FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Boxe RFT - mai sunt bune?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Aug 16, 2009 9:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai lumea nici nu cred ca vrea sa bricoleze un MM220, ci ceva mult peste Very Happy .Exemple frumoase sant recente la sectiunea DIY.Ati ascultat Jamo Oriel?Au tehnologie extraterestra, incat nu pot fi surclasate de DIY?MM220 au neodim?Unde?Daca MM nu sant din PAL si sant din altceva, ce are a face?Sant revelatie audiofila, pt ca nu folosesc PAL chior?Ma intreb si eu, ca tot omul mirat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Aug 16, 2009 9:59 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 16, 2009 11:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Toader, nu-are rost sa-ti faci probleme, unii pur si simplu n-au curaj sa ia decizii constructive (la propriu) cu capul lor; daca n-are sigla lipita pe colt atunci nu exista.
_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 16, 2009 4:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fluffy38 a scris:
nicu_martin a scris:
Cine crede ca o pereche de boxe comuniste "bat" la ora actuala macar o pereche de MM220 nu prea mai are ce cauta pe forumul asta, sa-si dea cu parerea (in opinia mea).


.....de fost moderator. Rolling Eyes

Sa inteleg ca te mananca rau de tot chestia asta "acolo unde nu te bate soarele" Twisted Evil

Daca adminul pune "sticky" chestia asta din citat,imi dau cuvantul de onoare ca nu mai comentez nimic,dimpotriva ,arunc la gunoi toate cele 5 perechi de boxe care le am si imi cumpar MM220 ...sincer o sa ma apuc de crescut iepuri. Cool

Citat:
..Restul e tacere...


Mda,tacerea mieilor....


Daca cele 5 perechi de boxe pe care le posedezi (oooops, pe care le posezi) sunt comuniste, da, poti sa le dai foc si sa-ti iei macar o pereche de boxe decente, asa cum sunt super entry-levelul de MM220 Cool

Ma gandesc cu groaza cum au ramas unii comunisti nostalgici si clameaza superioritatea comunismului in fata capitalismului Laughing
A spune ca un produs comunist (ORICE produs comunist) "bate" un produs capitalist este hilar (in opinia mea de fost supermoderator, cu 5 ani de forum si cu vreo 7.000 de posturi la activ - ca tot ii dor pe unii maselele din cauza popoului meu Twisted Evil )

Este incredibil ce repede uita lumea raul, este incredibil cum se uita cat de jegoase si de odioase erau produsele comuniste (cele de muzica, deoarece la ele facem referire aici), cum se stricau de zeci de ori in garantie, cum se auzeau incredibil de prost, ce piese rebuturi aveau in ele, ce scheme gresite sau ce materiale ordinare.

Ce sa mai vorbim de comparatii A->B intre sa zicem un casetofon comunist si un Akai?
Sau, de maguri comuniste (copiate la greu) vs un Philips, sa nu zic tot Akai?

Am ajuns sa facem apologia jegurilor comuniste pe un forum de HI-FI Exclamation

Asa ceva nu se poate intampla decat in Rromanika Confused

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Dum Aug 16, 2009 9:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma tot gandeam daca are vreun rost sa raspund...hai,fie!

nicu_martin a scris:

Daca cele 5 perechi de boxe pe care le posedezi (oooops, pe care le posezi) sunt comuniste, da, poti sa le dai foc si sa-ti iei macar o pereche de boxe decente, asa cum sunt super entry-levelul de MM220 Cool


Pare-se ca ai ceva cu comunisti... Offtopic nu am fost niciodata membru de partid,
Din cele cinci perechi de boxe,doar una este RFT,de-aia am si comentat. Ca sa scurtez iti spun doar ca au fost pe la mine destui de aici de pe forum care le-au ascultat si au fost incantati de cum suna. Nu,nu sunt cele de 50W sunt cele de 100W. Restul de patru sunt capitaliste Laughing ...nu stiu daca ai auzit vreodata de Braun,Pilot,Grundig sau Arcus.

nicu_martin a scris:

Ma gandesc cu groaza cum au ramas unii comunisti nostalgici si clameaza superioritatea comunismului in fata capitalismului Laughing
A spune ca un produs comunist (ORICE produs comunist) "bate" un produs capitalist este hilar (in opinia mea de fost supermoderator, cu 5 ani de forum si cu vreo 7.000 de posturi la activ - ca tot ii dor pe unii maselele din cauza popoului meu Twisted Evil )


Dragul meu...pe forumul asta exista oameni care au poate 10-20 posturi in care spun mai multe decat altii in 4000...ops,scuze...7000 Laughing

nicu_martin a scris:

Este incredibil ce repede uita lumea raul, este incredibil cum se uita cat de jegoase si de odioase erau produsele comuniste (cele de muzica, deoarece la ele facem referire aici), cum se stricau de zeci de ori in garantie, cum se auzeau incredibil de prost, ce piese rebuturi aveau in ele, ce scheme gresite sau ce materiale ordinare.


Cred ca aici era vorba de topicul despre RFT...nu amesteca mere cu pere ca iese rachie de prune Hurrah

nicu_martin a scris:

Ce sa mai vorbim de comparatii A->B intre sa zicem un casetofon comunist si un Akai?
Sau, de maguri comuniste (copiate la greu) vs un Philips, sa nu zic tot Akai?


Am magnetofon Philips pe care il folosesc,iar cele comuniste le tin la colectie(sunt doar vreo 10 bucati)

nicu_martin a scris:

Am ajuns sa facem apologia jegurilor comuniste pe un forum de HI-FI Exclamation

Asa ceva nu se poate intampla decat in Rromanika Confused


Eu nu am laudat niciodata boxele RFT,nu am spus ca sunt "the best of"...pur si simplu afirm ca au fost niste boxe foarte bune care sunt peste MM220. (IMHO)
Nicu_martin
Cand vei da o definitie la "hi-fi" te rog sa o scrii si pe forum,daca se poate si din punct de vedere tehnic(alde parametri & co.) Chiar sunt curios daca exista asa o definitie in Rromanika
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Hentai



Conectat la: 03 Noi 2006
Mesaje: 161
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Aug 17, 2009 10:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Spitfire a scris:
RFT...GUNOAIE comuniste facute de ciumpalaci la nimereala.
Oldies but goldies inseamna Cabasse, Monacor, Pioneer,etc.
Hilar e ca mai sunt naivi si inapoiati care-si mesteresc boxe din PAL de mobila, si apoi baga difuzoare scoase din "parnaile" anilor `70-rezultat: boxe de 30 kg care "suna" precum radio-ul Darclee Razz
DiY-ul are un sens si o limita...Nu poti "bricola" in garaj nici macar un Magnat Monitor, daramite un Jamo Oriel...pentru ca nici MM220 nu sunt confectionate din PAL de mobila taiata cu pendularul tinut in mana.


Fantastic unde a ajuns forumul asta....
Daca ai impresia ca rft-urile sunt facute la nimereala e clar ca realizarile tale DIY nu ajung nici la nivelul unor boxe A4tech.
Singura limita este a ta personala!

_________________
All audio, no attitude!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hentai



Conectat la: 03 Noi 2006
Mesaje: 161
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Aug 17, 2009 12:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mai oameni buni, boxele astea "capitaliste" de 100E tot comuniste sunt, ca le fabrica in china. Cel mult sunt asamblate in alta tara!

Ce imi place e ca daca o boxa noua si/sau scumpa duce lipsa de inalte sau nu stiu ce, atunci e clar, amplificatorul nu e bun, sursa nu e buna! Nu e bun matchingu'! Niste cabluri unse cu pisat de caprioara o sa duca la neutralitate tonala.
In schimb daca la un audio spatiu fil, RFT-urile suna fara inalte pfffuai ce boxe de rahat! Comunistii! Ei sunt de vina! Iti dadeau decibelii de la inalte pe cartela! Spalati-va urechile! sau puneti-va foita de staniol pe cap ca o palnie poate poate.
Audiofilie dom'le!

_________________
All audio, no attitude!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 17, 2009 4:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din cate am ascultat eu RFT-uri, exemplul de care imi aduc aminte erau conduse de un Technics cu EQ-ul acela digital pus in clasicul V.
Si asta era adevarul, boxele aveau nevoie de impuls puternic pe inalte ca sa scoata ceva placut.
Din cate imi aduc aminte aveau inaltele pe difuzor oval... sper sa nu fie o confuzie de-a mea, au trecut multi ani de atunci.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 17, 2009 9:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fluffy38 Trebuie sa-mi cer scuze PUBLIC ca am fost asa de taios in raspunsul pe care ti l-am dat, dar, crede-ma pe cuvant de onoare ca te-am confundat cu cineva care ma tot "musca" pe diferite motive, pe care nu vreau sa le comentez, si de aceea am reactionat asa dur.
Inca o data, imi cer iertare
Exclamation

Dar, totusi, ca sa lamurim odata problema, pune cineva la "bataie" o pereche de boxe RFT?
Eu pot procura o pereche de MM220 si o pereche de Wharfedale Diamond 9.2.
Ca amplificare pot pune la bataie un amplituner mai mult decat celebru, un vintage vechi de 40 de ani, un Sansui 1000 X, 2x28W.

Desi, ca sa nu comparam mere cu pere si sa ne dea struguri, ar trebui sa facem un "salt" in perioada de trista amintire si sa rememoram cateva lucruri (pe care unii le ignora voit sau din nestiinta).

In 1986 un amarastean ca mine, lucrand in informatica (studii medii pe atunci) avea un salariu de 1.600 lei (cam 1640 daca mai tin eu bine minte exact).
O pereche de boxe RFT de 35 W costa 13.000 lei, iar una de 50W costa 19.000 lei (nu am idee cat costa o pereche de RFT-uri de 100W).
Asadar, un calcul simplu spune ca, pentru un tanar ca mine, si alti milioane ca mine, cumpararea unei perechi de boxe RFT insemna cam 12 salarii nete.
ACUM, un amarastean fara studii superioare are un salariu de vreo 7-12 milioane.
sa zicem 8 milioane net.
12 salarii de ACUM ar insemna cat? 96 de milioane?
Adica vreo 2200 Euro?

Banuiesc ca, daca ar fi sa vorbim de "paritate", cam cu boxe de 2.200 Euro ar trebui comparate RFT-urile alea de 50W Cool

Dar, hai sa le comparam cu MM220, boxe de 90 Euro Rolling Eyes

Cine se baga la o comparatie?

Si eu pot sa spun ca, din toti forumistii care au venit la mine acasa (si au fost zeci) nici macar unul nu a spus ca MM220 ar suna prost, dimpotriva, spuneau ca nu se asteptau ca amarastenile alea de boxe sa sune asa de bine.
Iar, combinatia Sansui -> Wharfedale este chiar exploziva.
Nici macar ACUM, dupa zecii de mii de posturi pe forumul asta lumea nu a invatat un adevar repetat de sute de ori - cel mai mult in audiofilie conteaza MATCHINGUL elementelor unui sistem, ele este determinant.
O boxa poate sa sune ORIBIL cu un amplificator si SUPERB pe un altul Exclamation

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Lun Aug 17, 2009 9:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin

Nu este cazul sa-ti ceri scuze, cel putin am admirat la tine ca nu ai facut pe nimeni idiot.
Spre deosebire de alti indivizi care spun noapte buna si se gandesc....nu are rost sa mai spun acuma... Twisted Evil

Citat:

Nici macar ACUM, dupa zecii de mii de posturi pe forumul asta lumea nu a invatat un adevar repetat de sute de ori - cel mai mult in audiofilie conteaza MATCHINGUL elementelor unui sistem, ele este determinant.
O boxa poate sa sune ORIBIL cu un amplificator si SUPERB pe un altul


Matching exista intr-adevar,dar este pentru fiecare in parte. Degeaba as veni eu la tine sa aduc RFT vs. MM...ca pentru fiecare ascultator din camera diferenta de sunet ar fi alta...si e posibil sa fie 10-1 pt MM sau 5-5 sau Wharfedale le baga pe toate in buzunar,etc.
Insa 10 oameni din 10.000 este un nimic. De aceea eu consider ca pe un forum este bine ca fiecare sa-si impartaseasca "revelatiile" legate de sunet indiferent ca are acasa boxe de combina sau stiu eu ce boxe de mii de euro. Cu totii ne alegem cate un drum pe care il urmam,in functie de ce obstacole apar.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 17, 2009 10:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din ce am mai "sapat" si eu pe net rezulta ca marca RFT ar fi aparut in 1946.
Sub umbrela RFT (cu sediul la Leipzig) "actionau" cateva duzini de "fabricute" care produceau diferitele componente elctronice marca RFT.
Defapt, RFT a fost de la infiintare un OEM al firmei Philips (iar, dupa crearea DDR licenta a fost retrasa, RFT-ul a continuat sa "copieze" pe cat de bine s-au priceput produsele Philips).
Tot din cultura de net rezulta ca aproape in exclusivitate se foloseau pentru difuzoare magneti si sasiuri rusesti.
Din ce am reusit sa descifrez, cei care considera boxele RFT ca sunand bine sunt intr-o enorma minoritate, mai toti fiind DDR-isti nostalgici.
Se pare ca, la comparatii A->B cu niste boxe Saba (din aproximativ aceiasi perioada) RFT-urile au iesit extrem de sifonate.

Ce as putea sa spun eu, din propria experienta este ca am ascultat boxele de 35W la un coleg de serviciu (puse pe un amplificator Electronica Industriala, daca nu ma insel, de 2x40W) si sunau chiar prost as putea spune.
Nu ma puneti sa fac un "review", ca le-am ascultat acum vreo 6-7 ani, dar, impresia a fost destul de jalnica (chiar si pentru standardele mele de acum 7 ani).

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mar Aug 18, 2009 1:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nicule, taie bre un zero din preturile alea Laughing

13000 de lei in 86 ?
refeteurile ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 19, 2009 11:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dane, daca vrei iti aduc chitanta de la ele Laughing
Nu glumesc deloc, costau 13.000 lei.
Un Telecolor costa 11.000 lei, iar un Cromatic 18.000 lei.
Cel mai ieftim mag. era Majakul ala stereo cu redare mono, cam 4.300 lei.
Un Unitra Stereo era fix 5.000 lei.
O statie Electronica Industriala de 2x40W era vreo 8.500 lei.
Eu am putut sa compar si atunci RFT-urile alea de 35W cu niste boxe Philips de 65W - nu exista termen de comparatie, nici pentru "urechile" mele de atunci Cool

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mie Aug 19, 2009 2:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
Dane, daca vrei iti aduc chitanta de la ele Laughing
Nu glumesc deloc, costau 13.000 lei.
Un Telecolor costa 11.000 lei, iar un Cromatic 18.000 lei.
Cel mai ieftim mag. era Majakul ala stereo cu redare mono, cam 4.300 lei.
Un Unitra Stereo era fix 5.000 lei.
O statie Electronica Industriala de 2x40W era vreo 8.500 lei.
Eu am putut sa compar si atunci RFT-urile alea de 35W cu niste boxe Philips de 65W - nu exista termen de comparatie, nici pentru "urechile" mele de atunci Cool


Eu cred ca nu iti mai aduci aminte bine.
Telecolorul costa 14000 Lei. Televizorul ala rusesc costa 11000 si ceva.
Maiakul 5000 lei iar Unitra era vreo 7000 lei ( la asta nu mai sunt sigur 100% de pret ).
O statie de Electronica Industriala costa 4600 Lei., nu 8500 lei.

Sunt sigur de pret la RFT-uri.
Astia costau 1300 - 1500 lei.
Am avut vreo 3 perechi ( din cele pe compresie ).
Boxele alea bulgaresti, tot cu dif de inalte oval, costau 1100 lei, iar cele bulgaresti cu bass reflex parca erau 1400 lei.

In restul discutiei nu ma amestec, tinand cont ca eu nu am ascultat vestitele magnaturi. Oricum, sunau relativ bine, din ce imi aduc aminte, daca se folosea un loudness. Basul era chiar bun pentru un dif atat de mare, bagat intr-o incinta atat de mica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Spitfire



Conectat la: 17 Oct 2007
Mesaje: 70
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 20, 2009 1:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Fantastic unde a ajuns forumul asta....
Daca ai impresia ca rft-urile sunt facute la nimereala e clar ca realizarile tale DIY nu ajung nici la nivelul unor boxe A4tech.
Singura limita este a ta personala!

Evident ca realizarile mele personale nu ajung nici la nivelul unor boxe A4Tech, fiindca nu am o cifra de afaceri de peste un miliard $ precum cei de la A4Tech. Laughing Laughing Laughing
Citat:
Singura limita este a ta personala!

Aici ai nimerit-o cum nici nu-ti inchipui, intr-adevar, in prezent nu mai ma impiedic de nimeni, doar eu sunt limita proprie. Twisted Evil
Cei care vor sa adune gunoaie RFT, Maspriborintorg, Tehnoton de pe rampe de gunoi botezate talciocuri, sau sa "bricoleze" cu pendularul o usa de sifonier sau un cuier care va deveni asa-zisa boxa, liiiiber tata! Cifra de afaceri+ credibilitatea pietei-alta zornaiala de peshte!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Joi Aug 20, 2009 1:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nicule, RFT-urile de 50W ( cele care au tweeter cu calotă ) costau 1575 Lei.
Făcui săpături Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
Pagina 6 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community