FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Proiect incinta de auditie cu difuzoare Visaton
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ics



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 37
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 15, 2004 9:35 pm    Titlul subiectului: Proiect incinta de auditie cu difuzoare Visaton Raspunde cu citat (quote)

Am de gand sa-mi schimb boxele din camera (constructie proprie). M-am tot gandit ce s-ar potrivi cel mai bine pentru camera mea, si am ajuns la concluzia ca vreau o pereche de boxe pe compresie, pe 2 cai, dimensiuni mici, pe care sa le prind in perete deasupra biroului. Le voi folosi pentru muzica, sursa fiind calculatorul; in general ascult mpc-uri. Amplificatorul este un Electromures Delia.

Boxele vor fi ajutate de un subwoofer, dar cateodata la ore tarzii nu prea pot folosi subwoofer-ul, deci ar fi de preferat ca boxele sa coboare pana in ~60-70 de Hz.

Difuzoarele pe care le-am considerat eu potrivite sunt:

Woofer: W 170 S http://www.visaton.com/english/artikel/art_458_1_19.html

Tweeter: DT 94 http://www.visaton.com/english/artikel/art_170_1_8.html

Singurul program de proiectare incinte acustice pe care l-am folosit pana acum este BassBox 6 Pro . Rezultatele obtinute sunt urmatoarele:

La o incinta de ~13 litri am obtinut un F3 in jurul valorii de 65 de Hz.
Cand am vazut graficul am avut o surpriza, nu urca destul in frecventa, zic eu.

Astept pareri si sugestii, chiar si la difuzoare, dar cu conditia ca bugetul sa ramana acelasi, aproximativ 120 de euro cu tva (fara filtre si MDF).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Aug 15, 2004 9:35 pm    Titlul subiectului: Mitica




graph.JPG
 Description:
 Filesize:  32.43 KB
 Viewed:  198 Time(s)

graph.JPG


Sus
Vizitator






MesajTrimis: Lun Aug 16, 2004 1:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

120 E +filtre si mdf pt cutii te duce total la 6-7 mil ,dar la banii astia poti gasi ceva bookshelfuri ok .
canton le101 , jbl ,infinity
Sus
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Lun Aug 16, 2004 8:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru proiectul tau ti recomand o incinta de 16 litri si cu material absorbant in exces. Daca vrei ca boxa sa fie si ecranata pune W170SC 8ohm in loc de W170S 8ohm. Caderea curbei poate sa fie de la o setare privind elementele exterioare difuzorului (filtre etc). Stai linistit, W170 urca pana la 3 kHz lejer. Daca le ajuti putin pozitionandu-le in colt si din corectia bass-ului nu mai ai nevoie de SUB. Ca tweeter iti recomand G20SC 8 ohm, dar merge si cel ales de tine atenuat cu 3dB.
Dimensiunea boxei cu MDF de 19mm sau PAL de 18mm este W=240 xD=270 xH=380 mm

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
ics



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 37
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 16, 2004 10:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nigel78: Stiu ca sunt cateva boxe acceptabile la banii astia, dar placerea mea este sa le fac. Smile

Doru: Boxele vor fi puse pe perete, una dintre ele cred ca in colt, dar incerc sa evit asta, nu am cum sa le pun pe ambele in colt, biroul meu nu este in mijlocul camerei.

Am incercat si eu UniBox-ul, am vazut ca pe acesta il recomanzi. Mi se pare mai practic, dar cum pot debloca campurile blocate? Imi cere o parola.

UniBox-ul "sugereaza" o incinta de ~21 de litri, material absorbant in exces. Tu imi recomanzi una de 16 litri. Campul Vb este blocat la mine, am vrut sa vad graficele si pentru o incinta de 16 litri si n-am reusit. Imi argumentezi si mie recomandarea ta? Te rog.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Lun Aug 16, 2004 11:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La campurile blocate este evident ca n-ai cum sa umbli. La o incinta cu compresie poti modifica doar volumul si Q-ul care este recomandat sa ramana in jurul a 0.707. De asemenea poti sa variezi absorbtia si pierderile. Este suficient pentru a-ti da seama ce poate difuzorul in incinta respectiva. Volumul de 16 litri poti sa-l pui cu mana (iti permite), la fel absorbtia pe "heavy fill" si cu "update graphs" sa vezi caracteristica rezultata.
16 litri a fost volumul care dupa incercari mi-a dat cel mai placut rezultat. Mai mult daca te uiti pe graficele de caracteristica SPL/frecventa si excursie maxima a membranei la puterea nominala trebuie sa te asiguri ca membrana lucreaza in zona recomandata. La 170S nu e recomandat sa depasesti 16 mm excursie a membranei ca nu obtii decat distorsiuni.
Incinta pe care vrei tu s-o faci eu chiar am construit-o. Nu-i o problema s-o faci si de 20 litri numai sa nu-i dai cu bass-ul in trompa.
Si daca va spun UniBox, ascultati-ma si pe mine ca nu degeaba mi-am pierdut 25 de ani construind boxe. La fel cand recomand o incinta de 16 litri si niste dimensiuni. Personal, cand dau niste cifre le dau din calcul si experienta nu de dragul de a-mi da cu parerea, vezi si semnatura mea cu "assumption ..." In general pe Forum toata lumea isi da cu parerea, dar inainte mai studiati si voi cine e persoana care posteaza ... ca nu sunt degeaba rep Visaton si Seas in Romania.
De fapt, de ani de zile, cand imi storc toata meseria si experienta adunata si invat pe cineva de bine nu obtin decat reversul. N-am vazut unul sa ma creada pe cuvant. "The wrong Guy, in the wrong place, at the wrong time - the story of my life!", cum zicea Bruce Willis in Dye Hard 2.

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
ics



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 37
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 16, 2004 12:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
La fel cand recomand o incinta de 16 litri si niste dimensiuni. Personal, cand dau niste cifre le dau din calcul si experienta nu de dragul de a-mi da cu parerea, vezi si semnatura mea cu "assumption ..." In general pe Forum toata lumea isi da cu parerea, dar inainte mai studiati si voi cine e persoana care posteaza ... ca nu sunt degeaba rep Visaton si Seas in Romania.


Imi cer scuze. Dupa cum vezi sunt pe forum de mai mult timp, dar pana acum numai am citit. Stiu cine esti si ce stii (de pe forum-uri).
Tocmai acum am ajuns acasa, si pe drum m-am gandit ca s-ar putea intelege gresit post-ul meu, si voiam sa-ti zic ca argumentele ti le-am cerut in scopuri pur educative. Se pare ca m-am gandit prea tarziu. Sunt constient ca ai o experienta de cam 24 de ani fata de mine in domeniu, n-am vrut sa se intelega asta.

Cat despre UniBox, acum am observat ca pot introduce volumul, era mai jos cell-ul respectiv.

Pe partea de filtre, recomanzi filtrele facute de ei? Sau se poate si mai bine?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Lun Aug 16, 2004 8:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru a face repede o incinta filtrele Visaton sunt OK.
Daca ai pretentii sa le pupi perfect cu driverele mai e de lucru. Mai trebuie un circuit de corectie a impedantei, un notch ceva, un divizor rezistiv, cum ti-e norocul. Stiu insa combinatii de difuzoare la care filtrele merg de-a gata fara a altera perceptibil calitatea sunetului incintei.
In principiu eu iau bobine si condensatoare de la ei (cele mai scumpe) si imi construiesc singur filtrele. Filtrele lor au bobine economice, cu sarma subtire si introduc pierderi. Sa nu ma intelegi gresit: oricum sunt mai bune decat orice junghi gasesti pe piata din Ro. De exemplu cele pe doua cai merg acceptabil. La cele pe trei cai unde e nevoie de o frecventa joasa de separare ce implica o bobina de valoare mare, recomand sa ti le faci din componente mai bune, tot de la ei, asa cum ti-am mai zis.

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
ics



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 37
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 16, 2004 8:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De grabit, nu ma grabesc deloc. Si chiar as vrea sa fac eu filtrele. Inca mai strang bani pentru difuzoare, la varsta mea nu prea se fac asa usor banii. Pe partea cu filtrele nu prea stau bine, nici la teorie nici la practica. Din reviste, documentatii care se gasesc pe net si forumuri, am inteles care este rolul unui difuzor rezistiv sau a unui notch (cel din urma mai vag). Dar nu inteleg care este principiul lui, in ce consta el de fapt.
Daca ai timp sa-mi explici, ar fi foarte bine. Sau daca ai vreo carte, sau documentatii, te rog arata-mi-le. Raman dator.

Multumiri anticipate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Lun Aug 16, 2004 9:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O sa-ti fac o colectie pe weekend.
Uita-te pe http://www.mhsoft.nl/spk_calc.asp asta il am la indemana deocamdata.

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Lun Aug 16, 2004 9:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In programelul asta o sa ai toate raspunsurile la intrebarile tale in legatura cu filtrele.
http://www.pvconsultants.com/audio/crossover/downloads/pcdc2.03full.exe

Iar cum sa-ti calculezi bobinele gasesti mai jos

http://www.skynetphone.ro/Calculator%20filtre.htm

Bafta

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Lun Aug 16, 2004 9:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alte programele Wink

http://www.pvconsultants.com/audio/frdgroup.htm

Tutoriale si articole Rolling Eyes

http://www.pvconsultants.com/audio/frdarticles.htm

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Lun Aug 16, 2004 9:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pvconsultants cei mai tari !
Mersi Vasile, vezi ca-ti vine e-mail. Ai 5 minute sa raspunzi!

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
ics



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 37
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 17, 2004 12:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bun. Merci mult, ma apuc de studiat. Smile
Doru: Astept colectia ta, nu neaparat in weekend, ci cand ai timp.

Carti din domeniu nu se gasesc pe piata?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mar Aug 17, 2004 12:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A fost o carte anul trecut pe la Teora numita Incinte acustice pentru difuzoare dar vad ca nu mai este...

Poate daca cauti pe la anticariate gasesti cate ceva

Acu cativa ani a fost o carte scrisa de Aurelian Mateescu, foarte buna dar nici eu nu o am Crying or Very sad .

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ics



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 37
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 17, 2004 1:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cartea de la Teora am cautat-o acum 1 an, si n-am gasit-o. Am sunat si la ei la tipografie, si degeaba.

Cartea lui Aurelian Mateescu n-am cautat-o. O s-o caut spre sfarsitul saptamanii.

nici tu n-ai somn? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community