FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cele mai performante magnetoafoane!
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mar Oct 02, 2007 5:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe dreaq', de cand a dat faliment si numele nu mai apartine celor "vechi" AKAI se prostitueaza cu oricine ai baga suta de lei in string... Evil or Very Mad
Ca si Dual, ca si Grundig, ca si alti "ilustrii inaintasi"... Confused
Nu crezi ? Have a look... Rolling Eyes

http://www.rueducommerce.fr/Son-Numerique-Home-Studio/Radio-Radio-CD/Chaine-CD/AKAI/374358-Mini-Chaine-CD-MP3-avec-lecteur-SD-et-port-USB-QX-5580UF.htm


Fara suparare, faptul ca TU ai facut o fixatie pe aceasta firma, excelenta pe timpul cand parintii nostri aveau varsta noastra de acum, nu inseamna ca reliatea actuala este prea glorioasa... Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Oct 02, 2007 5:54 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mar Oct 02, 2007 6:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sorin6 a scris:
Pe dreaq', de cand a dat faliment si numele nu mai apartine celor "vechi" AKAI se prostitueaza cu oricine ai baga suta de lei in string... Evil or Very Mad
Ca si Dual, ca si Grundig, ca si alti "ilustrii inaintasi"... Confused
Nu crezi ? Have a look... Rolling Eyes

http://www.rueducommerce.fr/Son-Numerique-Home-Studio/Radio-Radio-CD/Chaine-CD/AKAI/374358-Mini-Chaine-CD-MP3-avec-lecteur-SD-et-port-USB-QX-5580UF.htm


Fara suparare, faptul ca TU ai facut o fixatie pe aceasta firma, excelenta pe timpul cand parintii nostri aveau varsta noastra de acum, nu inseamna ca reliatea actuala este prea glorioasa... Rolling Eyes


nu am facut nici o fixatie pe nimic, asa inteleg unii da e treaba lor eu nu ma supar Smile AkaiPro e infiintzata in 1984 ca o divizie a companiei AKAI care era pe atunci cam sper apogeul carierei (si finalul din pacate). Au ramas numai pe pro. Ceea ce-mi arati tu apartine lui Grande Group care au cumparat brandul AKAi in 2004 parca. akaipro si akai sint branduri diferite azi. e pura informatie (nu am eu cum sa o verific, dar asa zice google) si nicidecum o fixatie a mea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mar Oct 02, 2007 6:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu e nici o suparare, sper ca e reciproc... Langa Gara de Nord ( A MEA Exclamation ) e plin de magazine pentru "muzicanti" si locul luat de Akai este mai ales... la standul SH... Crying or Very sad
Acuma, nu doresc sa generalizez, caci domeniul ma intereseaza prea putin si ma pricep si mai putin, si in plus mai depinde si de dinamismul distribuitorului din tara respectiva... Cool Cert e ca evolutia nu e prea favorabila... Acusi o sa apara si mixere, ca si la Kenwood... Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Oct 02, 2007 8:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pt. SORIN6 : dragul meu .... nu am nici un chef sa intru in polemica cu persoana ta pe tema mag-urilor! Daca cumva te-ai simtit "ofensat" in vreun fel cand am scris despre ce consider eu ca fiind cel mai bun mag al unei firme , daca ai avut impresia ca am folosit un ton agresiv si am scris cu "adresa" , imi cer scuze.....- nu asta a fost intentia mea! Oricum.... eu am povestit despre Technics.... si nu am avut de gand sa scriu despre Akai! Oricum ambele branduri sunt duse si ingropate , iar noi nu facem altceva decar sa comentam despre un mit : cel al magnetofoanelor! Nu m-am considerat niciodata "profesor" de mag-uri iar TOT CE AM AFIRMAT reprezinta o parere personala si trebuie tratata ca atare......nu tin sa conving pe nimeni ca as avea dreptate - tine de cultura fiecaruia sa aprecieze sau nu niste idei ca fiind fondate sau nu. Oricum ORICINE poate cauta pe net , se poate documenta , ca doar e destula informatie despre acest subiect.

<--- remarca "acida" nu iti era adresata, sorry, Sorin
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mar Oct 02, 2007 8:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uite aici TEHNICS cu 1 an Second Hand Garantie:

http://cgi.ebay.de/Technics-RS-1506-grosse-Bandmaschine-werkstattgeprueft_W0QQitemZ300157430233QQihZ020QQcategoryZ8257QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

@ akaiofil

Ce face AKAI la AKAIPRO face si OTARI. Ba mai mult de atīt mai si produc magnetofoane si īn ziua de azi dar.........ai peste 5000 EURO pt. un mag OTARI nou cu 2 ani garantie? Eu n-am.

Sa sti ca nu numai tu esti fan de akai. Eu sīnt de mult si am avut destule dar am renuntat la ele din 2 motive:

1 - Sensibilitate mecanica (motoare)
2 - lipsa de piese care e din ce īn ce mai mare.

Sa sti ca cele mai bune rezultate, pe benzi de magnetofon NOI NOUTE tip RMG - LPR 35 am obtinut pe AKAI si nici decum pe Revox sau alte junghiuri asemanatoare. Akai "rumega" fara probleme pīna si ORWO din 1976 de cea mai proasta calitate.
Nenorocitele alea de revox, face din orwo, ori "ata de susut" ca l-e īntinde ca pe dracu, ori īti baga niste "drop-out-uri" de-ti vine sa plīngi, ceea ce nici nu e de mirare pe "capatīnele" alea cīt fisa de 5 LEI ceausisti din epoca de piatra.

Ca topicul e de TECHNICS, pīna si astea "rumega" ORWO mai bine ca revox iar pe RMG e un vis la fel ca AKAI.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Mar Oct 02, 2007 9:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ce parere aveti despre Pioneer RT-909? A avut cineva magul asta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mar Oct 02, 2007 9:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fluffy38 a scris:
ce parere aveti despre Pioneer RT-909? A avut cineva magul asta?
N-am avut, am vazut la un cunoscut, ascultat, butonat, facut īnregistrari test de pe vinil si CD = SUPERB !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Oct 02, 2007 9:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In primul rand raspund: nu l-am avut dar mi-l doresc de foarte mult timp si nu cred ca-l voi avea vreodata - pacat.... i-ar sta foarte bine langa SA-9800 , SA-8800 , TX-9900 , TX-8500II si CT-F750!!!! Asa ... despre el ce sa zic... e fantastic de solid lucrat dar are niste "bube" si anume : curelele , rolele presoare si lipiturile reci in electronica ... si ar mai fi ceva... la un asemenea aparat , odata luat , trebuie neaparat curatata mecanica , lubrefiata .... - asta daca nu a facut-o fostul proprietar! Astea sunt defecte clasice la aparate de 30 de ani..... Oricum RT-909 este ultimul si cel mai frumos mag produs de Pioneer - am spus "cel mai frumos" , nu si cel mai performant !
Pioneer au avut si mag-uri semipro .... dar nu mai comentez despre asta .... ca nu cumva sa mai supar pe cineva ..... Ceva documentatie despre modelele Pioneer gasiti aici :

http://www.silverpioneer.netfirms.com/reel2reel.htm

mod edit FATHER
Va rog continuati aici discutia despre magnetofoane. Topicul originar despre Technics RS-1800 s-a puzderizat in diverse alte modele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: Īn creierul meu

MesajTrimis: Mar Oct 02, 2007 9:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CyberCSX a scris:
Uite aici TEHNICS cu 1 an Second Hand Garantie:

Ce face AKAI la AKAIPRO face si OTARI. Ba mai mult de atīt mai si produc magnetofoane si īn ziua de azi dar.........ai peste 5000 EURO pt. un mag OTARI nou cu 2 ani garantie? Eu n-am.


Gata, nu mai face nici Otari.
Am primit un email ( saptaman trecuta ) de la reprezentatul pe Europa
( sediul e in Germania ) ca s-a desfintat Otari Europe si ca el o sa ramana in business cu o firma proprie.

_________________
Ia de la Bćsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mar Oct 02, 2007 9:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca tot e sa luam e-bay drept referinta...

http://cgi.ebay.fr/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=120167027278&ssPageName=STRK:MEWA:IT&ih=002
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mie Oct 03, 2007 1:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

alladdin321 a scris:
... la un asemenea aparat , odata luat , trebuie neaparat curatata mecanica , lubrefiata ....
Asta trebuie facut nu numai la Pio. ci īncepīnd de pa TESLA SONET DUO pīna la.........Pio., Akai, Revox, si īn cele din urma Ronzov daca vrei sa mergi la sigur.

DNA a scris:
Gata, nu mai face nici Otari.
Am primit un email ( saptaman trecuta ) de la reprezentatul pe Europa
( sediul e in Germania ) ca s-a desfintat Otari Europe si ca el o sa ramana in business cu o firma proprie.
Sa-i fie tarīna usoara. Trebuie sa fiu nebun sa dau pe un mag cu 2 piste 5000 EURO, asta īn ziua de azi cīnd fiecare studio cauta sa produca cīt mai ieftin din toate punctele de vedere.

sorin6 a scris:
Daca tot e sa luam e-bay drept referinta...
Pai ai alt ceva? Daca iei Audioscope sau Springair ca referinta vinzi masina casa si nevasta la ebay ca sa-ti iei un mag Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mie Oct 03, 2007 7:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca ma opresc... am deja trei... Confused Nu spun cat am dat pe ultimul (Sony), sa nu fiu tratat inca o data de trancotar sinistru... Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mie Oct 03, 2007 8:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sorin6 a scris:
Eu cred ca ma opresc... am deja trei... Confused Nu spun cat am dat pe ultimul (Sony), sa nu fiu tratat inca o data de trancotar sinistru... Twisted Evil
Daca-ti iei putin timp, ai un mag si un PC bun, dai un anunt la ziar si faci rost de maguri PE DE GRATIS Wink

Asa fac eu si am reusit performanta sa strīng peste 50 de mag-uri īn 2 saptamīni. Clar. Nu sīnt scule de ultimul racnet dar aduc CASH Laughing

Ideea:

Mai sīnt o sumedenie de oameni care au benzi simaguri uitate prin pivnite (mai mult sau mai putin uitate). Sculele sīnt pastrate deoarece persoanele poseda benzi īnregistrate (nu muzica) pe care l-e pastreaza ca amintire. Ei bine, magurile sīnt statute, dereglate, curele topite de timp etc.

Acum vi tu cu anuntul:

Digitalizez benzi cu imprimari private vechi!
Nu va īncasez bani per minut cum fac altii !
Ca contravaloare a lucrarii, dependent de volum, īmi lasati benzile dvs. si magnetofonul de care si asa nu mai aveti nevoie !


Acum daca tu ai un mag bun, pe PC instalat AUDACITY pt. DIRECT RECORDING, te apuci de treaba si tragi benzile clientilor, indiferet daca este gīngurit de bebelusi, cursuri de īnvatat, etc. pe PC, salvezi īn wav - audio" sau "mp3" (dupa dorinta clientului si dependent de volum), arzi pe CD-ROM si treaba-i gata.

Eu am primit prin actiuni din astea, 21 de UHER-e, 13 GRUNDIG (printre astea si TS 945), Phlips-uri etc. Nu mai vorbesc de benzi Laughing

Ei bine, ce-i bun pastrezi eventual sa-ti īntaresti colectia iar ciurucurile l-e expediezi spre ebay cīstigīnd ceva bani de buzunar, mai bine zis remuneratia pt. lucrarile de digitalizare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mie Oct 03, 2007 9:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ideea e excelenta, accesibila doar ca... mananca timp si din asta... din pacate nu am Crying or Very sad
Poate mai asa, inspre pensie, cand ma vor zbura astia... Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mie Oct 03, 2007 10:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce ?
Ai timp īn wekend, seara etc.
Ce mare lucru sa dai drumul la banda si la Audacity ?
Restul face PC ---> singur.
Ai o parte de banda pe PC, dai "save under", memorezi īn wav si gata. Sīnt mai multe parti care trebuie taiate pe o fata de banda, l-e tai īn audacity īn cīteva secunde si le re-memorezi ulterior.

Toata treaba este la īnceput sa faci o proba ca sa setezi volumul line in sa n-ai distorsiuni. Asta dureaza 2 minute.

Eu īn timp ce digitalizez benzi, īmi vad de alte treburi. Ce crezi ca stau sa ma uit cum se īnvīrt rolele? Clientul vrea imprimarea digitalizata 1:1 fara taieri, filtraje, remixare etc., asa cum e pe banda.

Am avut de ex. o baba, mi-a dat o banda pe care avea tras un PAPAGAL care VORBESTE.
Tu chiar crezi ca am stat sa ascult tīmpeniile alea ?
Hai sa fim seriosi.
Le-am auzit asa īncet īn timp ce ma uitam la un DVD si controlam activitatea mai mult din priviri urmarind diagrama audacity pe monitor.
Toata īnregistrarea cu papagalu a durat 25 de minute si pt. asta a venit un mag Grundig. Laughing

Tu, cīnd vi de la lucru, dai drumu la digitalizare si-ti vezi de treburi.
Faci un dus, manīnci, citesti ziaru, etc.
Trebuie numai sa fi atent cīnd e gata banda.
Daca mai ai si o banda trasa pe 9,5 cm/s............. īi dai drumu, mergi la cumparaturi si cīnd vi acasa opresti. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 5 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community