FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
CD player direct in Power Amp
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Dum Dec 12, 2010 8:25 pm    Titlul subiectului: gggd Raspunde cu citat (quote)

dorin a scris:
Pregatindu-ma sa deschid un post pe aceeasi tema am cautat si l-am gasit pe asta asa ca ma voi esprima aici:
Ca si Cosminbro am experimentat si am avut o surpriza de-a dreptul neplacuta sa constat ca sunetul dintr-un cd player conectat direct la un power amp este...mai bun. Am urechea destul de educata sa fac diferenta dintre altfel si mai bun asa ca nuanta asta e lamurita.
Neplacuta pentru ca pre-amp-ul este un Sugden cu out-put in clasa A a carui calitate altfel este excelenta. Sunetul este mai deschis, mai detaliat, mai dinamic, mai prezent, chiar cu mai mult timing si punch.
Sursa vinovata este un Vincent S3 cu iesire balansata si neb. tot in clasa A, variabila. Valoarea de iesire a Vincentului este de 2 V, cea a pre-ului de 1 V. La asta se reduce orice informatie tehnica pe care o am la capitolul asta.
Sunt destul de frustrat pentru ca Sugden-ul nu a costat deloc putin, iar overall presteaza excelent impreuna cu power-ul. Este un paradox care nu pune intr-o lumina negativa calitatea lui indiscutabila ci doar utilitatea. Are ce-i drept si un phono-stage excelent, mult peste altele la nivel de integrate, de exemplu Rotel, care sunt penibile, si sunt indulgent...
In situatia in care un pre. phono separat tot de la aceeasi intreprindere din Workshire este pe drum ma intreb care mai este utilitatea celui de mai sus.
Este cumva o alegere proasta un pre. pasiv de calitate pentru cele 2 surse? In conditiile date inclin sa cred ca da dar sunt curios si de parerea voastra. Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi asta si astept curios parerile voastre.


Am precizat de cate ori am avut ocazia ca repetarea unui etaj precum cel de preamplificare , nu inseamna mai bun ci doar maxim nici o pierdere de calitate. Deci pt ine doreste doua surse nu are decat sa bage mana adanc in buzunar pt aceasta dorinta (tinand cont ca perul dat de ex nu e chiar ieftn).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Dec 12, 2010 8:25 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Dum Dec 12, 2010 9:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dorin a scris:
Este cumva o alegere proasta un pre. pasiv de calitate pentru cele 2 surse? In conditiile date inclin sa cred ca da dar sunt curios si de parerea voastra.

Preul phono e PA-4-ul? Sugden specifica 360mV nivelul de iesire, ceea ce e cam putin pt un preu pasiv.

Care-i impedanta de intrare si sensibilitatea amplifului?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 12, 2010 9:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu am specificatiile pre-ului, a fost cumparat second hand din UK, stiu doar ca este generatie 2000/2001
_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 12, 2010 10:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...si Sugden nu este pre. pasiv, spuneam doar ca ar fi o optiune alegerea altuia, pasiv, in locul celui clasic de la Sugden.
_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Dum Dec 12, 2010 10:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am inteles ce ai spus. Doar ca in functie de nivelul semnalului pe care-l scoate pre-ul phono Sugden, impedanta de intrare si sensibilitatea amplificatorului, s-ar putea sa nu fie o potrivire buna cu un pasiv.

La un pasiv, neavand gain, e bine ca semnalul primit de la sursa sa fie cat mai mare, cel putin egal cu sensibilitatea amplificatorului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 12, 2010 10:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca am inteles acum. Ramane de vazut ce specificatii are pre-ul phono dedicat si daca e compatibil cu un pasiv. Cat despre cd player, o iesire de 2 V cred ca e in regula. Cu impedantele mai vedem...probabil daca ma hotarasc la un brand o sa iau legatura cu ei sa ma lamureasca.
_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6
Pagina 6 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community