FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Tot despre cabluri
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Sam Feb 25, 2006 10:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intrebarea fireasca este... DNA, pe cind ajungem sa citim o confesiune, incepind cam asa:

DNA a scris:
I have seen the light. My whole life has changed since...

_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Feb 25, 2006 10:34 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
TaucheR



Conectat la: 13 Iun 2004
Mesaje: 1024
Locatie: Constangeles

MesajTrimis: Dum Feb 26, 2006 11:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Apropo. Toti schimbati cablurile amp-boxe dar, la cablurile din interiorul boxelor s-a uitat cineva?Mai ales posesorii de Infinity, JBL, Eltax, etc. Veti avea marea surpriza de a gasi niste sarme in ele Laughing asa cum am gasit eu in fostele boxe(Infinity Alpha 30)si le-am schimbat cu unele mai tapene, nu mai tin minte firma...

__________________________
Muzica nu dauneaza sanatatii !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Boggy15Hz



Conectat la: 17 Dec 2005
Mesaje: 1094
Locatie: Behind you... You don't believe me? I can see that you're reading this!

MesajTrimis: Dum Feb 26, 2006 2:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ttt a scris:
Cu d-astea ati incercat ? Twisted Evil



Mai, nu folosim cabluri de macara... Laughing Laughing Laughing
...sau... de ce nu??? Twisted Evil

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Dum Feb 26, 2006 3:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

butch a scris:
Intrebarea fireasca este... DNA, pe cind ajungem sa citim o confesiune, incepind cam asa:

DNA a scris:
I have seen the light. My whole life has changed since...


I have seen the light.
My whole life has changed since my debts have decreased.
I have now a brand new mistress and a new car.
It's good to be me Wink

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 08, 2010 12:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

up...
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 08, 2010 4:56 pm    Titlul subiectului: Re: Tot despre cabluri Raspunde cu citat (quote)

nicumur a scris:
am inlocuit la sistemul meu stereo vechile cabluri de boxe (cam subtirele, recunosc), cu "NoName-uri" tip "cablu de veioza", ceva mai groase ca diametru (aproape dublu).
Ce am putut "observa auditiv"?
INCREDIBIL!!!!!
Sunetul s-a schimbat TOTAL Shocked
Micutele mele bookshelf-uri scot acum un bas incredibil de profund, inaltele nu mai sunt "tiuitoare", iar spatialitatea (sa nu zic soundstage-ul) s-a imbunatatit considerabil...
Bine, banuiesc ca toate astea sunt din cauza diametrului mai mare al cablurilor, dar imbunatatirea este extrem de "vizibila"...
Ce sa mai zic?
Recomand cabluri "sanatoase" pentru boxe Wink


Double here, am inlocuit aseara cablurile de veioza de 1,2 mm diametru cu cabluri "sanatoase" de 5 mm in diametru (daca nu chiar 6, ca n-am masurat).

Aceleasi concluzii ca acum cativa ani, pur si simplu nu se mai recunoaste sistemul audio Shocked

Am obtinut o extensie pe bas uluitoare (atat de uluitoare incat acum ma bate gandul la niste bass-trap, deoarece basul este prea amplu si un pic cam necontrolat), deasemenea o imbunatatire evidenta a mediei joase, o "curatire" remarcabila la media inalta (care favorizeaza acum niste inalte de exceptie, "curate", fara reverberatii in banda de jos, mult mai pline si mai prezente).

Pot spune ca acum o orga suna a orga si nu a pian, un pian suna a pian si nu a clavecin, un contrabas suna asa cum trebuie, nu a violoncel, s.a.m.d. Razz

Daca cineva ar face un blind test A/B pe acelasi sistem si diferentele ar consta doar din schimbarea cablurilor de boxe, pariez pe orice ca toti ar spune ca este un alt sistem, total diferit Laughing

Ce ti-e si cu cablurile astea... Cool

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 08, 2010 5:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe Wharfedale 9.2 ai patit chestia asta? Putin socant, pe vremuri cand aveam 9.3 am facut si eu un test de cabluri si nu am observat nimic - Proel 1.5 mm, cablu de sudura de vreo 3 mm, RealCable Innovation TDC si RealCable Bi-Metal. Interesant e ca pe actualele Elac am observat o diferenta socanta intre 2 interconecti care legau un power de un preu dar la cabluri de boxe iar nimic... ma rog, nu am testat cu cabluri de veioza dar totusi am ramas cu impresia ca-i mai usor sa deosebesti interconectii pe un sistem de cateva mii de euro, tu observ ca ai ajuns la o concluzie inversa. Poate mai conteaza si restul sistemului...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 08, 2010 5:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si pe Wharfedale 9.2 se simte diferenta (mai ales la extensia pe bas), dar cel mai socant este la Epos-urile m 12i.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community