FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Genesis return !
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
antecu



Conectat la: 05 Sep 2006
Mesaje: 130
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 09, 2006 10:17 am    Titlul subiectului: Genesis return ! Raspunde cu citat (quote)

Dupa 15 ani , incepand cu 11 iunie la Helsinki trupa Genesis incepe un turneu european "TURN IT ON AGAIN" in formula Collins , Banks , Rutherford. Pentru fani : pe 20 iunie vor concerta la Budapesta.
Detalii la www.genesis-music.com
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Noi 09, 2006 10:17 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Camel
Vizitator





MesajTrimis: Joi Noi 09, 2006 1:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In sfarsit, o veste buna! Multumesc!
Sus
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Joi Noi 09, 2006 1:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rele zile am ajuns, aflu din astea de la ProTV Laughing
Sint curios ce-o sa iasa, dar aceasta trupa nu prea ma mai poate impresiona. Au luat-o pe-un drum gresit.

_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
grig



Conectat la: 04 Aug 2005
Mesaje: 640
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Noi 09, 2006 10:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca li se alatura si Gabriel, eu merg in miini pina acolo! Very Happy Shocked Very Happy
_________________
„Fiecare are gusturile lui în muzică... N-are cum să asculte toată lumea numai Schopenhauer.”
-- Costi Ioniță --
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Vin Noi 10, 2006 9:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Genesis e una dintre trupele mele preferate Razz . Asta PANA era Peter Gabriel , ca apoi au trecut pe DISCO Embarassed , multumita aluia mic si chel numit Phil C.
Cautati pe YouTube videoclipurile cu concertele din acea perioada de aur si veti vedea ce show-man era Gabriel.Calitatea inregistrarilor e slaba e drept , dar pentru un fan al lor nu conteaza , ca oricum le stie piesele.
Pentru descarcare de pe YouTube, recomand inainte sa descarcati si instalati Vdownloader03alfa sa setati in modul AVI si e O.K.
Mai vb. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Vin Noi 10, 2006 11:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

grig a scris:
Daca li se alatura si Gabriel, eu merg in miini pina acolo! Very Happy Shocked Very Happy

Pai vin si eu, tot in mini daca trebuie, dar nu cred sa se intimple vreodata asta.

_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
antecu



Conectat la: 05 Sep 2006
Mesaje: 130
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 12, 2006 5:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Simultan cu desfasurarea turneului vor fi lansate in format SACD/DVD double disc urmatoarele albume re-mastered 5.1 dupa urmatorul program :
March 2007: A Trick Of The Tail (1976), Wind & Wuthering (1977), …And Then There Were Three…(1978), Duke (1980) Abacab (1981)

June/July 2007: Genesis(1983), Invisible Touch(1986), We Can't Dance (1991), Calling All Stations(1997)

Late 2007/Early 2008: Trespass (1970), Nursery Cryme (1971), Foxtrot (1972 ), Selling England By The Pound (1973), The Lamb Lies Down On Broadway(1974)

Sper sa fie multumiti si cei care iubesc mai mult perioada cu Gabriel care oricum si mie mi-e mai draga.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
seamaster



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 368
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Vin Noi 24, 2006 3:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asta PANA era Peter Gabriel , ca apoi au trecut pe DISCO Embarassed , multumita aluia mic si chel numit Phil C.

genesis a trecut prin mai multe perioade.
cand a plecat PG, rock ul progresiv se cam termina.
cate alte trupe - dintre cele care au cantat in acea perioada - au mai cantat rock progresiv ...
influente in muzica grupului au avut toti membri - si cei din zona progresivului, si cei din era pop ului.
cei mai multi bani trupa i-a facut in era pop ului.
si dupa plecarea lui PG, au existat melodii cu influente progresiv, dar se cam terminase cu acea muzica.

Fading lights. Home by the sea. Domino. Living forever. The Brazilian.
5 prog songs.
No, they don't have mellotrons.
That's doesn't mean they aren't complex, multi-layered and intelligent music.
Just take it for what it is.
Genesis snobs are worse than any other music snobs - it's like it's an elite club to only like the pre-77 stuff.
Get a grip people.


... zice un baiat de pe forumul genesis.

salutari.

_________________
I DON'T REGRET MY PAST, I JUST REGRET THE TIME I'VE WASTED WITH THE WRONG PEOPLE !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Vin Noi 24, 2006 8:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oh, think twice, cause it's another day for you and me in paradise... mai am oleaca si-mi dau lacrimile. N-as da toata perioada Phil Collins pe jumatate din The Lamb Lies Down..., si o zic fara cea mai mica urma de snobism. Din punct de vedere al emotiei induse, Anyway (ca sa dau un exemplu), de pe albumul mai sus mentionat, mi se pare peste orice piesa din era PC. Dpdv tehnic (instrumental) nici nu mai zic. In plus, cariera solo a lui PG e cu o clasa peste a cea a lui PC, care in afara de sirop de MTV nu prea a produs nimic demn de mentionat. E si chestiune de gusturi, dar totusi.
_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Sam Noi 25, 2006 12:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca si orice trupa de rock progresiv care se respecta si Genesis a avut un MARE disc CONCEPT , al lor fiind The Lamb Lies Down On Broadway, cred eu cel mai bun album al trupei. Ca sa-l intelegem nu numai emotional dupa cum BINE s-a spus mai sus ar fi bine sa vedem si versurile
http://lyrics.rockmagic.net/lyrics/genesis/the_lamb_lies_down_on_broadway_1974.html
ca astfel sa ne LAMURIM de ce acest disc este atat de bun. Pentru ca este NECOMERCIAL adica are VALOARE sufleteasca si spirituala.
The Lamb=omul neprihanit sufleteste , dornic de spiritualitate si OAMENI adevarati
Lies Down On Broadway=se intinde pe jos ar fi ad-literam , adica e coplesit de Broadway , de civilizatia asta sufocanta , rece , care stimuleaza doar concurenta pentru BANI , n-are suflet
Zice la un moment dat: I need a country man who works with hands , adica are nevoie de un OM adevarat , nu de o fatada a la Broadway...

I need someone to believe in, someone to trust.
I'd rather trust a countryman than a townman,
cred ca asta spune foarte multe...
N-am cuvinte...cei care puteti sa-l aveti si sa-l intelegeti ,VA ROG sa o faceti...dar ar fi bine sa ascultati si cele 2 discuri de dinainte.
Razz Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Lun Noi 27, 2006 5:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acum daca e s-o zicem drept, melotron la Genesis nici nu prea e.
Unii ar merge mai departe spunind ca Genesis nici nu e chiar rock progresiv. Eu n-as zice chiar asa, doar ca e un progresiv mai altfel. Nu i-as baga in aceeasi olaca cu nici o alta trupa de rock progresiv.

_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
antecu



Conectat la: 05 Sep 2006
Mesaje: 130
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 01, 2006 1:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Peter Gabriel refuza reunirea cu Gensis
Peter Gabriel a refuzat sa se reuneasca cu Genesis, a dezvaluit cantaretul.
Fostul frontman al formatiei a fost abordat pentru a canta din nou cu ei, Phil Collins si ceilalti pregatindu-se as cante din nou.
Totusi, Gabriel, care s-a bucurat de o cariera solo de success din 1975 si pana in prezent, spune ca nu este complet impotriva acestei idei.
Explicand ca are propriile proiecte la care trebuie sa se gandeasca, el a zis: “Au existat discutii si am decis sa nu iau parte la ele. Sunt foarte fericit pentru ei.Nu am exclus aceasta posibilitate, dar am niste proiecte noi la care lucrez in acest moment.”
Un purtator de cuvant al Genesis a relatat pentru BBC ca Phil Collins, Mike Rutherford si Tony Banks isi vor clarifica planurile in saptamanile ce urmeaza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
seamaster



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 368
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Mar Dec 05, 2006 1:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mosii de la genesis care vor merge in turneu !
sunt curios cand o sa fie publicat play list ul turneului !
ne aventuram si noi sa facem unul ?

salutari.

_________________
I DON'T REGRET MY PAST, I JUST REGRET THE TIME I'VE WASTED WITH THE WRONG PEOPLE !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
seamaster



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 368
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Sam Dec 23, 2006 12:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

... asa arata biletele de la concertul din budapesta ! Very Happy
abia astept !

salutari.

_________________
I DON'T REGRET MY PAST, I JUST REGRET THE TIME I'VE WASTED WITH THE WRONG PEOPLE !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
seamaster



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 368
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Mie Iun 13, 2007 12:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

... pe 11 06 a inceput turneul !
pareri avizate de la primul spectacol, aici :
http://www.genesis-news.com/live-2007-blog/
praga, unde esti praga ...

salutari.

_________________
I DON'T REGRET MY PAST, I JUST REGRET THE TIME I'VE WASTED WITH THE WRONG PEOPLE !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community