FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cele mai performante magnetoafoane!
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Joi Oct 04, 2007 5:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ sorin6

Se mai gaseste asa ceva īn zona ta?





Asi fi curios de ce-s īn stare.


mod edit FATHER
Am aerisit un pic pe-aici ca erau acumulari de propan...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Oct 04, 2007 5:23 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Vin Oct 05, 2007 7:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Einar, NU am vazut, dar e adevatrat ca nu caut in mod special... Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Vin Oct 05, 2007 11:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bun. Am lasat , initial, niste "spirite de gluma" intre doi ilustri membri ai forumului dar pana la urma a trebuit sa intru cu coasa. Continuati.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Vin Oct 05, 2007 1:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sorin6 a scris:
Einar, NU am vazut, dar e adevatrat ca nu caut in mod special... Crying or Very sad
Vezi pe acolo pe la tine prin second hand-uri, colectionari etc. poate gasesti ceva. M-ar interesa macar una.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 13, 2007 3:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incredibil:

http://www.youtube.com/watch?v=WQxFcUq7LrI

http://www.youtube.com/watch?v=_roqS4ho9J4&feature=related
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Joi Dec 13, 2007 6:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Gīndestete acum, ca asa se faceau pe vremuri emisiunile de radio si mixurile īn general pt. transmisii.
Toate studiourile, īn ziua de azi chiar si partial RADIO BUCURESTI, mai lucreaza asa ca acolo īnca mai au maguri si o arhiva impresionanta de benzi.

Am citit pe undeva (sau auzit) ca la radio bucuresti ar fi nevoie de aprox. 250 de suflete care timp de 25 de ani sa asculte, selecteze si sa digitalizeze tot materialul audio existent pe benzi magnetice.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 13, 2007 6:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tot respectul ptr acei oameni care faceau sau fac acum astfel un mixaj. Este o arta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Joi Dec 13, 2007 7:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

clauelf a scris:
Tot respectul ptr acei oameni care faceau sau fac acum astfel un mixaj. Este o arta.
Uita-te la asta ce face:

http://www.youtube.com/watch?v=msvzuQkLCE0&feature=related
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Riddick



Conectat la: 08 Sep 2006
Mesaje: 201
Locatie: SUA

MesajTrimis: Joi Dec 13, 2007 8:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este incredibil ce face tipul ala acolo..Wow..Pacat ca dispar magurile dar in era asta a vitezei oamenii devin tot mai comozi si nu mai ai chef sa stai sa pui sa faci sa dregi...Scurt si la subiect trantesti cd-ul in scula si gata..Si eu sunt un infocat sustinator al magului dar nici la cd nu as putea renunta..Fiecare are farmecul lui..Cat despre vinyl Wink Eu votez ca magul cel mai bun mai multe maguri din gama Akai de la seria 635 in sus care practic sunt indistructibile...Si aici vorbesc strict de fiabilitate nu si de sunet.Sunt posesor de mai multe maguri dar am un Akai la care ascult zilnic si care merge de mai multi ani fara reparatii...Cybersex te rog sa imi spui la care din Akaiuri se duc motoarele ca eu nu am intalnit pana acum nici unul mort...Numa din curiozitate as dori sa am aceasta informatie care sa imi fie si mie de folos pe viitor...Paza buna trece primejdia rea... Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Joi Dec 13, 2007 9:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De regula motoarele nu se duc. Au fost unele cazuri īn care trageau greu din lipsa de īntretinere ca si motoarele astea trebuie UNSE. Lagarele alea dupa atītia ani au nevoie de ungere proaspata chiar daca sīnt ..... cu se spune SELF LUBRICATING ca dupa atītia ani nu mai au ce sa....."lubricheze" decīt eventual praf si unguent īngrosat si īnvechit si daca le lasi asa, tragi de ekle cu derulare rapida īn nestire, play nonstop, se duc prin suprasolicitare.
Īn alte cazuri a fost la GX 630 un tranzistor de putere din alimentare partea motoare care si-a luat adio tot din cauza motoarelor neīntretinute si suprasolicitate.

Un alt exemplu pot sa-ti dau de la magurile UHER. toti spun ca magurile astea cu un singur motor fac galagie RUMBLE ca dracu si se īncalzesc īn prostie. Da. Daca nu-s īntretinute. Am luat si eu aici vreo 3 bucati din 20 care le-am tinut pt mine si m-am apucat de ele sa le fac un RK mecanic general. Īnainte de RK, trageau la greu, faceau zgomot ca un tractor si motorul se īncalzea dupa 2 - 3 ore de functionare la aprox. 65 de grade.
Ei bine, dupa RK, sīnt asa de silentioase de abea auzi mecanica, sīnt la fel de silentioase ca un NOTEBOOK cu acel ventilator mic iar temperatura motorului nu urca peste 25 de grade nici dupa 14 ore de functionare non-stop.

Ei vezi, tot secretul este īntretinerea periodica. Majoritatea "freaca" numai partea electronica cu justari de bias, schimbat de condensatoare si alte deastea dar neglijeaza partea mecanica la greu. Asta la rīndul ei suprasolicita partea de alimentare (la cele cu 3 motoare) influentīnd implicit negativ si partea electronica, moment cīnd se creeaza o reactie īn lant si magurile īsi dau duhul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Riddick



Conectat la: 08 Sep 2006
Mesaje: 201
Locatie: SUA

MesajTrimis: Joi Dec 13, 2007 9:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Interesant...Si cum as putea sa ung motoarele alea ? Si cu ce ? Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 13, 2007 10:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca tot veni vorba...la Akai GX 747 apare vreo problema la motoare in timp?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Riddick



Conectat la: 08 Sep 2006
Mesaje: 201
Locatie: SUA

MesajTrimis: Joi Dec 13, 2007 10:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Al meu merge struna...E ca si nou,nu am simtit nimic la el pana acum, dar poate trebe unse si astea...Vechimea,vechimea..Acum ascult la el si e bestial in tot Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Joi Dec 13, 2007 10:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cum sa ungi motoarele ?

Simplu:

L-e scoti din mag, l-e demontezi, cureti lagarele si axul rotorului frumusel cu degresant īn asa fel īncīt sa fie curate "bec", (si restul - rotor, stator, capac etc.) montezi totul īnapoi dar īnainte de asta iei cu o pipeta si pui īn fiecare lagar vreo 3 stropi de ulei de masina de cusut, ulei fin.

Asta faci peste tot unde ai rotite si lagare.

Ai terminat, resetezi frīnele si toate cele necesare conform service manual
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Riddick



Conectat la: 08 Sep 2006
Mesaje: 201
Locatie: SUA

MesajTrimis: Vin Dec 14, 2007 12:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa inteleg ca daca fac chestia asta o buna periada de timp nu voi mai avea probleme cu motoarele? Si atunci totul va fi ok si am eliminat cam cel mai nasol posibil defect....Am sa ma pun odata sa deschid magul dar mie groaza de ce este acolo.. Embarassed Am si manual service poate ca cu el va fi mai usor....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 6 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community