FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
HDMI vs Component in rezolutia 1080p
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cheloo



Conectat la: 15 Iun 2008
Mesaje: 221
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 2:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aifaq a scris:
Rycher a scris:
cheloo, nu-mi dau seama cum scoți tu 1080p prin cablul pe componente din acel BD player. Eu la al meu sunt limitat la 720p/1080i prin componente. Sigur playerul tău nu are nimic modificat prin firmware?
Eu la al meu nu sunt limitat (stii tu, troaca aia de Teac cu abtibild Esoteric). Am incercat insa ambele variante, cu cabluri AudioQuest (atit component cit si HDMI) si am ajuns la concluzia ca nu percep diferente... desigur, presupun ca n-am pe ce sa le percep (se stie ca plasma Pioneer PDP LX-6090 este de tot rahatul) sau ar trebui sa-mi schimb ochelarii...


Cele mai bune plasme pe care le-am vazut si pipait sunt cele de la pioneer.Imaginea fara cusur, iar daca iti completezi linia video si cu un lx71 sau lx70(nu mai stiu exact care era asamblat in Japonia),te poti declara un om fericit Very Happy

_________________
Ascultator de muzica
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 2:56 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 2:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Și încă ceva: BD player Esoteric ?
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cheloo



Conectat la: 15 Iun 2008
Mesaje: 221
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 3:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este vorba de lx71
http://images.trustedreviews.com/images/article/inline/9206-bdplx71rearbig.jpg

_________________
Ascultator de muzica
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 3:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cheloo pana la urma nu mi-ai spus care tv, fie plasma sau LCD accepta pe component 1080p si eventual la 24hz, (ca de aia ne-am luat BR) si il reda ca si 1080p.
Nu ca nu te cred, dar ar trebui lamurit. De obicei producatorii scriu in prospecte si ceea nu face, sa nu mai vorbim de ceea ce poate..
Eu am exemplificat cele 2 tv pt ca sunt ultimile generatii de la 2 producatori de varf.
De altfel eu le pot vedea pe piata din Orient cu multe inaintea Romaniei sau unor tari din EU.

_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 3:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Deci tu cu Esoteric scoți 1080p prin componente? Ce model de Esoteric ai mai exact?
UX-3Pi

Rycher a scris:
Și încă ceva: BD player Esoteric ?
Am spus eu ceva despre BD? Sau iar citesti ceea ce vrei in loc de ceea ce e scris?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cheloo



Conectat la: 15 Iun 2008
Mesaje: 221
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 3:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

steliani a scris:
cheloo pana la urma nu mi-ai spus care tv, fie plasma sau LCD accepta pe component 1080p si eventual la 24hz, (ca de aia ne-am luat BR) si il reda ca si 1080p.
Nu ca nu te cred, dar ar trebui lamurit. De obicei producatorii scriu in prospecte si ceea nu face, sa nu mai vorbim de ceea ce poate..
Eu am exemplificat cele 2 tv pt ca sunt ultimile generatii de la 2 producatori de varf.
De altfel eu le pot vedea pe piata din Orient cu multe inaintea Romaniei sau unor tari din EU.


Majoritatea, spre surprinderea ta, redau 1080p pe componente.
Iar in privinta prospectelor, mai degraba scriu ceea ce face un televizor nu si ceea ce nu face Wink

_________________
Ascultator de muzica
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 3:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ok, asa am fost eu mai nenorocos in alegerea brandului....Am Denon 2010 si Pana PZ85 si am incercat o conexiune cu un SUPRA component si reda 1080i.
De curiozitate m-am uitat la pioneer lx 71 in manual si la pag 25 sunt date rezolutiile suportate. Pe component scrie 1080i/60.indiferent daca semnalul este 1080p/24.

_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 3:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aifaq a scris:
Rycher a scris:
Deci tu cu Esoteric scoți 1080p prin componente? Ce model de Esoteric ai mai exact?
UX-3Pi

Rycher a scris:
Și încă ceva: BD player Esoteric ?
Am spus eu ceva despre BD? Sau iar citesti ceea ce vrei in loc de ceea ce e scris?


Problema e că noi vorbeam aici de BD playere care scot / nu scot 1080p prin cablu pe componente de pe discuri BD originale sau neoriginale, nu văd ce treabă are Esotericul aici. Eu spun că BD playerul meu nu scoate 1080p prin componente și tu sari cu un non BD player. Ca de obicei, tu ai de spus ceva pe lângă.
Legat de dvd playerele (cum este Esotericul tău universal) care scot / nu scot HD pe componente (adică upscaling pe componente) s-a mai discutat aici, într-un alt thread.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 3:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

steliani a scris:
ok, asa am fost eu mai nenorocos in alegerea brandului....Am Denon 2010 si Pana PZ85 si am incercat o conexiune cu un SUPRA component si reda 1080i.
De curiozitate m-am uitat la pioneer lx 71 in manual si la pag 25 sunt date rezolutiile suportate. Pe component scrie 1080i/60.indiferent daca semnalul este 1080p/24.


Sunt exact în aceeași situație cu un Sony BDP-S300 și un LCD Philips. Și totuși este o șmecherie undeva, din moment ce am văzut LCD-urile Philips expuse în MG cum redau 1080p pe componente...

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cheloo



Conectat la: 15 Iun 2008
Mesaje: 221
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 3:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

steliani a scris:
ok, asa am fost eu mai nenorocos in alegerea brandului....Am Denon 2010 si Pana PZ85 si am incercat o conexiune cu un SUPRA component si reda 1080i.
De curiozitate m-am uitat la pioneer lx 71 in manual si la pag 25 sunt date rezolutiile suportate. Pe component scrie 1080i/60.indiferent daca semnalul este 1080p/24.


Conteaza ca ai imagini 1080p pe hdmi;nu sti niciodata cum ar fi vazut pe componente la 1080p(poate nu-ti placea imaginea)

_________________
Ascultator de muzica
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cheloo



Conectat la: 15 Iun 2008
Mesaje: 221
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 3:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
steliani a scris:
ok, asa am fost eu mai nenorocos in alegerea brandului....Am Denon 2010 si Pana PZ85 si am incercat o conexiune cu un SUPRA component si reda 1080i.
De curiozitate m-am uitat la pioneer lx 71 in manual si la pag 25 sunt date rezolutiile suportate. Pe component scrie 1080i/60.indiferent daca semnalul este 1080p/24.


Sunt exact în aceeași situație cu un Sony BDP-S300 și un LCD Philips. Și totuși este o șmecherie undeva, din moment ce am văzut LCD-urile Philips expuse în MG cum redau 1080p pe componente...


Modelul tau este editie 2007, daca nu ma insel,desi nu se justifica faptul ca scoate doar 1080i pe componente...

_________________
Ascultator de muzica
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 3:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher nu am Exoteric, o marca despre care am toata admiratia; dar pe langa 2010 an si DVD 3930 de la Denon. Nici asta nu da afara pe component decat 1080i. Atunci am cumparat cablul asta SUPRA care ieftin nu a fost. Pot sa-ti spun ca in materie de upscaling da mai bine afara pe HDMI/ 1080p. Imaginea este mult mai curata si mai detaliata. Proba a fost facuta cu semnalul direct in plasma, fara sa mai treca prin receiver. De altfel imaginea pe DVD este atat de buna incat am hotarat sa-l tin alaturi de un BR Player dedicat.
_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 3:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cheloo a scris:
Rycher a scris:
steliani a scris:
ok, asa am fost eu mai nenorocos in alegerea brandului....Am Denon 2010 si Pana PZ85 si am incercat o conexiune cu un SUPRA component si reda 1080i.
De curiozitate m-am uitat la pioneer lx 71 in manual si la pag 25 sunt date rezolutiile suportate. Pe component scrie 1080i/60.indiferent daca semnalul este 1080p/24.


Sunt exact în aceeași situație cu un Sony BDP-S300 și un LCD Philips. Și totuși este o șmecherie undeva, din moment ce am văzut LCD-urile Philips expuse în MG cum redau 1080p pe componente...


Modelul tau este editie 2007, daca nu ma insel,desi nu se justifica faptul ca scoate doar 1080i pe componente...


Da, este al doilea model scos de Sony...

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cheloo



Conectat la: 15 Iun 2008
Mesaje: 221
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 3:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

steliani a scris:
Rycher nu am Exoteric, o marca despre care am toata admiratia; dar pe langa 2010 an si DVD 3930 de la Denon. Nici asta nu da afara pe component decat 1080i. Atunci am cumparat cablul asta SUPRA care ieftin nu a fost. Pot sa-ti spun ca in materie de upscaling da mai bine afara pe HDMI/ 1080p. Imaginea este mult mai curata si mai detaliata. Proba a fost facuta cu semnalul direct in plasma, fara sa mai treca prin receiver. De altfel imaginea pe DVD este atat de buna incat am hotarat sa-l tin alaturi de un BR Player dedicat.


dvd-player care face upscaling 1080p Shocked

_________________
Ascultator de muzica
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 3:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Steliani, eu am comparat așa: 1080/24p prin HDMI cu un cablu Philips normal și 720p/1080i pe componente cu un cablu Philips din seria PTX1000. De pe disc BD. Poate o fi cablul, nu știu, dar imaginea pe componente este superioară din toate punctele de vedere: mult mai fluidă, naturală, fără flicker, e o frumusețe, ce mai. Prin HDMI, chiar și la 24p, totul pare mai artificial prin comparație.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 5 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community