FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Three albums that changed your life
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Lun Sep 25, 2006 10:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

usernamex a scris:
Uita-te pe wikipedia sau intr-o carte de istorie, unde vrei tu... si o sa vezi
ca l-au ales pur si simplu ca sa vorbeasca corect!

N-are nici o legatura cu Iisus sa mai stiu eu ce... E o chestie de cultura
elementara
!

ufff...
Sad


Recunosc; cultura Wikipedia mi-e straina. Numele corect al unei divinitati, nu se poate stabili intotdeauna, cu certitudine...





usernamex a scris:



Vorbestii prostii, nu l-au ales nici pe departe ca "sa fie mai interesanti"!


Parca nu mi-as permite tonul asta cu tine... Aici dezbatem idei, nu atacam persoane. Punctele de vedere pot fi combatuta/corectate civilizat si vor avea o rezultanta. Chill out...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Sep 25, 2006 10:17 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Lun Sep 25, 2006 10:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Suntem deja puternic offtopic. Rog putina curatenie. Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Sep 25, 2006 11:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De fapt, corect e Zamolxe. Zalmoxe e doar o varianta.

http://www.gedai.ro/sarmis/zamolxe.html

http://www.dacia.co.ro/rl.html

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 25, 2006 11:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
De fapt, corect e Zamolxe. Zalmoxe e doar o varianta.
N-as fi asa sigur ... Razz

"Totemul ursului este si el consemnat si atestat ca atare pentru rolul lui semnificativ in viața unor triburi trace. Din relatarile tirzii ale lui Porphyrus reiese ca Zalmoxe se tragea dintr-un trib care folosea totemul ursului. Porphyrus susține chiar ca numele lui Zalmoxe vine de la cuvintul trac Zalmos, care inseamna piele, vesmint de piele, nebridă in termenii grecesti, cojoc in termenii actuali. Comentariile cele mai recente la aceste relatari sint in masura să justifice premitul totemic al ursului la daci. Aceasta denumire consemnată de Porphyrus "se acorda cu o anecdota, dupa care, la nasterea lui, o piele de urs a fost zvirlită pe Zalmoxe". Unii oameni de stiința (Rhode, Deubner, Kazarow etc.) au dedus din aceasta etimologie ca Zalmoxe era la, origine un zeu-urs (Barengott, vezi Clemen, Zalmoxis). Ipoteza a fost reluata de Reys Carpenter, care aseaza pe zeul get printre alti 'sleeping bears'. Pentru aceasta Reys Carpenter fundeaza cultul mitologic al lui Zalmoxis pe cultul ursului totemic la geto-daci. Zalmo si pentru Reys Carpenter inseamna piele, iar olxis inseanma urs. In aceasta interpretare, zeul dac transsimboliza un vechi simbol totemic trac al ursului carpatic."

http://www.dacii.ro/modules.php?name=News&file=article&sid=856
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Sep 25, 2006 11:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.dacii.ro/modules.php?name=News&file=article&sid=547

Wink (si se pare ca e acelasi user)

Oricum, Zamolxe (din Zamolxis) inveti la scoala la istorie, dar e clar ca si varianta Zalmoxe circula foarte des.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Lun Sep 25, 2006 11:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hehe, pai puteati cita pentru anecdota asta cu Pielea de Urs chiar unele versuri de prin albumul incriminat.

p.s.
... nu ca ar avea vreo importanta, pentru ca amindoua formele circula, atit oral cit si scris, da' io tot etimologia cu zalmos am prins-o ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liru



Conectat la: 27 Mar 2005
Mesaje: 190
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 25, 2006 12:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deep Purple - In Rock (ăsta a fost primul)

King Crimson - In the court of the Crimson King (cel mai elaborat si avansat album al vremii, dupa parerea mea..)

The Soft Machine - Third

Astea asa ca ati zis 3 albume, dar sint o gramada care pot fi enumerate aici.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Aldi



Conectat la: 23 Feb 2007
Mesaje: 98

MesajTrimis: Sam Feb 24, 2007 3:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1. Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon. Ce surpriza! Albumul acesta m-a ancorat in lumea muzicii.
2. King Crimson - Lizard. Cu toate ca deja ma stiam cu progresivul, parca era altceva.
3. Dizzy Gillespie/Arturo Sandoval - To A Finland Station. Minunatul jazz.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viox



Conectat la: 06 Feb 2006
Mesaje: 280
Locatie: timisoara

MesajTrimis: Sam Apr 14, 2007 9:29 pm    Titlul subiectului: Three albums Raspunde cu citat (quote)

-Yazoo-you and me both
-Alphaville-forever young
-Erasure-wonderland
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
justaguy



Conectat la: 24 Apr 2007
Mesaje: 18
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Apr 26, 2007 5:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DAF - DAF
Yazoo - Upstairs at Eric s
Bronski Beat - The age of consent
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi2san



Conectat la: 21 Feb 2007
Mesaje: 12

MesajTrimis: Mar Mai 01, 2007 11:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Trishez putin, si pun o compilatie:
- Chick Corea - Verve Jazz Masters 3
Albumul asta chiar mi-a schimbat viata. Acum vreo 10 ani ma credeam atotstiutor in ale muzicii (pacatele tineretii ...), insa in urma primului concert Chick Corea din Bucuresti pe care l-am vazut la TV, mi-am propus sa vad "care-i treaba cu jazz-ul asta", asa ca am acumparat o caseta care continea compilatia cu titlul de mai sus ... Am fost literalmente "blown-away" cand am inceput sa inteleg muzica, si nu m-am putut dezlipi de caseta asta timp de vreo 2 ani de zile (am ascultat-o, dupa estimarile mele, de peste 1000 ori, cred ca s-a demagnetizat banda Rolling Eyes .

Inca un album, mai "comercial", ce-i drept, dar care mi-a facut "intrarea" in domeniul muzicii drum&bass (remarcasem pentru inceput track-ul "Circles", care a devenit un clasic al domeniului):
- Adam F - Colours

Si un al treilea album:
- Queen - Innuendo
Chiar daca acum nu mai agreez acest tip de muzica, in urma cu vreo 15 ani acest album mi-a schimbat viata ..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bonzo_catalin



Conectat la: 13 Feb 2007
Mesaje: 17
Locatie: Bucuresti S.A.

MesajTrimis: Mar Mai 15, 2007 3:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pink Floyd - The Piper At The Gates Of Down

Jethro Tull - Thick As A Brick

Led Zepellin - IV
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SoundaholiC



Conectat la: 08 Oct 2006
Mesaje: 184
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 15, 2007 9:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pearl Jam - VS
Peter Gabriel - Security
The Cure - Disintegration

Nu neaparat in ordinea asta dar fiecare din ele mi-a deschis drumul catre 3 genuri diferite de muzica.

_________________
2xPanasonic SA-XR10+Triangle Comete EX bi-amping+Jamo SW410E+Elac Cinema 05
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Horatiu



Conectat la: 22 Oct 2006
Mesaje: 176
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Mar Mai 15, 2007 11:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In ordinea cronologica:

Oliver Shanti - "Tai Chi Too", muzica de meditatie, prima data am ascultat acest album pe caseta audio, si tin minte ca din greseala casetofonul foarte, foarte vechi a fost selectat pe "redare rapida", eu nestiind acest lucru. Un bun amic mi-a recomandat si mi-a dat caseta, deoarece el mai avea o dublura. Dupa prima parte nu am inteles nimic...Vocile erau tare ciudate....Ma tot intrebam: "Ce dracie de muzica o mai fi si asta!?" Faptul ciudat este ca nu m-am prins decat dupa mai bine de o jumatate de ora, abia in momentul in care o intorceam pe partea a doua...

Dupa ce m-am prins de "eroarea" pe care am comis-o, am mai ascultat caseta de la inceput, dar cu redare normala si suna putin diferit...
Pe vremea aceea eram pasionat si de literatura de factura orientala, asa incat muzica venea ca o "sublima" complectare...Cu cat repetam experienta auditiei, cu atat imi placea mai mult.

Pot afirma ca mi-au placut toate albumele lui Oliver Shanti, este genul de muzica de care nu ma plictisesc niciodata. Si asta pana la proba contrara...

Oliver Shanti&Friends, "Circles Of Life", the best Of Oliver Shanti...ascultat pe cd audio - unul dintre albumele cele mai "emotionante"...

Julio Iglesias, "La Carettera", pe vremea in care eram indragostit...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 16, 2007 9:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu pot spune ca mi-au schimbat viata, dar au fost ascultate destul de mult

The Ritual by Testament, mi-a deschis drunul catre rock.
The Madman's Return by Snap, albumul dance al tineretii mele, poate unul dintre cele mai bune ascultate vreodata.
Fat of the Land by Prodigy, fara comentarii, ori iti place ori nu.

cei care mi-au schimbat viata au fost ...
http://www.actualitatea.ro/uniplus/index.htm pt cine are rabdare sa citeasca, pe acolo am crescut, iar Bobby, pe care nu-l voi uita in veci, mi-a oferit sansa sa descopar o noua lume, o noua filosofie a vietii. Am savurat King Crimson si Pink Floyd la un radio amarat, cum nu am facut-o pe cele mai performante sisteme. de asta uneori ma mira cat de mult se pune pret pe scule si pe muzica aproape deloc.

doamne ce dor imi este de vremurile alea. mi s-a facut pielea gaina.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
Pagina 7 din 10

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community