FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
modificari b&w 602
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Athon



Conectat la: 04 Mai 2005
Mesaje: 302

MesajTrimis: Joi Iul 27, 2006 10:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote]Problema e ca nu ai cum sa separi influenta camerei.
Citat:

Influentele camerei sunt neglijabile la masuratori prin metoda MLS.
http://www.purebits.com/mlsteo.html

_________________
75 73 65 72 6E 61 6D 65 2E 2E 2E 63 68 69 78
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Iul 27, 2006 10:13 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 27, 2006 10:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Corect, iti mai trebuie si un sistem de masura MLS. Adica ar trebui investit intr-un microfon bun si o placa de sunet decenta. O sa cercetez problema, probabil ca merita efortul daca ma mai "prostesc" si alta data.
_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 27, 2006 11:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hmm.. desi, daca ma gandesc, cred ca as avea mari sanse la niste masuratori mai exacte ca ale mele chiar cu un microfon mai penibil, cu placa de sunet aia care este (integrata) si cu versiunea demo de la link-ul pe care l-ai trimis Very Happy

Eventual pot folosi microfonul de la SPL-metru Twisted Evil

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Athon



Conectat la: 04 Mai 2005
Mesaje: 302

MesajTrimis: Joi Iul 27, 2006 11:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ehee ce bine ar fi sa avem un soft MLS gratis... Chestia la demoul de la sample champion e ca graficul e foarte grosier.
Nu trebuie cine stie ce microfon de cumparat pana la urma se poate calibra unul comparandu-l cu un microfon liniar (adica e bun si un mic liniar de imprumut pana il calibrezi pe cel ieftin si disponibil).
Poti sa calibrezi un microfon si comparandu-l cu SPL-meterul Wink
Eu am vrut sa fac pasul si sa cumpar un microfon calibrat dar Behringerul disponibil in romania are mufe XLR... si placa de sunet ieftina cu intrari XLR pentru mic (phantom power) n-am gasit. Crying or Very sad

_________________
75 73 65 72 6E 61 6D 65 2E 2E 2E 63 68 69 78
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 27, 2006 12:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Athon a scris:
Ehee ce bine ar fi sa avem un soft MLS gratis... Chestia la demoul de la sample champion e ca graficul e foarte grosier.

Mi-am inchipuit eu ca there's no free lunch Very Happy
Deci, cea mai ieftina licenta ar fi 49 de euro.

Athon a scris:

Nu trebuie cine stie ce microfon de cumparat pana la urma se poate calibra unul comparandu-l cu un microfon liniar (adica e bun si un mic liniar de imprumut pana il calibrezi pe cel ieftin si disponibil).
Poti sa calibrezi un microfon si comparandu-l cu SPL-meterul Wink

Hi hi, o sa fac altceva: o sa folosesc chiar microfonul SPL-metrului, scotand semnal de dupa preamplificatorul de microfon (alimentat la baterie de 9V)

Athon a scris:

Eu am vrut sa fac pasul si sa cumpar un microfon calibrat dar Behringerul disponibil in romania are mufe XLR... si placa de sunet ieftina cu intrari XLR pentru mic (phantom power) n-am gasit. Crying or Very sad


Pai, parca facuse cineva pe-aici un preamp de microfon simplu cu sursa phantom power alimentat tot la baterii de 9V. In felul asta il poti conecta pe intrarea de linie (nebalansata). Daca mai gasesc postul, il trimit.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
al3xu



Conectat la: 10 Feb 2006
Mesaje: 242

MesajTrimis: Joi Iul 27, 2006 12:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca ai putea face tu singur un phantom supply...

http://www.sound.westhost.com/project96.htm

_________________
"I refuse to prove that my cables will make your system sound better", says the snake oil vendor, "for proof denies faith, and without faith, you will hear nothing."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
thefirstdj



Conectat la: 24 Feb 2005
Mesaje: 271
Locatie: Constanța

MesajTrimis: Joi Iul 27, 2006 2:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce te face sa crezi ca oricarui microfon cu mufa XLR ii trebuie phantom power? Poti conecta semnalul balansat de la microfon si la o intrare nebalansata, ca cea a placii de sunet. Cel mai bine e sa folosesti un preamplificator de microfon extern si semnalul sa il aplici pe intrarea de linie a placii de sunet.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Joi Iul 27, 2006 2:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca discutam de un microfon capacitiv, automat trebuie alimentare.

In opinia mea, nu este cazul sa fie construita o alimentare tip Phantom Power. 5 baterii de 9 v inseriate, cateva componente pasive lipite direct pe mufa canon ( fire scoase afara pentru blocul de baterii ) rezolva probleam in 30 de minute. Nu mai spun ca sursa din baterii este ideala si va tine 2 ~ 3 ani la un consum asa de mic.

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 01, 2006 4:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Yo people,

Am reusit sa facniste masuratori SampleChampion Trial Version si microfonul de la SPLmetru pe placa de sunet integrata (SoundMax facuta de Analog Devices). Rezultatele sunt interesante:

1. Raspunsul wooferului (farfield, ~1m) a aratat ca nu exista dipuri mari in raspuns, fluctuatiile observabile sunt oarecum normale.



woofer.jpg
 Description:
 Filesize:  25.44 KB
 Viewed:  128 Time(s)

woofer.jpg



_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 01, 2006 4:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

2. Raspunsul incintei masurat in aceleasi conditii. Se observa raspunsul relativ liniar in zona de trecere si o usoara accentuare a inaltelor. Se pare ca microfonul nu mai raspunde bine de pe la vreo 12 khZ incolo. Intentionez sa repet masuratorile cu un microfon mai bun, candva.


box.jpg
 Description:
 Filesize:  25.48 KB
 Viewed:  89 Time(s)

box.jpg



_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 01, 2006 4:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

3-4. Am mai facut niste masuratori interesante din locul de ascultare. Deoarece SampleChampion masoara bazat pe analiza raspunsului unor impulsuri in domeniul timp, se poate separa componenta directa a semnalului de rest (deoarece restul ajunge mai tarziu). Intr-unul din grafice am luat doar componenta directa, care este frumos liniara, iar in celalalt sunetul total: se vede clar efectul dezastruos al camerei, cu dipuri "pieptene".

Foarte interesant programul ! Cea mai ieftina licenta costa 49 de Euro. Pentru ce poate, mi se pare rezonabil.



roomDirect.jpg
 Description:
 Filesize:  25.24 KB
 Viewed:  98 Time(s)

roomDirect.jpg



roomTotal.jpg
 Description:
 Filesize:  27.77 KB
 Viewed:  95 Time(s)

roomTotal.jpg



_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cristimm



Conectat la: 15 Mar 2005
Mesaje: 1110
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 02, 2006 11:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am urmarit topicul cu interes inca de la inceput. Felicitari pentru ce ai facut mai ales ca ai avut curajul sa modifici niste boxe destul de scumpe.

Masuratorile sunt binevenite si sunt un pas mare INAINTE indiferent ce ar zice unii. Chiar daca sculele folosite la masuratoare sunt destul de slabe oricum acestea ajuta in depistarea anumitor probleme. Iti sugerez sa folosesti un preamp de microfon separat in primul rand (cele din placile de sunet sunt foarte slabe ca performanta) si apoi o placa de sunet mai buna (pe line-in). Poate ar fi indicat si un microfon mai bun - nu ai dat prea multe detalii despre microfonul actual.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mie Aug 02, 2006 11:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bzfcocon,

Ai fost la Love Parade ? Wink
Cum a fost anul asta ?

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 02, 2006 12:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nope, n-am fost anul asta. Am fost la vreo doua editii acu vreo 2 ani, ca parca anul trecut nu s-a tinut.
Desi nu sunt mare fan al genului, trebuie sa recunosc ca e un eveniment ..interesant Twisted Evil din anumite puncte de vedere
Beer Drunk Drunk Beer Cheerleader

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 02, 2006 12:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cristimm a scris:

Masuratorile sunt binevenite si sunt un pas mare INAINTE indiferent ce ar zice unii. Chiar daca sculele folosite la masuratoare sunt destul de slabe oricum acestea ajuta in depistarea anumitor probleme. Iti sugerez sa folosesti un preamp de microfon separat in primul rand (cele din placile de sunet sunt foarte slabe ca performanta) si apoi o placa de sunet mai buna (pe line-in). Poate ar fi indicat si un microfon mai bun - nu ai dat prea multe detalii despre microfonul actual.


Sunt constient ca sculele de masurat nu sunt grozave. Despre microfon nu stiu nici eu prea multe, este cel din SPL metrul meu analogic. E condensator, cu un mic pre cu un tranzistor in SPL-metru, de unde am luat semnal, presupun ca are un raspuns destul de liniar doar pana pe la 10kHz deoarece SPL metru este A-weighted si frecventele inalte nu-l mai intereseaza.

Daca o sa am nevoie si pentru altceva, o sa investesc, poate si intr-un microfon bun. Insa doar pentru 602-uri nu prea merita, in opinia mea, deoarece imi cam ajung aceste masuratori estimative, avand in vedere ca si urechea zice ca sunetul e bun asa cum e acum.
Daca erau probleme, atunci da, merita sa fac niste masuratori mai precise. Deci, pana la urmatorii pitici - care ar putea fi o incercare de biamping cu crossover activ - le las asa.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 5 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community