FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
de ce?!
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Vizitator






MesajTrimis: Mie Mai 12, 2004 9:29 am    Titlul subiectului: de ce?! Raspunde cu citat (quote)

de ce spune toata lumea ca pt audiofilii care se respecta sunt necesare 3cai(am vazut asta de mai multe ori pe forum)?
si de ce mission-urile m53 sunt pe2 cai?(in revista erau cotate printre cele mai bune...)?!?
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Mai 12, 2004 9:29 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Lucian



Conectat la: 20 Noi 2003
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 12, 2004 9:38 am    Titlul subiectului: Re: de ce?! Raspunde cu citat (quote)

andreime a scris:
de ce spune toata lumea ca pt audiofilii care se respecta sunt necesare 3cai


nu stiam ca exista vreo regula. Exista destui audiofili ce asculta pe o singura cale. Lowther sunt la mare pret acolo. Ideea e ce vrei de la boxe. m53 nu ajung la 20Hz, asa ca daca vrei bass cat mai mult cauti in alta parte.

As mai pune o intrebare. Daca e sunt necesare 3 cai, ce facem cu boxele pe 4 sau 5 cai? (Linn Komri, GUBe...) Cred ca mai important este rezultatul si nu constructia in sine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Mie Mai 12, 2004 11:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca o orchestra simfonica poate sa redea cea mai joasa nota undeva pe la 40 Hz, o incinta care coboara la 35 Hz (la 3 dB) este mai mult decat respectabila. Fuga dupa 25 Hz si mai jos mi se pare o prostie. Doar daca vrei sa le folosesti pe post de Subwoofer la filme. Multe boxe ce redau 55 Hz la 3 dB au un bass puternic si placut. Nu datele de catalog genereaza sunetul. Calitatea unei incinte sta intr-o gramada de alte lucruri, ex: timbrarea sunetului.
Asa e, Lucian. Rezultatul conteaza!

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
coasta17



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 77
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 12, 2004 5:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In primul rand cu cat mai putine cai cu atat mai bine.Mai multe difuzoare inseamna mai multe puncte de radiatie acustica,ceea ce insemna ca efectul de imagine stereo este ca si compromis.
Constructiile pe 3 cai au insa si avantaje:distorsiuni mai mici ale frecventelor inalte,iar fpentru ca vocea este "separata" de bass,se reduc consiiderabil distorsiunile Doppler.

Sincer,nu as construi ceva care are mai mult de 2 cai.




Doru,sunt si niste exceptii.De exemplu cea mai de jos nota la orga are frecventa de 16 Hz.
Tare as vrea sa simt chestia asta Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Mie Mai 12, 2004 11:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

plus ca mai intervin si crossoverele care inteleg eu ca nu sunt tocmai cele mai usor de proiectat si de facut din toata mustaria ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Joi Mai 13, 2004 2:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cea mai mare problema a incintelor pe 2 cai este dispersia sunetului .
Peste 1000 Hz , difuzoarele de joase incep sa nu mai proiecteze sunetul decat pe un unghi din ce in ce mai mic fata de axa .

Incintele bune pe 2 cai au frecventa de taiere pe la 800 Hz cu scopul de a nu se afecta caracteristica de radiatie axiala . Aici apar alte probleme ce tin de capacitatea unui difuzor de a reda liniar o banda de frecvente atat de larga .

Una din solutiile gasite de firmele care fac scule serioase este de a utiliza anumite drivere folosite in utilizarile profesionale la care aduc anumite modificari .
In domeniul pro , driverele au bobine de la 44 mm pana la 100 mm diametru , magneti de pana la 13 Kg , membrane din titaniu sau beriliu si se folosesc in cuplaj cu niste hornuri ( palnii ) ce concentreza energia acustica pe o anumita portiune catre fata (40 - 60 - 90 grade / uzual ) , cu presiune extrema ( 108 - 115 dB la 1w/1m ) .
Pentru Hi-Fi se modifica aceste drivere ( cele cu bobine de 76 mm si 100 mm ) prin taierea lacasului pt. horn si prin intoarcere partii convexe a calotei catre interiorul incintei . Se obtine astfel un difuzor cu caracteristici remarcabile si cu randament ce bate pe la 100dB . Banda de frecventa a unui asemenea difuzor este liniara de pe la 600 Hz pana pe la 20 Khz sau chiar mai sus de atat si poate sa acopere relativ constant si unghiuri de 120 grade .

Toate aceste eforturi se fac cu scopul de a se reduce la minim distorsiunile introduse de crossoverul pasiv . La cele pe 3 cai sau 4 cai , problemele date de dispersie , faza si intarzieri , distorsiuni de neliniaritate , pierderile pe rezistentele de compensare sau pentru corectarea variatiei impedantei in functie de frecventa , fac ca proiectarea unei incinte pe 3 sau mai multe cai sa fie o aventura , de cele mai multe ori ratata .

Incinta pe doua cai nu este simplu de facut . Daca privesti caracteristica de frecventa a unui difuzor pare a fi totul in regula . Din pacate este doar o iluzie pentru ca banda de frecventa din grafic este masurata la 1 m distanta , perpendicular pe centrul difuzorului . Pentru un difuzor de 20 cm , de exemplu , banda de frecvente poate ajunge in mod liniar , pana la 3Khz sau chiar mai sus . Daca mutam microfonul de masura cu 30 grade in plan orizontal ( sau vertical ) vedem ca avem pierderi drastice de inalte .

Ca o concluzie pot spune ca nu este simplu sa faci o incinta buna pe doua cai , dar daca iti iese suna incredibil de curat si catifelat ( ptiu' drace , incepui sa vorbesc si eu in limbaje audiofile ! )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Joi Mai 13, 2004 9:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Coasta17,
Corect spui sa simti 16 Hz, nu sa auzi. De fapt nici n-o sa simti altceva decat ca ti-e rau si n-o sa stii de ce.
Dane, a nu stiu cata oara iti dau dreptate. Dar:
1. Cum spui si tu sunt o gramada de trucuri pentru a impinge un raspuns rezonabil off-axis aproape de 3kHz.
2. Eu cand vorbesc de 2 cai inteleg o incinta ce coboara pe la 35-40 Hz, nu mai jos.
3. Combinand punctul 1 cu 2 obtinem niste difuzoare de 5"-6.5" diametru maxim. Si cel mai des le gasim in incintele pe doua cai puse cate 2 plus un tweeter. Mission-ul din testele floorstand din nr.2 de revista mi s-a parut o reusita, ca sa-ti dau un exemplu.
4. M-am jucat cu un Alpine SPX-177A: Non resonant suspension coupling, phase integration dust cap, membrana din fibra de canepa (unde draq s-o mai cultiva canepa = canabis, nu stiu). Excelent raspuns off-axis. Una peste alta un difuzor foarte obraznic pe voce si cu frecventa de rezonanta de 31 Hz. Intre noi fie vorba difuzorul asta numai Alpine nu e. Se-arunca undeva in curte pe la Scan-Speak, daca nu ma-nsel.
Pus intr-o incinta cu profil suplu m-am plimbat prin camera sa vad cum se aude. De fapt nici nu trebuie sa te plimbi ca sa-ti dai seama ca e de bine sau de rau. Ajunge sa-ntorci capul. Am fost realmente placut surprins: aproape acelasi sunet in toata camera.

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 13, 2004 7:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Totusi nu inteleg de ce ati ales alpine auto pentru boxele alea ,eu am ascultat difuzoare auto mult mai bune ,unele care se potriveau mai bine pentru niste boxe de casa .Pe masina alea au un sunet dinamic dar cam pleznit la bas congestionat la medii si inalte lipsite de rafinament totusi ,per total difuzoare bune raportate la concurenta japoneza de profil ,dar nu exceleaza cu ceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Joi Mai 13, 2004 8:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Puf,
Stii bine ca eu scriu rubrica Do It Yourself. Nu sunt nebun sa cumpar difuzoarele cu care fac teste sau ma joc. Alpine sunt singurii care mi-au pus la dispozitie orice difuzor si in orice cantitate. Asta nu inseamna ca n-am incercat si la altii. Ori n-au nimic pe stoc, ori ma duc cu vorba. Una peste alta, nu vor! Despre ce se gaseste prin magazine n-are rost sa discutam: Gunoaie la greu si asta n-ar fi nimic daca mi-ar putea da parametrii. Cand spui de difuzoare mai bune auto nu te contrazic, dar imi trebuie si parametri T/S. Le-as putea si masura, numai sa am difuzoarele.
Totusi, de curiozitate: zi-mi tu ce difuzoare vrei sa folosesc la constructia de boxe si cu alea iti fac. Si promit sa le si platesc. Adica mai corect sa le import. Caci nimeni de pe piata nu e dispus sa bage bani in stocuri. Nici sa mi le dea la test. Mare rahat 3-4 difuzoare!
Mai nou imi aduc difuzoare direct de la Visaton, caci la Vitacom trebuie sa faci comanda (nimeni nu-ti da un termen) iar un alt amic de-al meu ce aducea din Ungaria ma plimba de vreo 2 luni.
P.S. Cand spui congestionate la care difuzoare te referi? La SPX 177A?
Caci daca la ele te referi sa stii ca te inseli amarnic. Si doi: n-am spus ca am folosit tweeterele Alpine. Am folosit un Morel, tweeter foarte rafinat apreciat de multi constructori de boxe.
Si sa stii ca difurile auto au in general Qts mare iar Fs la fel, neputand fi folosite in incintele bass reflex. Foarte putine dintre ele au parametri potriviti pentru constructia de incinte de casa.

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 13, 2004 10:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dintre difuzoarele auto cel mai bine suna DLS si au o gama impresionanta de modele cu diferite caracteristici (T/S) au un sunet neutru ,inalte foarte fine, bas profund si chiar daca nu au atacul de la JBL sau sclipirea tweterelor MB QUARTZ mie personal imi plac .Despre ALPINE nu mai stiu exact daca erau modelu pe care l-ai scris dar in general constructorii de aparate auto nu exceleaza in difuzoare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Joi Mai 13, 2004 10:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Puf,
Repet: Incerc sa scriu articole avand ca solutie componente ce se gasesc la noi pe piata, nu pe alte meleaguri. De fapt asta este si unul din motivele pentru care Hi-Fi&Multimedia a fost apreciata. Are rost sa-ti spun ca in ultimii doi ani am cumparat de la www.partsexpress.com marfa in valoare de peste 30,000 USD ? sau direct de la Morel de 15,000 USD?
Saptamana asta am platit la Visaton 5000 de Euroi pe marfa.
Toate firmele enuntate de tine eu, Hi-Fi&Multimedia nu le cunosc!.
Dupa ce au citit revista nici unul din dealerii JBL, unul mai autorizat ca altul, nu s-au inghesuit sa-mi dea difuzoare. Doar nu-i costa nimic si le primeau si inapoi.
Ia ca exemplu Flamingo. Nu putem noi testa cata marfa ne cara ei cu duba. Sunt cumva fraieri?
Du-te pe site-ul www.cerwin-vega.com . Uita-te la Romania. In afara de Nova Music a auzit cineva de restul? 90% din comenzile lor vin dupa ce-i vede lumea pe site-ul furnizorului. Asta nu e business.

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
cos22tm



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 535
Locatie: remote

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2004 1:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doru , ce parere ai de Pioneer ? (intra in categoria celor cu lista "in asteptare" ? )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2004 3:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doru: as fi interesat sa aud o realizare de-a ta, daca se poate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2004 3:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am comandat la Pioneer (rep Sun Audio) 4 difuzoare de bass 25 cm TS 255 DVC acum un an. Dupa ce am asteptat vreo 6 luni inghitind tot felul de motive pentru care nu le-au adus, le-am comandat pe net printr-un amic din Canada. Jumatate de pret, evident. sigur ca o sa ma coste transportul si o sa ajung aproape de pretul de Romania, dar macar le am. Vedeti, asta-i problema cu Romania. Cu banii in mana si nu ti-i ia nimeni. Despre difuzoarele Pioneer, numai de bine. Ce e nashpa e ca stiau ca sunt directorul de la Hi-Fi&Multimedia, adevarat la primul numar, dar inchipuiti-va ce poate pati un om de rand in conditiile astea.
Saptamana asta amenajam o camera de bloc pentru auditie. In concluzie o sa se poata asculta orice scula existenta la noi, adusa de voi sau bricolata in fiecare sambata dimineata probabil intre 10,00 si 14,00.
Evident o sa facem niste programari, capacitatea incaperii fiind de 8-10 persoane.

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2004 3:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Excelenta idee cu auditiile. In ce zona e blocul respectiv ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community