FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
wavequest by rockna
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Lun Feb 08, 2010 3:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intrucat discutia a fost pe exemplare beta, imi permit sa va prezint versiunea finala a transportului. Dincolo de "face-lift", softul este acum complet, permite accesul la foldere si accepta discuri arse atit in sistem UDF cat si in sistem ISO. Pe partea de hardware s-a imbunatatit layout-ul si s-au folosit decuplari de calitate. Nu in ultimul rand alimentarea a devenit cu redresare Schottky si a primit un filtraj generos de 40.000 uF.
Dupa cum s-a mentionat transportul este capabil sa redea pe iesirea i2s wave-uri pana la 384k/32 bit.
Pana cand va fi gata dac-ul partener iesirea I2S se poate cupla la dac-ul Perfectwave de la PS.
E de inteles prejudecata unora referitor la sistemul slot-load deoarece acest sistem este popular in masini. Intr-adevar in masina discurile pot fi afectate la un moment dat, dar acest lucru se intampla deoarece tot sistemul functioneaza fiind supus la socuri si vibratii si nu datorita mecanismului de slot-load. Unitatea de DVD folosita este aceeasi din laptop-urile Mac, si intr-un mediu fix ca in Wavequest nu genereaza nici un fel de probleme.
Pentru cei nemultumiti ca mai exista spatiu in cutie promitem o versiune speciala, cu inca 2 placi pline de piese, la un pret doar dublu. Smile
Lasand gluma la o parte, ca sa se inteleaga nivelul de integrare in FPGA, daca ar fi sa printam schema lui interna, ar lua aproape 15 pagini in format A1.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Feb 08, 2010 3:55 pm    Titlul subiectului: Mitica




top_1.jpg
 Description:
 Filesize:  119.3 KB
 Viewed:  416 Time(s)

top_1.jpg



front_1.jpg
 Description:
 Filesize:  103.85 KB
 Viewed:  373 Time(s)

front_1.jpg


Sus
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 08, 2010 5:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Avand in vedere dimensiunea fisierelor WAV de inalta rezolutie, transportul va putea citi si discuri optice bluray?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Lun Feb 08, 2010 5:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lupulroz a scris:
Pentru cei nemultumiti ca mai exista spatiu in cutie promitem o versiune speciala, cu inca 2 placi pline de piese, la un pret doar dublu. Smile

Mi se pare corect Rock
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Lun Feb 08, 2010 6:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ttsto a scris:
Avand in vedere dimensiunea fisierelor WAV de inalta rezolutie, transportul va putea citi si discuri optice bluray?

Daca va fi cazul da, se poate instala o unitate optica bluray.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Joi Feb 25, 2010 12:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa... Azi mi s-a implinit un vis adevarat : mi-a parvenit WaveQuest. Eram la birou cand a sunat curierul asa ca am tipat launtric. Programul extrem de aglomerat si faptul ca DAC-ul meu e imprumutat, nu mi-au permis sa fac o prima auditie.
Dar m-au frapat doua elemente :
1. WQ arata mult mai bine decat in fotografiile de pe site .
2. Telecomanda. Grea. Da' grea, nu jucarica.
Revin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bibicul



Conectat la: 09 Noi 2007
Mesaje: 229
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 25, 2010 9:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lupulroz - pe cand un DAC pe masura WaveQuest?

Deoarece am citit ca vor aparea bluray audio cu sunet masterizat practic la calitatea inregistrarii analogice eu cred ca ar merita ca transportul sa ofere o unitate bluray... problema e: va extrage informatia asa cum e ea pe respectivul disc, o va trimite mai departe la un DAC capabil de a o prelucra???

_________________
"Remember, the first rule of high-end audio: its only as good as it costs!!!"

Mare e gradina ta Doamne!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Joi Feb 25, 2010 2:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibicul a scris:
Lupulroz - pe cand un DAC pe masura WaveQuest?

Deoarece am citit ca vor aparea bluray audio cu sunet masterizat practic la calitatea inregistrarii analogice eu cred ca ar merita ca transportul sa ofere o unitate bluray... problema e: va extrage informatia asa cum e ea pe respectivul disc, o va trimite mai departe la un DAC capabil de a o prelucra???


Dac-ul WQ e in lucru de anul trecut. Nu va avea nimic de-a face cu o configuratie clasica referitor la receptia si prelucrarea semnalelor, respectiv reclock-ul. Daca la transport am folosit un FPGA de 400k de gates, "inima" dac-ului va fi un FPGA de 1,8 milioane de gates. Dezvolta o putere de calcul de vreo 10 ori mai mare decit dsp-ul folosit de Anagram.
Referitor la bluray audio, probabil vom oferi in vara un upgrade pentru doritori - evident tot o solutie bitperfect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 25, 2010 3:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Smile Solutia de la Anagram este interesanta prin inteligenta cu care trateaza problema nu neaparat prin puterea de calcul, dar oricum, cu cat puterea de calcul e mai mare cu atat rezultatul e mai bun. In plus Anagram sare peste ceasul dac-ului si peste anumite parti din dac ca sa poata lucra la 386khz, deci in final rezulta un lant complet care este putin diferit de abordarile clasice.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Joi Feb 25, 2010 5:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
Smile Solutia de la Anagram este interesanta prin inteligenta cu care trateaza problema nu neaparat prin puterea de calcul...

Cand discutam de upsampling puterea de calcul e esentiala oricum ai da-o. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 25, 2010 10:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stai asa sa nu ma intelegi gresit. Am vrut sa spun ca solutia de la Anagram nu trebuie vazuta ca o varianta slaba din cauza puterii de calcul care e mai mult decat suficienta pentru un sunet hi-end. Faptul ca tu vrei sa te indrepti serios catre zona state of art nu poate decat sa ma lase cu gura cascata daca reusesti sa implementezi practic aceasta tehnica si sa aibe si un pret macar teoretic acceptabil. Eu nu pot sa mai zic decat ca sa fi foarte atent la circuitul fizic in sine, ca sa beneficiezi de jitter sub 100ps (doar Meridian G-8 a ajuns la 40ps) va trebui sa faci o placa impecabila, macar pe 4 straturi si teflon ca material. Eu am bibilit dac-ul de la tine RD-2 si sunt ultra-multumit, hi-end fara probleme, nu pot sa imi inchipui ce s-ar mai putea adauga la sunet.

Ce chestie, totusi se pot face scule de top si in Romania... e o mare realizare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Horatiu



Conectat la: 22 Oct 2006
Mesaje: 176
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Joi Feb 25, 2010 10:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
Stai asa sa nu ma intelegi gresit. Am vrut sa spun ca solutia de la Anagram nu trebuie vazuta ca o varianta slaba din cauza puterii de calcul care e mai mult decat suficienta pentru un sunet hi-end. Faptul ca tu vrei sa te indrepti serios catre zona state of art nu poate decat sa ma lase cu gura cascata daca reusesti sa implementezi practic aceasta tehnica si sa aibe si un pret macar teoretic acceptabil. Eu nu pot sa mai zic decat ca sa fi foarte atent la circuitul fizic in sine, ca sa beneficiezi de jitter sub 100ps (doar Meridian G-8 a ajuns la 40ps) va trebui sa faci o placa impecabila, macar pe 4 straturi si teflon ca material. Eu am bibilit dac-ul de la tine RD-2 si sunt ultra-multumit, hi-end fara probleme, nu pot sa imi inchipui ce s-ar mai putea adauga la sunet.

Ce chestie, totusi se pot face scule de top si in Romania... e o mare realizare.


Am ascultat pret de cateva zile RD25-ul pe Usb (Wireless). L-am folosit ca sursa pentru un rig de casti (amplificare Meier Corda Prehead-I, casti Sennheiser HD650, cablu casti Cardas, interconect Kimber Hero). Mi-a placut sunetul: transparenta, detaliu, rafinament. Elementele materialului sonor sunt conturate si bine pozitionate "spatial". Sound-stage "credibil". Vocea si inaltele rafinate, bass-ul adanc!

Am pus cateva poze...

Imi imaginez ca rezultatul ar fi deosebit daca as integra rig-ului de casti acest transport. Rolling Eyes



RD25 +Prehead-I.jpg
 Description:
 Filesize:  233.25 KB
 Viewed:  238 Time(s)

RD25 +Prehead-I.jpg



RD25, Back.jpg
 Description:
 Filesize:  225.78 KB
 Viewed:  212 Time(s)

RD25, Back.jpg



RD25, Front.jpg
 Description:
 Filesize:  222.52 KB
 Viewed:  194 Time(s)

RD25, Front.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Joi Feb 25, 2010 10:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
va trebui sa faci o placa impecabila, macar pe 4 straturi si teflon ca material.


Rockna lucreaza deja demult cu PCB pe 4 straturi, impedance matched. Asta n-o spun ca sa fiu in contradictoriu cu tine ci doar iti aduc la cunostinta. Si ceva ma face sa cred ca Lupuroz stie exact e poate Anagram... Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Vin Feb 26, 2010 8:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca ar fi sa alegeti intre doua dacuri de aceeasi marca , unul are intrare digitala coaxial iar celalt are intrare USB deci se conecteaza la pc prin usb ,care credeti ca ar suna cel mai bine? Sursa va fi un Pc.
Sunt in mare dilema Coaxilal VS Usb.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 26, 2010 11:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FATHER a scris:
greierasul a scris:
va trebui sa faci o placa impecabila, macar pe 4 straturi si teflon ca material.


Rockna lucreaza deja demult cu PCB pe 4 straturi, impedance matched. Asta n-o spun ca sa fiu in contradictoriu cu tine ci doar iti aduc la cunostinta. Si ceva ma face sa cred ca Lupuroz stie exact e poate Anagram... Twisted Evil


Foarte bine Thumbs up
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Horatiu



Conectat la: 22 Oct 2006
Mesaje: 176
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Vin Feb 26, 2010 8:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin a scris:
Daca ar fi sa alegeti intre doua dacuri de aceeasi marca , unul are intrare digitala coaxial iar celalt are intrare USB deci se conecteaza la pc prin usb ,care credeti ca ar suna cel mai bine? Sursa va fi un Pc.
Sunt in mare dilema Coaxilal VS Usb.


Eu as merge pe varianta USB. Imi pare oarecum rau ca am vandut cablul digital coaxial si interfata audio, si ca nu am reusit sa fac testele comparative. Cred totusi ca diferentele de sunet nu justifica diferentele de pret, daca folosesti aceeasi sursa (adica PC-ul), tinand cont de faptul ca-ti mai trebuie in plus un cablu (care nu e chiar ieftin) si o sursa SPDif (nicidecum una mediocra). Pentru PC, ideea de wireless e bine venita.

Tocmai de aceea RD25 e special! Wink

S-ar justifica cu un transport de calitate.
Iti dau un exemplu, Lavry DA10 a sunat cam la fel atat pe coaxial cat si pe iesirea digitala (pentru ambele iesiri am folosit PC-ul). Diferentele de sunet au fost oricum mici si nu le-am prea sesizat. Imi trebuia o ureche fina si o dispozitie aparte sa observ acest lucru. Cand l-am legat la un transport (chiar daca a fost un dvd player ieftin), sunetul a fost usor diferit. Nu spun ca a fost mult mai bun, ideea e ca am simtit imediat schimbarea sunetului. Sper sa nu gresesc...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 7 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community