FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Banalitati DIY
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Iul 28, 2003 12:00 pm    Titlul subiectului: Banalitati DIY Raspunde cu citat (quote)

Probabil ati aflat (trebuie sa fi scris undeva, nu se poate!) ca boxele de la micro'u' ce cu onor il am de un nr. de ani, sunt de compresie. Sa stiti ca nu's vinovat: eu am ales sunetu', boxele au venit la pachet Laughing .
Am facut pana acum 2 experiente, nereusite, in cautarea unui material antirezonant cu care sa captusesc interiorul peretilor (de altfel subtiri) boxei.
Sa spunem ca sunt un ultra-soft-DIY'er Wink . Nu doresc modificari serioase sau ireversibile; doar o imbunatatire sensibila a sunetului, in speta eliminarea rezonatelor de cutie (mici dar existente) in zona basului inalt. Stiu, sunt pretentios...
Si acum intrebarea: care este materialul (sunt materialele) cel mai eficient(e) pentru umplerea cutiei?

Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Iul 28, 2003 12:00 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
jamesbond007.5



Conectat la: 10 Mai 2003
Mesaje: 52
Locatie: the world is not enough...

MesajTrimis: Vin Aug 01, 2003 8:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dragosila,cea mai buna "umplutura" ,ramane vata sau izolatorul fonic ce se foloseste in constructii (un fel de bumbac polimerizat...!!!).Asta o stiu,fiindca am desfacut o boxa "Spiral",de studio,facuta in State si care pretul ei de catalog e de vreo ..... Shocked .....12000$ bucata.Cand am vazut ca pe interior e tapetata cu un fel de vata de sticla,am ramas prost...hm,si nu mi-am mai revenit....!!! Wink Wink
_________________
Stiti ce ?.Fiti destepti si fara frica...
eu va salut...Mitica!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Lun Aug 18, 2003 1:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incearca cu lana ( lana de oaie ), nu glumesc
are o capacitate fonoabsorbanta excelenta

Numai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Coolj



Conectat la: 25 Iun 2003
Mesaje: 56
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 18, 2003 10:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din experienta unui amic iti pot spune ca se obtin rezultate bune daca izolezi peretii boxei cu pasla de o grosime aprox 1.5-2 cm.
El are niste boxe tot pe compresie. A incercat si cu vata hidofila (bumbac)
sa le umple dar nu i-a palcut cum sunau (sunau prost frecventele joase).
Asa ca a izolat peretii cu pasla si a fost multumit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Lun Aug 18, 2003 10:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pasla e foarte buna, are capacitate mare de absortie

Numai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Aug 18, 2003 11:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multam' pt. solutiile ieftine si... banale! Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Lun Aug 18, 2003 11:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Materialele absorbante au si ele limitele lor in ceea ce priveste posibilitatea de tuning a unei incinte. Coeficientul de absorbtie difera functie de material si in plus, conteaza si modul in care e dispus in incinta: dispunerea pe pereti favorizeaza bass-ul absorbind ceva din mid-bass-voce, invers o dispunere heavy-fill (sau "scalmanata") absoarbe bass-ul si lasa vocea mai pregnanta. Nu totdeauna se pot face minuni din materialul absorbant, mai ales ca incintele mici si cu pereti subtiri au o coloratura specifica a mid-bass-ului, greu de eliminat in special datorita faptului ca dimensiunea mica implica automat doua cai de separare si practic posibilitati nule de tuning.
Inghesuind material absorbant cu grosime mai mare intr-o incinta mica facem sa creasca absorbtia dar volumul aparent se micsoreaza drastic afectand caracteristica de frecventa si, culmea, favorizand tocmai tonurile nedorite (influenta descresterii volumului este mai mare decat cea a cresterii absorbtiei).
Necunoscand caracteristica difuzoarelor, care la unele drivere de 10-13 cm pentru o reproducere acceptabila a bass-ului se bazeaza pe o oarecare disproportie intre Qts si Vas este posibil ca efectul de "butoi" sa fie nu un bug ci un feature al combinatiei incinta-difuzor, practic imposibil de eliminat cu orice material fonoabsorbant. Se poate interveni asupra filtrului generand o atenuare cu un circuit RLC (in paralel pe dif-ul de joase) acordat pe frecventele nedorite si cu un Q anume insa masuratorile si dimensionarea sunt laborioase si nu se merita la incinte ieftine. Vorbind tot de Q (factorul de calitate al filtrului) niciodata un material absorbant nu va putea lasa nealterate frecvente de ordinul 40-100 Hz (acolo unde vrem un bass cald) si atenua pe cele in gama 200-300. Crying or Very sad
Partea proasta este ca actionand corectia de bass a amplifului pentru compensarea pierderii accentuate la joase (din cauza difuzorului mic) se accentueaza si tonurile deranjante ale incintei. Solutia: un equalizer, insa boxele fiind ale unui minisistem deja am mers prea departe ...
Sfat: renunta !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Aug 18, 2003 4:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doru,
Interesant Confused ... Asa mi se intampla intotdeauna cand vreau sa intreprind ceva: ajung la concluzia ca lasand lucrurile asa cum sunt este mai bine. Laughing
Uneori cred ca rezonanta (notabila la volume mari si f. mari) vine de la peretii boxei... probabil ar trebui sa lucrez la grosimea acestora... Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
jamesbond007.5



Conectat la: 10 Mai 2003
Mesaje: 52
Locatie: the world is not enough...

MesajTrimis: Vin Aug 22, 2003 9:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dragosila,daca solutiile astea ti se par ieftine Shocked ,inainte de a inchide boxa,arunca in ea niste cocosei si niste lanturi de aur.Ia sa-mi scrii daca o sa ti se mai para ieftin Confused Razz ...si apoi nu uita ca simplitatea denota si genialitate...!!! Razz Wink
_________________
Stiti ce ?.Fiti destepti si fara frica...
eu va salut...Mitica!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Aug 25, 2003 11:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mestere,
Am folosit cuvantu' ieftin la propriu, nu la figurat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mar Aug 26, 2003 1:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AbsoluteAudioFan a scris:
Doru,
probabil ar trebui sa lucrez la grosimea acestora... Rolling Eyes


Daca incintele sunt din lemn le slefuiesti bine si lipesti pe dinafara
placaj de 4 mm dupa care le vopsesti frumos si ai rezolvit problema

Spor la treaba
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
seamaster



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 368
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Mie Noi 05, 2003 1:28 am    Titlul subiectului: Re: Banalitati DIY Raspunde cu citat (quote)

o sa-ti propun o metoda pe care am folosit-o cu excelente rezultate pe o incinta 3 cai + bassreflex, de mari dimensiuni : demonteaza tot ce contine incinta acustica / difuzoare, filtre, cabluri, prize, eventuale potentiometre, portul bassreflex ului. urmeaza partea cea mai grea - topeste smoala intr-un ibric mare, toarna in interiorul incintei - in prealabil faci semne pe marginea interioara a cutiei cu un creion sau ceva care sa fie vizibil - si asezi incinta pe un suport care a fost verificat in prealabil cu o nivela - pentru a fi orizontal. odata cu racirea stratului de smoala pe cei 5 pereti ( mai putin pe spatele peretelui frontal ) vei obtine o ameliorare substantiala a calitatilor cabinetului. la asta am adaugat un burete foarte dens si grosut - special ( 2 cm. ) cu forme conice pe partea dinspre interiorul cabinetului ( cutiile laptop urilor sau case urile pentru echipamente profesionale au ceva asemantor in componenta ). avand in vedere ca difuzorul de inalte este inchis, difuzorul de medii de asemenea, iar restul volumului intern al incintei lucreaza numai pentru difuzorul de bass si portul de bassreflex ( aproape 85 l. ) , rezultatele au fost peste asteptarile mele - un cabinet rigidizat si amortizat foarte bine pe interior. buretele dens nu a redus fluxul de aer care circula in interiorul cabinetului iar difuzorul de bass a inceput sa lucreze cu un cu totul alt sound. recunosc ca mi-a trebuit destul timp sa ma obisnuiesc cu noul sound, dar a meritat. odata cu modificarea interiorului cabinetului, am modificat total si filtrul pe 3 cai. partea cu smoala este laborioasa ( daca vrei sa o faci ca lumea ) si periculoasa ( poti sa-ti dai foc cu usurinta ) dar merita incercat. nu pot sa-ti spun cum va functiona intr-o incinta inchisa, dar pe incinta deschisa o fost super o.k. SUCCES.




AbsoluteAudioFan a scris:
Probabil ati aflat (trebuie sa fi scris undeva, nu se poate!) ca boxele de la micro'u' ce cu onor il am de un nr. de ani, sunt de compresie. Sa stiti ca nu's vinovat: eu am ales sunetu', boxele au venit la pachet Laughing .
Am facut pana acum 2 experiente, nereusite, in cautarea unui material antirezonant cu care sa captusesc interiorul peretilor (de altfel subtiri) boxei.
Sa spunem ca sunt un ultra-soft-DIY'er Wink . Nu doresc modificari serioase sau ireversibile; doar o imbunatatire sensibila a sunetului, in speta eliminarea rezonatelor de cutie (mici dar existente) in zona basului inalt. Stiu, sunt pretentios...
Si acum intrebarea: care este materialul (sunt materialele) cel mai eficient(e) pentru umplerea cutiei?

Multumesc.
Very Happy
_________________
I DON'T REGRET MY PAST, I JUST REGRET THE TIME I'VE WASTED WITH THE WRONG PEOPLE !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audiofool



Conectat la: 23 Mai 2003
Mesaje: 309

MesajTrimis: Mie Noi 05, 2003 2:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Unele difuzoare BBC folosesc lina pt. damping. Parte din secretul fabricatiei cica ar consta in amanunte de genul de pe ce soi de oi se ia lina!
Ca nu mergi empiric si sa alegi un anumit material absorbant (caruia sa ii cunosti exact proprietatile) [si cantitatea necesara] ar cam trebui sa cunosti si parametrii driverelor, ceea ce nu cred ca e cazul. (pe urma, fa calcule, etc. - merita?) Asa ca daca te hotarasti sa persisti, bag sama ca ideea e sa mergi dupa ureche Mr. Green .
Sugestia lui seamaster suna foarte interesant... (B&W folosesc si ei un soi de smoala la constructia seriei Nautilus). In orice caz asteapta-te ca procesul sa genereze un intreg balamuc. Asigura-te ca ai destul entuziasm, rabdare si bineinteles, tutun Smile. Eu am intors casa pe dos pt. proiecte mult mai banale. Confused

Dar daca te hotarasti sa le desfaci: nu uita ca poate un efect si mai important are daca ii adaugi bracing. Asta se poate face in mai multe feluri dar in cazul asta probabil cel mai usor ar fi sa-i adaugi o proptea (sau mai multe), in genul inimii de la vioara. In cele mai multe cazuri (si mai ales daca e pusa cum si unde trebuie) poate ajuta simtitor la eliminarea vibratiilor nedorite. (sa zicem una / dimensiune?).

Nu va mai tot plingeti de boxe ca ar fi proaste numai pt. ca sint pe compresie... o boxa pe compresie bine facuta va suna bine, una proasta va suna... prost. La fel si cu cele bass-reflex. Fiecare design isi are avantajele si dezavantajele lui. Am auzit boxe pe compresie f. misto. De unde a aparut ideea asta ca bass-reflexul e musai mai bun?

[687.820 ROL]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Noi 05, 2003 8:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stapane (seamaster), am inteles. Si asta poate fi o solutie... sincer, sunt de acord ca ar trebui sa incep de la rigidizarea peretilor cutiei.

Un pestisor ascultator Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
seamaster



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 368
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Mie Noi 05, 2003 12:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

materiale de compozitie si grosimi diferite au frecvente de rezonanta diferite. lipirea lor, chiar si foarte bine, nu poate sa genereze decat un haos mai mare in economia frecventei de rezonanta totala a cabinetului.
finisarea exterioara, oricat de mult te-ai stradui, tot nu iese ca la fabrica.
Sad . si o sa arate intr-un final ca o facatura ieftina. daca incinta arata decent pe exterior nu cred ca are rost sa o uratesti suplimentar.
sper sa nu se supere frunzila pe mine Laughing
americanii au inventat, cu mai multi ani in urma ce e drept, MDF ul.
si printre aplicatiile pe unde l-au folosit a fost si constructia cabinetelor. panourile folosite au grosimi undeva la 28 sau 30 mm. pentru a rezona cat mai jos.
este foarte dens, foarte greu - dar rezultatele au fost foarte bune de vreme ce producatori de marca de dincolo de ocean ( si nu numai ei dupa aceea ) l-au folosit ( si-l folosesc ) la fabricarea multor generatii de incinte.
oricum inauntru incintei este un amalgam de frecvente de rezonanta ale diferitelor componentelor : cabinet, difuzoare, filtre, cabluri de legatura - care intr-un final dau frecventa generala de rezonanta a intregului ansamblu. cu cat incinta este mai rigida, mai bine legata, se uniformizeaza si frecventa de rezonanta interna de pe fiecare perete al incintei ( acestia lucreaza separat din cauza pozitiilor diferite fata de difuzoare - cele mai mari probleme apar la fata si spatele cabinetului ). in solutiile aplicate de constructori, multi au optat pentru un panou mai gros pe spatele cabinetului fata de ceilalti pereti.
Smile succes.


AbsoluteAudioFan a scris:
Stapane (seamaster), am inteles. Si asta poate fi o solutie... sincer, sunt de acord ca ar trebui sa incep de la rigidizarea peretilor cutiei.

Un pestisor ascultator Laughing

_________________
I DON'T REGRET MY PAST, I JUST REGRET THE TIME I'VE WASTED WITH THE WRONG PEOPLE !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community