FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cambridge Audio DAC Magic
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Vin Ian 16, 2009 9:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Interesant ca am auzit doar lucruri bune de ea si este cea mai buna dintre cele mai ieftine. Daca stii vreuna mai buna ne zici si noua?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Ian 16, 2009 9:40 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
claudiu2006



Conectat la: 06 Mar 2006
Mesaje: 103
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Vin Ian 16, 2009 11:08 am    Titlul subiectului: cambridge Raspunde cu citat (quote)

am avut xonarul d2/pm aproape un an si nu am fost multumit, comparativ cu m-audio audiophile 192!
drivere ca la m-audio sunt greu de gasit!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Vin Ian 16, 2009 1:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mai ieftina decat m-audio nu dar digital audio labs CDX-01,care e mai scumpa insa si de la care imbunatatirile la alte placi sau dac-uri sunt tot mai greu "de auzit",pe masura ce pretul sare chiar si in mia $ sau peste,iar ca suma cca 300$ nu-s chiar avere
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 19, 2009 6:37 am    Titlul subiectului: aha Raspunde cu citat (quote)

mai buna - auzentech prelude


eu am avut simultan in teste 0404usb2.0 , auzentech prelude , audigy 2zs , si xonar-ul ceva mai tirziu comparat doar cu prelude .

0404usb2.0 este foarte proasta - mult sub audigy2zs - totul este o valmaseala - are basul accentuat , media este stearsa .
xonarul ca sa nu fiu rautacios pot sa spun ca are un mic mic plus fata de audigy 2zs - in soudstage dar si e mai putin sibilanta
in schimb prelude este o placa incredibil de detaliata si pare totu echilibrat , dar nu are tenta de sunet analog .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Feb 01, 2009 11:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poze (postate de cineva de pe head-fi.org)

http://img380.imageshack.us/img380/6193/dacmagic1sy6.jpg
http://img212.imageshack.us/img212/910/dacmagic2lz8.jpg

Din ce vad stabilizatoarele sint liniare (se distinge un lm317), releele la iesire (muting?). Frumos pentru clasa lui de pret.

La oscilator vad un cristal simplu si loc liber pentru un oscilator mai "destept".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu2006



Conectat la: 06 Mar 2006
Mesaje: 103
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Lun Feb 02, 2009 10:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de astazi de la ora 17:30 sunt fericitul posesor al unui cambridge dacmagic!
sincer ma asteptam sa fie o prostie! am avut inima indoita ptr. faptul ca l-am luat, in timp ce veneam cu el spre casa!
in putinul timp pe care l-am ascultat pot sa spun ca am ramas impresionat!
de maine revin cu amanunte!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2009 10:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fericitule.

Eu l-am comandat mai tirziu asa ca astept zilele astea sa vad cind imi vine rindul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 10:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu l-am primit si pus in functiune aseara.
In cazul meu rolul este de a primi semnalul de la un Squeezebox Classic si de a-l trimite catre receiver.
Nu am fost dat pe spate, dar nici nu ma asteptam la asta. In situatia actuala sunetul pe care il obtin din SB transferat digital in NAD este foarte bun. Proges semnificativ am constat cand se interpune intre PC si NAD (am testat doar USB-ul)
La acest moment nu o sa ma lansez in teste si review-uri, pentru ca vreau sa-i las timp sa se rodeze si sa ma obisnuiesc cu sunetul lui. Astept si opiniile celorlalti fericiti posesori si revin cu opiniile mele in cca o saptamana Very Happy

Idea

As vrea sa-i rog pe cei avizati daca pot da un sfat cu privire la upgrade-ul sursei de alimentare (12V AC, 1,5A). La SqueezeBox am schimbat sursa in comutatie cu una liniara si imbunatatirea sunetului a fost notabila. La sursele care dau curent alternativ exista variante de filtrare si regularizare semnal similar cu cele liniare pe curent continu?

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu2006



Conectat la: 06 Mar 2006
Mesaje: 103
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 10:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in cazul squeezebox-ul e vorba de calitatea semnalului digital pe care il scoate acesta! dovada ca cuplat pe usb de calculator se observa o imbunatatire semnificativa a sunetului!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 2:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ttsto a scris:
La sursele care dau curent alternativ exista variante de filtrare si regularizare semnal similar cu cele liniare pe curent continu?


Din cate stiu eu, pe curent alternativ nu prea ai ce face la nivel de amator.
Poti folosi filtre CLC si autotransformator, care mai netezeste varfurile de alternanta, sau un set de traf ridicator de tensiune + unul coborator de tensiune, sau un generator.

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 2:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Totusi DAC extern, Power-conditioner ...toate astea pentru un receiver? nu pare nimic ciudat sau aiurea in sistemul ala?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 3:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@fcon
Am un power conditioner, Belkin PureAV PF50 parca. Adaptorul este infipt in el si mai are o ferita pe cablul de output. Probabil ca mai mult de atat nu am ce face.

@puf
Daca era un DAC de 1000EUR da, mi-as fi zis ca este exagerat. Dar un DAC de 250EUR mi se pare rezonabil.
As mai adauga ca NAD chiar face receivere cu veleitati muzicale. Eu sunt multumit de sunetul obtinut. Probabil ca la un moment dat va exista un upgrade spre stereo, dar sa treaca criza Smile

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 5:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sursa e doar un traf, stabilizatoarele (liniare) sint inauntru. Asa ca nu prea ai ce-i face in afara de un filtru de retea. Daca ai chef sa-l strici poti sa zbori stabilizatoarele alea, sa scoti o gramada de fire afara si sa faci o gramada de stabilizatoare mai bune intr-o cutie externa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 5:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In DAC nu as intra...inca...
_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu2006



Conectat la: 06 Mar 2006
Mesaje: 103
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 6:32 pm    Titlul subiectului: dacmagic Raspunde cu citat (quote)

am facut primul set de teste! ca sursa am folosit un cd player sony cdp-xb 740, cu iesire spre dac cu cablu optic si coaxial!
in prima faza am constatat ca nu exista diferente intre intrarea optica si cea coaxiala. ca amplificator am avut un sony ta-fa5es, pe intrarea cd am avut cuplat cd-playerul, iar pe auxiliar am avut cuplat dac-ul cambridge!
ce am constatat: dac-ul cambridge suna aproape la fel ca player-ul sony, cu o mica cadere de volum! pe diverse forumuri citisem ca acest dac imbunatateste sunetul pana la nivelul unui cd-player din categoria de 1000 de euro! ( de asta sunt oarecum putin dezamagit )
maine urmeaza al doilea set de teste!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 4 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community