FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
sfat difuzoare incinta diy
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Noi 26, 2009 11:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
Asa imi place cum arunca unii gaina moarta
Nu cred ca nu ai macar un pic simtul umorului Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Noi 26, 2009 11:42 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Joi Noi 26, 2009 11:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

marco polo a scris:
Si eu cred ca devine boring sportul asta cand te chinui sa recomanzi ciumpalacilor niste difuri de calitate si ei te intreaba, "da' de ce recomanzi numai difuri care le ai pe stoc?" Twisted Evil sau dupa ce imi pierd vremea si imi incalzesc tastele de pomana sa ii gasesc cele mai bune difuri care sa se incadreze in bugetul lui de bere, vine si spune ca topicul se poate inchide ca nu are sorti de izbanda Rolling Eyes


poate n-oi fi vazut eu bine..

_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Noi 26, 2009 12:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai sigur nu ai vazut bine! De fapt nu ai citit bine - m-am adresat celor care m-au intrebat "da' de ce recomanzi numai difuri care le ai pe stoc?" E adevarat ca si tie ti-am recomandat difuzoare, dar inca nu mai intrebat de ce ti le recomand numai pe bla bla bla... Very Happy Im cer scuze pt. confuzie. Tu faceai parte din categoria celor care "dupa ce imi pierd vremea si imi incalzesc tastele de pomana sa ii gasesc cele mai bune difuri care sa se incadreze in bugetul lui de bere, vine si spune ca topicul se poate inchide ca nu are sorti de izbanda" Very Happy dar se pare ca m-am inselat si aici ca tu de fapt vrei sa continui proiectul Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Joi Noi 26, 2009 12:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mp: atunci imi retrag "ciumpalacul" cu scuzele de rigoare Laughing

diy audio: nu era vb de aruncat gaina moarta.. nu cred ca sfaturile de descurajare au fost date cu rea credinta, ci poate din cauza faptului ca rezultatul final nu s-ar fi ridicat la pretentiile celui care le-a exprimat, insa la aceasta concluzie am ajuns dupa ce am citit posturile voastre ulterioare solicitarii mele de inchidere a topicului

_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Joi Apr 08, 2010 6:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am revenit! Laughing

intre timp am achizitionat (de la marcopolo bineinteles Laughing ) urmatoarele/incinta :

2x HiVi M8a >> http://www.swanspeaker.com/product/htm/view.asp?id=80
1x Vifa XT25TG >>http://www.tymphany.com/xt25tg30-04
1x SIlver Flute W17RC38-04 >> http://www.madisound.com/catalog/product_info.php?manufacturers_id=150&products_id=846
2x tub bass reflex telescopic diam 66mm
1x cupa intrare cu posturi duble si terminale aurite
4x spikeuri reglabile care tin 11kg/bc

DA, stiu, am dublat bugetul...

la incinta m-am gandit la MDF de 2.5 cu 3 ramforsari transversale, avand dimensiunile exterioare: H115xD38XW28

acum nu stiu cum sa procedez cu filtrele.. fac intai incinta sau pot face intai filtrele si las incintele pe cand se mai incalzeste afara...

_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Apr 09, 2010 7:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu zi ca nu se pot face filtre fara incinta....numai daca ai puteri paranormale Pray
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Apr 09, 2010 6:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si nu se pot face incinte fara filtre Confused Totusi se pot face versiuni initiale atat pt. incinte cat si pt. filtre ca doar trebuie plecat de undeva Wink

Un posibil algoritm (pe scurt) este:
1. se masoara toate difuzoarele: par. T/S, rasp. in frecv. si impedanta.
- daca nu ai aparatura de masura, faci primul compromis si te bazezi pe datele furnizate de producatorii difuzoarelor.
2. se proiecteaza volumul real al incintei si tipul acesteia pe baza par. T/S masurati sau publicati.
3. se proiecteaza amplasarea difuzoarelor pe baffle-ul incintei astfel incat difractia sa fie minima si pt. a stabili planul de radiatie al difuzoarelor.
4. cu datele de mai sus (1, 2, 3) se proiecteaza cea mai buna versiune (versiuni) teoretica a filtrului.
5. se recalculeaza volumul real al incintei si acordul acesteia luand de data aceasta in calcul si influenta componentelor din filtru.
- pt. perfectionisti, se introduc noile date (raspunsul difuzorului si impedanta sistemului dif/cutie) in proiectarea filtrului care poate fi reajustat, apoi datele se trec din nou in etapa de proiectare a cutiei si tot asa pana nu mai misca nimeni Laughing
6. se executa incinta conform planurilor finale de proiectare.
7. se executa filtrul conform schemei celei mai bune si dupa montarea in sistem (inclusiv a difuzoarelor si cablurilor de legatura Smile) se trece la ultima etapa.
8. voicing-ul. daca totul a mers bine pana acum, mare lucru nu e de facut in aceasta etapa, poate chiar nimic Laughing experienta arata totusi ca nu sunt 2 perechi de urechi la fel si macar atenuarea tweeter-ului si/sau a midrange-ului poate fi reglata fin in aceasta etapa. de asemenea, daca exista aparatura de masura, acum este momentul sa vedem ce a iesit si sa facem tweaking la piesele din filtru, la masa si dispunerea materialului fonoabsorbant si chiar la acordul tubului br si al volumului incintei Rolling Eyes aceasta etapa poate dura saptamani si chiar luni Sad

Ca tabloul sa fie si mai complet, inainte chiar de pasul 1 trebuie evaluata cu atentie si acustica incaperii de auditie si amplasarea incintelor in camera. Sa nu ne trezim ca vrem sa facem niste bookshelf-uri de 85dB pt. o camera de 80mp avand la indemana un single ended de 8W pe canal Rolling Eyes De asemenea influenta cablurilor de boxe si factorul de damping al amplificatorului folosit si natura lui (ss sau tuburi).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community