FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
BURN IN
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Sam Mar 12, 2005 4:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Majoritatea de dupa 25 de ani Crying or Very sad Welcome to the club!
_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Mar 12, 2005 4:01 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Colonelu'



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 1060
Locatie: Iasi - Out of Space

MesajTrimis: Sam Mar 12, 2005 7:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa rezumam putin nivelul de cunostinte:
- prin clasa a 6-a se invata despre curentul electric si despre efectul magnetic al curentului electric;
- prin clasa a 10-a (cei mai in varsta Very Happy , ca acum cica s-a schimbat programa scolara) am aprofundat putin cele invatate mai devreme;
- printr-a 11-a am invatat despre campul electro-magnetic si despre faptul ca cele doua componente sunt de fapt inseparabile;
- apoi, in facultate (cei care au facut fizica - cum sunt eu, sau politehnica) am studiat mai mult sau mai putin diverse aspecte legate de electricitate si magnetism.

O prima problema care apare, in opinia mea, ar fi ca de fiecare data cand se incepe o discutie pe acest forum legata de cabluri se iau in calcul in mod separat marimile fizice ce caraterizeaza diversi parametrii ai acestor cabluri. Toate aceste probleme ar disparea daca am privi ca pe un tot unitar si nu ca pe niste procese separate.
Altfel, vine unul care a studiat metalurgia si ne da o explicatie de tipul: in procesul de turnare au fost bagate nu's ce aliaje care au influentat in mod deosebit firul de cupru in procesul de extrudare. Apoi vine altul care a studiat electrotehnica si ne baga in ceata cu dielectricii si cu influenta variatiilor de curent asupra miscarii electronilor. apoi altul care a studiat electronica si ne spune ca toate cele de mai sus nu au nici o valoare pentru ca nu ne intereseaza decat ce rezistivitate are cablul pe metrul liniar si ce inductanta, impedanta, capacitanta si rezistenta.

(Cer scuze anticipat tuturor celor care s-ar simti jigniti de afirmatiile de mai sus. Tipurile de persoane descrise nu au nici un corespondent pe acest forum si sunt doar o creatie a mintii mele.)

In fapt procesele sunt cu mult mai complexe si nu le putem disocia unele de altele fara a cadea in extreme. Ar fi ca si cum am avea un tort, din care fiecare extrage cate o felie si apoi ar incerca sa descrie cum ar arata tortul intreg, dpdv al ornatului, numai pe baza a ceea ce are in fata. Sau, cum ar fi sa descriem miscarea Pamantului prin spatiul cosmic fara a lua in calcul diversele forte de atractie ale tuturor corpurilor din spatiu.

Ca sa rezum si sa pic pe subiectul discutiei: da, exista posibilitatea ca unele cabluri sa ne faca sa auzim in boxe intr-un anume fel, iar altele in alt fel.

Intrebarea pe care o supun atentiei voastre ar fi: Nu cumva aceste cabluri au fost create in mod special "alterat" fata de un cablu "etalon", si ca cei care spun ca nu exista diferente intre cabluri folosesc numai produse similare calitativ cu cel "etalon"?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Mar 14, 2005 3:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

skyone a scris:
Cred ca unii nici nu mai aud bine...

Ce-ai spus? Nu s-aude... Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
audiofool



Conectat la: 23 Mai 2003
Mesaje: 309

MesajTrimis: Joi Mar 24, 2005 1:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ahem... si pina la urma, care e concluzia?
Ca eu n-am putut urmari discutia - am fost ocupat o vreme. Printre altele cu "rodajul" unui player, al unui amp si... al unor cabluri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Joi Mar 24, 2005 10:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Suna mai bine dupa rodaj ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Lun Mar 28, 2005 9:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

citez din ce am spus pe 24 mai: Eu unul tind sa cred ca-i o poveste rodajul montajelor electronice dar nu sunt 100% convins pana nu am eu o scula noua, de super'inalta clasa si sa observ urechiometric daca'i poveste au ba! - intre timp mi-am luat inca o scula noua, un cdplayer; este nou noutz si adevarul ar fi ca a zacut saracul pe undeva nefolosit cam multa vreme; mi-am dat seama ca este absolut nefolosit dupa tzspee mii de semne inclusiv degustat/mirosit/pipait Very Happy ce mai! se vede cand e ceva nou! Pana si discurile miros a mecanism nou cand le da afara.
"Il rodez" de 4 zile si folosind exact aceeasi comparatie, acelasi disc si acelasi alt player pe aceeasi statie cu aceleasi boxe si acelasi volum diferenta dintre cele 2 playere s-a modificat dupa 4 zile in care "nouvenitul" a fost lasat aprins tot timpul; i-am dat pauza de vreo cateva ore dupa 2 zile dupa aia merge pana astazi; deci a mers in gol majoritatea timpului si a invartit cam 25 de discuri cap-coada. Inutil sa spun ca merge mai bine, irelevant, se poate spune ca este efectul pavlov insa diferenta la comparatie este cu totul alta dupa 4 zile! este prea mare ca sa mi se para!
deci, puteti sa incepeti sa dati cu pietre si in mine, sunt deja adept al fenomenului "burn in" si la aparate electronice pe langa difuzoare; cu cablurile mai ramane sa ma lamuresc dar nu cred ca va fi posibil; nu am sculele la clasa necesara ca sa pot simtzi diferentele respective deoarece ma astept la ceva mult mai subtil in caz ca este adevarat.
Cu putin timp in urma, am vazut ca Jack crede in rodajul amplificatoarelor si cdplayerelor; cunoscandu-l m-a pus pe ganduri chestia asta; acum deja am vazut o proba.
De aia zic eu ca e bine sa nu fim siguri de ceva chiar 100%.
Sus
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2005 9:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

la boxe am simtit si eu utilitatea rodajului, la sculele electronice nu ma pronunt.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2005 11:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pot sa dau exemple concrete despre vrajeala BURN-IN-ului la altceva decat la boxe.
_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Mar 29, 2005 8:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MLGore, dragul tatei, dar ai putea tu sa dai exemplu de macar o scula noua pe care s-o fi avut "la rodaj" au ba?

Ar mai fi si faptul general cum sa-ti dai seama ca s-a modificat ceva in sunet? (compartia bat-o vina!...) Nu afirm ca sigur exista rodaj si la montaje electronice, doar am povestit ce am observat si cam ce se deduce din asta plus ca sunt deja cativa oameni pe care ii stimez si le acord toata increderea ce sunt deja convinsi ca exista "rodaj".
Sus
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Mar Mar 29, 2005 8:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Amplificatorul pe care l-am facut Laughing
_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Mar Mar 29, 2005 8:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Amplificatorul pe care l-am facut Laughing
Saptamana trecuta am schimbat cablul de antena la TV si primele doua ore se vedea cu purici. Dupa burn-in se vede sticla!!!!!!

_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Mar 29, 2005 9:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

raspunsul tau este edificator.
Sus
dementialman



Conectat la: 23 Dec 2004
Mesaje: 9

MesajTrimis: Vin Apr 15, 2005 8:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
_________________
the sum of all the stupid reasons replys to .....
a stupid reason that was not stupid in the begining (in the end only sound matters)?????????
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Vin Apr 15, 2005 9:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dementialman a scris:
Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked



Parca ai nimerit la spitalul de nebuni, nu?

_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Mar Apr 26, 2005 10:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru cei interesati gasiti la urmatoarea adresa un cd special creat de Kharma pentru rodarea boxelor. Puteti downloada si o melodie de pe acest cd de la www.kharma.com .

http://www.gemm.com/ddc/search.pl?&a_refno=GML669032586
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 6 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community