FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Proiect DIY din nr.4
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 07, 2004 7:34 pm    Titlul subiectului: Proiect DIY din nr.4 Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru proiectul boxelor care a ajuns la alt nivel fata de primul.
As dori sa mai discutam pe marginea acestui proiect in speranta de a mai afla ceva despre tuningul incintelor.
Astfel nu ma pot abtine sa nu fac unele remarci :nu inteleg de ce s-a ales PAL la fabricarea incitei si nu MDF ,pina si cele fara pretentii folosesc MDF apoi in filtre am vazut bobine cu miez de ferita si capacitori cu electrolit ,nu ar fi meritat componente mai bune?
Astept mai multe pareri pe tema asta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Aug 07, 2004 7:34 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Sam Aug 07, 2004 8:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Puf, boxele care sunt la DIY in revista sunt acum la varianta 3. Evident ca s-a modificat filtrul, am si spus-o in articol: avansatii pot incerca rafinarea filtrelor. Nu este la indemana oricui acest lucru si, in plus, am tinut sa construim o incinta cu elemente de la Visaton in totalitate, filtrele fiind de-a gata. In ceea ce priveste bobina de ferita sa stii ca nu este chiar de aruncat, iar bobine si condensatoare adevarate existente in stoc de la Visaton costa 20 Euro bucata. Fa si tu socoteala, filtrele ar fi saltat proiectul cu 200 Euro. Intr-adevar incinta merita filtre bune, dar asta e pentru cunoscatori. In ceea ce priveste PAL-ul incinta a iesit gata finisata dupa incleiere, iar grosimea de 25 mm isi face datoria cu prisosinta. Cu MDF-ul mai era mult de lucrat in atelierul unui om normal. Am mai spus-o: incercam sa publicam proiecte cat mai usor de abordat. Si asa proiectul este destul de dificil, dar sa-l mai fi abordat cu MDF.
_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 09, 2004 8:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK,Doru acum mai am o nelamurire ,daca se umple cu mai mult material absorbant ,scazind astfel viteza aerului prin port,nu este afectata dinamica ?atacul difurilor de bas si ce efect are aceasta umplere asupra raspunsului in frecventa?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Aug 10, 2004 8:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

proiectul e ok, dar pretullll...... mie mi se pare muuuult prea scump pentru un proiect DIY. in 900 de euro se gasesc multe incinte cu pretentii, nu cred ca e cazul sa dau exemple.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 10, 2004 8:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am ascultat proiectul dyi la redactie si suna absolut remarcabil. Trebuie ascultat si comparat cu boxele de 900+ EUR, inainte de a trage concluzii.
Oricum satisfactia celui care doreste dyi este legata de in acelasi timp de munca si rezultat si nu-si compara produsul cu altele de pe piata, pentru simplul motiv ca este copilul lui.

Se pot face compromisuri la difuzoare, filtre, etc si poate sa iasa mai ieftin.

In acelasi timp ma indoiesc ca sunt multi amatori care sa aiba rabdarea si pasiunea lui Doru si sa obtina un rezultat similar cu aceasi investitie. Nu-i fac reclama aici lui Doru doar exprim o parere ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Mar Aug 10, 2004 8:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Puf, ca sa-ti dai seama de efectul materialului absorbant trebuie sa te joci putin cu un program de simulare a incintei. Materialul in exces diminueaza putin bass-ul dar ii imbunatateste raspunsul tranzitoriu. Se obtine practic o caracteristica intre compresie si bassreflex. Cat de mult spre una sau cealalta depinde tocmai de absorbant. Nu e loc aici de teoria QB3 versus LQ alignment, dar promit ca o sa-mi fac o data timp si pentru asta.

In ceea ce priveste pretul, evident se poate schimba Ribon-ul cu un tweeter dome, economisind 200 Euro din costuri. Se poate lucra cu MDF si apoi finisa, economisind inca 50 Euro (eu am luat PAL de 25 gata finisat de la Neoset la pret de mobila). La 650 Eur perechea suna altfel, nu? Desi la ora actuala cu filtrele reproiectate incinta DIY din redactie a ajuns la 1000 Euro perechea.
Nu poti baga 100 Euro in piese si sa scoti o incinta de 1000 Euro, sau cum spunea cineva: nu poti capata experienta de 10,000 Euro platind numai 1000. Incinta DIY din nr. 4 sta undeva pe la 1500 Euro pret de piata. Numarul viitor o sa vin cu una de 200 Euro perechea pentru oameni normali. Si una de 2000 Euro pentru oameni bolnavi Laughing

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Aug 10, 2004 9:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunt foarte curios de urmatoarele proiecte DIY (am si eu microbul intr-o oarecare masura), mai ales ca din cate observ vor fi doua proiecte la extreme (200E vs 2000E). sunt mai ales curios de materialul din care va fi executata incinta de 2000E, si de felul cum va fi executata.
proiectul visaton din acest numar este bun, fara nici un dubiu, dar eu totusi as fi ales al tip de material (poate lemn masiv cel putin pentru front), si cum este de altfel precizat in revista as mai fi pus niste intariri interioare.
parerea mea este ca cel mai greu este sa faci finisajul la o boxa si sunt curios ce solutii au mai gasit altii. pana acum mie cel mai bine mi-a iesit din lemn masiv (bine prelucrat, slefuit,lacuit)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Mar Aug 10, 2004 11:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ahegyes,
Scrie si in articol ca se recomanda bracet-uri interioare. Dupa ce am stricat o cutie, la urmatoarele nu ne-am mai riscat, le-am pus intariri suplimentare si le-am incleiat cum trebuie. De obicei la o boxa nu front-ul genereaza problemele cele mai mari ci lateralele. Lemnul masiv lucreaza in timp, nu l-am mai folosit de 15 ani. Si nu e mai bun ca HDF-ul.
In ceea ce priveste finisajul, de aceea am ales solutia cu PAL melaminat, dupa incleiere boxa iesind gata finisata.
Zamby mi-a adus recent un material din bucati de lemn presate care se prelucreaza excelent, este foarte dur si greu si care impune ori vopsire si lacuire, ori acoperire cu autocolant (varianta mai putin pretentioasa).
Cred ca la numarul viitor asta va fi materialul pentru boxa scumpa. Am totusi ceva rezerve.
Perechea de 200 Euro va avea doua cai, doua difuzoare de 17 cm Visaton W170SC 4 ohm si un tweeter dome (vad eu care se asorteaza) iar cea de 2000 va fi un bandpass cu 4x Visaton W200SC 8ohm, 4x Visaton TI100 8 ohm si MHT12 8 ohm. Filtru cu pretentii - separare la 150 Hz si 4 kHz, optimizat cu ajutorul DEQX-ului care a sosit sapamana trecuta:
http://www.deqx.com/dsp-product/PDC26P-Preamp.html
De atunci n-am mai iesit din WC decat sa postez cate ceva pe forum.
Boxa va permite Bi-wire si Bi-amp si va avea o putere de cca 200W/8 ohm in zona liniara.

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Aug 10, 2004 12:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

corect. lemnul lucreaza si poate provoca probleme mari in timp. depinde insa ce lemn ai folosit si cum a fost preparat. (sa nu uitam ca instrumentele muzicale sunt facute din lemn nu din MDF sau HDF, etc.)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Aug 10, 2004 12:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vad ca iti plac Visaton-urile. la un proiect de 2000E ai putea lua in calcul Seas, Vifa sau chiar Scanspeak. sau de ce nu, Dynaudio.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Mar Aug 10, 2004 12:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Visaton am in stoc de ma spal cu ele pe cap. Tot eu sunt dealer la Seas pe Romania ca si la Visaton. Dar Seas-urile sunt scumpe cu spume si sunt asa de frumoase ca e pacat sa le ascunzi intr-o incinta bandpass. TI-ul 100 de la Visaton (titaniu) este cot la cot cu Seas-ul, iar ribonul nu are concurent in gama lui de pret. In gama Vifa nu exista nimic interesant pentru mine, Dynaudio am in stoc copiile de la Hi-Vi Research. Morel iarasi am cam toata gama iar ScanSpeak astept sa aduca Dan.
Ia o poza sa vezi cum ar putea sa arate proiectul (1200x290x370mm):



Bandpass.jpg
 Description:
 Filesize:  58.02 KB
 Viewed:  511 Time(s)

Bandpass.jpg



_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !


Ultima modificare efectuata Doru la Mar Aug 10, 2004 1:07 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Aug 10, 2004 1:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

va fi o boxa maaaaare. astept cu nerabdare numarul viitor al revistei sa vad ce si cum. as fi curios sa aud cum va suna, dar cum eu sunt in Oradea..... o sa ma multumesc cu imaginile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Mar Aug 10, 2004 1:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O sa-ti fac un MP3 cu sunetul capturat pe un reportofon si sa ti-l trimit pe e-mail ca sa-ti dai seama Laughing
_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Aug 10, 2004 1:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asta a fost buna. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mar Aug 10, 2004 2:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doru
O sa cam ai de lucru cu fazarea dintre band-pass si restul dar oricum ar fi tot bine o sa iasa la ce difuzoare o sa bagi acolo .

Ar fi misto sa o faci activa daca tot o faci , cu 3 finale :

Final 1 - 200w - Clasa AB - Subbass 20 Hz - 85 Hz ( filtre trece sus si trece jos de ordin 2 )
Final 2 - 60w - Clasa A - Mid bass 85hz - 3Khz ( ... pina la 4Hkz in functie de teste )
Final 3 - 20w Clasa A - Inalte

Faza reglabila pe finalul de subjoase , intrare balansata cu transformator Jensen etc . Radiatoare mari pe spatele boxelor , traful mare si greu pozitionat la baza pt. lestare , etc , etc ...

Cred ca ar fi un proiect pe la +3K Euro dar ar cam bate lejer tone de alte scule .

Daca se baga si Lupu' in treaba asta , ii bagati si un DAC + Volum digital reglabil cu telecomanda si se poate da direct din sursa digitala ( optic sau coaxial ) fara cabluri de mii de para . Ce dracu , cu banii cit dai pe 1m de cablu iti faci sistemul complet .

Asta da proiect Diy cu potential si de export .

Poate ne spune vreun forumist mai informat cam cu cit se vinde asa ceva pe afara si daca face cineva ceva asemanator .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community