FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
MA RS6
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 8:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca tot ne aflam pe aria comparatiilor stupide si experimentelor prostesti hai sa mai vedem o tampenie legata de plastic.
BMW Cope seria 3 ultimul model are aripile fata din plastic cat se poate de ordinar , deunazi a trecut unul prin service cu aripa dreapta sparta, nu oricum, cu aschii.Plasticul ala arata ca o carcasa de televizor scapata pe jos.Cum s-a spart ? accident? nici vorba o manevra gresita in parcare si un usor contact cu un stilp au fost suficinte sa crape plasticul.
Probabil temebeli aia de la BMW nu stiu sa faca masini, daca lasa masina mai mult la soare crapau singure aripile.
On topic, am intels, MA nu suna bine, nici mie nu imi plac, poate altii apreciaza sunetul dar este cale lunga pana la a trage concluzii precum ca plasticul e cauza.
Legat de pret ...niciodata pretul unui produs nu a fost determinat exclusiv de pretul de productie , poate pare hilar sau tragic dar pretul de productie reprezinta un procent ridicol de mic fata de cat plateste clientul final.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 8:17 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 8:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

marco polo a scris:

Hai sa lasam experimentele extreme de clasa a 4-a si sa subliniem aspectul ca nici un producator de difuzoare sau incinte hi-fi nu garanteaza folosirea lor la soare la +35°C, dar ai fi surprins sa vezi ca temperatura "inalta" combinata cu lumina soarelui ataca doar finisajul incintei si nu interiorul intim al difului fie el si cu cosul din plastic pt. ca 35°C sau mai mult sunt temperaturi "reci" fata de cele reale de chiar pana la 250°C care pot aparea la suprafata bobinei mobile... Asa ca s-ar putea sa astepti bine, mult si bine pana se descentreaza si incep sa hariie din cauza "caldurii" verii Wink
Depinde de izolatia termica care de regula la ieftinitati din astea lasa de dorit. Ce am vrut eu sa spun este simplul fapt ca METALUL e mai stabil ca PLASTICUL si asta se dovedeste zi de zi destul. Īmi pun īnsa īntrebarea, cum arate superdifurile alea de plastic peste 30 de ani. Nici nu vreau sa ma gīndesc.
E la mintea cocosului. De cīnd s-a inventat primul difuzor carcasele erau de metal. Acuma vin niste destepti si spun, NU, l-e facem din plastic ca-s de calitate mai buna Laughing Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 8:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

puf a scris:
Daca tot ne aflam pe aria comparatiilor stupide si experimentelor prostesti hai sa mai vedem o tampenie legata de plastic.
BMW Cope seria 3 ultimul model are aripile fata din plastic cat se poate de ordinar , deunazi a trecut unul prin service cu aripa dreapta sparta, nu oricum, cu aschii.Plasticul ala arata ca o carcasa de televizor scapata pe jos.Cum s-a spart ? accident? nici vorba o manevra gresita in parcare si un usor contact cu un stilp au fost suficinte sa crape plasticul.
Probabil temebeli aia de la BMW nu stiu sa faca masini, daca lasa masina mai mult la soare crapau singure aripile.
Da te-ai uitat si pe sub ea sa vezi directia aia de aluminiu mai subtire ca cadrul de la bicicleta TOHAN? Te-ai uitat si ce frumos au īnlocuit crucile cardanice cu flanse de guma ieftina de 2 cm? Te-ai uitat si la computerul de bord MADE IN CHINA de 2 lei?

De ce ti-am raspuns la OFF TOPIC-ul asta? Simplu: - Ca sa arat ca īn ziua de azi nu te mai poti lua de renumele unei firme. Īn ziua de azi nu mai poti sa spui, cumpar de la firma "X" ca produce calitate bazīndu-te pe un renume de mult apus. Asta sa l-e dea de gīndit la toti care fac asta, chiar si celora care cumpara difuri de plastic sustinīnd ca sīnt super perfecte numai pt. ca sīnt de la firma "X / Y". E o aberatie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 9:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CyberCSX, probabil ca studii de rezistenta materialelor am chiar mai mult decat tine, tinand cont ca urmez o facultate in care a fost implementata materia asta. Asa ca as lasa si eu deoparte experimentele de clasa a 4-a si logica ta babeasca. Apoi, faza cu "metalul e mai stabil decat plasticul" e o mare aberatie, conteaza foarte mult compozitia. Adu-ti aminte ca Titanicul s-a scufundat... pentru ca metalul a fost facut prea tare si s-a crapat atunci cand nu trebuia. Poate daca era plastic se deforma si nu intra apa....

Acum sa revenim la "desteptii din zilele noastre". Iti dai seama cat de prost era primul dif? Iti dai seama cate experimente si teste se fac pentru evolutie? Nu cred. Pentru ca daca ai fi constient de faptul asta, ti-ai da seama ca nu intotdeuna solutiile vechi sunt cele mai bune.

Legat de masini, si eu am pe masina mea aripile de plastic. Si totusi, la crash test am peste 4 stele. Cate masini din tabla masiva de acum 20 de ani cand "lucrurile se faceu bine" au aceasi rezistenta? Si in cazul acelui BMW, studiile investite in siguranta masinii e posibil sa fie mai evoluate si costisitoare decat se studia inainte pentru constructia intregii masini. Asa ca folosirea unui material usor in partile laterale ajuta la performante, usurand-o.

MA RS6, boxele threadului. Da, am inteles. Le considerati toti proaste, si de cacao, si asa si mai pe dincolo. Apropo, stiati ca MA isi fac singuri difuzoarele? Si daca cumva seria mica are rezultate bune pe schelet metalic, de ce oare nu ar fi pastrat acelasi lucri si pentru seria de mijloc? Va trece cumva prin cap si posibilitatea ca aceste boxe chiar suna bine, si ca au fost concepute asa?

Cat despre pret, lasati oameni buni critica mai jos... pentru ca ei au un produs pe care-l vand cu cat doresc! Cine considera ca merita il cumpara, cine nu, NU. Punct. Daca erati voi mai buni decat ei, erati voi acum in locul lor si nu la ora de critica.

Si atat timp cat boxele astea suna bine si multumitor, nu vad care e problema constructiei. Asa v-ati luat si de Naim, ca suna prost (fara sa auziti, doar pe vederea schemei), si ca e construit aiurea. Dar oare acolo stiti ca si Naim are componente custom made, pe care niciunul dintre voi, marii comentatori, nu le puteti obtine sau realiza ca sa atingeti rezultate macar asemanatoare? Nu cred... e simplu construit DECI e teapa la bani... si nu e intotdeauna asa, iar MA este chiar una dintre exceptii de care voi v-ati legat cu aceasi gandire...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
costy28



Conectat la: 06 Mar 2007
Mesaje: 139
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 9:56 am    Titlul subiectului: Re: MA RS6 Raspunde cu citat (quote)

champ a scris:
Sapt. trecuta am testat la un prieten care si-a luat 2 boxe ma rs6 si 2 rs1, pe nv, de la un on-line shop, fara sa le asculte inainte, destinate atit ca sistem ht cit si pt. stereo. Problema e ca dupa nenumarate teste de auditie, aceste boxe suna penal cu diverse amplificatoare testate.


Daca plasticul e bun si nu contest asta atunci de ce MA-urile se aud rau ?
Nimeni nu poate sa-i raspunda omului daca aceste MA sunt contrafacute ? Bine ca sunt recomandate pe aici pe forum, iar daca am adus aminte de Unitra ati sarit sa ma faceti de cacao ca sunt nostalgic, macar Unitra nu costau foarte mult si daca sunau prost nu puteai sa pierzi asa o suma de bani cat a dat omu asta pe MA ca sa constate ca suna prost .

Pentru domnul PUF , eu nu a trebuit sa am o gramada de Unitra sa imi dau seama ca sunau prost, iar pentru mine la vremea cand eu le-am avut sunau asa cum trebuia sa sune incat sa-si faca datoria .
"Pocnitorile" astea Unitra nu au facut gaura in buget la nimeni, dupa cate stiu eu, si de la domnul PUF astept scuze pentru fanii Technics si defuncta corporatie "matusica" Very Happy , bineinteles ca glumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 10:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Unitrele nu au facut gaura in buget ?
Eu am platit pe ultimele modelele de 140W salariul meu complet pe doua luni.Nici nu vreau sa imi imaginez ce pot cumpara acum in aceleasi conditii.
Daca as fi reprosat ceva incintelor alea MA RS6 din punct de vedere contructiv ar fi fost faptul ca o incinta de podea complexa cu 3 cai care costa sub cateva mii de euro este clar un compromis de evitat si probabil nici nu ma deranjam sa o ascult.
Din pacate pentru fani Technics nu am decat o deosebita mila.Imi este mila ca saracii doar la nivelul asa au ramas.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 10:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Netcrusher a scris:
CyberCSX,....Legat de masini, si eu am pe masina mea aripile de plastic. Si totusi, la crash test am peste 4 stele. Cate masini din tabla masiva de acum 20 de ani cand "lucrurile se faceu bine" au aceasi rezistenta? Si in cazul acelui BMW, studiile investite in siguranta masinii e posibil sa fie mai evoluate si costisitoare decat se studia inainte pentru constructia intregii masini. Asa ca folosirea unui material usor in partile laterale ajuta la performante, usurand-o.


Da, da ,da...
Sa inteleg ca un Megane din 2000 e mai rezistent la impact decat un Audi 80 b4 ?
NU TI-AS DORI SA TE "PUPI" cu asa ceva...Sad
Cu toate ca sunt facute la cca 8 ani distanta, REPET: nu iti doresc !
Prefer sa planga masa dacat sa planga mama Very Happy

Si de bune ce sunt Renault cu ale lor aripi de plastic de ce vrei sa treci la BMW ?
Sa stii ca BMW "papa" bine de tot....atat gaz cat si bani Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
costy28



Conectat la: 06 Mar 2007
Mesaje: 139
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 10:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu am vrut sa postez de 3 ori, mii de scuze acuma am vazut ceva nu a mers si de aceea rog un moderator calm sa-mi stearga surplusul de posturi . Multumesc Anticipat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 11:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kilaru_de_coduri, poate masina se face praf la un accident cu B4, dar stiu ca eu sunt mult mai in siguranta dupa accident in masina mea, decat in acel Audi vechi.
Apropo: nu e 2000, e mai noua... Laughing
BMW: pentru ca POT!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
btecus



Conectat la: 03 Noi 2005
Mesaje: 151
Locatie: brasov

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 1:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cybercsx
Citat:
De ce ti-am raspuns la OFF TOPIC-ul asta? Simplu: - Ca sa arat ca īn ziua de azi nu te mai poti lua de renumele unei firme. Īn ziua de azi nu mai poti sa spui, cumpar de la firma "X" ca produce calitate bazīndu-te pe un renume de mult apus. Asta sa l-e dea de gīndit la toti care fac asta, chiar si celora care cumpara difuri de plastic sustinīnd ca sīnt super perfecte numai pt. ca sīnt de la firma "X / Y". E o aberatie.


asta e purul si curatul adevar:toate firmele cu renume si in audio si in masini acum produc lucruri cat mai ieftine pt ca orice gheorghe sa-si poata achizitiona...iar pretul mic este proportoinal cu calitatea mult prea proasta pt era in care traim si in care se lauda ei ca produc

daca in anii 80 dadeai pe un magnetofon de ex care era o scula de muzica cateva salarii stiai ca iei ceva BUN in toate sesnurile....acum? pt ca lumea nu-si mai permite sa dea salarii intregi pe scule....si pt ca s-au gasit toate materialele ieftine care le pot inlocui pe cele de atunci, se fac numai STIFTURI...la preturi de la medii in sus....iar lucrurile care mai sant cu adevarat bune si care sant extrem de putine...costa infernal de mult...asta e treaba? da, e pt smecherii de care am vb mai sus care se imbogatesc pe seama bietilor "audiofili" (ca sa nu zic plavani) care citesc forumurile si ar fi in stare sa dea mii de euro pe un cubulet din piatra pe care - pt ca au auzit ei ca daca e pus intre boxe ar imbunatati sunetul de mii de ori - l-ar cumpara negresit...

netcrusher
Citat:
CyberCSX, probabil ca studii de rezistenta materialelor am chiar mai mult decat tine, tinand cont ca urmez o facultate in care a fost implementata materia asta.


daca in facultatea ta a fost "implementata" materia asta ce e asa grozav? stim cu totii(cei care urmam o facultate ) ca in rezistenta materialelor studiata acolo se fac chestii pur generale...care niciodata nor sa te ajute sa produci difuri Shocked
iar in legatura cu masinile.....poti sa nu te mai faci de ras TACAND....stii tu..daca taceai, filosof ramaneai...si asta pt ca chiar studiez la facultatea de autovehicule rutiere si nu e cazul sa intram in amanunte de calitatea mai mult decat proasta a majoritatii automobilelor produse in zilele noastre


Ultima modificare efectuata de catre btecus la Lun Mai 05, 2008 1:07 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 1:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Banuiesc ca nici cei de la NCAP nu au studii atat de avansate cat tine, si ar trebui sa taca si ei, nu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
costy28



Conectat la: 06 Mar 2007
Mesaje: 139
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 1:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

puf a scris:
Din pacate pentru fani Technics nu am decat o deosebita mila.Imi este mila ca saracii doar la nivelul asa au ramas.


In continuare astept scuzele de riguare din partea ta si te rog nu mai insulta Corporatia Matsushita si pe adeptii ei, ma faci sa nu fiu mandru de Technics.


Technics rules Laughing Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 1:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Apropo de TECHNICS:
Ia bagati o ocheala pe aci si vedeti un setup de la aceasta firma:

http://www.freewebs.com/mondaca/index.htm

AAAAAAAAA ?
Cand ma refeream la SCULE VINTAGE cam la asa ceva ma refeream Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Miron Bogdan



Conectat la: 23 Dec 2004
Mesaje: 58
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 3:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Haideti tovarasi forumisti ca am dat-o in diverse aici...
Dilema celui care a initiat acest thread era daca aceste boxe sunt contrafacute sau nu. Le-a cumparat, pe sculele lui si pentru urechea lui se aud prost, le-a desfacut si a vazut ca sunt din plastic si de aici intrebarea...Oare or fi originale? Eh, uite ca sunt. Dezamagirea pentru el exista in continuare mai ales mai ales ca realitatea nu se ridica la nivelul review-urilor inaltatoare ale aceste boxe.Treaba cu plasticul la basket-uri nu este(inca) ceva generalizat si de aceea constituie pentru unii o surpriza cand vad asa ceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
btecus



Conectat la: 03 Noi 2005
Mesaje: 151
Locatie: brasov

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 3:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kilaru_de_coduri are dreptate: in linkul lui se pot vedea adevaratele scule technics produse majoritatea in anii 80...si care erau varfuri de gama....si uitati-va acum la jafurile din magazine pe care scrie technics...e exact asa cum si eu si cybercsx am spus: din cauza comertului au scazut preturile iar calitatea este cu mult mai slaba....fie ca vor sau nu "audiofilii"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 5 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community