FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
wavequest by rockna
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 04, 2009 5:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Catalin, partial ai dreptate. Asa este, cand testezi o scula noua esti automat setat sa asculti sunetul sa-l analizezi mult mai atent decat atunci cand asculti in conditii obisnuite.
Am zis ca ai partial dreptate pentru ca pot aparea mici diferente care tin de adancimea sunetului, de modul in care sunt redate anumite sunete si care se pot identifica, (de ce sa nu recunoastem), cu asteptarile celui care asculta, avand un impact hotarator in aprecierea aparatului respectiv.
Cred ca modelele de sunete pe care le are fiecare inmagazinate se bazeaza pe auditii repetate, pe perceptia fiecaruia. De aceea este foarte greu sa mentionam ca scula “x” este mai tare decat scula “y”. Nu exista adevar absolut, dupa mine, in acest domeniu. “Urechea” ar trebui sa fie extreme de antrenata pentru ca persoana respectiva sa fie autorizata si sa poata fi considerata neutra si obiectiva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Noi 04, 2009 5:30 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Mie Noi 04, 2009 7:51 pm    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
A vizualizat cineva pe osciloscop iesirea SPDIF a acestui transport de la Rockna ?

Referitor la dvdplayere de la Pioneer.... calitatea excelenta din ele se obtine numai daca se extrage iesirea direct din integrat, in modul normal asa cum vine din fabrica aparatul suna banal spre slabut.



Banuiesc ca cei care si-au exprimat parerea doar din ce au ascultat nu. Banuiesc deasemenea ca producatorul a avut mai multa grija fata de un dvd uzual ,motiv pentru care rezultatele sunt mult mai bune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Mie Noi 04, 2009 8:15 pm    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

FATHER a scris:
vizitator
Te inseli de numa numa... Cand voi avea un pic de timp o sa-ti explic de ce.


Mai bine foloseste timpul si documenteaza-te. Daca si intelegi cum se face transferul pe sp-dif si ce compromisuri are nu mai am de unde sa ghicesc. Sunt deja aparate, care folosesc direct magistrala pentru cuplarea transport/dac. La peste 20000eur nu stiu cine s-ar insela de numa numa... Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Mie Noi 04, 2009 8:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Te-am rugat sa-mi explici despre ce magistrala vorbesti. Ca eu stiu cate si ce fel de iesiri are WaveQuest. Inclusiv una i2s , daca la aia te referi...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Joi Noi 05, 2009 2:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
robert, nu cred ca vor suna la fel cele 2... dar in general audiofilii tind sa exagereze enorm o diferenta cat de mica... in plus, uneori aceste diferente sunt rezultatul unei implementari voit "colorate" sa-i spunem, tocmai pt a atrage atentia la comparatii 1 la 1. Aici nu cred ca ai de ce sa ma contrazici, been there, done that... si ar mai fi ceva, care tine de natura psihicului audiofil: o noua achizitie, sau o scula noua imprumutata tinde sa beneficieze de o atentie auditiva sporita de aici si efectul "ia uite, chestia asta nu am mai auzit-o pana acum! ce scula formidabila!"


Salutare si bine ai revenit!
Vad ca nu lasi audiofilii sa se imbete cu apa rece. De fapt incerci sa previi asemenea cazuri.
In parte sunt de acord cu tine. In timp, in istoria audiofiliei mele, dar si in a altor audiofili pe care i-am cunoscut, am intalnit aspecte din cele mentiomate de tine. Dar, timpul aduce experienta, dupa un anumit timp nu te mai lasi asa usor pacalit. Deci, un audiofil experimentat nu mai cade in...sa le zicem capcane, in care cad incepatorii. Audiofilul cu experinta nu mai este prada sigura a noutatii.
Pe mine, m-au impresionat la inceput aproape orice ascultam nou. A doua, a treia oara, dupa ce am avut ocazia sa ascult multe scule si siteme, scule care m-au impresionat la inceput, nu mi-au mai spus mare lucru. Chiar ne gandeam si discutam cu un prieten despre asa ceva, despre cum unele boxe s-au scule ne-au putut fermeca la inceput, iar dupa 2-3 ani de zile, reascultandu-le, nu am mai fost deloc impresionati de prestatia lor.
Eu am in proba un player scump, de trei ori mai scump decat al meu. Il ascult in sistemul meu, fac comparatie 1 la 1 si nu ma impresioneaza. E bun, foarte bun, mai rafinat decat al meu, dar prea cald, prea moale in sistemul meu. Deci, faptul ca e o scula noua si costa aproape 4000euro nu mi-a afectat sau influentat judecata.

PS: pe dinica il stim amandoi, nu este un chiar un novice prins in capcanele audiofiliei

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 05, 2009 2:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Peste un anumit nivel, plusurile in calitate (rezolutie, focus, sunet aerisit, soundstage, etc) nu mai sunt direct proportionale cu pretul. Pentru un castig foarte mic (sau mai bine spus "extrem de mic") costurile cresc exponential.
De aceea este indicat sa cantarim foarte atent inainte sa facem pasul.

Cu toate acestea exista printre noi destui audiofili care sunt atenti la toate detaliile avand de multe ori propriul sistem de referinta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 05, 2009 3:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
Eu am in proba un player scump, de trei ori mai scump decat al meu. Il ascult in sistemul meu, fac comparatie 1 la 1 si nu ma impresioneaza. E bun, foarte bun, mai rafinat decat al meu, dar prea cald, prea moale in sistemul meu. Deci, faptul ca e o scula noua si costa aproape 4000euro nu mi-a afectat sau influentat judecata.

PS: pe dinica il stim amandoi, nu este un chiar un novice prins in capcanele audiofiliei


Poly, multumesc pentru suport! Very Happy
Cred ca player-ul de 4000E nu se potriveste cu setup-ul tau, nimic mai mult... Cu siguranta in alt setup va presta diferit. Nu spun ca vor fi diferente covarsitoare, dar acestea cu siguranta se vor simti diferit si poate mai potrivit acelui setup.

Astazi dupa aproape 2 saptamani de auditii cu Wavequest imi permit o concluzie bazata strict pe experienta mea de acasa.
1. opinii pozitive: cu ajutorul Wavequest, sunetul de la mine este mai aerisit, detaliat, echilibrat ( a disparut usoara senzatie ca basul nu ar fi in parametri). Unul din castigurile evidente si impresionante ar fi soundstage-ul care a capatat dimensiuni 'cosmice' Twisted Evil si nu in ultimul rand mai buna spatializare a instrumentelor.
2. opinii negative: dupa 2 ani in care am avut playere NAIM, imi este greu sa ma obisnuiesc cu modul in care se introduc cd-urile in Wavequest.

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Noi 05, 2009 3:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
Peste un anumit nivel, plusurile in calitate (rezolutie, focus, sunet aerisit, soundstage, etc) nu mai sunt direct proportionale cu pretul.

.


Sunt foarte de acord cu ce ai spus, dar personal aș limita aceste salturi în calitate doar la sculele produse de o anumită firmă. Adică vreau să spun că este posibil ca rezoluția unei scule de 5000 euro produsă de firma X să nu fie la același nivel cu rezoluția unei scule de 5000 de euro produsă de firma Y. Nu știu cum să formulez mai bine...Dacă ai o sculă de firmă X de 5000 de euro, e posibil să obții calități mai bune trecând la o sculă de firmă Y tot la 5000 de euro, aceleași calități pe care le-ai obține de la firma X anterioară trecând la o sculă de 8000 de euro. Nu știu dacă se înțelege ce vreau să spun...Vreau să spun că de multe ori nu e neapărat necesar să dai mai mult ca să obții un plus de calitate. Sunt multe variabile.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 05, 2009 3:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa este Rycher, numai ca personal sunt adeptul matching-ului intre aparatele produse de aceeasi firma.

Am avut posibilitatea sa testez diverse variante si am sfarsit alegand (nu numai o data) produsele de la acelasi brand.

Pe aceasta tema putem discuta neincetat.

Spor !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 05, 2009 3:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@Rycher
Adica sa nu o tii ca bizonul pe o singura firma, sa mai incerci si altceva, ca poate e mai bun la aceiasi bani Laughing

Ai dreptate tu, dar si MarianS are. De la un nivel incolo satisfactia obtinuta per 100/200/500/1000 euro(dupa posibilitati) incepe sa scada. 'Law of diminishing returns' cum ii zic aia pe dincolo. E valabil in multe domenii, totusi, nu numai in audio. Atata ca aici pare a fi un lux mai mare, pentru ca nu ii cheltuiesti pe ceva care sa para ca are o utilitate imediata. Desi, daca ne gandim la tuningul auto, hi-fi-ul e de-a dreptul rezonabil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Noi 05, 2009 3:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
Asa este Rycher, numai ca personal sunt adeptul matching-ului intre aparatele produse de aceeasi firma.



Ai mare dreptate cu matchingul, acesta e și criteriul pe care mi-am ales si eu sculele. Însă din experiența mea, există situații în care poți îmbunătăți sunetul tocmai "distrugând" matchingul.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Joi Noi 05, 2009 9:05 pm    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

FATHER a scris:
Te-am rugat sa-mi explici despre ce magistrala vorbesti. Ca eu stiu cate si ce fel de iesiri are WaveQuest. Inclusiv una i2s , daca la aia te referi...


Cate magistrale exista intr-un transport legate de sunet? Doar una, dintre care producatorul poate opta ca in interiorul FPGA-ului sa o deriveze in mai multe din variantele uzuale(de ex sp-dif). Faptul ca e disponibila si magistrala nealterata e foarte bine, pentru ca doar pe aceasta conexiune nu mai discutam de compromis. Din pacate cred ca majoritatea nu o folosesc deocamdata ,pentru ca momentan dacurile externe care sa se pupe direct pe magistrala sunt foarte scumpe, si nu vreau sa ma gandesc cat ar costa cele cu pretentii care sa stie si de noile formate.

Daca ar fi sa se analizeze doar varianta 16/44.1 pe iesire sp-dif ,oferita de acest Wave Quest fata de un anumit cd player vechi( la care circuitul indicator pus in detectorul de erori ,licarea doar daca era lovit playerul, si care din magistrala avea doar un Ci specializat de sp-dif, sincronizat impreuna cu DSP de un low clock jitter ; dacul si etajul de iesire fiind eliminate), nu stiu daca s-ar simti vreo diferenta. Testele cu dvd playere pe formatul 16/44.1 mi se par hilare la cat de multa grija se acorda atat citirii cat si celorlalte lucruri descrise mai sus.

Deci Wave Quest pare a fi un produs OK din cam toate punctele de vedere, dar se pare ca nu e chiar ieftin, si ce e si mai rau e faptul expluatatea lui la adevarata valoare nu e deloc ieftina, sau mai bine zis, doar putini si-o vor permite; si sa nu uitam ca deocamdata fisierele hi-rez sunt destul de scumpe si ele. Cauzele preturilor mari sunt unele limitari tehnologice care trebuie bine dramuite atat in realizarea fisierelor hi-rez cat si transferul datelor si in decodarea lor . Dar asta se pare ca e viitorul.
Ca o paranteza , prin anii 60 cand omul a ajuns prima data pe luna se credea ca in 20-30 de ani plimbarile pe luna vor fi la ordinea zilei. Din pacate , nici peste 40 de ani acele vise nu par prea curand realizabile. Tehnologia de a tine in frau materia nu e chiar simpla sau ieftina sa si-o poata permite oricine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Joi Noi 05, 2009 9:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

WaveQuest . Misto.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Vin Noi 06, 2009 7:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea e ca trebuia sa foloseasca o carcasa mai scurta, astfel incat sa nu fie atata loc gol intre PCB-uri si drive-ul ROM, dar poate ca nu s-au gasit cabluri IDE mai scurte. Mi se pare ca nu da bine sa ai mult loc gol in carcasa, dar se practica si la case mai mari pentru ca cumparatorul echivaleaza valoarea unei scule cu marimea.

De exemplu acest U-Clock Puccini de la dCS de 4000 de Euro Smile
http://www.dcsltd.co.uk/product/puccini-u-clock#tab_overview



Problema cu interfata i2s e ca tot este supusa jitterului indus de cablu, chiar daca nu se combina datele si clock-ul intr-un singur stream ca la SPDIF (vedeti masuratorile perechii transport/dac PS Audio din HiFi News), pentru ca DAC-ul tot este supus sursei si trebuie sa foloseasca clock-ul primit de la ea. Cea mai buna solutie este cea in care DAC-ul este Master-ul si isi foloseste doar propriul clock in procesul conversiei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Vin Noi 06, 2009 10:18 am    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

Cea mai buna solutie este cea in care DAC-ul este Master-ul si isi foloseste doar propriul clock in procesul conversiei.

////////////////////////////////////////////

Asta complica lucrurile. Adica transportul trebuie sa stie sa fie slave. Oare pe magistrala WaveQuest stie asta? (adica semnalul de clock sa aiba directia dac-transport si nu invers).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 4 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community