FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Audiofilul Mioritic
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 11, 2006 12:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt admirabile comentariile (facute de unii cetateni) asupra unor scule pe care (eventual) le-au vazut in poze ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Aug 11, 2006 12:31 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 11, 2006 3:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca audiofilii convinsi (momolo, greierasu, purs, etc) ar trebui as fie pregatiti moral sa accepte ironiile scepticilor si sa treaca peste ele cu indiferenta omului care detine informatii mai profunde ca profanul de rand. Sincer eu nu inteleg cum se mai poate asculta muzica in conditii atat de analitice. Shocked
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 11, 2006 3:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C a scris:
Cred ca audiofilii convinsi (momolo, greierasu, purs, etc) ...
Convinsi ... de ce? Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Vin Aug 11, 2006 4:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In cea ce priveste aspectul "armonice", aici trebuie intodeauna evaluatä sursa: dacä sint armonicele dintr-un instrument acustic, e clar cä redarea electricä prin amplificare va fi o problemä si "fidelitatea" va fi elementul fragil al lantzului.
Dacä armonicele au ca sursä un amplificator de chitarä sau kboards, cred cä nu trebuie sä elaboraz ca sä conving pe oricine cä aici nu existä stres pe sistemul de redare.
Cu alte cuvinte, cind ascult un blues unde aud un Peavey distorsionat fäcut din placaj cu open back si un SM58, atunci sä-mi explice careva logica de a asculta foarte hifi...si aici nu e filozofeala mea de 2 bani, ci mentalitatea industriei...si ca sä fi intr-adevär "purist" ar trebui sä-l ascultzi Moody Water intr-o salä comunotarä din delta Mississipi, sau un vinyl uzat ca sä bagi ambiantza culturalä.
Dacä ascultzi "out of season" de Beth Gibbons o sä constatzi cä ai piese uinde orhestra este inregistratä mono cu un singur microfon pt a crea o ambiantzä anii40.
Armonicile din rock nu sint fidele materialelor instrumentelor, sint un produs al amplificärii si overtonurile de asemeni...tobele un h-rock au ce??
Singurul rock cu calitätzi acustice de tip acustic dar electric este "talk talk" unde separatzia instrumentelor este un efect voit si bine realizat: "spirit of Eden", "laughing stuff", "Mark Hollis"...cei care cred cä nu ascult rock se insalä, inplicatzia mea in rock e mai mare decit in orice alt stil fiind dealtfel SI guitar tech. A nu confunda cu lutier.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 11, 2006 6:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

purs a scris:
Cosmin_C a scris:
Cred ca audiofilii convinsi (momolo, greierasu, purs, etc) ...
Convinsi ... de ce? Rolling Eyes


Convinsi, probabil de existenta unor lucruri inefabile in ceea ce numesc audiofilie. Din pacate lucrurile inefabile sau solutiile "misterioase" sunt doar in imaginatia unora. Multe din aceste lucruri "misterioase" care ofera calitati "deosebite" sau "exceptionale" unor lucruri sunt asociate cu limitarea religioasa "crede si nu cerceta!" Un test CORECT poate inlatura usor multe superlative.
Adevarat! Multi poate vorbesc fara sa fi vazut macar unele lucruri, mai mult ca o reactie la superlativele altora, mai ales cand sunt inconsecventi.
Dar, mai sunt si unii care au mai apucat sa si scarme in "capodopere", nu numai sa le vada!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 11, 2006 8:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mie mult mai importanta mi se pare intrebarea... oare se mai poate asculta cu adevarat muzica cand esti atat de atent si analitic cu toate detaliile ? Mie mi se pare imposibil. Scuze ca am deviat de la topic... Sad
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Vin Aug 11, 2006 9:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@Cosmin_C

Ai punctat foarte bine. Cu cat dai mai multi bani pe "scule" cu atat suferi mai mult cand constati ca nu suna la fel de bine precum te asteptai. Nirvana in audio o gasesti atunci cand reusesti sa te multumesti cu ceea ce ai si sa te concentrezi asupra MUZICII. Din pacate, prea multi uita de muzica pe parcurs. Cei mai ridicoli mi se par cei ce se limiteaza la a asculta anumite inregistrari pentru ca sunt "audiofile", chiar daca muzica respectiva nu e pe gustul lor Shocked

Cheia spre fericire consta in a sti ce sa iti doresti, mai precis in "renuntarea" la dorinte, dar asta cere intelepciune...
Manualul lui Epictat cred ca poate aduce lamuriri suplimentare. Audiofili cititi cu incredere Wink Poate o sa reusiti sa va lecuiti Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Vin Aug 11, 2006 11:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte adevärat, am constatat cä sint mai multzi pe forum care sint echipatzi audio f bine si care inträ in detaliul absolut, incercind sä amelioreze "perfectul" si care au energia de a diseca cablul in patruzecisipatru, dar f f f rar se descutä in termeni adjectivi.
Nu stiu dacä Cosmin are chiar dreptate, pencä nu väd pe nimeni explicind analitic ce aud, ce iubesc si ce detestä intr-un pasaj muzical auzit...dacä s-ar vorbi in termeni mai analitici, poate am afla cä cutare are un premier in muzicä care sunä ca un white noise färä corp...de ce? Altul ar spune cä vocea n-are suficient timbru la el acasä...de ce? Ba altul cosiderä prezentza prea marcatä sau prea voalatä...de ce??
In felul ästa s-ar ajunge la discutzii constructive cu identificare precisä a problemelor sau realizärilor in afara märcilor dar...dar...dar, m-am prins deja de mult, aici se vorbeste mai mult pt a deveni leader in conversatzie si poate fi regula jocului dar atunci o acceptäm.
I-mi aduce aminte de evrei care comenteazä Torah pe toate fetzele, mai mult ca sport al mintzii, decit din dorintza de a afla Adevärul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 12, 2006 1:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

VTP a scris:
purs a scris:
Cosmin_C a scris:
Cred ca audiofilii convinsi (momolo, greierasu, purs, etc) ...
Convinsi ... de ce? Rolling Eyes


Convinsi, probabil de existenta unor lucruri inefabile in ceea ce numesc audiofilie. Din pacate lucrurile inefabile sau solutiile "misterioase" sunt doar in imaginatia unora. Multe din aceste lucruri "misterioase" care ofera calitati "deosebite" sau "exceptionale" unor lucruri sunt asociate cu limitarea religioasa "crede si nu cerceta!" Un test CORECT poate inlatura usor multe superlative.
VTP ... eu sa fiu in locul tau nu m-as hazarda sa-mi dau cu presupusul in ceea ce priveste "convingerile" altora in domeniul audio.Twisted Evil
Spre norocul meu, nu sunt in locul tau.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Sam Aug 12, 2006 12:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

drag a scris:
pencä nu väd pe nimeni explicind analitic ce aud, ce iubesc si ce detestä intr-un pasaj muzical auzit...dacä s-ar vorbi in termeni mai analitici, poate am afla cä cutare are un premier in muzicä care sunä ca un white noise färä corp...de ce? Altul ar spune cä vocea n-are suficient timbru la el acasä...de ce? Ba altul cosiderä prezentza prea marcatä sau prea voalatä...de ce??


De ce ???
Nu este evident ?

Pentru ca majoritatea audiofililor nu au habar despre sunet.
Fudulie, fitze si besini cat cuprinde.
In rest, zgomot alb si gioco di mano.

P.S.
Persoanele de fata se exclud, bla, bla, bla, cine se simte vizat este treaba lui, bla,bla,bla ...

_________________
Ia de la Bãsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 12, 2006 2:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA a scris:

De ce ???
Nu este evident ?

Pentru ca majoritatea audiofililor nu au habar despre sunet.
Fudulie, fitze si besini cat cuprinde.
In rest, zgomot alb si gioco di mano.

P.S.
Persoanele de fata se exclud, bla, bla, bla, cine se simte vizat este treaba lui, bla,bla,bla ...

Wow ... Inca un post din categoria "din putzul gandirii", in true DNA spirit ...
Mai zi-ne, prealuminate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Sam Aug 12, 2006 2:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="Bogdan"]
DNA a scris:

Mai zi-ne, prealuminate !


Nu pot pentru ca este off topic Twisted Evil .
Dar, oricum voi stiti cam ce parere am eu despre audiofilie. Nu cred ca este nevoie de precizari suplimentare, daca intelegi la ce ma refer.
Trebui sa recunosc ca m-am inspirat dintr-un post al lui Momolo. Spunea ceva despre audiofilii care stramba din nas la uzul muzicilor audiofile. Mentionez ca sunt de acord cu ce spune Momolo in acel post.

Pe parcurs, am meditat la cuvintele lui.
Ma intrebam: "Ce l-a apucat pe Momolo sa spuna chestia asta ?"
"Chiar or exista niste imbecili atat de mari incat sa strambe din nas si sa asocieze audiofilia doar cu anumite genuri muzicale ?"
Treptat, mi-am dat seama ca stie ce spune. Exista astfel de imbecili.
Sa continui ?

_________________
Ia de la Bãsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Sam Aug 12, 2006 2:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Erata !
In postul de mai sus lipseste o particula:
Varianta este aceasta:
Spunea ceva despre audiofilii care stramba din nas la uzul muzicilor neaudiofile.

_________________
Ia de la Bãsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Sam Aug 12, 2006 3:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA a scris:
Pentru ca majoritatea audiofililor nu au habar despre sunet.
Fudulie, fitze si besini cat cuprinde.
In rest, zgomot alb si gioco di mano.
Noroc cu profesionistii care asculta Keith Jarrett pe osciloscop Twisted Evil
Audiofilul (re)cunoaste diferenta dintre Gauguin si Van Gogh, chiar daca nu stie sa picteze. "Profesionistul" mioritic este expert, ca doar a varuit cu mina lui (si cu Apla, calitate germana) Wink
Evident, citind din clasici:
DNA a scris:
Persoanele de fata se exclud, bla, bla, bla, cine se simte vizat este treaba lui, bla,bla,bla ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Colonelu'



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 1060
Locatie: Iasi - Out of Space

MesajTrimis: Sam Aug 12, 2006 3:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hopa, incepe sa (re)devina interesant topicul!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 1 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba românã: Romanian phpBB online community