursei, sau invers, sa puna in valoare o sursa mai buna decit ce am acum.
Era mult mai simplu daca cd playerul meu avea iesire digitala Laughing
Pentru mine insa, conteaza si raportul pret/calitate.....dar...nu numai Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Sam Ian 13, 2007 11:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Totusi ma intereseaza daca diferenta e evidenta si greveaza performanta DAC-ului pe un sistem de ca al meu (Opera Audio Consonance A100Linear + Epos M5).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sky



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 792
Locatie: Slatina/Olt

MesajTrimis: Sam Ian 13, 2007 11:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OvidiuDanut a scris:
YinYangbt, in domeniul echipamentelor audio exista o gama de produse care reprezinta raportul cel mai bun pret calitate. Cand treci de zona produselor cu raportul optim pret/calitate incepi sa dai din ce in ce mai multi bani pentru un spor din ce in ce mai mic de calitate. Asta pentru audiofilii consacrati si cu disponibilitati banesti poate ca este o buna afacere.
Matematic vorbind eu nu cred de exemplu ca un cd-player de trei ori mai scump decat dvd-playerul de 4 milioane pe care l-ai amintit va suna la propriu de 3 ori mai bine, ci poate un procent de 30-40 % sa zicem, care va fi destul de greu de perceput pentru o ureche neantrenata.


OvidiuDanut asta e parerea matale, dar ai facut vreun teste intre cele 2 categorii ?
Eu as fi mai rezervat in asemenea afirmatii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Dum Ian 14, 2007 12:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sky a scris:
OvidiuDanut a scris:
YinYangbt, in domeniul echipamentelor audio exista o gama de produse care reprezinta raportul cel mai bun pret calitate. Cand treci de zona produselor cu raportul optim pret/calitate incepi sa dai din ce in ce mai multi bani pentru un spor din ce in ce mai mic de calitate. Asta pentru audiofilii consacrati si cu disponibilitati banesti poate ca este o buna afacere.
Matematic vorbind eu nu cred de exemplu ca un cd-player de trei ori mai scump decat dvd-playerul de 4 milioane pe care l-ai amintit va suna la propriu de 3 ori mai bine, ci poate un procent de 30-40 % sa zicem, care va fi destul de greu de perceput pentru o ureche neantrenata.


OvidiuDanut asta e parerea matale, dar ai facut vreun teste intre cele 2 categorii ?
Eu as fi mai rezervat in asemenea afirmatii.

Exact! Si, de altfel," 30- 40%" e mult , al naibii si se aude! Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Mar Ian 23, 2007 11:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

yinyangbt a scris:
O noua intrebare, daca mai urmareste cineva subiectul, dintre cei avizati:
puteti face o comparatie intre calitatea iesirii digitale a lui HD 970 ( 1220 ron )si cea a unui (de exemplu) Pioneer dvd 393 (430 Ron).
E interesant de cuplat cu un DAC Rokna. Dar merita oare diferenta de 800 Ron pentru diferenta de calitate a semnalului pe iesirea digitala - (daca aceasta exista)???
Multumesc anticipat!

Raspunsul , pentru interesati :
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=13914
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dare50



Conectat la: 05 Feb 2007
Mesaje: 7
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Feb 05, 2007 10:27 pm    Titlul subiectului: HK dvd 47 Raspunde cu citat (quote)

cum suna DVD 47 fata de HD 970 ptr cd audio ? Poate fi folosit ca si cd player decent sau e nevoie si un cd player dedicat ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Joi Feb 08, 2007 11:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu zic ca "CD-ROMU" este precum o TAPARINA din DVD-playerele de 2(pardon ,3)lulele...
Si cand mai vad si panglica aceea flexibila care vine de la blocul optic la controllerul de "CD-ROM" mi se face rau!
Imi pare rau dar trebuie sa-ti zic:AI cam LUAT TEAPA!
RUSINE HK!
Desi folosesc amplife HK(de moda veche) sunt deceptionat de ceea ce vad in pozele vazute.
Atrag atentia si altora:
NU mai "muscati" la NOU !
Dupa 2-3 ani poate...poate...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Vin Feb 09, 2007 12:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kilaru_de_coduri a scris:
Daca nu aveam acel E-MU 0404 pe calculici,daca nu eram fan PRO LAMPASHE cu sigurantza ca la 400 euro acest 970 isi merita fiecare cent!
Dar sunt fan tehnica vintage,vreau sa-mi modific buferele de pe 0404 cu niste duble triode si asa ca astept un 970 la bani de nimik peste 3-4 ani(daca v-oi avea norocul asta).
La 400 ioro e MOCA!
Recunosc ce NU ma asteptam la asa o lucratura faina pe dinauntru,"moaca" si carcasa nu imi plac.Chestie de gust...


Acuma imi pare rau dupa ceea ce am vazut in poze ....
Mai bine taceam!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
usernamex



Conectat la: 03 Dec 2005
Mesaje: 932
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 09, 2007 12:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...Ce acrii e dom'le strugurii! ...acrii-acrii!!
Va zic ca eu ca va luati tzeapa cu ei! Howgh!
Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Vin Feb 09, 2007 3:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kilaru_de_coduri a scris:
eu zic ca "CD-ROMU" este precum o TAPARINA din DVD-playerele de 2(pardon ,3)lulele...
Si cand mai vad si panglica aceea flexibila care vine de la blocul optic la controllerul de "CD-ROM" mi se face rau!
Imi pare rau dar trebuie sa-ti zic:AI cam LUAT TEAPA!
RUSINE HK!
Desi folosesc amplife HK(de moda veche) sunt deceptionat de ceea ce vad in pozele vazute.
Atrag atentia si altora:
NU mai "muscati" la NOU !
Dupa 2-3 ani poate...poate...


Nu te inteleg, despre ce aparat vorbesti tu ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 4 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community