FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
BURN IN
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Vin Mar 11, 2005 11:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:
cica dupa 33 ani incepem sa pierdem zilnic mai multi neuroni decat castigam. Asa ca azi am mai putini decat ieri...Trebuie compensata problema cu management cat mai bun altfel intra neuronii in faliment sau nu mai ajung sa manance pensie Fishing Old Very Happy .

*
Vezi sa nu ajungi (ajungem...) ca ala de s-a urcat pe cruce la 33 de ani Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mar 11, 2005 11:47 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
adinica



Conectat la: 02 Iul 2003
Mesaje: 589
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 11, 2005 12:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La casti sigur exista burn-in, am avut o pereche pe care le-am pus la rodat si le-am lasat un week-end si nu le-am ascultat. Dupa aia sunau mult mai bine, deci nu e chestie de obisnuinta si autosugestie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sky



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 792
Locatie: Slatina/Olt

MesajTrimis: Vin Mar 11, 2005 12:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Audiophil ,voi avea o deosebita placere sa discut cu dvs.
Worship
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Vin Mar 11, 2005 12:53 pm    Titlul subiectului: Re: Incredibil dar adevarat Raspunde cu citat (quote)

audiophil a scris:
Intrigat de problema rodajului cablurilor, care in mod cert suna audibil diferit, am discutat (intamplator) problema aseara cu un profesionist in problema - inginer electro de faima adevarata din Romania (sunt onorat de prietenia pe care mi-o acorda). Doctor in stiinte tehnice la Standford dar neinteresat de hi-fi, din nefericire.
Acum lucreaza la Caltech intr-un departament de supraconductori, iar raspunsul sau, pe scurt, a fost dezarmant de simplu: modificarile in structura cristalina a conductoarelor si/sau semicondutoarelor sunt sesizabile imediat dupa ce sunt supuse unei disipari termice chiar si de valoare joasa, iar distorsiunile clasice (utilizate si in audio) sunt actual completate de o suma de alte criterii aparute din cauza fenomenelor complexe din materialele anterior mentionate.

Sper sa fie de folos aceste informatii celor care sunt interesati de subiectul acesta. Voi primi, probabil in cursul acestui weekend, si materiale publice in acest sens. Daca doriti vi le pot trimite prin PM.

Nu trebuie sa fim suparati ca nu auzim diferente atunci cand altii aud. Auzul uman este complex si are o intreaga varietate de sensibilitati.
De multe ori aparatura utilizata nu este suficient de performanta, acustica incaperii nu este cea mai potrivita etc etc.

Este corect sa facem afirmatii numai atunci cand avem si probe doveditoare, altfel acestea sunt baliverne (zgomot si nu semnal util).



Perfect deacord cu dvs.! Raman totusi niste intrebari de bun simt:

Daca cablurile de boxe influenteaza atat de mult sunetul si costa uneori aberant de mult nu e mai eficient sa montam amplificatorul in boxa? Ce rost are un cablu de 1000$ metrul, de lungime 1,5m inseriat cu sutele de metri de conductor de cupru din filtrele si bobinele difuzoarelor? Ce rost are sa dai gramezi de bani pe Power Conditioner si cabluri de alimentare groase cat China cand "sarma" de la Renel are kilometrii multi de aluminiu si cu respectivii bani iti faci super sursa de c.c. pur prin inserierea a "n" baterii de tractor? De ce sculele pe care ascultam muzica sunt mai scumpe decat sculele pe care se face muzica?

_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Vin Mar 11, 2005 1:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu propun sa discutam si despre burn-OUT Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
audiophil



Conectat la: 09 Noi 2004
Mesaje: 258
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 11, 2005 1:28 pm    Titlul subiectului: De acord cu tine MLGore! Raspunde cu citat (quote)

Dragul meu,

Remarca ta este mai mult decat corecta! Chiar se aplica! Exista boxe high-end (din pacate la preturi prohibitive romanului de rand, ca mine) atacate direct cu semnalul digital scos din lectorul de disc (CD, SACD, DVD-A etc). Toata electronica intermediara aferenta se gaseste in boxa (DAC, preamplificator, filtre si etaje de putere pentru fiecare motor al boxei). Mai mult, exista posibilitatea ca boxa sa aibe capacitatea (micro-program) compensarii acusticii camerei.

Dar pana atunci pentru noi, persoane cu finante modeste dar pasionati si dispusi sa materializam inteligenta si munca, solutia poate fi plasarea etajelor de putere imediat langa boxe (eventual cu filtre active si fiecare motor cu propriul amplificator - boxe multi-amplificate). Ramane doar problema cablurilor interconect care au avantajul unor curenti mult mai mici - deci mai usor de potrivit sa nu piarda din semnal, mai ieftine etc etc.
Amplificatoarele integrate (TDA7294,7293 sau LM3886 etc) pot fi o solutie interesanta (prin pret si timpul scurt de realizare al incercarilor) in acest sens.

_________________
Gradual
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 11, 2005 1:33 pm    Titlul subiectului: Re: Incredibil dar adevarat Raspunde cu citat (quote)

audiophil a scris:
Daca doriti cultura tehnica puteti citi literatura de specialitate, chiar si in limba romana. Nu apelati la surogate ieftine.


Tot respectul meu ptr Dl. Audiophil. Thumbs up

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Vin Mar 11, 2005 1:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ramanand in zona hi-end: sa presupunem ca amicul X are boxe pt. bi-amping de 2000$, doua amplificatoare de cate 1500$ .Ce sa faca? Sa dea 1000$ pe cabluri de boxe sau sa monteze amplif-urile pe boxe? Sa dea 2000$ pe un power conditioner sau sa cumpere 20 de baterii de tractor sa le inserieze si sa alimenteze sculele in cc?
_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Vin Mar 11, 2005 2:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tot in categoria "cu picioarele pe pamant", eu ma gandeam sa-mi folosesc amplificatoarele de "surround" de la reciever (5/120W, fizic identice intre ele...) pentru a bi-amplifica boxele, ce ce m-a retinut a fost... comoditatea Crying or Very sad
Tin insa sa subliniez ca este un caz particular, am pe panoul din spate iesirile de pa preamp. si intrarile la etajele de putere, desigur suntate in mod corespunzator in functionarea "normala"
Cat despre a da 1000 $ pe cabluri, inca nu s-a gasit producatorul care sa ma convinga de asta... 0,1 % de diferenta, si aia subiectiva fata de un cablu de 20 de ori mai ieftin, eu zic pas...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Vin Mar 11, 2005 2:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Audiophil ,

Despre cine vorbesti tu ?
Cine sunt acei paranoici de pe forumul nostru iubit ?

Te referi si la autorii articolelor din linkurile postate de subsemnatu' mai inainte ?
Apropo , ce parere ai despre articolele din acele linkuri ?

Abia astept sa citesc documentatia trimisa de amicul tau de la CalTech .
Te rog sa nu uiti sa ne dai si noua ceva informatii atunci cand o sa le primesti !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audiophil



Conectat la: 09 Noi 2004
Mesaje: 258
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 11, 2005 4:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJ DNA,

Articolele din link-uri le stiu de mult. sunt aiureli (ca sa nu spun excrocherii). Dau in unii ca sa-si vanda ei marfa ... Pseudo-stiinta vanduta la nestiutori si creduli. Daca ai timp sa le crezi ori nu ai cunostinte elementare de mate si fizica, ori n-ai citit cu atentie. Priveste mai atent si verifica, te rog.

Daca vrei iti trimit articolele, presupunand ca stii engleza dar, trebuie sa stii ca iti mai trebuie si ceva fizica-tehnologica (inclusiv mecanica solidului rigid).
sa nu te superi, dar sunt din zona cercetare - dezvoltare: comunicari conferinte, modele matematice etc (cuvintele cheie: memorie termica, efecte termice in structuri cristaline)

Nu te inteleg de ce te implici cu atata patima acolo unde nu ai expertiza - cabluri, burn-in etc. Am mai avut un schimb de replici si ai mentionat ca n-ai facut nici un test comparativ de cabluri. Intre timp ai facut? Dar, atunci ca si acum, emiteai pareri bazate pe afirmatii confuz-tehnologice sau stiintifice.
Nu stiu care-i experienta altora dar eu am auzit si aud diferente intre cablurile de interconect si de boxe. Cand citesc enormitatile despre cablurile care suna la fel mai ca nu-mi vine sa-mi bat capul cu teoriile alea pentru ca realitatea este alta.

Daca tu n-auzi diferente esti un fericit pentru ca ai scapat de-o cheltuiala - cablurile scumpe. Dar sa repeti virulent obsesiv ca nu sunt diferente intre cabluri cand altii le sesizeaza si chiar cumpara este altceva.
Ai ceva impotriva? Te simti dator sa ne repeti opinia ta a nu stiu cata oara? Cauta sa convingi, poate nu prin polemica (adica prin insulte), pe altii, nu pe cei care aud ceea ce tu poate n-auzi. Nimeni nu vrea sa vinda nimic din acestea, nici boxe, nici cabluri ... schimbam opinii despre ce si cum se aude.

Cel mai simplu ar fi sa faci ceva teste utilizand cateva cabluri si aparatura buna cat de cat. Poate auzi totusi ... si scapi de paranoia asta Laughing .

_________________
Gradual
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Vin Mar 11, 2005 4:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

audiophil a scris:
DJ DNA,

Articolele din link-uri le stiu de mult. sunt aiureli (ca sa nu spun excrocherii). Dau in unii ca sa-si vanda ei marfa ... Pseudo-stiinta vanduta la nestiutori si creduli. Daca ai timp sa le crezi ori nu ai cunostinte elementare de mate si fizica, ori n-ai citit cu atentie. Priveste mai atent si verifica, te rog.

Daca vrei iti trimit articolele, presupunand ca stii engleza dar, trebuie sa stii ca iti mai trebuie si ceva fizica-tehnologica (inclusiv mecanica solidului rigid).
sa nu te superi, dar sunt din zona cercetare - dezvoltare: comunicari conferinte, modele matematice etc (cuvintele cheie: memorie termica, efecte termice in structuri cristaline)



Iar se inveneaza apa calda?
Logic ca exisa o memorie termica si ca reteaua cristalina a unui metal e afectata de efectul termic (de unde si vorba bate fieru' cat e cald) -calirea de ex- dar curentul care trece printr-un cablu e afectat de rezistenta, inductanta si pierderile prin izolatie ale acelui cablu.
Experiment: se masoara acesti trei parametrii ai cablului inainte si dupa "ardere". Daca rezultatele difera cu mai putin de 1 la mie atunci nu mai conteaza (abaterea e mult mai mica decat "toleranta" sistemului audio, fie el cat de bun)

_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Vin Mar 11, 2005 4:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea (nu dati cu pietre!):
- exista burn-in (uneori rezultatul e contrar, stiu 'pe pielea mea' ca din CAT'uri/cabluri de retea calculator, cu capacitanta mare, indiferent de jonglerii cu imperecheri etc. sunetul devine ingrozitor in timp (chiar daca la inceput pare decent!), cu pierderi in extreme si dinamica; in plus procesul este practic ireversibil - am aruncat banii pe freastra, stiu)
- exista burn-out (il 'experimentez' de fiecare cand imi scot amplificatorul din cutie, o data la 6luni Crying or Very sad ) - trebuie sa-l las la lucru cam 2 zile sa-l 'recuperez'
- exista Placebo
- exista dif. in sound din motive de schimbare umiditate/temp. in mediu
- exista dif. de sound in functie de dispozitie stare psihica si de sanatate
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Vin Mar 11, 2005 5:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata de catre Costin la Mie Ian 04, 2006 3:12 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Vin Mar 11, 2005 5:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Audiophil ,

Nu esti primul si nici ultimul care incearca sa ma jigneasca . Cred ca faci acest lucru pentru ca nu ai argumente . Nu poti demonstra ceva si nu iti ramane decat sa incerci atacul la persoana .

Citesc si ma minunez :

Articolele din link-uri le stiu de mult. sunt aiureli (ca sa nu spun excrocherii). Dau in unii ca sa-si vanda ei marfa ... Pseudo-stiinta vanduta la nestiutori si creduli.

Tu chiar ai citit ce scrie acolo ?
Chiar nu ai vazut ca acei oameni nu vand nimic ?

Daca ai timp sa le crezi ori nu ai cunostinte elementare de mate si fizica, ori n-ai citit cu atentie

Hai sa nu exageram !
Pana acum nu iti placea sa discutam despre matematica si fizica iar acum aceste doua discipline iti sunt aliate ?

Daca vrei iti trimit articolele, presupunand ca stii engleza dar, trebuie sa stii ca iti mai trebuie si ceva fizica-tehnologica (inclusiv mecanica solidului rigid).


Da , vreau sa le trimiti !
Vreau sa le postezi aici , pe forum .
In materie de limba engleza, eu zic ca ma descurc suficient de bine .
Mai pun aiurea cate un timp la verbele neregulate , atrunci cand vorbesc , dar la citit nu am probleme .

In legatura cu fizica poti sa stai linistit . Sunt bine pregatit . O sa inteleg ce o sa-mi spui si daca o sa am neclaritati , o sa intreb .

sa nu te superi, dar sunt din zona cercetare - dezvoltare: comunicari conferinte, modele matematice etc (cuvintele cheie: memorie termica, efecte termice in structuri cristaline)

Eu am dubii ca un cercetator poate sa sustina astfel de teorii , cu acest gen de argumente .
Ai putea sa detaliezi tema de cercetare la care participi in acest moment ?

Nu te inteleg de ce te implici cu atata patima acolo unde nu ai expertiza - cabluri, burn-in etc

Gresit .
Am expertiza si am facut teste cu gramada .
Putem discuta pe ce tema vrei tu si la ce nivel doresti . Inclusiv la telefon , e-mail sau PM .

Nu stiu care-i experienta altora dar eu am auzit si aud diferente intre cablurile de interconect si de boxe. Cand citesc enormitatile despre cablurile care suna la fel mai ca nu-mi vine sa-mi bat capul cu teoriile alea pentru ca realitatea este alta.

Asta este cauza supararii tale ?
Probabil ca esti foarte bine platit pentru cercetarile tale din moment ce iti permiti scule audiofile si cabluri audiofile . Laughing

Daca tu crezi ca sunt in eroare , de ce nu ma ajuti sa vad adevarul ?
Posteaza si tu ceva linkuri , documentatii credibile , orice informatie consideri ca ma poate convinge . Sunt avid sa invat dar nu din povesti .
Am spus si repet : Nu ma intereseaza experientele unora . Ii respect si ii stimez dar din punct de vedere stiintific m aceste experiente sunt irelevante .
Tu , ca cercetator , stii bine acest lucru , nu este asa ?

Daca tu n-auzi diferente esti un fericit pentru ca ai scapat de-o cheltuiala - cablurile scumpe.

Gresesti din nou.
Sunt angajat uneori ( daca am timp ) in calitate de consultant a unor firme pentru analize acustice sau pentru a da solutii tehnice . Construiesc radiouri si studiouri de inregistrari de mai bine de 12 ani . Am fost consultat ca martor si in anumite procese in care au fost necesare expertize de sunet .
Sunt platit , este adevarat , dar asta o fac mai mult din hobby pentru ca banii seriosi ii castig din productia de incinte acustice si distributia de traductoare electro-acustice profesionale .

Idea este ca aud bine si sunt platit pentru chestia asta Wink .

Ai ceva impotriva? Te simti dator sa ne repeti opinia ta a nu stiu cata oara?

Da , am ceva impotriva !
Consider ca felul in care se manifesta unii este o sfidare la adresa inteligentei noastre . Ceea ce spun eu , sunt chestii reale , insotite de argumente si date . Cei care se chinuie sa replice nu aduc nici un fel de date sau informatii . Repeta la infinit aceleasi povestiri sau mituri audiofile .

Ma simt dator sa repet de cate ori am chef un adevar si sa combat aberatiile . Am acest handicap si nu am ce sa fac . Sunt alergic la prostie si la prosti . Nu ii suport si am o placere deosebita sa ma leg de viata lor .

Cauta sa convingi, poate nu prin polemica (adica prin insulte), pe altii, nu pe cei care aud ceea ce tu poate n-auzi.

Dragul meu , polemica nu inseamna a insulta pe cineva . Wink .
Pe dupa blocuri o exista intelesul acesta . In lumea civilizata polemica da savoarea si parfumul unei discutii inteligente .
Dorinta de unanimitate si perceperea interlocutorului ca pe un adversar ce trebuie redus la tacere cu orice pret este caracteristica regimurilor dictatoriale sau a unor grupuri umane de o anumita factura .

Nu vreau sa conving pe nimeni .
Fiecare citeste si baga la cutiuta .
Din acest punct intervine discernamantul fiecaruia si putin ma intereseaza concluzia .

Nimeni nu vrea sa vinda nimic din acestea, nici boxe, nici cabluri ... schimbam opinii despre ce si cum se aude.

Shocked Glumesti ?!? Shocked
Avem pe forum toata floarea ce vestita a vanzatorilor de scule si cabluri pentru audiofili . Chiar si initiatorul acestui post este un demn reprezentant din Timisoara a unei firme serioase ce vinde scule profesionale . Am vazut ca au inceput sa vanda si scule hi-fi .( Bafta la vanzari , baieti ! ) .
Sunt unii care spun pe fata cine sunt dar sunt altii care incearca in mod pervers sa manipuleze " audiofilia" in incercarea de a vinde si ei ceva .
Nu ii judec, dar nici nu ii pot stima pentru ca se ascund . Se cred destepti si ne desconsidera . Din acest motiv le dau peste bot ori de cate ori vad ca incearca sa ne manipuleze .

Am si eu o dambla , ce sa ii faci ?
Twisted Evil
Este logic sa aiba un colt impotriva AMB .
Noi le speriem clientii si ii invatam ca nu tot ce zboara este avion .

Cel mai simplu ar fi sa faci ceva teste utilizand cateva cabluri si aparatura buna cat de cat.

Am facut de prea multe ori ( la modul serios ) pentru a mai avea rabdare sa mai fac unul . Sa faca cei care au dubii si timp de pierdut .

Poate auzi totusi ... si scapi de paranoia asta

Parca spuneai ceva de insulte si calomnii .
Sa inteleg ca aceasta replica are un spirit polemic ?


Ultima modificare efectuata de catre DJ DNA la Vin Mar 11, 2005 5:39 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 4 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community