FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Boxe RFT - mai sunt bune?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 20, 2009 1:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si o Dacia 1310 cat costa atunci? Un salariu de inginer sau director? O paine?
Eu fiind recolta mai recenta nu-mi dau seama ce insemnau 1500 de lei in '86.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Aug 20, 2009 1:40 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 20, 2009 2:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu stiu ca in 1989 inainte de revolutie o Dacie era 70.000 de lei iar salariul lu' taica-miu, muncitor la uzina, era pe la vreo 3000, poate 3500 de lei. Asta imi aduc aminte pentru ca atunci s-a pus problema daca sa ne luam masina sau nu... s-a mers pe varianta nu. Smile
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
loserica



Conectat la: 04 Apr 2006
Mesaje: 167
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Aug 20, 2009 4:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O paine era 4-5 lei, iar ca salarii, 3000 era deja mare, probabil ca nu asta era salariul de baza, ci era obtinut cu sporuri + vechime etc. Un salariu mediu era in jur de 2000 de lei parca
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 20, 2009 4:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cam ca in zilele noastre daca ne referim la salariile de stat.
Deci RFT-urile ar fi echivalentul la 1500 de RON.
Asadar concludent ar fi sa le comparam cu bookshelf-uri actuale de 1500 de RON. Intrebarea colegului este clara "mai sunt bune?", deci nu conteaza daca au fost bune sau nu la vremea lor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 20, 2009 4:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scuze de double-post dar nu pot sa editez.
Nu se poate spune "RFT-urile sunt bune" la fel cum nu se poate spune nici ca "JBL sunt bune" pentru ca au existat mai multe modele de RFT. Cum nici toate JBL-urile nu sunt bune, poate exista si diferente intre RFT-uri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Joi Aug 20, 2009 8:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

24fret a scris:
Intrebarea colegului este clara "mai sunt bune?", deci nu conteaza daca au fost bune sau nu la vremea lor.


Eu raspund la intrebare; Da! Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Bylly



Conectat la: 22 Mai 2009
Mesaje: 23
Locatie: Baicoi

MesajTrimis: Joi Aug 20, 2009 10:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da' vreti sa terminati fratilor o data cu RFturile astea fir-ar mama lor a naibii sa fie. De cateva zile tot intru pe la stereophile poate mai citesc si eu cate ceva interesant si voi tot va ciondaniti pe aici pe baza unor boxe care nu mai valoreaza astazi nici cat un sistem 5.1 logitech de la metro.

Si pe la mine pe acasa exista 2 perechi de RFT, care au fost la un pick-up concerto 2030, s-au auzit bine, dar a trecut vremea lor. Daca mie imi spuneti ca o pereche de wharfedale diamond 9.2 nu se aude considerabil si irevocabil mai binde cat rfturile alea - inseamna ca cineva are urechi de lemn. Daca vrei sa le tii si tie iti place sunetul lor - foarte bine.

Maine ma apuc si eu sa deschid un thread - sunt bune boxele x? Sunt bune sau nu asta decide fiecare, lasati-o in pana mea de treaba.

_________________
War does not decide who is right, but who is left.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 21, 2009 10:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar despre ce ai vrea sa vorbim maestre?
Despre boxe de 10.000 de euro pe care 1% dintre noi ni le permitem?
Cum vorbeam cand eram mici in spatele blocului despre Ferrari si Lamborghini? Ce-i cu snobismul asta? Orice scoate sunet e subiect de discutie daca vrea cineva sa-l abordeze. Daca Wharfedale sau Magnat sau alte dracovenii sunt atat de bune cum se face ca geme topic-ul de Publicitate de vanzarea lor? Multa lume face rost de trei parale, isi ia niste scule care sunt vedete pe Search la Google si incep sa arunce cu noroi in cele mai vechi sau mai ieftine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Bylly



Conectat la: 22 Mai 2009
Mesaje: 23
Locatie: Baicoi

MesajTrimis: Vin Aug 21, 2009 11:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Se face ca sunt multe wharfedale la publicitate fiindca sunt populare, au un raport pret/calitate foarte bun si sunt un prim-pas in hi-fi. Sincer preferam sa citesc despre scule pe care nu mi le permit, dar care au meritul de a suna deosebit, decat sa vad cum va certati pe aici in legatura cu boxele astea. Mi se pare chiar ridicol sa ajunga threadul asta la 8 pagini, dintre care 7 sunt pline de insulte care mai de care.
_________________
War does not decide who is right, but who is left.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ambiguu



Conectat la: 07 Iun 2010
Mesaje: 1

MesajTrimis: Lun Iun 07, 2010 9:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut oameni buni! Frate, mai ai boxele RTF care vroiai tu sa le schimbi ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tot_acelasi



Conectat la: 15 Dec 2005
Mesaje: 96
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Iun 08, 2010 1:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bylly a scris:
Se face ca sunt multe wharfedale la publicitate fiindca sunt populare, au un raport pret/calitate foarte bun si sunt un prim-pas in hi-fi. Sincer preferam sa citesc despre scule pe care nu mi le permit, dar care au meritul de a suna deosebit, decat sa vad cum va certati pe aici in legatura cu boxele astea. Mi se pare chiar ridicol sa ajunga threadul asta la 8 pagini, dintre care 7 sunt pline de insulte care mai de care.


sunt multe wharfedale pentru ca cei care vor sa inceapa Hi-Fi sunt sfatuiti catre asa ceva dar wharfedale sunt de fapt incredibil de proaste - ma refer la produsele de jos nu stiu daca au si ceva "de sus" la ora actuala.

daca vrei sa citesti de aparaturi care nu ni le permitem e plin forum-ul asta de asa ceva, ai de unde alege. macar un singur thread despre raportul pret calitate la boxele vechi si noi poate sa fie. eu personal am investit 30 mil in boxe noi si am ascultat boxe pana la 60 mil de la dealeri si nu m-a multumit nimic mai mult decat boxele mele vintage.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tot_acelasi



Conectat la: 15 Dec 2005
Mesaje: 96
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Iun 08, 2010 1:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

la 300 pagini in thread-ul de RFT-uri !!! Shocked
recunosc tocmai RFT nu e bine ales, ca nu sunt asa deosebite. dar eu o iau ca raport pret calitate boxe noi fata de boxe vintage Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Mar Iun 08, 2010 9:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bylly a scris:
Da' vreti sa terminati fratilor o data cu RFturile astea fir-ar mama lor a naibii sa fie. De cateva zile tot intru pe la stereophile poate mai citesc si eu cate ceva interesant si voi tot va ciondaniti pe aici pe baza unor boxe care nu mai valoreaza astazi nici cat un sistem 5.1 logitech de la metro.


Bylly

Esti multumit ca ai avut ce citi la stereophile,aproape un an? Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 08, 2010 10:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O da, numai subiecte unu' si unu' au fost la Stereophile. Laughing
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 09, 2010 10:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tot_acelasi a scris:
eu personal am investit 30 mil in boxe noi si am ascultat boxe pana la 60 mil de la dealeri si nu m-a multumit nimic mai mult decat boxele mele vintage.


Oh, yeah, right, te rog sa nominalizezi boxele alea de 3.000 sau 6.000 de lei pe care le "distrug" leshinaturile astea de RFT-uri Violin

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
Pagina 7 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community