FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Harman Kardon HD 970
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Vin Feb 09, 2007 3:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca te referi la cdplayer-ul HD970 nu pot sa-ti spun decat ca te inseli simtitor in privinta lui. Exact acel "cdrom" de 2, pardon, 3 lei si cu panglica rasucita aferenta sunt punctele forte Smile . Daca l-ai incerca vreodata pe iesirea digitala SPDIF o sa-ti cam inghiti vorbele urate... mecanica aceea de "cdrom" citeste intr-un anume fel, foarte destept , care face de rusine mecanici "cu greutate". Intereseaza-te si ai sa vezi ca initial a fost o mecanica dedicata de cdplayer, dar probabil ca nu s-a mai fabricat si au trebuit sa o schimbe cu acest "cdrom". Schimbare care s-a facut cu mult cap si cu mult succes. Uita-te mai atent la placa din spatele "cdrom"-ului si dupa ce ai descifrat ce face ea da-ne si noua de stire Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Feb 09, 2007 3:58 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 26, 2007 1:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul2006 a scris:
Ca transport HK HD-970 prima data(cu o luna, doua in urma) cand a fost audiat s-a dovedit a fi excelent, insa acesta s-a transformat intr-o trancota destul de trista, o surpriza total neplacuta. De 2 saptamani observasem acasa ca a inceput sa se auda prost ca transport , iar discurile sa fie din ce in ce mai des rotite foarte lent, la 1x, cand se aude bine roteste discurile foarte repede, poate 10x(asta se intampla mai la inceput). Aseara s-a confirmat surpriza neplacuta, probabil stand descoperit fara capac vreo luna s-a pus praf si fum de la ciocanul de lipit, de unde si incetinirea vitezei de citire. Deci multa atentie cu acest player ca transport, e posibil sa aibe o mecanica proasta care isi degradeaza calitatile in timp foarte usor, totusi cam aceeasi transformare negativa am sesizat-o si mai acut dvdplayer Pioneer DV585 (la fel a scazut turatia de citire cat si calitatea).

Ghinion Exclamation

S-a mai naruit un mit. Sau doua ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Lun Feb 26, 2007 2:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

incepe sa fie ciudat, aceeasi problema la 2 aparate diferite... e adevarat ca amandoua folosesc ca mecanisme de transport cd-rom-uri, dvd-rom-uri... probabil ca fiind aparate ieftine se apeleaza la mecanici ieftine care lucreaza bine o perioada scurta de timp dupa care apar bucuriile Very Happy s-ar putea sa fie si lentilele murdare dar nu prea as fi de acord cu ipoteza asta, sunt aparate foarte vechi al caror transport nu s-a mai murdarit atat de usor. Daca ma gandesc bine acelasi comportament l-am mai intalnit la o gramada de unitati de computer care la inceput functionau excelent pe ripp, dupa care destul de repede nu mai dadeau acelasi randament dar credeam eu ca mi se pare, oricum, very strange... partea buna este ca se poate inlocui usor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 26, 2007 2:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul2006 a scris:
... partea buna este ca se poate inlocui usor.

... iar partea proasta este ca:

- pentru cei mai multi este inacceptabil faptul ca la un player (mai ales la unul de 300 EUR) mecanica este "consumabil";
- la fel de multi nu au nici un chef ca la cateva luni sa schimbe mecanica, cu deranjul si cheltuielile aferente;
- nu toti sunt minitehnicus si, chiar daca ar fi, mecanica tot costa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Lun Feb 26, 2007 2:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Purs perfect de acord cu tine. Din pacate daca nu ma insel foarte tare, mecanici dedicate exclusiv formatului CDDA nu prea se mai fabrica si cred ca nici pretul nu este unul competitiv, plus ca plasticul a devenit rege in mai toate mecanismele... totusi vina nu este numai a transportului... insusi formatul CDDA necesita mecanisme performante , scumpe... fisierele din computer gen .wav functioneaza la fel de bine cu orice jeg de transport.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Lun Feb 26, 2007 4:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul2006 a scris:
daca te referi la cdplayer-ul HD970 nu pot sa-ti spun decat ca te inseli simtitor in privinta lui. Exact acel "cdrom" de 2, pardon, 3 lei si cu panglica rasucita aferenta sunt punctele forte Smile . Daca l-ai incerca vreodata pe iesirea digitala SPDIF o sa-ti cam inghiti vorbele urate... mecanica aceea de "cdrom" citeste intr-un anume fel, foarte destept , care face de rusine mecanici "cu greutate". Intereseaza-te si ai sa vezi ca initial a fost o mecanica dedicata de cdplayer, dar probabil ca nu s-a mai fabricat si au trebuit sa o schimbe cu acest "cdrom". Schimbare care s-a facut cu mult cap si cu mult succes. Uita-te mai atent la placa din spatele "cdrom"-ului si dupa ce ai descifrat ce face ea da-ne si noua de stire Smile


Nu contest calitatile "audiophile" ale "jucariei",NU SUNT DE ACORD cu ceea ce s-a folosit din punct de vedere mecanic.ESTE O GIOARSA de 2 lei.
Altfel nu se putea scoate un pret de productie acceptabil,din pacate s-a "taiat mult prea mult din reteta".
Macar motorasul ce invarte discul este de CC sau comandat in impulsuri?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Lun Feb 26, 2007 5:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kilare sunt de acord cu tine ca ideea initiala a fost una foarte interesanta dar care probabil din cauza pretului a iesit un fas la final, dar chiar daca poate fi numita si gioarsa trebuie totusi sa observam "zbaterile" inginerilor care au proiectat aparatul si gandindu-ma de data asta doar la mecanica nu pot sa nu admir faptul ca ea reciteste datele de cateva ori si le compara intre ele pentru erori minime, atunci cand citirea este ok. Rezultatul ? un transport excelent, dar care poate fi sabotat de catre partea eminamente mecanica fortand softul sa scada turatia spre 1x pentru a putea cat de cat citi date. DACA ar fi avut o mecanica cdrom , dvdrom , sau ce are el de calitate bunicica, gen Plextor sa spunem, crede-ma ca nu mai numeai player-ul gioarsa ci din contra unul dintre cele mai bune transporturi. Dar Plextoru bate spre suta de $ Smile ..... Interesant ar fi daca se poate monta o astfel de mecanica, daca nu exista incompatibilitati de firmware...dar deja intram pe taramul DIY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 26, 2007 6:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul2006 a scris:
Interesant ar fi daca se poate monta o astfel de mecanica, daca nu exista incompatibilitati de firmware...dar deja intram pe taramul DIY


Exact la asta m-am gandit si eu, cum e montata unitatea aia de fapt inauntru ? Pe IDE ?
Poate Lupulroz ar putea sa stie mai bine, ca la un mom dat era un kit de control pt o unitate de CDROM pe site-ul Rockna.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Mar Feb 27, 2007 1:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

unitatea este montata pe cablu IDE cu mufa si cablu identice de computer. Mai sunt 2 mufulitze langa care scrie, load tray, play, stop, rew, etc...deci comenzile, asadar nu pare extraordinar de dificil de implementat alta mecanica.

totusi am reusit sa rezolv problema Smile lentila era curata dar studiind atent mecanica in functionare am obs ca initial ea citeste discul foarte repede ca sa afiseze nr de melodii. Am sesizat ca imaginea reflectata in disc tremura,deci apar oscilatii, vibratii, iar aparatul ordona sa se reduca viteza de rotatie a discului. M-am uitat si am descoperit ca platanul pe care se aseaza discul este din cauciuc striat cu o aderenta incredibila. Discurile fiind din plastic se electrizeaza de la miscare, normal,iar platanul atrage ca un magnet praf , fire de par , etc. Modificand partea de iesire a aparatului acesta a cam stat descoperit , fara capac cam o luna, intrand praf gramada. Am curatat praful si firele de praf de pe platan si ..voila, au disparut vibratiile, turatia a crescut, sunetul pe iesirea digitala excelent Smile Mizeria am obs ca se preseaza pe platanul de cauciuc si e destul de greu sa o cureti, trebuie sa razuiesti usor cu unghia. Mecanismele de cdrom sunt construite sa functioneze la viteze mari, oferind performante medii la viteze mari, tocmai de aceea discurile trebuiesc citite la 10x sa spunem , iar citirile comparate intre ele ca sa rezulte la final un semnal digital excelent. Un cdrom la 1x nu prea are performante precum mecanicile dedicate clasice. Dar viteze mari inseamna paratitia mai usoara a vibratiilor, e nevoie de curatenie mai mare si discuri bune, nedescentrate.

Mi-am adus aminte ca in iarna am vrut sa rippuiesc un disc excelent tras pe un Plextor Premium si mare mi-a fost mirarea sa constat ca rippul se aud f prost si apar numeroase erori. Initial am crezut ca e discul prost, dar am desfacut Plextoru si ce sa vezi: acelasi platan cauciucat ca la HD-970 plin de praf, scame, etc.... l-am curatat si..... totul super Smile deci la mecanismele de cdrom mare atentie daca aveti platanul cauciucat, acesta este excelent pt aderenta discurilor, dar in acelasi timp el atrage si praful foarte tare
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 27, 2007 1:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul2006 a scris:
Discurile fiind din plastic se electrizeaza de la miscare, normal,iar platanul atrage ca un magnet praf , fire de par , etc.
Si aici intra in forta Bedini ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Mar Feb 27, 2007 1:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Purs stii ca si eu m-am gandit ca s-ar putea ca prostiile alea de aparate gen Bedini sa-si aibe rostul lor ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 27, 2007 1:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bedini face si aspiratoare ? Very Happy
_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Mar Feb 27, 2007 2:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am si eu o intrebare de amator: daca un disc se incarca electrostatic, dupa ce il introducem in unitate(din plastic si ea), care are alta sarcina electrostatica , cand discul incepe sa se roteasca nu apare o forta electromotoare (trecem de la camp electrostatic la regim dinamic, cvasielectrostatic) care poate face ca discul sa vibreze, mai ales la cdeoame unde viteza de citire este mai mare ? dupa care usoara curbare a discului sa provoace turbioane de aer care fac discul sa vibreze si mai mult ? Wink

intreb asta pt ca am sesizat ca inainte cand platanul era plin de mizerie si descentra discul, batea un "vant" destul de puternic pe laterale, curent de aer care aproape ca a disparut acum cand discul este centrat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Feb 27, 2007 2:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul2006 cred ca te-ai grabit (nu ar fi prima oara) sa critici playerul tau HK 970! Ai testat in conditii diferite si pe comparatii diferite. Nu as spune ca este chiar atat de prost ca transport. Pe analog?....de acord, e jale! Dar nici o noutate.
Cred ca daca i-ai pune o mufa IEC si impamantare poate ar fi mai bine. Deasemenea, normal ca trebuie si lentila aia curatata din cand in cand insa nu cred ca se poate rablagi mecanica atat de repede! Or fi astia de la harman niste gainari insa nici chiar atat! Pai daca judecam ca pana si "scobitorile" chinezesti divx tin mai mult?...ce sa spunem de un player la 300 euro?!
De data asta te-ai grabit cu critica exagerata, alte dati sareai cu lauda exagerata! Ia-o si tu pe calea de mijloc! Wink

PS - iti pierzi vremea cu upgradele pe decodare la playerul ala! Insa poate asa iti faci antrenament si pe viitor pui mana pe ceva klumea de bricolat! Ca transport cu DAC-ul RD-2 este excelent, il poti folosi voios ca altfel te-ar costa IMENS sa simti diferente in bine si nu cred ca se merita! Mai bine iti dai banii pe discuri, sunt mai de folos! Wink
Sus
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Mar Feb 27, 2007 2:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Smile corect, vina mea, in mod normal nu se desface aparatul si lasat asa sa intre toate mizeriile din aer, iar la un timp mai indelungat trebuie curatata mecanica. Nu lentila a fost murdara, ci platanul care invartea discurile s-a umplut de scame descentrandu-le in functionare. In rest pe partea de iesire analogica singura cale este de a crea un cablaj separat imediat dupa dac cu alimentare separata, adica..... munca multa investita si bani seriosi cheltuiti. Aseara am dat o sansa dacului Rockna si chiar m-am mirat ce bine se aude cu un transport bun, nu mai are nici un rost sa upgradez acest player.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 5 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community