FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Boxe RFT - mai sunt bune?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 11, 2009 1:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tot_acelasi a scris:
nu inteleg la ce toate rautatile astea.

Nu a fost nici o rautate, doar un fel de intrebare. Rautate ar fi s-o spun pe aia dreapta si anume ca RFT sunt niste jeguri ordinare chiar si in comparatie cu cele mai ieftine boxe hi-fi din ziua de azi. Laughing

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Aug 11, 2009 1:55 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Mar Aug 11, 2009 5:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tot_acelasi a scris:
...nimeni nu a spus ca nu exista boxe noi bune ci doar ca pretul ca sa egaleze o boxa vintage buna este de 10 ori mai mare.


Foarte corect si fair play fata de :


Citat:
...Rautate ar fi s-o spun pe aia dreapta si anume ca RFT sunt niste jeguri ordinare chiar si in comparatie cu cele mai ieftine boxe hi-fi din ziua de azi...


Daca tot e vorba de rautate,as adauga ca am ascultat zeci de cotetze noi care suna ca dracu....enumerand aici.......... Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Hentai



Conectat la: 03 Noi 2006
Mesaje: 161
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Aug 11, 2009 8:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fcon a scris:

RFT-urile prefer sa le ascult in dormitor, inainte de culcare; sunt placute, odihnitoare la putere mica; difurile ovale de medii-inalte sunt suficient de sensibile, dar cred ca nu urca peste 15-16 kHz, asa incat nu sunt stridente.


Laughing Laughing Laughing
Mda daca tu esti omul de la avatar sa stii ca nu auzi 16khz! Ma intreb cati aveti impresia ca auziti 20khz... mai ales daca ati trecut de 30 de ani. Dar na, tre sa scriem ceva la filie aici.

24fret a scris:

Boxele cele mai noi si cele mai scumpe sunt cele mai bune.
Restul trebuie aruncat la gunoi ca doar e vorba de audiofilie.


Da, Laughing asa e.

_________________
All audio, no attitude!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
no_limits



Conectat la: 25 Iul 2009
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mar Aug 11, 2009 10:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C a scris:
Lasa-ma sa ghicesc, ai testat Wharfedale si Monitor Audio in showroom-ul ultra-capitonat de la Realacustic si apoi ai cumparat cu RFT-urile asa cum le stii ca suna la tine acasa. Bun test, foarte relevant. Rolling Eyes



Cred ca ai o problema si nu prea m-ai inteles. Ceea ce am vrut sa zic e ca daca vrei intr-adevar calitate probabil ca trebuie sa cumperi o pereche de boxe care sa coste muuult mai mult,nu 1500 roni. Ideea este ca nu am ramas impresionat de boxele alea,nu am zis ca RFT-urile sunt mai bune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 9:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oricum mie mi se pare interesant faptul ca RFT-urile mai starnesc controverse dupa peste 20 de ani de la inaugurare. Numai asta spune ceva despre ele Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 11:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

no_limits a scris:
Cred ca ai o problema si nu prea m-ai inteles. Ceea ce am vrut sa zic e ca daca vrei intr-adevar calitate probabil ca trebuie sa cumperi o pereche de boxe care sa coste muuult mai mult,nu 1500 roni.

Eu cred ca tu ai o problema ca nu m-ai inteles asa ca voi fi mai concret in exprimare: din punctul meu de vedere Magnat Monitor 220 de 300 RON suna incomparabil mai bine decat orice RFT produs vreodata. A, si am avut si eu RFT inainte de a-mi cumpara primele mele boxe decente, niste Jamo Alto Signature de 100 de dolari la momentul ala, deci stiu bine cum sunau boxele alea, anume infundat, sters, fara nici o urma de dinamica sau viata, fara bass, cu medii incredibil de colorate si cu inalte sterse care nu-ti permit sa deosebesti un cinel de un tzt-tzt sintetic. Genul de boxe pe care as asculta numai radio AM, ca deja la FM imi bat joc de calitatea semnalului...

Cam asta e tot, sper ca acum am fost suficient de clar in exprimare. Twisted Evil

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 11:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tot_acelasi a scris:

nimeni nu a spus ca nu exista boxe noi bune ci doar ca pretul ca sa egaleze o boxa vintage buna este de 10 ori mai mare.


Foarte corect. Aș adăuga doar că treaba asta nu e valabilă doar la boxe, ci la toate componentele audio.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 3:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C a scris:
no_limits a scris:
Cred ca ai o problema si nu prea m-ai inteles. Ceea ce am vrut sa zic e ca daca vrei intr-adevar calitate probabil ca trebuie sa cumperi o pereche de boxe care sa coste muuult mai mult,nu 1500 roni.

Eu cred ca tu ai o problema ca nu m-ai inteles asa ca voi fi mai concret in exprimare: din punctul meu de vedere Magnat Monitor 220 de 300 RON suna incomparabil mai bine decat orice RFT produs vreodata. A, si am avut si eu RFT inainte de a-mi cumpara primele mele boxe decente, niste Jamo Alto Signature de 100 de dolari la momentul ala, deci stiu bine cum sunau boxele alea, anume infundat, sters, fara nici o urma de dinamica sau viata, fara bass, cu medii incredibil de colorate si cu inalte sterse care nu-ti permit sa deosebesti un cinel de un tzt-tzt sintetic. Genul de boxe pe care as asculta numai radio AM, ca deja la FM imi bat joc de calitatea semnalului...

Eu cred ca tu confunzi RFT-urile TALE cu "orice RFT produs vreodata".
Daca tu ai avut niste gioarse nu inseamna ca toata lumea a avut acelasi lucru.

Cam asta e tot, sper ca acum am fost suficient de clar in exprimare. Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 13, 2009 9:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acum tu esti cel care generalizeaza, presupunand ca nu am ascultat si alte boxe RFT in afara celor pe care le-am avut eu. Hai ca m-am plictisit sa ma cert cu idioti, mi-am exprimat punctul de vedere in mod democratic si acum ma retrag de pe topicul minune despre boxele minune. Noapte buna.
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Joi Aug 13, 2009 11:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De 3 ani de cand urmaresc forumul asta si mai ales rubrica "minune" stereophile,am inceput sa ma obisnuiesc cu indivizi care scriu despre ce nu le place lor si impart jigniri in stanga si in dreapta tuturor care sunt contra lor. Din pacate asta este nivelul de cultura al unora,nivel foarte ridicat obtinut cu multa truda,studiind arzator netul.

Si ca sa le fac pe plac , ma semnez dupa voia lor

Un idiot
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 13, 2009 11:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exista o gramada de scule "vintage" care bat la popou rau de tot sculele actuale, este un fapt de netagaduit.
DAR, ar trebui facuta o mica-mare precizare aici - TOATE acele scule vintage au costat la vremea lor o caruta de bani Exclamation
Cine crede ca o pereche de boxe comuniste "bat" la ora actuala macar o pereche de MM220 nu prea mai are ce cauta pe forumul asta, sa-si dea cu parerea (in opinia mea).
Se face in continuare o MARE varza cu carne pe forumul asta, amestecandu-se boxe facute pe vapor cu 5 difuzoare intr-o cutie de carton si care costa 100 euro, cu boxe vintage care au costat mii de dolari la vremea lor.
Restul e tacere...

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 13, 2009 2:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Atunci facem asa:
Aduce cineva RFT-uri, cineva MM-uri, sursa si amplif, ne strangem toti intr-un barulet pe care il rezervam dinainte si facem auditii pana ajungem la un consens. Spre exemplu chitarisitii de pe forumul RGC se strang in Iron City, vis-a-vis de Club A. Eu nu sunt de acord cu rationamentul ca un aparat e mai slab decat altul doar pentru ca are eticheta rosie. Daca Toma Necredinciosul ar fi fost audiofil n-ar fi crezut pana n-ar fi auzit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Joi Aug 13, 2009 9:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
Cine crede ca o pereche de boxe comuniste "bat" la ora actuala macar o pereche de MM220 nu prea mai are ce cauta pe forumul asta, sa-si dea cu parerea (in opinia mea).


.....de fost moderator. Rolling Eyes

Daca adminul pune "sticky" chestia asta din citat,imi dau cuvantul de onoare ca nu mai comentez nimic,dimpotriva ,arunc la gunoi toate cele 5 perechi de boxe care le am si imi cumpar MM220 ...sincer o sa ma apuc de crescut iepuri. Cool

Citat:
..Restul e tacere...


Mda,tacerea mieilor....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
q_acdc



Conectat la: 18 Iul 2006
Mesaje: 205
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 15, 2009 7:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
Exista o gramada de scule "vintage" care bat la popou rau de tot sculele actuale, este un fapt de netagaduit.
DAR, ar trebui facuta o mica-mare precizare aici - TOATE acele scule vintage au costat la vremea lor o caruta de bani Exclamation
Cine crede ca o pereche de boxe comuniste "bat" la ora actuala macar o pereche de MM220 nu prea mai are ce cauta pe forumul asta, sa-si dea cu parerea (in opinia mea).
Se face in continuare o MARE varza cu carne pe forumul asta, amestecandu-se boxe facute pe vapor cu 5 difuzoare intr-o cutie de carton si care costa 100 euro, cu boxe vintage care au costat mii de dolari la vremea lor.
Restul e tacere...
Daca te uiti la filtre ,difuzoare,materialele folosite diferentele sunt mari.Rft sunt mai bine facute.Cel ce asculta incinte inchise digera mai greu pe cele deschise Laughing
_________________
AC/DC-RIDE ON M-POP MUSIC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Spitfire



Conectat la: 17 Oct 2007
Mesaje: 70
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 16, 2009 1:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Boxele acelea RFT erau ACCEPTABILE acum "dooj`" de ani fiindca nu exista altceva acceptabil...au magnet cu neodim? Twisted Evil au bobina racita cu ferofluid? Twisted Evil Pai, MM220 au astea, asa ca ce va mirati ca suna mai bine?!Ori ca vorbim de boxele cu compresie Tehnoton de la radio-ul "Bucur", ori maspriborintorg de la nu-stiu-ce-mag paradit, ori RFT...GUNOAIE comuniste facute de ciumpalaci la nimereala.
Oldies but goldies inseamna Cabasse, Monacor, Pioneer,etc.
Hilar e ca mai sunt naivi si inapoiati care-si mesteresc boxe din PAL de mobila, si apoi baga difuzoare scoase din "parnaile" anilor `70-rezultat: boxe de 30 kg care "suna" precum radio-ul Darclee Razz
DiY-ul are un sens si o limita...Nu poti "bricola" in garaj nici macar un Magnat Monitor, daramite un Jamo Oriel...pentru ca nici MM220 nu sunt confectionate din PAL de mobila taiata cu pendularul tinut in mana.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
Pagina 5 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community