FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Technics-de ce "desconsidera" unii aceasta marca?
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mie Aug 08, 2007 4:21 pm    Titlul subiectului: Technics-de ce "desconsidera" unii aceasta marca? Raspunde cu citat (quote)

Care nu mai este, dar merita o discutie, dat fiind faptul ca si in trecut au fost polemici foarte aprinse.

Care este drumul prin care o firma ajunge sa fie urata ?

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Aug 08, 2007 4:21 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
SoundaholiC



Conectat la: 08 Oct 2006
Mesaje: 184
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 08, 2007 4:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu urasc nici o firma, cu atat mai putin una de "scule" hi-fi sau audio. O firma este o modalitate de a face bani prin satisfacerea unei nevoi pentru care unii sunt dispusi sa plateasca. Este laudabila orice firma care face bani cinstiti indiferent ce vinde. Mai e un post similar despre Sony, sper sa nu apara si despre AKAI sau mai stiu eu cine... ca n-are rost, este doar business, indiferent ca te numesti NAIM sau Technics este tot o afacere si nu exista sentimente, doar marketshare, cost, profit ...etc. Fiecare are publicul target si traieste pe seama lui, problema de afinitati si preferinte sta in consumatorul final nu in cel care pune produsul pe taraba.
_________________
2xPanasonic SA-XR10+Triangle Comete EX bi-amping+Jamo SW410E+Elac Cinema 05
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Salvatore Maranzano



Conectat la: 29 Iul 2007
Mesaje: 42

MesajTrimis: Mie Aug 08, 2007 4:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SoundaholiC a scris:
Eu nu urasc nici o firma, cu atat mai putin una de "scule" hi-fi sau audio. O firma este o modalitate de a face bani prin satisfacerea unei nevoi pentru care unii sunt dispusi sa plateasca. Este laudabila orice firma care face bani cinstiti indiferent ce vinde. Mai e un post similar despre Sony, sper sa nu apara si despre AKAI sau mai stiu eu cine... ca n-are rost, este doar business, indiferent ca te numesti NAIM sau Technics este tot o afacere si nu exista sentimente, doar marketshare, cost, profit ...etc. Fiecare are publicul target si traieste pe seama lui, problema de afinitati si preferinte sta in consumatorul final nu in cel care pune produsul pe taraba.

Bine punctat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Aug 08, 2007 4:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu era vorba de a uri, era vorba de a desconsidera. Nu cred ca "uraste" cineva de pe aici vreo firma. Sau poate DNA, ca el uraste firmele audiofile Razz
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
IRIS



Conectat la: 08 Aug 2006
Mesaje: 219
Locatie: TM

MesajTrimis: Mie Aug 08, 2007 4:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TECHNICS desconsidera cei ce n-au apucat sa aibe ceva bun de la ei.
Eu ce-am avut de-alungul timpului a fost OK,atat din punctul de vedere al pretului cat si al calitatii audio si finisaje.Ma refer la niste boxe si un CD player.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mie Aug 08, 2007 5:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Nu era vorba de a uri, era vorba de a desconsidera.
Nu cred ca "uraste" cineva de pe aici vreo firma. Sau poate DNA, ca el uraste firmele audiofile Razz


Ba eu cred ca exista ura, cat cuprinde.

Din partea mea, toata lumea sa traiasca si declar solemn ca nu am ceva contra firmelor audiofile. Pe cuvant de pionier !

Cu audiofilii nu ma prea inghit eu, dar in rest, eu si cu tanti Audiofila ne facem cu ochiul, din cand in cand.

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mie Aug 08, 2007 5:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

IRIS a scris:
TECHNICS desconsidera cei ce n-au apucat sa aibe ceva bun de la ei.


Ce parere aveti de sunetul Technics, din epoca high end ?
Sper ca lumea stie faptul ca Technics a inceput ca o firma ce fabrica produse de inalta tehnologie, niste adevarate varfuri, la ora aceea.

Si nemtii sunt interesati de acest subiect:
http://www.hifi-forum.de/viewthread-84-4432.html

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mie Aug 08, 2007 6:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

apropos de Technics, e un vis sa poti avea un magnetofon TECHNICS ! Un singur cuvant despre aceste maguri, superbe din toate punctele de vedere!
Dar au avut si cateva cassdeckuri grozave sau chiar amplificatoare bune la vremea lor.

Problema e ca multi asociaza Technics cu acele scule plasticoase (multe "made in Poland, Malaysia, Singapore",etc) din anii 90 cand au aparut pe piata noastra dupa ce cu totii ne-am delectat cu junghiurile comuniste. Multi se cred audiofili dupa ce si-au adunat turnul Technics pana in tavan...iar "caramizile" acestui turn sunt produsele brandului dupa ce acesta a uitat de CALITATE.

Cam dupa 1989...1994 au "mierlit-o" toti la capitolul interes catre calitatea constructiei si cea audio evoluand catre interesul de satisfacere a unei game cat mai mari de consumatori. Ori acestia cer in primul rand IEFTIN si apoi ceva de calitate. Daca ne gandim bine, de cate ori am facut compromisuri pentru un pret mai mic ?! Sincer!

Cine are ceva de impartit cu un anume brand (sentimente, iubire sau ura) trebuie tratat psihiatric sau pur si simplu, e prost.
Sus
IRIS



Conectat la: 08 Aug 2006
Mesaje: 219
Locatie: TM

MesajTrimis: Mie Aug 08, 2007 9:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am iubit tot ce-am avut...TECHNICS,SONY,MARANTZ,INFINITY etc,apoi le-am vandut si am inceput sa ma iubesc cu altele si tot asa... Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
kootzoo



Conectat la: 16 Apr 2006
Mesaje: 85
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 09, 2007 7:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din cate vad, romanul o sa iubeasca brandul TEchnics inca ani buni de acum incolo. Si asa in principal pt ca se lasa incantat de design (care la technics trebuie sa recunoastem, este unul de exceptie la sculele recente).
Sculele technics mai calitative (dar si mai austere la design) nu prea sunt pe placul romanului decat in cazuri de scule pt nunti si botezuri....sigur, nu generalizez pripit, insa din pacate asta e situratia...momentan am o statie technics vintage de care recunosc ca sunt chiar incantat cum suna si chiar si cum arata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Joi Aug 09, 2007 7:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

au falimentat pentru ca nu aveau destule leduri multicolore, eu iubesc sculele care cand le dai drumu la tine in camera se dezlantuie o adevarat nebunie de lumini si luminite

Vivat china ca stie ce ne place Razz

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Kostas



Conectat la: 07 Apr 2007
Mesaje: 309
Locatie: Traco-daco-trancotaria

MesajTrimis: Joi Aug 09, 2007 8:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai este o discutie, tot aici, pe aceeasi tema
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=5596
incepem sa ne repetam !

_________________
Iar ala mare negru de respira greu, ala era tasu !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kootzoo



Conectat la: 16 Apr 2006
Mesaje: 85
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 09, 2007 5:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ne repetam intrucat technics nu a fost asa un fel de gasca prin apa...a insemnat ceva in muzica si de aia lumea inca la cauta...din pacate la noi isteria dupa beculete de 2 lei e mare si pasul facut de technics in directia asta nu a fost bun deloc...mai bine ramaneau la mosfeti si la statii cu condensatori x pro si multe kile decat la "scule" de plastic...
Oricum technics va ramane in sufletul meu ca ceva frumos. NUmai cand ma gandesc la sb-m1000....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
IRIS



Conectat la: 08 Aug 2006
Mesaje: 219
Locatie: TM

MesajTrimis: Joi Aug 09, 2007 9:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De acord.
I a uitati-va aici...http://www.youtube.com/watch?v=kEiBQl-U7bE
Nu cumva boxele sunt TECHNICS?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
IRIS



Conectat la: 08 Aug 2006
Mesaje: 219
Locatie: TM

MesajTrimis: Joi Aug 09, 2007 9:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.youtube.com/watch?v=kEiBQl-U7bE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 1 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community